Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Χρειάζεσαι κάποιον να σ'αγαπάει όσο ψάχνεις να βρεις αυτόν που θ'αγαπήσεις.
Παρασκευή, 19 Απριλίου

SOS περιτομή βοήθεια

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #160900 από NickCh στις 01 Οκτωβρίου 2022, 1:27πμ

NickCh

μέλος από: 1/10/2022
μηνύματα: 6 αποδεκτές 0
Γεια σας είμαι 19 ετών και έχω φίμωση. Πρέπει οπωσδήποτε να κάνω περιτομή αλλά φοβάμαι πάρα πολύ και αισθάνομαι μια ντροπή να μιλήσω στους γονείς μου για αυτό το θέμα σε τόσο μεγάλη ηλικία. Σας παρακαλώ βοηθήστε με και αν έχετε εμπειρίες από περιτομή γράψτε τες. Επίσης, αν τελικά κάνω περιτομή πόσες μέρες θα πρέπει να απέχω από την σχολή;
προφίλάλλα...˵quote˶
10
Μήνυμα #160904 από Panos888 στις 01 Οκτωβρίου 2022, 11:09πμ

Panos888

Εικονίδιο
μέλος από: 26/9/2022
μηνύματα: 69 αποδεκτές 3

Αποδεκτή απάντηση

Φίλε μου αν θέλεις να "αποφύγεις" τους γονείς, θα πρέπει να επομιστεις και το κόστος της επέμβασης, είτε επιλέξεις δημόσιο είτε ιδιωτικό νοσοκομείο, κάτι που εξαρτάται και από τον γιατρό που θα σε αναλάβει.

Επίσης, αν μένεις με τους δικούς σου δύσκολα μπορεί να μείνει κρυφό επειδή σε πρακτικά θέματα η καθημερινότητα για τουλ. μία εβδομάδα δεν θα είναι τόσο εύκολη.

Από τη σχολή θα χρειαστεί να λείψεις μία ημέρα. Την επόμενη πας άνετα αλλά θα περπατάς με κάποια δυσκολία. Θα πρέπει να φοράς φόρμα κ μαλακό εσώρουχο, όχι στενό.

Προσωπικά είμαι στις 17 ημέρες μετά την επέμβαση κ τώρα κάπως ισιώνω. Στην αρχή στο έχουν φασκιωμενο με γάζα, κατουρας όπου να είναι, η αίσθηση είναι άσχημη και πόνος αρκετός σε ενοχλεί αλλά μέρα με τη μέρα καλυτερεύει η κατάσταση.

Αν πρέπει να το κάνεις είναι μονόδρομος. Το κόστος είναι από 500 σε δημόσιο έως 1200 που πλήρωσα εγώ σε ιδιωτικό νοσοκομείο, αλλά με πολύ περιποίηση από το νοσηλευτικό προσωπικο.

Εννοείται θα ζητήσεις μερική αναισθησία.

Εύχομαι ό, τι καλύτερο.

Ps: Είναι ιατρικό θέμα, υγείας οπότε πες το στους γονείς σου να ξεμπερδεύεις. Σε ένα-δυο μήνες θα το έχεις ξεχάσει. Στο μυαλό μας είναι όλα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #161935 από NickCh στις 20 Οκτωβρίου 2022, 5:34μμ

NickCh

μέλος από: 1/10/2022
μηνύματα: 6 αποδεκτές 0
Φίλε εσύ έχεις κάνει με νυστέρι ή με laser; Με laser έχω ακούσει πως ο πόνος μετά την επέμβαση είναι μηδαμινός, απλά νιώθεις μια ενόχληση τις πρώτες 2-3 μέρες. Με ανησυχεί αυτό που γράφεις για τον πόνο πάντως. Δεν ξέρω τι να κάνω, αυτό το ζήτημα με ταλαιπωρεί πάρα πολύ εδώ και καιρό πραγματικά. Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και σου εύχομαι καλή ανάρρωση.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #161936 από Panos888 στις 21 Οκτωβρίου 2022, 3:43πμ

