Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Συνείδηση είναι εκείνο το ενοχλητικό πράγμα ανάμεσα σε δυο υπνάκους.
Κυριακή, 28 Απριλίου

οικογενειακο προβλημα....

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #132804 από Balthier στις 14 Μαρτίου 2015, 10:37μμ

Balthier

Εικονίδιο
μέλος από: 14/3/2015
μηνύματα: 3 αποδεκτές 0
Δεν ξερω καν αν εκανα καλα που γραφω εδω για αυτο... ειδα οτι τα περρισοτερα θεματα ειναι αναλαφρα οπως "πως να χασω κιλα" κτλ αλλα ειμαι τοσο απελπισμενος που θα το κανω. ειμαι 31 χρονων ανεργος και καταγομαι απο ενα μικρο νησι. απο τοτε που τελειωσα τις σπουδες μου και μετακομησα ξανα στο σπιτι της μανας μου η ζωη μου εχει γινει κολαση.

με την κριση δεν καταφερα να βρω δουλεια εδω και 5 χρονια. οι δικοι μου σταματησαν ξαφνικα ενας ενας να μου δινουν χρηματα λεγοντας ολοι οτι εχουν οικονομικες δυσκολιες.

ο μονος ανθρωπος που με βοηθουσε ηταν η γιαγια μου που πεθανε τωρα πια για να καταλαβετε, επειδη η μαμα μου χωρησε σε μικρη ηλικια μια οικογενεια ειμασταν παντα εγω η μαμα μου η αδερφη μου ο παππους μου και η γιαγια μου.
ο παππους μου ειναι ο πιο τρελος τσιγγουνης και κακος ανθρωπος που εχω γνωρησει στην ζωη μου. τωρα που πεθανε η γιαγια μου εξαρτωμαστε απο αυτον μια και η μαμα μου δεν δουλεψε ποτε στην ζωη της.

εκεινος ομως δεν βοηθαει πουθενα υπαρχουν απειρα βραδυα που δεν μπορω να κοιμηθω απο το γουργουρητο του στομαχιου μου. συχνα δεν αντεχω αλλο και ξεσπαω και οταν λεμε ξεσπαω δεν σπαω πραγματα απλα μπορει να κλαψω και να ζητησω την βοηθεια της μαμας μου και της αδερφης μου.
αυτες ομως εχουν κανει κλικα μεταξυ τους και με μισουν με κοιτανε σαν τον αχρηστο που μονο θελει (να φαει η να παρει ενα πακετο τσιγαρα) οποτε εχω προβλημα και παω να τους μιλησω απειλουν οτι θα με στειλουν σε ψυχιατρειο και φευγουν απο το σπιτι (οπως ακριβως εγινε και τωρα) μου λενε οτι αν θελω να αυτοκτονησω να παω να το κανω και να μην ενοχλω κανεναν.
επειδη δεν βρηκα ποτε δουλεια εχασα ολους τους φιλους μου και δεν βγαινω πλεον ποτε απο το σπιτι.... μην ξεγελαστειτε απο οσα σας λεω ειχα κοπελες πολλες οταν σπουδαζα και ειμαι αρκετα εμφανισιμος απλα πολυ ατυχος στην ζωη.
ο παππους μου που λετε εχει πολλα λεφτα αλλα δεν ειναι ενας φυσιολογικος ανθρωπος. μπορει να αργησεις σε ενα ραντεβου μαζι του και να ερθει σπιτι σου (εχει γινει) να σπασει ολη την τραπεζαρια και μετα να σου αγορασει καινουργια.
απλα νοιωθω οτι δεν μαγαπαει κανενας πια και οτι δεν εχω κανεναν. επισης νοιωθω απαισια μεσα σαυτη την φτωχεια και την εξαθλιωση να τρωω οσπρια το μεσημερι για 25 μερες και πρωινο η βραδυνο τιποτα.
απο οσα εχω καταλαβει θελουν να αυτοκτονησω ωστε να ξεφωρτοθουν τον 31χρονο που δεν εχει μελλον και τους εχει γινει φορτωμα.εχω παει αρκετες φορες σε εναν γκρεμο ομως το μετανοιωσα και γυρησα πισω.απο οσα σας ειπα πιστευετε οτι οι δικοι μου με αγαπανε? μπορειτε να με ρωτησετε και να απαντησω αν εχετε αλλες αποριες. ετσι οπως τα εγραψα τωρα δεν ειναι ουτε το 1/1000 απο αυτα που περναω.αν δεν ειχα το ιντερνετ που μου το πληρωνει η θεια μου σιγουρα θα ειχα τρελαθει τωρα.δωστε μου μια συμβουλη οτι και αν ειναι αυτη. ευχαριστω οσους με διαβασατε και συγγνωμη που μοιραστηκα εστω και λιγο τον πονο μου αλλα δεν αντεχα αλλο
προφίλάλλα...˵quote˶
7
Μήνυμα #132805 από Dieftharmenos στις 14 Μαρτίου 2015, 10:55μμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Φιλε μου η κατασταση ειναι πολυ δυσκολη.Η μονη λυση που βλεπω ειναι με οποιο τροπο μπορεις να μαζεψεις οσα λεφτα μπορεις και να φυγεις για εξωτερικο.Εγω αυτο θα προσπαθουσα να κανω(τι σου λεω και εγω τωρα ομως πισω απο την τσεπη των γονιων μου).

