Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Δώσε στους ανθρώπους μια δεύτερη ευκαιρία. Ποτέ όμως μια τρίτη!
Πέμπτη, 25 Απριλίου

Ναρκισσισμός

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #40049 από vlammadi στις 11 Ιουνίου 2007, 10:38μμ

vlammadi

Εικονίδιο
μέλος από: 23/11/2002
μηνύματα: 138 αποδεκτές 0
   Ναρκισσισμός. Πριν λίγο καιρό μόνο ακουστά την είχα την λέξη, άντε το πολύ πολύ σαν "αυτό το πράγμα που κάποιου του αρέσει υπερβολικά ο εαυτός του". Τα έφερε έτσι η κακούργα η τύχη και γνώρισα έναν τέτοιο τύπο, μάλιστα περνάμε πλέον αρκετές ώρες της ημέρας μαζί, προς δική μου αβολεψιά και αναστάτωση φυσικά.Μετά από μια μικρή έρευνα στο "indernέt" λοιπόν, κατέληξα ότι αυτό το άτομο έχει αυτήν την διαταραχή, όχι γιατί έχω την ειδίκευση για να το κρίνω, αλλά γιατί όλα αυτά που διαβάζω σε διάφορες σελίδες με αυτό το αντικείμενο του ταιριάζουν γάντι. Επίσης, σύμφωνα με το DSMIV-1994 (Εγχειρίδιο Διαταραχών της Αμερικανικής Ψυχιατρικής Εταιρείας) ο Χ. (έτσι ας τον ονομάσουμε) έχει τις 5 από τις 9 προϋποθέσεις για να χαρακτηριστεί νάρκισσος.
   Ο Χ. λοιπόν, υποφέρει. Εξιδανικεύει πρόσωπα και καταστάσεις και αμέσως μετά τα απορρίπτει ("είναι όλοι καθυστερημένοι"). Πολύ συχνά φαντασιώνεται καταστάσεις και δρα ανάλογα (π.χ μπορεί να χοντρύνει την φωνή του και να υποδυθεί κάποιον σταρ του σινεμά ή να αρχίσει να "κολυμπάει" στο πάτωμα). Ο Χ. δεν είναι ευχαριστημένος με τίποτα. Τελειομανής. Πάντα θα θέλει μια ίντσα παραπάνω στην ήδη τεράστια τηλεόραση του. Πάντα μερικά MHz παραπάνω στον υπολογιστή. Κι ας του φτάνουν, κι ας μην χρησιμοποιεί ούτε τα μισά.
   Ο Χ. πιστεύει πως έχει πάντα δίκαιο. Υπάρχει μια αλήθεια, η δικιά του. Οτιδήποτε πέρα από αυτήν, είναι απλά "γνώμη" αυτού που μιλάει.
   Θα ήθελα να μάθω αν έχετε παρόμοια εμπειρία με τέτοια άτομα. Επίσης αν κάποιος έχει σπουδάσει το αντικείμενο, θα ήθελα να σχολιάσει.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #40053 από provoskida στις 12 Ιουνίου 2007, 12:14πμ

provoskida

banned
μέλος από: 18/3/2007
μηνύματα: 84 αποδεκτές 0
Κοίτα να δείς τώρα τι γίνεται... Επειδή έχω την εντύπωση οτι ξέρω κι εγώ έναν τέτοιο τύπο (μάλλον όλοι μας ξέρουμε ή νομίζουμε πως ξέρουμε κάποιον τέτοιο τύπο) σκεύτομαι κι από την άλλη πως είναι και κρίμα αν απλά νομίζεις πως είναι νάρκισσος ο Χ να του προσάπτεις κάτι που εν τέλει ο πιο αρμόδιος να κρίνει είναι κάποιος ειδικός. Συνήθως βέβαια το πρόβλημα με τους νάρκισσους είναι πως επειδή έχουν τεράστια ιδέα για τον εαυτό τους δεν θα δέχονταν με τίποτα να μιλήσουν με έναν ψυχολόγο.

