Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Μην πτύετε καταγής
Αν ο πατέρας σου είναι φτωχός φταίει η μοίρα σου. Αν ο πεθερός σου είναι φτωχός φταίει η βλακεία σου!
Πέμπτη, 25 Απριλίου

Αλλαγη Προσωπικοτητας

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #128522 από Dieftharmenos στις 28 Ιουνίου 2014, 12:14πμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0
Δεν ειμαι συνηθισμενος στο να εκφραζω τα δικα μου προβληματα καθως συνηθως βρισκω μονος μου της απαντησεις οσο εγωκεντρικο και να φαινεται αυτο.Παρολα αυτα εχω την αναγκη να τα γραψω...ισως για να σκεφτω και ο ιδιος καλυτερα.

Συνηθιζα να ειμαι το ατομο που εχει 100 κλησεις την ημερα για καφε,για ποτο,για κρασι,για βολτα,για να λυσω προβληματα φιλων και σε ολα ημουν εκει.Ποτε δεν ελειψα...η ψυχη της παρεας ενα πραμα.

Τους τελευταιους μηνες ομως σταματησα να ειμαι αυτος που ημουν.Σταματησα να απανταω σε κλησεις και κλειστηκα ολοκληρωτικα στον ευατο μου.Δεν εχω καταλαβει ακομα το γιατι...ισως γιατι βαρεθηκα να λυνω προβληματα και κανεις να μην ενδιαφερεται για τα δικα μου.

Απομονωθηκα εσωτερικα και η μονη μου διεξοδος ειναι η κοπελα μου.Εχασα τους παντες...φιλους,φιλες,κολλητους,κολλητες,γνωστους.Σταματησα να μιλαω με ολους απο δικη μου επιλογη.

Ακομα και τις λιγες φορες που βγαινω με φιλους καθομαι σιωπηλος.Με ρωτανε τι εχω παθει και με ενα ψευτικο χαμογελο απανταω "ολα καλα ρε...τι να εχω παθει?".Ποσο υποκρισια...

Παντα στην ζωη μου ειχα φασεις που ηθελα να μεινω μονος.Οπως παντα ετσι και τωρα αρνηθηκα να βγω και προτιμησα να κατσω σπιτι παρεα με την μουσικη μου και ενα τσιγαρο στο χερι.Θα δω καμια ταινια,μπορει και δευτερη και οταν παει 5-6 το βραδυ θα κοιμηθω.

Βγαινω οταν μου λεει η κοπελα μου γιατι οχι μονο δεν θελω να της χαλαω χατηρι αλλα και επειδη ειναι η μονη που εχω αναγκη.Με βλεπει και αυτη ετσι οπως ειμαι και στεναχωριεται.

Για να προλαβω μερικους που σκεφτονται "ρε διεφθαρμενε αυτα που γραφεις συνηθως στο φορουμ εισαι ενας εγωκεντρικος μαλακας,ξερολας και κολλημενος στις αποψεις σου.Αυτος ειναι ο λογος που γινονται ολα αυτα." να πω οτι στην πραγματικοτητα δεν ειμαι ετσι.Δεν εκφραζομαι οσο θα ηθελα γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει ατομο εκτος απο την κοπελα μου που να εκτιμαει αυτον τον "αυθορμητο" χαρακτηρα μου.

Θα μου πειτε για ψυχολογους κλπ ισως πολλοι.Να πω οτι δεν τους χρειαζομαι τους ψυχολογους...δεν θα μου πουν κατι που δεν ξερω.Θα μου πουν πως θα το λυσω οχι την αιτια.Μονο που δεν ξερουν οτι για να λυσεις κατι πρεπει να βρεις απο που ξεκινησε.

Απο εσας ζηταω μια ιδεα για τον λογο που γινεται ολο αυτο...


προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #128523 από Μανοςςςςςς στις 28 Ιουνίου 2014, 12:51πμ

Μανοςςςςςς

Εικονίδιο
μέλος από: 21/3/2011
μηνύματα: 55 αποδεκτές 0
Χαιρετώωω,

Φίλε διεφθαρμένε αν βρεις την απάντηση πες την και σε μένα γιατί ακριβώς το ίδιο περνάω!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #128526 από Rossonero στις 28 Ιουνίου 2014, 2:18πμ

Rossonero

Εικονίδιο
μέλος από: 2/8/2011
μηνύματα: 345 αποδεκτές 0
Γεια χαρα

Απο οσα εγραψες πιστευω πως τον μεγαλυτερο ρολο που σε εκανε να ξεκοψεις απο φιλους,φιλες κτλ βρισκεται σε αυτη την φραση <<ισως γιατι βαρεθηκα να λυνω προβληματα και κανεις να μην ενδιαφερεται για τα δικα μου>> αλλα συνεχιζεις να βγαινεις με την κοπελα σου γιατι αυτη οπως λες εινα η μονη που ενδιαφερθηκε για τα προβληματα σου και εκτιμαει ειλικρινα τον χαρακτηρα σου...απο την αλλη λες πως περασες αρκετες φασεις στην ζωη σου που ηθελες να μεινεις μονος σου...εμενα ποτε δεν μου αρεσε να μενω μονος...παντα ηθελα να ειμαι με καποιον αλλο ειτε φιλο/η ειτε κοπελα...ετσι ειναι ο χαρακτηρας μου...εσενα ισως ετσι ειναι ο δικος σου χαρακτηρας...ισως νιωθεις "χορτατως" απο τις βολτες,τους καφεδες,τα ποτα και ολα αυτα για αυτο και να θελεις να μενεις μονος ωστωσο θες να βγαινεις με την κοπελα σου και την εχεις αναγκη γιατι σε αυτον τον τομεα νιωθεις ελειπης(δηλαδη οτι σου λειπει κατι δεν ξερω αν το εγραψα σωστα :P)και απο οσο θυμαμαι σε ενα προηγουμενο ποστ που αφορουσε την κοπελα σου ελεγες πως ειναι αυτη που εψαχνες οποτε για αυτο με αυτην δειχνεις ενα "αλλο προσωπο" με την εννοια οτι με αυτη βγαινεις,δεν βαριεσαι ποτε,περνας καλα κτλ κτλ...οσο για αυτο για τον ψυχολογο που εγραψες συμφωνω δεν προκειται να ακουσεις κατι που δεν ξερεις...

Δεν ξερω αν σε βοηθησα με οσα σου εγραψα απλα οσα ειχα στο μυαλο μου και ηθελα να στα πω στα ειπα...ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο..
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #128527 από Dieftharmenos στις 28 Ιουνίου 2014, 2:41πμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0
Ναι εχεις δικιο σε οτι ειπες.

Αν και νομιζω οτι το βασικο προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να εκφραζομαι ελευθερα.Καμια φορα πιανω τον ευατο μου να μην λεει τα πραγματα οπως ειναι και να κανει τον "χαζοχαρουμενο" για να μην θιξει καποιον η απλα γιατι δεν θελω να δινω στοχο.

Ισως παλι να φταιει ακριβως αυτο...οτι περναω τον χρομο μου αναλυοντας υπερβολικα τα πραγματα και χανομαι στην πορεια.

Ενα ακομα "προβλημα" που εχω ειναι οτι δεν μπορω την ηλιθιοτητα και τους χαζους ανθρωπους.Μου την δινουν στα νευρα.Οχι οτι εγω ειμαι κανενας εξυπνος αλλα οταν υπαρχει στην παρεα ατομο που δεν μπορει να κατανοησει τα πιο απλα πραγματα τρελενομαι...και δυστυχως τετοιοι υπαρχουν πολλοι.

Δεν ξερω...ειναι αληθεια οτι για τα 18 μου εχω κανει πολλα μεθυσια,εξοδους,βολτες.Δεν γυριζα σπιτι για κανεναν λογο.Τωρα αλλαξαν ολα και εγινα σπιτογατος ο κακομοιρης.