Η αδερφη σου και η μανα σου θα το μετανιωσουν οπως και ο παππους σου αν δουν οτι σε χανουν απο την ζωη τους.Δεν γινεται να μην σε αγαπανε.Τοσα χρονια ζησανε μαζι σου.Σε εχουν συνηθισει και σε εχουν αγαπησει.Μαλλον ομως κατω απο την πιεση αντιδρουν ασχημα.

Κανε οτι μπορεις για να βρεις μια δουλεια(οτι και να ειναι αυτη) η φυγε.Οταν μεινεις μονος νομιζω θα ξαναβρεις τον ευατο σου.Το "δεν εχω μελλον" ειναι πολυ βαρια κουβεντα.Δεν σε πηραν και τα χρονια.Τριανα χρονων εισαι.

Μην μενεις κολλημενος σε αυτη την κατασταση και μην την αφηνεις να σε καταστρεψει.Απο αυτα που μου περιγραφεις τα πραγματα στην οικογενεια σου και η συμπεριφορα των δικο σου δυσκολα θα αλλαξουν.Κανε ενα βημα μπροστα ειναι η συμβουλη μου.


Αν κοιταξεις για πολυ την αβυσσο,στο τελος η αβυσσος θα κοιταει εσενα.
Νιτσε
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #132806 από Balthier στις 14 Μαρτίου 2015, 11:03μμ

Balthier

Εικονίδιο
μέλος από: 14/3/2015
μηνύματα: 3 αποδεκτές 0
Μου λενε οτι αν εφευγα θα χαιροντουσαν γιατι θα ηξεραν οτι ζω μια καλυτερη ζωη. πιστεψε με δεν με αγαπανε. απλα ναι το να φυγω και να ειμουν μονος μου θα με λυτρωνε. εχω εναν ξαδερφο στην φινλανδια ισως με παρει εκει. αν δεν με παρει προβλεπω να αυτοκτονω γιατι δεν σας ειπα το καλυτερο. αν παντρευτει η αδερφη μου περνει το σπιτι που μενω (εθιμο) οποτε θα μεινω με τον παππου μου και εκει επικρατουν συνθηκες ορφανοτροφειου συν την πεινα. σβησαμε τα φωτα υπνος, η πορτα τωρα κλειδωσε δεν βγαινει κανεις.... αστα....
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #132808 από shooter_girl στις 14 Μαρτίου 2015, 11:33μμ

shooter_girl

Εικονίδιο
μέλος από: 13/1/2015
μηνύματα: 78 αποδεκτές 0
Δεν έχω κάτι να σου γράψω γιατί πολύ απλά ότι και να σου πω είναι τόσο λίγο. Καλό κουράγιο και πάντα με δύναμη. Η αυτοκτονία δεν είναι λύση, τα προβλήματα είναι για να τα λύνουμε όχι για να τα αποφεύγουμε. Αλλά όποιος δεν έχει έρθει σε αυτή την θέση δεν μπορεί να μιλάει θα μου πεις. Σίγουρα θα υπάρχει κάποιος εκεί έξω που σ'αγαπάει.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #132809 από Balthier στις 14 Μαρτίου 2015, 11:49μμ

