Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Μετά από ένα πυρηνικό πόλεμο, μόνο οι κατσαρίδες και οι Macintosh θα επιβιώσουν.
Τρίτη, 16 Απριλίου

εμβόλιο για τον καρκίνο τις μήτρας!

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #121705 από DenMeKsereis;) στις 11 Ιουλίου 2013, 8:55μμ

DenMeKsereis;)

Εικονίδιο
μέλος από: 11/7/2013
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0
όπως καταλάβατε απευθύνομαι κυρίως σε κορίτσια..:ρ
έχετε κάνει αυτο το εμβόλιο? ειναι 'αναγκαστικο'? αν το κάνατε σε τι ηλικία? πονάει? πρέπει να πάω σε γυναικολογο ή το κάνει άλλος γιατρός?
υ.γ δεν ξέρω άμα κολλάνε οι ερωτήσεις μου σε αυτο το φόρουμ και αν όχι συγνώμη απλα θελω να μου πείτε τι ξέρετε:$
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #121714 από DIALOGOS στις 11 Ιουλίου 2013, 11:19μμ

DIALOGOS

Εικονίδιο
μέλος από: 11/7/2013
μηνύματα: 9 αποδεκτές 0
Το εμβόλιο αυτό είναι έναντι του ιού ΗPV ή ανθρωπίνων θηλωμάτων.Ο ιός αυτός εμφανίζεται με αρκετές μορφές και μπορεί να προκαλέσει (στις καλοήθεις μορφές του) τα οξυτενή κονδυλώματα ή στις πιο κακοήθεις μορφές καρκίνο κυρίως στον τράχηλο της μήτρας.Το εμβόλιο χορηγείται απ τα ασφαλιστικά ταμεία και καλό είναι να γίνεται πριν μια κοπέλα ξεκινήσει σεξουαλικές επαφές.Άν έχει ξεκινήσει τότε ο γυναικολόγος κάνει κάποιες εξετάσεις,ώστε να δεί μήπως είναι ήδη φορέας του ιού η κοπέλα.Δεν σημαίνει ότι αν είσαι φορέας ,θα πάθεις και τα χειρότερα.Συνήθως ο οργανισμός μπορεί να καταπολεμά τον ιό.Όμως με το εμβόλιο έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.Πήγαινε στο γυναικολόγο σου λοιπόν και ζήτησε να προχωρήσεις στο θέμα του εμβολίου.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #121722 από pantelis20 στις 12 Ιουλίου 2013, 12:06πμ

pantelis20

Εικονίδιο
μέλος από: 9/4/2010
μηνύματα: 648 αποδεκτές 0
Το εμβόλιο αυτό γενικά έχει πολλές και συχνές παρενέργειες.
Πριν το κάνεις (που εγώ θα σου έλεγα να μη το κάνεις) τσέκαρε τις παρενέργειες και τι μπορείς να πάθεις...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #121724 από aglina στις 12 Ιουλίου 2013, 12:23πμ

aglina

Εικονίδιο
μέλος από: 7/12/2012
μηνύματα: 667 αποδεκτές 0
Εγω το εκανα σε ηλικια 14μιση με 15 (παρθενα). Εγω το εκανα σε παιδιατρο. Για την ακριεια γινεται σε 3 δοσεις ανα 2 μηνες αν θυμαμε καλα. Επειδη ειναι ακριβο καλο θα ηταν να ζητισεις απο την γιατρο σου να στο γραψει.Εμενα δεν μου προκαλεσε καμοια περενεργια ή τουλαχιστον δεν προσεξα κατι.Δεν ειναι αναγγαστικο εσυ διαλεγεις αν θες να το κανεις. Δεν ποναει καθολου αν κ αυτο ειναι σχετικο γιατι ο καθενας αντιλαβανεται διαφορετικα τον πονο. Παντος σαν ενα απλο εμβολιο ειναι.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #121725 από DIALOGOS στις 12 Ιουλίου 2013, 12:24πμ

DIALOGOS

Εικονίδιο
μέλος από: 11/7/2013
μηνύματα: 9 αποδεκτές 0
Οι ανεπιθύμητες ενέργειες μπορούν να συμβούν με οποιοδήποτε εμβολιασμό σε ένα μικρό ποσοστό.Οι γυναικολόγοι είναι πιο αρμόδιοι πάνω σε αυτό το θέμα.Η σύσταση απ τους επίσημους ογανισμούς υγείας είναι να γίνεται το εμβόλιο αυτό,γιατί πραγματικά σώζονται ζωές.Όπως και να έχει,συζητήστε το με τον γυναικολόγο σας.Εκείνος ξέρει καλύτερα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login