Ubuntu Linux - Εξάπτει τις γκόμενες
Μην πτύετε καταγής
Όταν σου λένε "Θα το σκεφτώ" ή δεν ξέρουν την απάντηση ή η απάντηση είναι όχι.
Παρασκευή, 3 Μαΐου

Σεξ χωρίς προφυλακτικό, εναλλακτικές

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #86544 από fenaki στις 29 Σεπτεμβρίου 2011, 6:08μμ

fenaki

Εικονίδιο
μέλος από: 29/9/2011
μηνύματα: 24 αποδεκτές 0
Εδώ και ένα χρόνο με το φίλο μου φτασαμε τελικά χωρίς να το πολυκαταλάβω να το κάνουμε χωρίς προφυλακτικό, όχι βέβαια ότι με χαλάει αλλά κάθε φορά που περιμένω περίοδο με τρώει το άγχος. Όταν λέω χωρίς εννοώ ότι χόρτασε η κοιλιά μου σπερματοζωάρια. Η αλήθεια είναι ότι όταν το χρησιμοποιήσαμε είχαμε αρκετά ατυχήματα, ενώ χωρίς ποτέ. Γνωρίζα βέβαια για τα υγρά πριν την εκσπερμάτωση και κατέφυγα στα αντισυλληπτικά εδώ και λίγους μήνες, τα οποία όμως δε μου κάθονται καλά και σκέφτομαι να τα σταματήσω. Τελικά τώρα τι κάνουμε; επιστροφή στο προφυλακτικό η εκσπερμάτωση έξω; καμία άλλη μέθοδος αντισύλληψης;
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #86545 από exm.... στις 29 Σεπτεμβρίου 2011, 6:21μμ

exm....

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 14/9/2011
μηνύματα: 23 αποδεκτές 0
χμ εγω θα σου πω καποια και μετα απο εκει και περα αποφασιζεις..
α)ΜΕΘΟΔΟΙ ΦΡΑΓΜΟΥ: Το Ανδρικό προφυλλακτικό,Το Γυναικείο προφυλλακτικό,Το Διάφραγμα, Οι κολπικοί σπόγγοι,Σπερματοκτόνα κολπικά ενθέματα.
β)ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ ΧΑΠΙΑ:Συνδυασμένα αντισυλληπτικά (Κλασσικό χάπι),ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ ΧΑΠΙΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ
γ)ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΑ ΣΠΕΙΡΑΜΑΤΑ και δ) ΜΟΝΙΜΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΨΗΣ: που ειναι η ανδρικη ή η γυναικεια στειρωσει..που δεν στο συνιστω απλα στο αανφερω! Επισης μπορεις να μην εχεις επαφη της γονιμες μερες..το ωαρια ζουν 24 ωρες ενω τα σπερματοζωαρια 72 αρα και 2 μερες μετα μπορεις να μεινεις εγκυος...αρα να αποφευγεις τις γονιμες μερες που συνηθως ειναι η 14 μερα. Επισης θα σε βοηθουσε πολυ αν εψαχνες στο διαδικτυο για τους τροπους αντισυλληψης!

προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #86546 από fenaki στις 29 Σεπτεμβρίου 2011, 6:27μμ

fenaki

Εικονίδιο
μέλος από: 29/9/2011
μηνύματα: 24 αποδεκτές 0
ευχαριστώ, αλλά τα έχω ψάξει, απλώς δεν μπορώ να πάρω το χάπι και όλες οι άλλες μέθοδοι μου φαίνονται ελλειπείς από μόνες τους, και κάποιες εννοείται πως δεν μπορω να τις εφαρμόσω. θεωρείς πως είναι αρκετά επικυνδύνη η εκσπερμάτωση έξω;
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #86549 από gossipgirl στις 29 Σεπτεμβρίου 2011, 6:52μμ

gossipgirl

Εικονίδιο
μέλος από: 15/6/2011
μηνύματα: 200 αποδεκτές 0
Έγραψε:(fenaki@29 Σεπτεμβρίου 2011)
ευχαριστώ, αλλά τα έχω ψάξει, απλώς δεν μπορώ να πάρω το χάπι και όλες οι άλλες μέθοδοι μου φαίνονται ελλειπείς από μόνες τους, και κάποιες εννοείται πως δεν μπορω να τις εφαρμόσω. θεωρείς πως είναι αρκετά επικυνδύνη η εκσπερμάτωση έξω;

Ειμαι υπερ του προφυλακτικου αλλα την βλακεια μου την εκανα κ δεν στο συνιστω απλα το αναφερω.Με τον πρωτο μου,τα ειχα 2 μιση χρονια.Στις αρχες το καναμε παντα με προφυλακτικο μετα ομως αφου κ των 2 ηταν οι πρωτη φορα το καναμε χωρις και τραβιοταν οταν ηταν να τελειωσει.2 χρονια δεν μας ετυχε καμια στραβη.Ομως κ παλι σου λεω οτι δεν στο προτεινω.Πλεον χρησιμοποιω σε καθε επαφη μου γιατι εκτος απο καποια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη σε προστατευει κ απο τα σεξουαλικως μεταδιδομενα νοσηματα.Επισης,επαιρνα κ γω αντισυλλυπτικα ενα διαστημα αλλα τα σταματησα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #86551 από fenaki στις 29 Σεπτεμβρίου 2011, 7:28μμ