Balthier

Εικονίδιο
μέλος από: 14/3/2015
μηνύματα: 3 αποδεκτές 0
Έγραψε:(shooter_girl@14 Μαρτίου 2015)
Δεν έχω κάτι να σου γράψω γιατί πολύ απλά ότι και να σου πω είναι τόσο λίγο. Καλό κουράγιο και πάντα με δύναμη. Η αυτοκτονία δεν είναι λύση, τα προβλήματα είναι για να τα λύνουμε όχι για να τα αποφεύγουμε. Αλλά όποιος δεν έχει έρθει σε αυτή την θέση δεν μπορεί να μιλάει θα μου πεις. Σίγουρα θα υπάρχει κάποιος εκεί έξω που σ'αγαπάει.


απλα ξερεις μου εχουν ερθει ολα μαζεμενα και ουσιαστικα πλεον δεν εχω ζωη. απο εκει που εβγαινα γελουσα, ειχα κοπελες και μια ελπιδα για το αυριο σιγα σιγα τα εχασα ολα. δεν ειμαι κακος ανθρωπος και δεν μπορω να καταλαβω γιατι συμβαινουν ολα αυτα σε εμενα.ξερω οτι υπαρχει κριση αλλα πολυ ζουν νορμαλ εστω και με τις πλατες των δικων τους. το κακο με εμενα ειναι οτι δεν εχω πλατες πλεον.και γενικα επειδη ειμαι λιγο εγωιστης και υπερανω λογω της εμφανισης μου νευριαζω τοσο πολυ οτι τωρα βρισκομαι σε αυτη την κακομοιρη κατασταση και οτι οι αλλοι με λυπουνται.αν αυτοκτονουσα δεν θα αυτοκτονουσα επειδη πειναω η επειδη δεν εχω λεφτα να παρω τσιγαρα η δεν εχω φιλους/κοπελα και ειμαι εντελως μονος. θα το εκανα μονο γιατι εχω αξιοπρεπεια και αμα εφτασα σε τοσο χαμηλο σκαλι καλυτερα να το τελειωνω το θεμα
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #132810 από shooter_girl στις 15 Μαρτίου 2015, 12:10πμ

shooter_girl

Εικονίδιο
μέλος από: 13/1/2015
μηνύματα: 78 αποδεκτές 0
Αξιοπρέπεια δεν σημαίνω αυτοκτονώ επειδή δεν έχω ελπίδα στη ζωή. Προσπαθώ να την επαναφέρω στο επίπεδο που ήταν παλιά, όπως μπορώ. Και άμα είσαι έστω και λίγο εγωιστής όπως λες, τότε δεν αφήνεις τον εαυτό σου, δεν παρετείσαι, δεν οδηγείσαι εκεί. Και αν υπάρχει έστω και μία λύση, να ξαναβρείς την παλιά σου ζωή, θα την χάσεις.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #132812 από silverangel στις 15 Μαρτίου 2015, 1:33πμ