Αλλά κι εσύ αν νομίζεις πως έχεις την επάρκεια να κρίνεις κάτι που πρέπει να κρίνει ένας ειδικός, μάλλον έχεις κι εσύ τάσεις ναρκισισμού...

Μήπως όλοι μας λίγο-πολύ δεν έχουμε? Πότε όμως μια τέτοια κατάσταση γίνεται παθολογική θα σε γελάσω...

Αλλά σε ότι αφορά εσένα και μόνον εσένα, εφόσον ο τύπος σου κάνει την ζωή δύσκολη απλά απέφευγε να συχνάζεις μαζί του.

Έψαξα κι εγώ αρκετά στο ίντερνετ (με έβαλες στην μπρίζα). Μου φένεται πως ο φίλος σου (τρόπος του λέγειν, γνωστός δλδ) είναι απλά κακομαθημένος, αλλά εν τέλει τι σε νοιάζει εσένα...?

/ignore X

Υ.Γ. Άσχετο. Αυτό το άβαταρ είναι σκέτη ανατριχίλα... Μπρρρρρ.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #40059 από vlammadi στις 12 Ιουνίου 2007, 12:13μμ

vlammadi

Εικονίδιο
μέλος από: 23/11/2002
μηνύματα: 138 αποδεκτές 0
   Σε καμία περίπτωση δεν είμαι ειδικός. Απλά λέω πως ότι έχω διαβάσει στο ίντερνετ είναι λες και γράφτηκε γι'αυτόν τον ίδιο. Είμαι σχεδόν όλη μέρα μαζί του και τον έχω ζήσει και τον ζω καθημερινά. Όταν το 90% των λεγομένων του περιστρέφεται γύρω από το πόσο έξυπνος είναι και το πόσο χαζοί είναι όλοι οι υπόλοιποι και το ότι θα έπρεπε αυτός να κάνει κουμάντο στον κόσμο...
   Πραγματικά δέχτηκα τόσα πολλά ερεθίσματα από αυτό το παιδί που έχω πειστεί ότι έχει αυτήν την διαταραχή. Όσο για την αποφυγή, δεν είναι τόσο εύκολο πράγμα στη δεδομένη κατάσταση.
   Επίσης έχω μιλήσει και με μια ψυχολόγο στο irc και μου το ψιλοεπιβεβαίωσε. Μου είπε ότι το καλύτερο και για εμένα και για αυτόν είναι ακριβώς αυτό που είπες: /ignore X (ολική διαγραφή μου το είπε)

προφίλάλλα...
Μήνυμα #40121 από vlammadi στις 13 Ιουνίου 2007, 4:47μμ

vlammadi

Εικονίδιο
μέλος από: 23/11/2002
μηνύματα: 138 αποδεκτές 0
Σημερινό περιστατικό:
ο Χ. μιλάει για έναν κοινό γνωστό τον Γ.
"Να, του Γ. του έχουν δοθεί δύο πόδια χωρίς αναπηρία και είναι όλη μέρα στον υπολογιστή. Θα έπρεπε να του τα κόψουνε αφού δεν τα χρησιμοποιεί."

Χωρίς να είσαι ειδικός, *πόσο* νορμάλ σου φαίνεται αυτό;
Το άτομο τα λέει εντελώς στα σοβαρά. Δεν αστειεύεται.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #40130 από ksekarfwtos στις 13 Ιουνίου 2007, 8:43μμ

ksekarfwtos

Εικονίδιο
μέλος από: 1/6/2007
μηνύματα: 7 αποδεκτές 0
Παρόμοια εμπειρία δεν έχω...Όμως το /ignore X θεωρώ ότι είναι η καλύτερη λύση, μπας και ο Χ καταλάβει ότι αν αγαπάει τόσο τον εαυτό του πρέπει να μάθει να ζει μόνος του...
προφίλάλλα...
Μήνυμα #40132 από mpoumpou στις 13 Ιουνίου 2007, 9:03μμ