Panos888

Εικονίδιο
μέλος από: 26/9/2022
μηνύματα: 69 αποδεκτές 3
Έγραψε:(NickCh@20 Οκτωβρίου 2022)
Φίλε εσύ έχεις κάνει με νυστέρι ή με laser; Με laser έχω ακούσει πως ο πόνος μετά την επέμβαση είναι μηδαμινός, απλά νιώθεις μια ενόχληση τις πρώτες 2-3 μέρες. Με ανησυχεί αυτό που γράφεις για τον πόνο πάντως. Δεν ξέρω τι να κάνω, αυτό το ζήτημα με ταλαιπωρεί πάρα πολύ εδώ και καιρό πραγματικά. Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και σου εύχομαι καλή ανάρρωση.


Σε ευχαριστώ.

Ένα μήνα και μία εβδομάδα μετά την επέμβαση, μπορώ να πω πως τα πράγματα είναι πλέον στη θέση τους κατά 90%.

Έκανα επέμβαση κανονική. Το laser δεν έκανε για την περίπτωσή μου, είπε ο γιατρός, οπότε πρέπει να εξεταστείς και εσύ για να αποφανθεί (ο γιατρός) το τι θα χρειαστείς.

Στην επέμβαση (για το laser δεν γνωρίζω), ο πόνος είναι τις 2-3 πρώτες ημέρες. Στην εβδομάδα είσαι καλύτερα. Μέρα με την ημέρα βλέπεις διαφορά, οπότε απλά θέλει να μην είσαι ανυπόμονος.

Μίλησε με τον ουρολόγο σου και θα σε κατευθύνει εκείνος, τόσο για τα πρακτικά (νοσοκομείο ιδιωτικό/δημόσιο, ταμεία, κλπ) όσο και τα ιατρικά, βάσει του τι χρειάζεται να γίνει για την περίπτωσή σου.

ps: ευχαριστώ για τα μηνύματα
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #161950 από NickCh στις 05 Νοεμβρίου 2022, 6:39πμ

NickCh

μέλος από: 1/10/2022
μηνύματα: 6 αποδεκτές 0
Απλά το θέμα είναι πως είναι πιθανό σύντομα να κάνω κάτι με μία κοπέλα και φοβάμαι να κάνω σεξ έτσι. Τι μου προτείνεις;
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #161952 από NickCh στις 05 Νοεμβρίου 2022, 9:48πμ

NickCh

μέλος από: 1/10/2022
μηνύματα: 6 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Panos888@21 Οκτωβρίου 2022)
Έγραψε:(NickCh@20 Οκτωβρίου 2022)
Φίλε εσύ έχεις κάνει με νυστέρι ή με laser; Με laser έχω ακούσει πως ο πόνος μετά την επέμβαση είναι μηδαμινός, απλά νιώθεις μια ενόχληση τις πρώτες 2-3 μέρες. Με ανησυχεί αυτό που γράφεις για τον πόνο πάντως. Δεν ξέρω τι να κάνω, αυτό το ζήτημα με ταλαιπωρεί πάρα πολύ εδώ και καιρό πραγματικά. Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και σου εύχομαι καλή ανάρρωση.


Σε ευχαριστώ.

Ένα μήνα και μία εβδομάδα μετά την επέμβαση, μπορώ να πω πως τα πράγματα είναι πλέον στη θέση τους κατά 90%.

Έκανα επέμβαση κανονική. Το laser δεν έκανε για την περίπτωσή μου, είπε ο γιατρός, οπότε πρέπει να εξεταστείς και εσύ για να αποφανθεί (ο γιατρός) το τι θα χρειαστείς.

Στην επέμβαση (για το laser δεν γνωρίζω), ο πόνος είναι τις 2-3 πρώτες ημέρες. Στην εβδομάδα είσαι καλύτερα. Μέρα με την ημέρα βλέπεις διαφορά, οπότε απλά θέλει να μην είσαι ανυπόμονος.