Οσο για την κοπελα μου με τραβαει να βγαινω οχι μονο γιατι εχω αναγκες στον σεξουαλικο τομεα αλλα επειδη νιωθω οτι με νοιαζεται.Εχουν περασει τοσοι ανθρωποι τα τελευταια χρονια που ειπαν "κολλητε να ξερεις οτι σαγαπαω" οταν ειχαν πιει ενα σφηνακι παραπανω αλλα στην πορεια φανηκε οτι ηταν βολεψακηδες.

Δεν λεω...εκανα και εγω λαθη.Αφησα ανθρωπους πισω μου που οταν με ρωτουσαν "τι κανεις" δεν απαντουσα "καλα" οταν ημουν σκατα.Αυτο ειναι το χειροτερο απο ολα και δεν διωρθωνεται αλλα δεν εχω και διαθεση να το διωρθωσω εδω που τα λεμε.

Περιμενω να τελειωσει το καλοκαιρι και να φυγω απο εδω...να κανω μια καινουργια αρχη ως φοιτητης.Αν και αν εχω τοτε τα μυαλα που εχω τωρα θα καταληξω στα ιδια ακριβως μονοπατια.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #128531 από pi8hkos97 στις 28 Ιουνίου 2014, 10:44πμ

pi8hkos97

Εικονίδιο
μέλος από: 14/1/2014
μηνύματα: 507 αποδεκτές 0
Φίλε δεν είναι κάτι ανησυχιτικό. Περνάς μια φάση, την οποία όμως πρέπει να αλλάξεις. Μόνος σου το είπες, τώρα φοιτητής θα κάνεις μια νέα αρχή. Η αιτία σε όλο αυτό υποθέτω ότι είναι το γεγονός ότι εσύ έτρεχες για τα προβλήματα των άλλων ενώ για εσένα δεν βοηθούσε κανείς. Σε αυτό όμως ίσως να ευθύνεσαι και εσύ, αφού όταν είχες πρόβλημα το έλυνες μόνος σου και όχι με τη βοήθεια των άλλων. Επίσης μπορεί να τα βαραίθηκες όλα αυτά (εξόδους, μεθύσια, τα ίδια και τα ίδια) και να θες κάτι πιο ουσιαστικό. Αν όμως δεν βγαίνεις πώς θα γνωρίσεις άτομα που να σε γεμίζουν πραγματικά; Εδώ καλό θα ήταν εκτός από το να αρχίσεις να ξαναβγαίνεις να βρεις και 1-2 χομπυ να κάνεις, ώστε να σε γεμίζει κάτι πραγματικά και να έχεις περισσότερα ενδιαφέροντα να προσεγγίζεις άτομα που εσύ γουστάρεις. Πάρε για παράδειγμα την κοπέλα σου, όπως λες είναι άτομο που σε γεμίζει και σε καταλαβαίνει, και περνάτε καλά. Αν ήταν σαν τους "πολλούς" ίσως την είχες απομονώσει και αυτήν.
Εγώ πιστεύω ότι έγινε μια-δυο φορές το γεγονός να μην θες να βγεις και σε πήρε η κατηφόρα. Το ξέρω ότι είναι δύσκολο, αλλά και πάλι και αν τα έχεις βαραιθεί όλα αυτά πρέπει να τα ξανααρχίσεις. Πάρε πάλι τηλέφωνο μερικούς καλούς φίλους που είχες πριν λίγο καιρό και πες τους να βγείτε. Διασκέδασε, γλέντησε και όλο και κάποιο άτομο που να σε γεμίζει (για φίλο μιλάμε πάντα) θα βρεθεί. Δεν μπορεί να είναι όλοι επιφανειακοί και κανένας με ενδιαφέρον.
Ειδικά τώρα που γίνεσαι φοιτητής αλλάζει η ζωή σου τελείως. Στο πανεπιστήμιο θα γνωρίσεις πάρα πολύ κόσμο, όχι μόνο από τη σχολή σου αλλά και από άλλα τμήματα. Να είσαι εύθυμος, χαμογελαστός, μιλάς με όλους (Ακόμα και με αυτούς που θεωρείς ηλίθιους, και αυτοί άνθρωποι είναι) να γίνεις συμπαθητικός. Από όλα όσα γράφεις σε άλλα παιδίά από το φορουμ φαίνεσαι ενδιαφέρον άτομο και σκεπτόμενο, και αυτό οι άλλοι θα το εκτιμήσουν.
Χαλάρωσε και βγες σήμερα κιόλας αν γίνεται, θα ξαναβρεις τον παλιό καλό σου εαυτό.
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #128537 από Bluejack στις 28 Ιουνίου 2014, 2:38μμ