mpoumpou

μέλος από: 10/6/2007
μηνύματα: 38 αποδεκτές 0
simfwnw mazi sas!mporei omws na ta kanei ola auta kai gia na se entipwsiasei!na se kanei na pistepseis oti einai kapoios kai na en8ousiasteis.einai me olous etsi i mono otan eiste mazi?
προφίλάλλα...
Μήνυμα #40207 από vlammadi στις 17 Ιουνίου 2007, 8:57μμ

vlammadi

Εικονίδιο
μέλος από: 23/11/2002
μηνύματα: 138 αποδεκτές 0
Συνέχεια έτσι είναι μπουμπού. Είτε είμαστε μόνοι μας είτε είμαστε με άλλους. Λες; Μα δεν βλέπει ότι δεν ενθουσιάζομαι, απεναντίας ξενερώνω όταν είμαι μαζί του;
προφίλάλλα...
Μήνυμα #40241 από Raspoutin στις 18 Ιουνίου 2007, 3:29πμ

Raspoutin

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 14/6/2007
μηνύματα: 64 αποδεκτές 0
Νομίζω, πως τόσο ο ναρκισσισμός, όσο και ο ίδιος ο νάρκισσος, είναι καταστάσεις ήδη οριοθετημένες και απαξιωμένες μέσα στο μυαλό και την συνείδησή μας. Όλοι μας πιστεύω πως έχουμε την εμπειρία τέτοιου παραδείγματος και δεν αξίζει περαιτέρω ανάλυσης.
Επομένως vlammadi, δεν βλέπω τον λόγο να ασχολείσαι και να χαλιέσαι. Δεν ξέρω τι είδους επαφή έχετε, όμως, απλά, περιόρισε τις επαφές σας στο ελάχιστο αναγκαίο,(π.χ επαγγελματικές), και αν δεν καταλαβαίνει πως ''δεν ενθουσιάζεσαι, αλλά απεναντίας ξενερώνεις'', τότε δείξε το, ή, εν ανάγκη πέστο, εύσχημα πλήν σαφώς. Δεν έχεις να φοβηθείς κάτι, και δεν είναι καλό να πιέζεις τον εαυτό σου για αυτοννόητα πραγματάκια.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #42046 από the_loulister στις 25 Αυγούστου 2007, 3:02πμ

the_loulister

Εικονίδιο
μέλος από: 20/6/2007
μηνύματα: 18 αποδεκτές 0
Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ένα αγόρι θεϊκά πλασμένο...
ασυγκίνητο από τον έρωτα θνητών γυναικών και νυμφών, περνούσε τις ώρες του θαυμάζοντας το ειδωλό του στα νερά μιας λίμνης...
Δεν μπόρεσε να αντισταθεί στη γλύκα της διαστροφής... ερωτεύτηκε τον εαυτό του...

Υπερβολική αυταρέσκεια...αυτοερωτισμός...τρέλλα...αυτοκτονία μπροστά στη ματαιότητα του πόθου...


Όλα καλά με το μύθο...ίσως αμφίβολη η κατάληξη. Το ότι έχουμε να κάνουμε με υπολανθάνουσα αυτοαναφορική ομοφυλοφιλία το τσέκαρε κανείς?

Και όλα οκ με τον αυτοθαυμασμό, την ωραιοπάθεια και το γκεϊλίκι της φάσης...δεν θα θελα όμως να φανταστώ σε τι στάση ηδονιζόταν να βλέπει το είδωλο του ο Νάρκισσος... (αν δεν απατώμαι το ομώνυμο φυτό, είναι άκρως ευέλικτο και αναρριχώμενο...δεν πρέπει να ναι τυχαίο).

προφίλάλλα...
Μήνυμα #42048 από ToFonikoAgouri στις 25 Αυγούστου 2007, 9:42πμ

ToFonikoAgouri

μέλος από: 20/8/2007
μηνύματα: 53 αποδεκτές 0
Σκέφτηκες ποτέ ότι μπορεί απλά να έχει ένα τεράστιο κόμπλεξ? :P
προφίλάλλα...
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login