Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Σήμερα θα έχεις μια έκπληξη.
Δευτέρα, 29 Απριλίου

Δεν ξερω τι να κανω

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #176966 από Stellaki1996 στις 10 Μαρτίου 2024, 7:52πμ

Stellaki1996

Εικονίδιο
μέλος από: 10/3/2024
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
Καλησπερα σε ολους! Χρειαζομαι τη βοηθεια σας. Εδω και 9 μηνες βρισκομαι με καποιον με τον οποιο κανουμε μονο σεξ και συζηταμε. Εγω εχω συναισθηματα για εκεινον και του εχω εκφρασει οτι θελω αυτο που εχουμε να εχει προοπτικες, οτι εχω δεθει κτλπ. Εκεινος μου λεει οτι θελει να βγαινει με τους φιλους του, μαζι μου να κανει σεξ και να ασχολειται με την δουλεια για 1μιση χρονο ακομα. Μου πε οτι δεν του βγαινει κατι παραπανω. Οταν τον ρωτησα αν υπαρχει περιπτωση να αλλαξει κατι αργοτερα, λεει οτι μπορει δεν ξερει. Επανω στην πραξη ειναι πολυ τρυφερος, μου λεει οτι ειναι εντονο και για εκεινον ομως μολις τελειωνουμε, δεν θελει ουτε αγκαλιες, ουτε φιλια, ειναι ψυχρος. Εγω εχω στενοχωρηθει με αυτη την κατασταση και προσπαθησα να κανω μια νεα αρχη με καποιον που να θελει σχεση, ομως μολις πηγε προς το ερωτικο δεν ηθελα να κανω τιποτα μαζι του... δεν μου εβγαινε (ηθελα μονο απο τον αλλον). Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω, απο την μια αμα ξεκοψουμε θα στενοχωρηθω απο την αλλη νιωθω μιση, δεν παιρνω αυτα που θελω. Αξιζει πιστευετε να περιμενω 1μιση χρονο αν θα αλλαξει κατι; να το πολεμησω; Ειμαι ερωτευμενη μαζι του και ειναι δυσκολο για μενα να το τελειωσω.
προφίλάλλα...˵quote˶
6
Μήνυμα #176977 από Panos888 στις 12 Μαρτίου 2024, 3:09πμ

Panos888

Εικονίδιο
μέλος από: 26/9/2022
μηνύματα: 69 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Στέλλα άποψή μου είναι ότι οι νεότερες γενιές (των 30 και κάτω) για κάποιο λόγο είναι ''άνιωθοι'' και δείχνουν παντελή αδιαφορία αλλά και άγνοια για ό,τι ορίζει και διέπει μία κοινωνία και τους κανόνες της.

Θεωρώ πως δεν έλαβαν τίποτα από το σπίτι τους και αυτό βγαίνει τώρα προς τα έξω, δημιουργώντας προσεχώς μία κοινωνία στα όρια της κατάρρευσης προς κάθε κατεύθυνση.

Θα μου πεις τι σχέση έχουν τα παραπάνω με αυτό που ρωτάς. Πιστεύω πως ανήκει στο ίδιο πλαίσιο του φαινομένου αυτού.

Θα σου έλεγα λοιπόν να μην επενδύσεις συναισθηματικά και να μην το καθυστερείς, γιατί όσο ελπίζεις χάνεις χρόνο. Έχεις κολλήσει τώρα και είναι δύσκολο να ξεκολλήσεις, αλλά έχω εμπιστοσύνη στο χρόνο ότι θα κάνει εκείνος τη δουλειά για εσένα - έστω και με μικρές συναισθηματικές απώλειες.

Καλύτερα το τίποτα από μία μετριότητα - που κανείς δεν αξίζει.

προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #176984 από Stellaki1996 στις 13 Μαρτίου 2024, 9:13πμ

Stellaki1996

Εικονίδιο
μέλος από: 10/3/2024
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
ειμαι 27 χρονων και εκεινος 32 και συμφωνω σε οσα λες.. μιλαμε για την κατηγορια ''ανιωθου΄΄. Δεν μπορω να καταλαβω πως καποιοι διαχωριζουν το σεξ απο τα συναισθηματα και απλα το βλεπουν ως μια διαδικασια. Πως δεν ερωτευονται... και δεν ειναι οτι δεν εχουν βρει την καταλληλη. Εχω χασει ηδη αρκετο χρονο και επισης αποκλειεται να αλλαξει η κατασταση, ετσι δεν ειναι; Νιωθω και στενοχωρια και απορριψη που καποιος δεν θελει να περασει περισσοτερο χρονο μαζι μου και δεν εχει κοιμηθει μαζι μου ουτε 1 φορα. Εκανα το λαθος να ελπιζω οτι με τον καιρο θα δεθει και εκεινος...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #176992 από Panos888 στις 15 Μαρτίου 2024, 7:09πμ

Panos888

Εικονίδιο
μέλος από: 26/9/2022
μηνύματα: 69 αποδεκτές 0
Σε ευχαριστώ για την αποδεκτή.

Οκ, δεν θέλω να τα ισοπεδώνω όλα, προφανώς υπάρχουν και άνθρωποι που έχουν συναίσθημα και μοιράζονται ίδιες αξίες.

Δυστυχώς έχουμε φτάσει σε σημεία ζωοποίησης και αυτό φαίνεται σε κάθε έκφανση της καθημερινότητας. Επιθετικότητα και κυνισμός, παντού.

Οπότε σε καμία περίπτωση μην το εισπράττεις ως απόρριψη (και συνεπώς να μην χαλιέσαι) γιατί απλούστατα δεν φταις εσύ για την συμπεριφορά άλλων.   

Μπορεί να μην σου είναι εύκολο στην πράξη, αλλά για εμένα, κάνε μία συζήτηση για να είσαι εντάξει με τον εαυτό σου, για το τι σε ενοχλεί και μετά ας πάρει ο καθένας τον δρόμο του για κάτι που να αξίζει.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login