Μίλησε με τον ουρολόγο σου και θα σε κατευθύνει εκείνος, τόσο για τα πρακτικά (νοσοκομείο ιδιωτικό/δημόσιο, ταμεία, κλπ) όσο και τα ιατρικά, βάσει του τι χρειάζεται να γίνει για την περίπτωσή σου.

ps: ευχαριστώ για τα μηνύματα

προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #161953 από Crab στις 05 Νοεμβρίου 2022, 1:19μμ

Crab

Εικονίδιο
μέλος από: 5/11/2022
μηνύματα: 12 αποδεκτές 0
Καλησπέρα φιλε ειμαι 21 και εκανα και εγω περιτωμη πριν 12 ημέρες. Αρχικά ειχα παει σε ιδιώτη γιατρο και μου είχε πει 600 ευρώ από 1000 που ειναι κανονικά αλλα τα πληρώνει η ασφάλεια σου τα υπόλοιπα. Οπως καταλαβαίνεις δύσκολα τόσα λεφτά να βρεθούν ειδικα για μια επέμβαση 30-40 λεπτών ρουτίνα. Οποτε για εμενα ηταν μονοδρομος το δημόσιο νοσοκομείο και συγκεκριμένα το Αγ. Ολγα στην Νέα Ιωνία.
Το νοσοκομείο για δημόσιο άψογο και ο ουρολόγος που ανελαβε. Στο χειρουργείο η χειρουργείκη ομάδα λόγω και της νεαρής ηλικίας μου έπιανε τη κουβέντα κ μου έκανε χαβαλέ για να μου αποσπά την προσοχή πράγμα δύσκολο. Παρολα αυτα μου έκανε πολύ θετική εντύπωση. Μετα απο μια βδομάδα από την επίσκεψη στο γιατρό με έβαλε για χειρουργείο.
Ειχα θέμα στο σεξ οπότε ήταν και το χειρουργείο μονόδρομος


Προσωπικά επειδη οι περισσότεροι ελεγαν οτι σε 2 μερες θα σαι καλα θα μπορείς να πηγαίνεις δουλειά κτλπ προσωπικά σε εμενα δεν θα ισχυει. Είμαι στη 12η μερα και τωρα άρχισα να φοραω ρουχα για να βγαίνω έξω κτλπ.. Σχεδον πάνω από βδομάδα δεν έβγαινα και ήμουν γυμνός μεσα στο σπίτι και ακόμα ειμαι πολλές φορές.
Τωρα ειμαι καλύτερα και ανυπομονώ να δοκιμάσω με το ανανεωμένο εργαλείο χδ.

Τέλος και εγω φοβόμουν αρκετά και το απέφευγα συνέχεια αλλα εκανα κακο στην σχεση μου (σε οτι αφορά το σεξ )οποτε έπρεπε να γίνει.
Μην πας καλοκαίρι δεν προτείνετε η συγκεκριμένη επέμβαση φια τοτε..και αν στην κάνουν θα χάσεις 1 μήνα καλοκαιριού στο νερό.
Αυτά καλη τύχη!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #161955 από NickCh στις 06 Νοεμβρίου 2022, 9:04πμ

NickCh

μέλος από: 1/10/2022
μηνύματα: 6 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Crab@05 Νοεμβρίου 2022)
Καλησπέρα φιλε ειμαι 21 και εκανα και εγω περιτωμη πριν 12 ημέρες. Αρχικά ειχα παει σε ιδιώτη γιατρο και μου είχε πει 600 ευρώ από 1000 που ειναι κανονικά αλλα τα πληρώνει η ασφάλεια σου τα υπόλοιπα. Οπως καταλαβαίνεις δύσκολα τόσα λεφτά να βρεθούν ειδικα για μια επέμβαση 30-40 λεπτών ρουτίνα. Οποτε για εμενα ηταν μονοδρομος το δημόσιο νοσοκομείο και συγκεκριμένα το Αγ. Ολγα στην Νέα Ιωνία.
Το νοσοκομείο για δημόσιο άψογο και ο ουρολόγος που ανελαβε. Στο χειρουργείο η χειρουργείκη ομάδα λόγω και της νεαρής ηλικίας μου έπιανε τη κουβέντα κ μου έκανε χαβαλέ για να μου αποσπά την προσοχή πράγμα δύσκολο. Παρολα αυτα μου έκανε πολύ θετική εντύπωση. Μετα απο μια βδομάδα από την επίσκεψη στο γιατρό με έβαλε για χειρουργείο.
Ειχα θέμα στο σεξ οπότε ήταν και το χειρουργείο μονόδρομος