silverangel

Εικονίδιο
μέλος από: 15/3/2015
μηνύματα: 3 αποδεκτές 0
φίλε γεια σου!παρότι παρακολουθώ πάαρα πολύ καιρό το φόρουμ σχεδόν καθημερινά, αποφάσισα να κάνω εγγραφή απόψε μόνο κ μόνο για να σου απαντήσω!!πρέπει να ξέρεις ότι δεν είσαι ο μόνος νέος άνθρωπος αυτή την εποχή, που αντιμετωπίζεις τέτοιου είδους θέματα...είμαστε πολλοί περισσότεροι απ' ό,τι ίσως θα μπορούσες να υπολογίσεις...βρίσκομαι κ γω σε παρόμοια με τη δική σου κατάσταση...είμαι 25, τελείωσα με σπουδές κ στρατό εδώ κ κάνα χρόνο κ από τότε η ζωή μου είναι άθλια...δουλειά δεν έχω καταφέρει να βρω ακόμα, από τους γονείς μου έχω πάψει να ζητάω...δε γουστάρω σε αυτή την ηλικία να ζητάω κάθε 2-3 μέρες από τη μαμά κ από το μπαμπά λεφτά για ένα ποτό ή κάποιο καφέ...έτσι έχοντας ξαναγυρίσει από την πανέμορφη πόλη που σπούδαζα πίσω στο νησί κ το εφηβικό μου δωμάτιο, το μόνο που κάνω στην καθημερινότητά μου είναι το κομπιούτερ κ τώρα τελευταία κ το γυμναστήριο(δεν παλευόταν άλλο μες στους 4 τοίχους ΟΛΗ ΜΕΡΑ!)...ευρώ στην τσέπη μου ούτε για δείγμα...μόνο τίποτα ψιλά αν περισσέψουν από τίποτα ψώνια...να φανταστείς για εντελώς προσωπικά έξοδα τους τελευταίους 8-10 μήνες ζήτημα είναι να χω ξοδέψει 300-400 ευρώ!!!η ζωή μου για την ώρα έχει σταματήσει...βρίσκομαι σε πλήρη αδράνεια, οι ώρες, οι μέρες, οι μήνες περνούν κ γω απλός κ λυπημένος θεατής!φίλους δεν έχω, κοπέλα ούτε κατά διάνοια...πώς θα μπορούσα άλλωστε άφραγκος καθώς είμαι!ό,τι κι αν κάνεις χρειάζεσαι λεφτά!στο γυμναστήριο που πηγαίνω έχω γνωρίσει κάνα δύο παιδιά κ διστάζω να τους προτείνω να πάμε για ένα καφέ,αν κ το έχω τόση ανάγκη, καθώς σκέφτομαι το οικονομικό...να μου πεις δεν μπορείς να ζητήσεις από τους δικούς σου για ένα καφέ?!σαφώς κ μπορώ,αλλά ο ένας θα φέρει το δεύτερο κ ο δεύτερος τον τρίτο...κ άμα ξεκινήσει μια συναναστροφή φιλική κλπ θα θέλεις να ακολουθείς τους άλλους όλο κ πιο συχνά!αυτό είναι το φυσικό...αρνούμαι όμως πλέον να ζητάω για αυτό το λόγο..άλλωστε κ οι ίδιοι δν έχουν σκεφτεί να μου προσφέρουν ή έστω να με ρωτήσουν αν χρειάζομαι π.χ 10 ευρώ μιας κ με βλέπουν όλο αυτό τον καιρό να μιζεριάζω!φίλε μου, αναντίρρητα τα πράγματα γενικότερα είναι χάλια...:( όπως σου είπα, πολλοί, πάρα πολλοί άνθρωποι αντιμετωπίζουν παρόμοια με τα δικά μας προβλήματα!σε καμία περίπτωση όμως η αυτοκτονία κ οι άσχημες σκέψεις δεν είναι λύση!είσαι μόλις 30 χρονών, υγιής,μορφωμένος, εμφανίσιμος όπως λες!δεν είναι κρίμα να κάθεσαι κ να αναλώνεσαι με τέτοιο άχαρο κ ολότελα άδικο για τον εαυτό σου τρόπο??είμαστε τόσο νέοι κ έχουμε τεράστια αποθέματα δύναμης αλλά κ θέλησης, ώστε να αλλάξουμε τον κόσμο μας!!αρκεί να ψάξουμε μέσα μας να τα βρούμε!λες ότι είσαι 5 χρόνια άνεργος!γιατί έτσι?μήπως κάνεις κ συ κάτι λάθος από μέρους σου?μήπως έχεις υψηλές απαιτήσεις?δε λέω, η γενιά μας ξεκίνησε με άλλα όνειρα κ προοπτικές κ έχει προσγειωθεί ανώμαλα κ χωρίς τροχούς μη σου πω...γι αυτό θα πρέπει μάλλον να βάλουμε, για αρχή τουλάχιστον, λίγο νερό στο κρασί μας...αναγκαίοι ο συμβιβασμοί!τι να κάνουμε?!!εξάλλου, τώρα πλέον βγαίνουν κ τόσα προγράμματα(voucher κλπ). γιατί δεν κάνεις μια αίτηση?έκανα κ γω!αφού δν έχουμε κ άλλη επιλογή!όσο για το περιβάλλον όπου γράφεις ότι ζεις φαντάζει φρικτό για σένα!δεν ξέρω τι δυνατότητες έχει η μητέρα σου ή τι άνθρωπος είναι ο παππούς σου, αλλά σίγουρα για σένα δε μοιάζει καλό κ ενθαρρυντικό να ζεις ανάμεσά τους!σου κάνει κακό κ είναι απόλυτα λογικό...εδώ με νορμάλ γονείς μένεις κ μόνο στο γεγονός ότι δν έχεις προσωπική ζωή κ χώρο δικό σου σε κάνει και αφηνιάζεις!γι αυτό φιλαράκι μου καλό κάνε κάτι άμεσα...βρες τρόπους!αρχικά ίσως μια δουλίτσα για να χεις το χαρτζιλίκι σου, να μπορείς, αν μη τι άλλο, να βγαίνεις έξω από το κωλόσπιτο...κ αν κάποια στιγμή μπορέσεις, που στο εύχομαι, να φύγεις μακριά από το τοξικό αυτό για σένα περιβάλλον...κ ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ! ΖΗΣΕ αγόρι μου...η ζωή μια φορά μας δίνεται απ' ό,τι λένε αυτοί, που διατείνονται ότι ξέρουν, κ άλλη δν έχει!γι αυτό μην την αφήσεις να σου φεύγει!ΖΗΣΕ !! υ.γ.: σόρρυ για το μυθιστόρημα, αλλά ήθελα να τα γράψω!:-P ελπίζω να βοήθησα λίγο! <3
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #132813 από Dieftharmenos στις 15 Μαρτίου 2015, 3:52πμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0
Silver respect.Βεβαια δεν μπορω να πω πως δεν με κανατε να προβληματιστω απο τωρα ακομα κι αν ειμαι στο πρωτο ετος των σπουδων μου.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #132816 από silverangel στις 15 Μαρτίου 2015, 12:31μμ

