Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Κυριακή, 28 Απριλίου

Γονείς - σχέσεις

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #141947 από Greg1234 στις 24 Αυγούστου 2018, 1:01μμ

Greg1234

Εικονίδιο
μέλος από: 21/6/2018
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
Καλησπέρα λοιπόν μπαίνω κατευθείαν στον θέμα η σχέση μου με τη μάνα μου είναι άψογη σαν φίλοι αλλά με τον πατέρα μου τίποτα υπαρχει διάσταση, κενό,τιπιτα ένα γεια μόνο με χτυπάει με την παντόφλα συνέχεια τσακωνομαστε αδιαφορεί παντςκος για εμένα δε ξέρει καν τι φοράω πχ μια μέρα εννοώ με έχει δει και ότι και να του πω απαντάει δε μ πειράζει εγώ τα πληρώνω όμως όλα νομίζει ότι επειδή πληρώνει είναι καλυμμένος και λέγεται πατέρας και δεν πληρώνει τίποτα όλα η μάνα μου τα πληρώνει βγαίνουνε έξω και τρώμε και πληρώνει πάντα αυτή! Τι να κάνω? Πως αντιμετώπιζεται? Πως σας φαίνεται η στάση του? (είμαι 17 αγόρι) τέλος ακόμη και η γιαγιά μου λέει στη μάνα μου ότι με αυτόν που παντρεύτηκε κατέστρεψε τη ζωή της!
προφίλάλλα...˵quote˶
2
Μήνυμα #141961 από Mpiskoto στις 28 Αυγούστου 2018, 10:58πμ

Mpiskoto

Εικονίδιο
μέλος από: 28/8/2018
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Γεια σου Greg. Ήμαστε συνομήλικοι. Από ότι καταλαβαίνω η κατάσταση στο σπίτι σου είναι τραγική...Δεν συμφωνώ με τη στάση του πατέρα σου αν και πολλοί γονείς συμπεριφέρονται έτσι. Να συζητάς με τη μαμά σου γιατί έχετε καλή σχέση και πρέπει να τη διατηρήσεις. Αν θες προσπάθησε να έρθεις πιο κοντά με τον πατέρα σου, μήπως και φταίξει η σχέση σας άλλιως μείνε αμέτοχος όσο δύσκολος και αν είναι. Δηλαδή μην αντιμιλας και μην προκαλεις καυγάδες γτ η δικιά σου διάθεση θα χαλάει. Τώρα όσο αφορά τα οικονομικά αυτή είναι υπόθεση των γονιών και δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Υπομονή ένας χρόνος έμεινε μετά λογικά θα είσαι φοιτητής, κάτσε διάβασε καλά για να περάσεις στην σχολή της επιθυμίας σου. Είμαι σίγουρη πως αν το θες πολύ θα τα καταφέρεις. Και μην ξεχνάς τα καλύτερα έρχονται νιώθεις τώρα πως έχεις πιάσει πάτο συναισθηματικά αλλά βρες κίνητρο να προσπαθήσεις για το καλύτερο. Όχι για τους άλλους για σένα. Έχε τα αυτιά σου κλειστά στο σπίτι. Βρες πράγματα και διεξόδους που να σε ευχαριστουν και να μενεις εκτός σπιτιού. Σχολείο, γυμναστική, φροντηστηριο ακόμα και διάβασμα στην αγαπημένη σου ήσυχη καφετέρια. Και ΥΠΟΜΟΝΗ!!!! Αν σε βοήθησα έστω και λίγο πατα αποδεκτή
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login