Προσωπικά επειδη οι περισσότεροι ελεγαν οτι σε 2 μερες θα σαι καλα θα μπορείς να πηγαίνεις δουλειά κτλπ προσωπικά σε εμενα δεν θα ισχυει. Είμαι στη 12η μερα και τωρα άρχισα να φοραω ρουχα για να βγαίνω έξω κτλπ.. Σχεδον πάνω από βδομάδα δεν έβγαινα και ήμουν γυμνός μεσα στο σπίτι και ακόμα ειμαι πολλές φορές.
Τωρα ειμαι καλύτερα και ανυπομονώ να δοκιμάσω με το ανανεωμένο εργαλείο χδ.

Τέλος και εγω φοβόμουν αρκετά και το απέφευγα συνέχεια αλλα εκανα κακο στην σχεση μου (σε οτι αφορά το σεξ )οποτε έπρεπε να γίνει.
Μην πας καλοκαίρι δεν προτείνετε η συγκεκριμένη επέμβαση φια τοτε..και αν στην κάνουν θα χάσεις 1 μήνα καλοκαιριού στο νερό.
Αυτά καλη τύχη!


Κάτσε δηλαδή είναι τόσο ακραίο; Μετά από 12 μέρες κατάφερες να βγεις έξω; Επειδή κυριολεκτικά με όσους έχουν μιλήσει μιλάνε για μια μικρή ενόχληση τις πρώτες 3-4 ημέρες και μετά όλα σταδιακά γίνονται νορμάλ. Σεξ μετά από πόσες μέρες μπορείς να κάνεις; Επίσης έκανες περιτομή με νυστέρι ή laser; Έχω την εντύπωση πως με laser η περίοδος αποθεραπείας είναι αρκετά μικρότερη και πιο ανώδυνη.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #161958 από NickCh στις 07 Νοεμβρίου 2022, 1:46μμ

NickCh

μέλος από: 1/10/2022
μηνύματα: 6 αποδεκτές 0
Πήγα επιτέλους σε ειδικό ουρολόγο και από ότι φαίνεται δεν έχω φίμωση απλά χρειάζεται ορισμένες κινήσεις και κάτι φάρμακα για να είναι τελείως νορμάλ. Γενικά αν το διαβάζει κάποιος που έχει τις ίδιες ανησυχίες με εμένα απλά μην το αφήνετε, είναι πραγματικά τζάμπα άγχος και πίεση για κάτι πάρα πολύ απλό. Εξάλλου ακόμη και περιτομή αν χρειαστείτε δεν είναι κάτι φοβερό, είναι μια απλή επέμβαση ρουτίνας.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #161960 από Crab στις 07 Νοεμβρίου 2022, 2:46μμ

Crab

Εικονίδιο
μέλος από: 5/11/2022
μηνύματα: 12 αποδεκτές 0
Δεν γνωρίζω με τι εγινε η επέμβαση ισως οχι με lazer επειδή την εκανα σε δημόσιο νοσοκομείο.
Παρόλα αυτά εχεις δίκιο και δεν πρέπει να αφήνουμε τέτοια πράγματα μονο και μονο από φόβο καθώς οι περισσότεροι φαντάζομαι
είμαστε σε νεαρή ηλικία και η έλλειψη και αποφυγή του σεξ μπορει να σε καταστρέψει ψυχολογικά.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login