Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Τραπεζίτης: Αυτός που σου δίνει την ομπρέλα του όταν έχει λιακάδα, και την παίρνει πίσω όταν αρχίζει να βρέχει.
Πέμπτη, 25 Απριλίου

Ανασφάλεια για το μέλλον.

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #133243 από Arrogant στις 20 Απριλίου 2015, 5:23μμ

Arrogant

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 9/4/2015
μηνύματα: 16 αποδεκτές 0
Λοιπόν...

Είμαι 17 χρονών, πάω 3η λυκείου και έχω πέσει σε κατάθλιψη..

Ας τα πάρουμε τα πράγματα όμως από την αρχή..

Από μικρός ήμουν καλό παιδί και πάντα με αγαπούσαν και με πρόσεχαν οι συγγενείς και οι γνωστοί..Ήμουν ήσυχος και δεν πείραζα κανένα και σπάνια έφερα αντίρρηση στους γονείς μου.

Στο δημοτικό ήμουν καλός μαθητής και δεν έβριζα ούτε συμμετείχα σε καβγάδες...γενικά εκείνα τα χρόνια ήμουν υπόδειγμα σωστού παιδιού και όλοι λέγανε στους γονείς μου πόσο καλός είμαι.

Οι γόνεις μου πάντα με φρόντιζαν και δεν είχα ποτέ παράπονο...ότι τους ζητούσα το είχα..

2009....Έφτασε ο καιρός που περίμενα...μπήκα στο γυμνάσιο...έκανα καινούργιους φίλους και είδα νέα πράγματα..αλλά κάτι άλαξε μέσα μου.Άρχιζα να γινόμουν τεμπέλης...το μόνο που με ένιαζε ήταν η βόλτα και ο υπολογιστής...Οι βαθμοί και η απόδοση μου έπεφταν μέρα με την μέρα και κάθε χρόνο έμενα σε 2-3 μαθήματα αλλά στο τέλος περνούσα την τάξη..

2012...μπήκα στο Λύκειο...δεν άλλαξε τίποτα...όλη την ώρα τεμπελιά και ξύσιμο...διάβασμα τίποτα...δεν έμεινα στις τάξεις του Λυκείου γιατί είναι αδύνατον να μείνεις αλλά οι βαθμοί μου ήταν πολύ χαμηλοί...όμως ξαφνικά ανακάλυψα την αγάπη μου για την μουσική...κάτι που με έκανε να αφιερώσω χρόνο πάνω σε κάτι δημιουργικό και ψυχαγωγικό..


2015...όλοι οι φίλοι μου ετοιμάζονται να δώσουν πανελλήνιες και εγώ απλά είμαι τουρίστας στο σχολείο όπως πάντα...όμως φέτος ωρίμασα....κατάλαβα τις μαλακίες μου και κατάλαβα πως είναι πια αργά να διορθώσω τα σφάλματα μου.

Οι φίλοι μου,οι γονείς μου και η κοπέλα μου με στηρίζουν και μου λένε να δώσω πανελλήνιες έστω και ας μην περάσω...απλά να λέω πως έδωσα τουλάχιστον..

Οι γονείς μου μου είπαν πως θα με στηρίξουν σε ότι αποφασίσω να κάνω...και αυτό μου δίνει κουράγιο από την μια και από την άλλη με ρίχνει κάτω γιατί ξέρω πως είμαι ανίκανος για τα πάντα.

Δεν ξέρω τι θα κάνω με το μέλλον μου...δεν υπάρχει καμία δουλειά που να μου αρέσει και ακόμα και αν ήμουν καλός μαθητής δεν θα ήξερα τι να σπουδάσω..

Το μόνο που έχω καταφέρει είναι να πάρω το Lower..

Πραγματικά είναι στιγμές που λέω να γίνει κάτι και να πεθάνω..

Νιώθω πως οι φίλοι μου,η κοπέλα μου και όλοι αυτοί που με αγαπάνε ακόμα θα με παρατήσουν γιατί θα καταλάβουν τι άχρηστος που έιμαι...και το χειρότερο είναι πως θα έχουν και δίκιο..

Ζω στην Κρήτη και θέλω να μου πείτε αν υπάρχουν Ι.Ε.Κ η Δημόσιες σχολές εδώ και αν ξέρετε και τιμή...επίσης μπορώ να σπουδάσω και Αθήνα γιατί έχουμε σπίτι...


προφίλάλλα...˵quote˶
6
Μήνυμα #133256 από stratel στις 20 Απριλίου 2015, 9:35μμ

stratel

Εικονίδιο
μέλος από: 24/3/2015
μηνύματα: 49 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Το ότι δεν είσαι καλός μαθητής, δεν σημαίνει ότι είσαι άνοικανος. Όλοιμας εέχουμε κάτι να κάνουμε και έχουμε ταλέντο σε κάτι, είσαι μικρός ακόμη και δεν έχεις αποφασίσει ακόμα τι θα κάνεις όταν μεγαλώσεις. Αυτό που σου λέω να κάνεις είναι να προσπαθήσεις πολύ να διαβάσεις κάτι όσο μπορείς για να πάρεις της πανελλήνιες. Προσπάθησε μια φορά δεν θα σε βλάψει. Πίστεψε στον εαυτό σου και θα τα καταφέρεις! Πολύ άνθρωποι που εγώ γνωρίζω τα έχουνε καταφέρει στο τέλος προσπάθησε και εσύ!
Απόδεξου την απάντηση εάν σε βοηθήσα!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #133264 από Dieftharmenos στις 21 Απριλίου 2015, 12:35πμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0
Οπως ειπε και ο φιλος απο πανω το οτι δεν διαβαζες δεν σε κανει και κακο παιδι.Μεχρι και ο Αινσταιν δεν ηταν καλος μαθητης.

Εγω στην θεση σου η θα ξαναεδινα του χρονου με εντατικο διαβασμα αν δεν περνουσα καπου που μαρεσει φετος η θα πηγαινα σε ΙΕΚ.Οι τιμες ειναι διαφορετικες.Απο τζαμπα μεχρι 5.000 τον χρονο νομιζω.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login