silverangel

Εικονίδιο
μέλος από: 15/3/2015
μηνύματα: 3 αποδεκτές 0
Διεφθαρμένε σαν εχθές κυριολεκτικά θυμάμαι τις πρώτες μου μέρες και στιγμές ως φοιτητής...πήγαινα στη σχολή κ έβλεπα τους 4ετείς + κ σκεφτόμουν "ουου μέχρι να φτάσω εκεί, έχωωωωω..."!λοιπόν, πέρασαν τα χρονάκια ΣΑ ΝΕΡΑΚΙ κι ούτε που το κατάλαβα!γι αυτό σε συμβουλεύω να ζεις την κάθε σου στιγμή τώρα που μπορείς!είναι όντως η πιο ανέμελη κ χωρίς σκοτούρες περίοδος! εγώ ακόμα κ τότε έκανα λάθη κ ενώ μπορούσα να περνάω καλύτερα δεν το κανα!μαλακιζόμουν...δεν το καταλάβαινα κ αξιοποιούσα λάθος το χρόνο μου!από το 3ο έτος κ μετά το συνειδητοποίησα..όπως κ άλλοί φίλοι/ες μου, όχι μόνο εγώ!για το μετά δε σου εγγυώμαι τίποτα...τα 'πα όλα παραπάνω...δυστυχώς ζούμε σε μια χώρα άστα να πάνε...μόνο όσοι έχουν το ΜΕΣΟ επιβιώνουν...θα το διαπιστώσεις κ μόνος σου στην πορεία!πέρνα καλά αυτού στη Θεσσαλονίκη που βρίσκεσαι κ κάνε μόνο ό,τι σε γεμίζει!αργότερα βλέπεις!άλλωστε δε είναι για όλους μας το ίδιο...παίζει σημαντικό ρόλο κ η τύχη για μένα!!αυτή τη στιγμή πιθανά να κοιμάσαι...μόλις σηκωθείς πάρε τη δικιά σου ή ένα φίλο σου κ πηγαίντε για καφεδάκι....έχει τέλεια μέρα!!:)
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login