Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Όποιος πίνει πολλά νερά, αυτά παθαίνει! ©kataouras,irc.ftou.gr
Κυριακή, 16 Ιουνίου

20 μερες καθηστεριση.

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #119317 από ph'lens στις 02 Απριλίου 2013, 9:18μμ

ph'lens

Εικονίδιο
μέλος από: 2/4/2013
μηνύματα: 3 αποδεκτές 0
Γενικα δεν εχω σταθερο κυκλο, παντα καθηστερει. Προσεχουμε παρα πολυ και και αποκλειω να εγινε καμια στραβη, παρολ'αυτα το εχω στο μυαλο μου κ με αγχωνει τοσο που ουτε το τεστ δεν μπορεσα να κανω.Παντως δεν πιστευω να φταιει το αγχος που δεν μ ερχετε γιατι μεχρι τις 15 μερες καθηστερισης ημουν ανετη, δεν το σκευτομουν καν.. αλλα τωρα φτανουν 20. :/
Εχω παρατηρισει επισης οτι η περιοδος μου καθηστερει πολυ ανα δυο μηνες, πχ τον ιανουαριο μου αργισε 14 μερες, ενω τον φαβρουαριο μονο 2,
και τωρα τον μαρτιο σχεδον 20 και δεν μ ηρθε ακομη, καπου διαβασα στο ιντερνετ οτι ειναι συπτωμα καποιας κυστης γιατι λεει η περιοδος ερχετε εναλαξ (απο καθε οωθηκη) αρα την μια μπορει να σου ερχετε κανονικα και την αλλη επιδη εχεις κυστη στην συγκεκριμενη οωθηκη να αργει, βασικα μου φανηκε περιεργο αυτο.. ισχυει?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #119319 από ΑΝΝΟΥΛΙΤΣΑ στις 02 Απριλίου 2013, 9:44μμ

ΑΝΝΟΥΛΙΤΣΑ

Εικονίδιο
μέλος από: 1/4/2013
μηνύματα: 5 αποδεκτές 0
αγαπητη φιλη θα σε συμβουλευα να κανεις ενα τεστ εγκυμοσυνης...ειδικα αν ειχατε ερθει σε επαφη χωρις προφυλακτικο...η καθυστερηση μπορει να οφειλεται σε πολυκυστικες ωοθηκες..εγω υποφερω απο αυτες απο το λυκειο...ειδικα αν εχεις καποια κιλακια παραπανω τοτε μαλλον εχεις κυστες...και εγω εχω καθυστερηση γυρω στις 11-12 μερες...εκανα τεστ,βγηκε αρνητικο και αν δεν ερθει μεχρι την αλλη βδομαδα θα επισκεφθω τη γυναικολογο μου!...αμα σου βγει αρνητικο το τεστ επισκεψου εναν γυναικολογο για να δεις τι τρεχει...καμια ανωμαλια θα ειναι...επισης το λεμονι καθυστερει πολυ την περιοδο(αλλα δεν ξερω αν ισχυει σιγουρα)..παντως μην αγχωνεσαι...εγω πιστευω οτι ειναι καποια ανωμαλια με την περιοδο σου!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #119320 από ph'lens στις 02 Απριλίου 2013, 10:04μμ

ph'lens

Εικονίδιο
μέλος από: 2/4/2013
μηνύματα: 3 αποδεκτές 0
μπα παντα γινεται με προφυλακτικο, προσεχουμε.
εχω 3-4 κιλα παραπανω και μπηκαν πολυ αποτομα το καλοκαιρι τοτε που αρχισα να εχω εντονη καθηστεριση, δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο.
αυτο που ανεφερα ποιο πανω γνωριζεις αν ισχυει?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #119321 από ΑΝΝΟΥΛΙΤΣΑ στις 02 Απριλίου 2013, 10:14μμ

ΑΝΝΟΥΛΙΤΣΑ

Εικονίδιο
μέλος από: 1/4/2013
μηνύματα: 5 αποδεκτές 0
τι να σου πω...μπορει και να ισχυει...καλυτερα θα ηταν να ρωτησεις εναν γιατρο...λογικα θα σου δωσει τα primolut nor να τα παιρνεις 5 μερες για να σου ερθει περιοδος...!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #119322 από ph'lens στις 02 Απριλίου 2013, 10:58μμ

ph'lens

Εικονίδιο
μέλος από: 2/4/2013
μηνύματα: 3 αποδεκτές 0
τ ειναι αυτα τα primolut nor ?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #119330 από Λολοφιόρος στις 03 Απριλίου 2013, 12:10πμ

Λολοφιόρος

Εικονίδιο
μέλος από: 3/4/2013
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
Καλησπέρα!
Επειδη ασχολουμαι με την νοσηλευτικη και εχω διαβασει αρκετα για τα γυναικολογικα προβληματα, θελω να σου πω οτι στην ηλικια σου και λογω της αναπτυξης οι ορμονες σου (οιστρογοννα) που συντελουν στην περιοδο σου ειναι τρελαμενες! ισχυει οτι καθε μηνα λειτουργει η αντιστοιχη δεξια ή αριστερη σαλπιγγα σου και αυτο που εχω να σου πω σαν ειδικος ειναι να μην ανησυχεις! Εφοσον δεν εχεις σταθερο κυκλο καλο θα ηταν να προσεχεις οπως πολυ καλα κανεις και αν θελεις να καλυψεις 1000% το οτι δεν εισαι εγκυος καλο θα ηταν να κανεις το τεστ!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #119334 από Noir Désir στις 03 Απριλίου 2013, 10:23πμ

Noir Désir

Εικονίδιο
μέλος από: 11/5/2012
μηνύματα: 329 αποδεκτές 0
Πάντως, άσχετα με το αν είσαι έγγυος, αφού έχεις παρατηρήσει τη συγγεκριμένη συχνότητα στην καθυστέρηση της περιόδου σου, καλό είναι να επισκεφτείς κάποιο γυναικολόγο. Μπορεί όντως να είναι τυχαίες οι καθυστερήσεις και απλά να έχεις άστατο κύκλο, αλλά πρέπει να κοιτάξεις την περίπτωση των πολυκυστικών γιατί αργότερα δημιουργούνται σοβαρά προβλήματα αν το αφήσεις.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login