Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Αν δεν μπορείς να το διαβάσεις αυτό, φταίνε οι δάσκαλοί σου.
Παρασκευή, 3 Μαΐου

Δεν ξέρω πως να το πω απλώς διαβάστε

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #129360 από GiannakosBAcK στις 07 Αυγούστου 2014, 3:54πμ

GiannakosBAcK

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 22/7/2014
μηνύματα: 243 αποδεκτές 0
Για σας, είμαι 16 χρονών θα σας περιγράψω τα τελευταία 4-5 χρόνια της ζωής μέσα σε λίγες σειρές και ελπίζω να βρω βοήθεια!
Από μικρός ήμουν υπερβολικά σοβαρός και αντικοινωνικός μέχρι και σήμερα σε πιο ήπια μορφή καθώς προσπαθώ να αλλάξω αλλά με πολύ αργούς ρυθμούς.
Τέλος πάντων ενδιάμεσα σ΄αυτά τα χρονιά ένιωθα και νιώθω άδειος,κενός,ένα ψυχοπλάκωμα,μια βαριά μελαγχολία και απελπησία κάποιες φορές αλλά το χειρότερο είναι πως δεν υπάρχει κάποιος σημαντικός λόγος που είμαι έτσι.. και νιώθω ότι όλα αυτά έχουν σαν αποτέλεσμα να με κρατάνε πίσω στην ζωή μου δεν μπορώ να διασκεδάσω δεν έχω αυτοεκτίμηση κάποιες φορές νιώθω παράσιτο και δεν υπάρχει λόγος να ζω... ευτυχώς τον τελευταίο 1-1,5 χρόνο βρήκα μια παρέα με πολύ καλά παιδιά και έχω καλυτερέψει σε ένα ελάχιστο βαθμό αλλά και πάλι δεν το αντέχω αυτό το πράγμα είμαι 16 ετών και δεν έχω θέληση για ζωή και δεν ξέρω καν τον λόγο... (δεν περιμένω και καμιά απάντηση που να με σώσει ειδικά μέσα από ένα φόρουμ για ένα τέτοιο θέμα απλώς κάτι να με καταπραύνει...)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #129363 από pi8hkos97 στις 07 Αυγούστου 2014, 8:41πμ

pi8hkos97

Εικονίδιο
μέλος από: 14/1/2014
μηνύματα: 507 αποδεκτές 0
Φίλε δεν περιέγραψες όλη την κατάσταση με λεπτομέρειες. Αν ένα άτομο είναι τόσο σοβαρό και αντικοινωνικό, μπορεί να αποτελεί συνάρτηση πολλών παραγόντων (Αυστηροί γονείς-οικογένεια, προσκόλληση σε θρησκεία, ντοπαλότητα σε μεγαλύτερο βαθμό από το φυσιολογικό, διάφορες καταστάσεις που έτυχαν και σε οδήγησαν σε αυτόν το δρόμο κ.λ.π.). Επίσης είσαι "σοβαρός" μόνο όσον αφορά το χαρακτήρα ή είσαι συντηρητικός με την εμφάνισή σου (εννοώ να ντύνεσαι παλαιομοδήτικα κ.λ.π.).
Πες μας να σε βοηθήσουμε.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #129416 από GiannakosBAcK στις 10 Αυγούστου 2014, 2:28πμ

GiannakosBAcK

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 22/7/2014
μηνύματα: 243 αποδεκτές 0
Σοβαρός όσο αφορά τον χαρακτήρα μου αλλά πίστεψε δεν έχω λεπτομέρειες γιατί πολύ απλά αυτά είναι όλα + ότι χαμένος στον υπολογιστή ολοκληρωτικά 2 χρόνια και πραγματικά δεν ξέρω τι φταίει...

*Δεν είχα ποτέ θέμα με γονείς(τα κλασικά πίεση για το σχολείο μαθήματα..) θρησκεία και τέτοια και γι αυτό ρωτάω εσάς μήπως ξέρετε κάτι γιατί δεν θύμαμαι κάποιο γεγονός που να με επηρεάσει σε τέτοιο βαθμό απλώς είναι σαν γεννήθηκα έτσι μόνο που άρχισα να το νιώθω γύρω στα 11-12 χρόνια της ζωής μου πραγματικά δεν ξέρω....
προφίλάλλα...˵quote˶
6
Μήνυμα #129422 από pi8hkos97 στις 10 Αυγούστου 2014, 12:17μμ

pi8hkos97

Εικονίδιο
μέλος από: 14/1/2014
μηνύματα: 507 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Ξέρω γω.. πήγαινε σε ψυχολόγο καλύτερα να σου πει τί φταίει. Θα σε βοηθήσει αρκετά πιστεύω.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #129440 από Jim123 στις 11 Αυγούστου 2014, 2:07πμ