Bluejack

Εικονίδιο
μέλος από: 28/12/2007
μηνύματα: 713 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Θα παραμείνω σε μια σου πρόταση:
"Οι ψυχολόγοι θα σου πουν πως θα το λύσεις, όχι την αιτία".
Βασικά εδώ κάνεις λάθος.
Η δουλειά των ψυχολόγων είναι ακριβώς το αντίθετο.
Να βρουν το αίτιο που κρύβεται πίσω από μια συμπεριφορά.
Μόνο αν και όταν βρεθεί το αίτιο τότε βρίσκεται και η ουσιαστική λύση.
Βέβαια εδώ δε σου προτείνω να πας σε ψυχολόγο.
Δε βλέπω καν κάποιο σοβαρό λόγο. Όλες σου οι κινήσεις, η απομόνωση αυτή γίνεται μάλλον επειδή έτσι ακριβώς θες να γίνει.
Ίσως κουράστηκες κάποιους κύκλους φίλων. Ίσως δε σε γεμίζουν πλέον.
Ίσως δεν κάνουν για σένα και αυτή τη στιγμή το μόνο ατομο που σε γεμίζει είναι η κοπέλα σου.
Το πιο πιθανό όμως είναι πως περνάς μια δύσκολη-περίεργη φάση για τους χ, ψ λόγους που εσύ ξέρεις.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #128545 από Dieftharmenos στις 28 Ιουνίου 2014, 5:18μμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0
@pi8hkos97 χομπυ εχω...συνηθως ξυπναω κατα της 7 το πρωι και τρεχω στην γειτονια(ζω σε ερημικη σχεδον περιοχη),παιζω κιθαρα αλλα σκι που κανω 10χρονια τωρα προφανως δεν γινεται και χαντμπολ επισης.Δεν εχω διαθεση να βγω και οποτε το εχω κανει με το ζορι καταλυγω να κλεινομαι για περισσοτερο καιρο μεσα.

@bluejack Εχω παει σε ψυχολογο καποτε...βεβαια εκεινος μπορει να ηταν αθλιος αλλα δεν εκανε τιποτα απο αυτα που ειπες.Και οντως δεν υπαρχει σοβαρος λογος στην πραγματικοτητα απλα μονο στο μυαλο μου.

Το θεμα ειναι οτι βασιζομαι στα ισως...δεν ξερω τι ακριβως μου συμβαινει και αυτες οι φασεις συνηθως κρατανε πολυ.Τις υπολοιπες φορες δεν αφηνα ΟΛΑ τα ατομα πισω μου...κρατουσα καποια η αν θες αυτα δεν με αφησαν απο μονα τους.

Για παραδειγμα περυσι το καλοκαιρι για 2 βδομαδες δεν εβγαινα...ετσι ενα βραδυ χτυπησε το κουδουνι και μπουκαραν μεσα 4 απο τους κολλητους μου.Με ντυσανε,ηπιαμε ενα κρασακι σπιτι μου και μετα με τραβολογησαν εξω.

Τωρα εχω απομακρυνθει απο ολους τελειως!!!