Jim123

Εικονίδιο
μέλος από: 16/11/2011
μηνύματα: 110 αποδεκτές 0
Πιστεύω ότι είναι κατά ένα μέρος ο χαρακτήρας σου + ότι χρειάζεται να αλλάξεις παραστάσεις, το να κάθεσαι στον υπολογιστή όλη μέρα δεν βοηθάει, καταρχήν βρες τι θέλεις από τον εαυτό σου, τι πραγματικά θέλεις να κάνεις στην ζωή σου, τι θέλεις να κάνεις τώρα, οτιδήποτε, κάνε καινούρια πράγματα, βρες καμιά κοπέλα, άρχισε κάνα χόμπι, βρες κάποια ασχολία που να σε γεμίζει ή ότι άλλο, πάλεψε το κάπως, μην το αφήνεις να σε καταβάλει.
Για το θέμα του ψυχολόγου τώρα, αρκετές φορές βοηθάει, αλλά πρέπει να είναι καλός σε αυτό που κάνει, αν πέσεις σε λάθος χέρια, απλά θα χάσεις τον χρόνο σου ή ακόμα μπορεί και να αρχίσεις να νιώθεις χειρότερα. Οπότε αν αποφασίσεις να πας σε ψυχολόγο ψάξε το πρώτα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #129444 από GiannakosBAcK στις 11 Αυγούστου 2014, 4:04πμ

GiannakosBAcK

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 22/7/2014
μηνύματα: 243 αποδεκτές 0
ρε φίλε συμφωνώ σε κάποια πράγματα που είπες αλλά διάβασε την επόμενη φορά λίγο καλύτερα και πιο προσεκτικά τι έγραψα και πως.(σχετικά με τον υπλογιστή έχω ξεκολλήσει εδώ και 2 χρόνια απλώς δεν φταίει αυτό.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #129638 από pikachu kitty^^ στις 21 Αυγούστου 2014, 11:37μμ

pikachu kitty^^

Εικονίδιο
μέλος από: 10/8/2014
μηνύματα: 12 αποδεκτές 0
λοιπον δν ειμαι κανμια ειδικοσ αλλα το αγορι μου ειναι ακριβως οπως εσυ...για 3 χρονια ειχε κλειστει στον εαυτο του και μονο επεζαι ωιδεοπαιχνιδια...δν ειχε επαφη με αλλουσ ανθρωπουσ και δν ειχε ορεξη να κανει τπτ...για αυτο κυριως εφταιγαν οι ανθρωποι γυρο του που δν τον επερναν στα σοβαρα και ενιωθε μονος...μετα ξεκινησε το ποδοσφαιρο και εχει γινει ο καλητεροσ σχεδον ολου του νομου...απλα φται και το οτι ειναι τελειομανης...τεσπα, οταν με γνωρισε τον εκανα να εχει ορεξη να ζει ξανα..εχει αλλαξει προς το καλο κια επιτελουσ νιωθει κια ζει!
οποτε ισως να φταιει το αν εισαι τελειωμανης, παντως θα σου ελεγα να ανοιχτεις λιγο και να γνωρισεις ανθρωπουσ που να νιωθεις ολοκληρομενος μαζι του...επεισει ξεκινα καποιο χομπι, αθήμα, η καποια ασχολια..
ελπιζω να βοηθησα
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #129645 από GiannakosBAcK στις 22 Αυγούστου 2014, 5:07πμ

GiannakosBAcK

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 22/7/2014
μηνύματα: 243 αποδεκτές 0
Σχετικά με την "τελειότητα" (εννοώ πως είμαι τελειομανής αλλά μόνο σε κάτι που ενδιαφέρει πραγματικά) δεν ξέρω πως με επηρεάζει έτσι αλλά ναι έχω θέμα τώρα έχω αρχίσει έτσι απλά γυμναστική έτσι απλά να εκτονώνομαι μιας και και τα έχω βαρεθεί όλα και τα τελευταία 1,5-2χρόνια έχω γνωρίσει κάτι πολύ καλά παιδιά και μπορώ να συνεννοηθώ μαζί τους γιατί τα σημερινά παιδιά είναι βλάκες(γνώμη μου έχω επιχειρήματα για το υποστηρίξω αυτό αλλά δεν είναι του παρόντος) και ότι νάνε ένας λόγος που είμαι αντικοινωνικός είναι και αυτός καθώς τους περισσότερους τους θεωρώ βλάκες χαζούς μικρόμυαλους.

Πάντως τα λόγια σου με βοήθησαν αρκετά ώστε να σκεφτώ τι να κάνω και να κατατοπιστώ ευχαριστώ ειλικρινά.(θα σου έδινα αποδεκτή αλλά επειδή δεν είχε πολύ κινητικότητα και έδωσα αποδεχτή όπου βρήκα)
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login