Τελος παντων...δεν ξερω σε ποιον να δωσω την αποδεκτη μαλλον σε αυτον που την χρειαζεται πιο πολυ για ακομα μια φορα.Να με συγχωρειτε οι υπολοιποι!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #128546 από pi8hkos97 στις 28 Ιουνίου 2014, 5:48μμ

pi8hkos97

Εικονίδιο
μέλος από: 14/1/2014
μηνύματα: 507 αποδεκτές 0
Πάντως επειδή πήγες σε έναν ψυχολόγο που ήταν άθλιος δεν σημαίνει ότι όλοι είναι έτσι. Δοκίμασε να πας σε άλλον που μπορεί ναα βγει καλύτερος. Μέσα από τη συζήτηση θα καταλάβει πιστεύω την αιτία και θα σου προτείνει τις κατάλληλες λύσεις (αν και πιστεύω ότι η αιτία είναι ότι έχεις βαραιθεί τον τρόπο ζωής και θες κάτι "ανώτερο").
Εκτός όμως από τον ψυχολόγο μπορείς να το συζητήσεις με την κοπέλα σου που λες ότι σε καταλαβαίνει, με τους γονείς σου (εφόσον πιστεύεις ότι μπορούν να σε καταλάβουν) ή επικοινώνισε με έναν κολλητό σου που εμπιστεύεσαι περισσότερο από όλους, και πες του το πρόβλημά σου. Αν έχεις θέμα και ντρέπεσαι να "πέσεις" στα μάτια των άλλων, επειδή εσύ πάντα συνήθιζες να λύνεις τα προβλήματά τους και όχι αυτοί τα δικά σου, είναι μία πολύ καλή αρχή να το αφήσεις πίσω σου και να αλλάξεις.
Πάντως πήγαινε σε άλλον ψυχολόγο, οκ μπορεί να μη βοηθήσει αλλά δεν χάνεις κάτι.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #128547 από Dieftharmenos στις 28 Ιουνίου 2014, 7:04μμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0
Καλα δεν χρειαζομαι και ψυχολογο...ειχα παει για αλλον λογο.

Παντως δεν νομιζω να μιλησω γι αυτο σε καποιον.Ποτε δεν το εκανα και δεν νομιζω να το κανω.Και να θελω δεν θα με αφησω εγω ο ιδιος.Ειμαι αρκετα μυστικοπαθης σε οτι αφορα τον ευατο μου.

Ολοι καταλαβαινουν τι εχω και πιο πολυ η κοπελα μου αλλα οσο και να προσπαθει να με βοηθησει πεφτει παντα σε τοιχους που της βαζω εγω.Δηλαδη,αποφευγω να μιλαω γι αυτο το θεμα.Ειμαι καπως καταθλιπτικος και μελαγχολικος σε γενικες γραμμες.

Τελος παντων,θα συνεχισω ετσι και οτι ειναι να γινει θα γινει...μεχρι να μου αλλαξει η διαθεση τουλαχιστον.Τοτε ειναι που θα μετρησω τις απωλιες...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #128549 από Bluejack στις 28 Ιουνίου 2014, 8:01μμ

Bluejack

Εικονίδιο
μέλος από: 28/12/2007
μηνύματα: 713 αποδεκτές 0
Καιρό σε παρακολουθώ στα μουλωχτά και έχω καταλάβει πως
μοιάζουν αρκετά ως πολύ οι χαρακτήρες μας.
Μετά από αυτό το ποστ σου σιγουρεύτηκα για τα καλά.
Απο εμένα καλή τύχη και θυμήσου πως
τίποτα δεν αξίζει σε αυτή τη ζωή αν εμείς δεν του δώσουμε αξία.
Εμείς ζωγραφίζουμε τα νήματα, τις αξίες τα νοήματα.

Υ.γ: Η αποδεκτή έπρεπε να πάει αλλού μιας και γω είχα κερδίσει τα 1000 μνματα δωρεάν πριν καιρό και δε με νοιάζει. Εκτός αυτού τις εξαργυρώνω με τον καιρό.
Anyway, thank u
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login