fenaki

Εικονίδιο
μέλος από: 29/9/2011
μηνύματα: 24 αποδεκτές 0
όσο δεν επαιρνα το χαπί δεν εγινε τιποτα όπως εγραψα παραπάνω, και γινοταν οπως ακριβως ειπες και εσυ, συμφωνω για το προφυλακτικο γιατι η ιδεα μιας εγκυμοσυνης με τρελαινει και για μενα προσωπικα ειναι αδιεξοδος. αλλα λιγες φορες που τον πιεσα να βαλει,(και καλα λεει οτι χωρις δεν προκειται να γινει τιποτα) το εβλεπα οτι ψιλοξενερωνε και πριν αλλα και κατα τη διαρκεια.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #86552 από fenaki στις 29 Σεπτεμβρίου 2011, 7:29μμ

fenaki

Εικονίδιο
μέλος από: 29/9/2011
μηνύματα: 24 αποδεκτές 0
μαλλον αυτο το "απαιτεις" με το τροπο τελικα δε το ζητας...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #86564 από Spyros98 στις 30 Σεπτεμβρίου 2011, 10:35πμ

Spyros98

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 26/9/2011
μηνύματα: 55 αποδεκτές 0
εγω ξερω οτι αμα περνεις αντισυλιπτικα χαπια για μεγααααλο χρονικο διαστημα παθαινεις καρκινο... Δεν ρωτας τον φαρμακοπιο λεω εγω?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #86572 από fenaki στις 30 Σεπτεμβρίου 2011, 2:41μμ

fenaki

Εικονίδιο
μέλος από: 29/9/2011
μηνύματα: 24 αποδεκτές 0
και εγω το εχω ακουσει.. ουτως η αλλως δεν μπορω να τα παιρνω γιατι μου προκαλουν αλλες ανεπιθυμητες ενεργειας..μαλλον προφυλακτικο..που θα παει θα το συνηθισει...:/
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #86573 από M1k3y στις 30 Σεπτεμβρίου 2011, 3:19μμ

M1k3y

Εικονίδιο
μέλος από: 29/12/2010
μηνύματα: 846 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Spyros98@30 Σεπτεμβρίου 2011)
εγω ξερω οτι αμα περνεις αντισυλιπτικα χαπια για μεγααααλο χρονικο διαστημα παθαινεις καρκινο...

Ό,τι νά 'ναι. Σταματήστε να λέτε λόγια του αέρα που "έχετε ακούσει" και, αν θέλετε να ισχυριστείτε κάτι τόσο σοβαρό, παρουσιάστε κάποια εμπεριστατωμένη έρευνα/μελέτη που έχετε υπ' όψη σας.

Τώρα, όσον αφορά το πρόβλημα της OP, να πω ότι όλα είναι θέμα πιθανοτήτων. Με άλλα λόγια, δεν πειράζει αν το κάνετε 1, 2, 3, 5, 10 φορές χωρίς προφυλακτικό, αλλά αν το κάνετε συνέχεια έτσι (πχ. 50 φορές), είναι μαθηματικά βέβαιο ότι θα γίνει η στραβή. Κι όταν λέω βέβαιο, εννοώ βέ-βαι-ο. Οπότε, και εφόσον δεν μπορείς να πάρεις το χάπι, θα πρέπει να μάθετε να έχετε ως στάνταρ, και να συνηθίσετε τη χρήση προφυλακτικού. Τώρα, μια στις τόσες (πχ. σε ειδικές περιστάσεις), είναι ΟΚ να το κάνετε και χωρίς, δε χάθηκε ο κόσμος (οι πιθανότητες σάς το επιτρέπουν). Αλλά, όπως είπα, το στάνταρ θα πρέπει να είναι η χρήση προφυλακτικού.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #86583 από giannisefoa στις 30 Σεπτεμβρίου 2011, 5:34μμ

giannisefoa

μέλος από: 6/5/2009
μηνύματα: 292 αποδεκτές 0
Λοιπόν πρώτον θέλω να πω ότι μιας και απότι κατάλαβα έχεις πρόβλημα πέραν του κανονικού με ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη θα πρεπε όχι να ζητάς αλλά να απαιτείς προφυλακτικό και να μην σκέφτεσαι καν να κάνεις σεξ χωρίς...Τώρα σχετικά με αυτό που είπε ο M1k3y θα έλεγα ότι μαθηματικά βέβαιο δεν είναι τίποτα...Το 20% πιθανότητα πχ δεν σημαίνει ότι στις 5 πρώτες φορές δεν σημαίνει ότι είναι σίγουρη εγκυμοσύνη...Συμφωνώ πως το να παίζεις με τις πιθανότητες κατά σου δεν είναι το καλύτερο αλλά κι αυτές είναι ένα μοντέλο και όχι η πραγματικότητα...Μπορεί να τελειώσει μέσα της χωρίς προφύλαξη πολλές φορές και να μην μείνει έγκυος...Σαφώς ρισκάρει αλλά αν η πιθανότητα δεν είναι 100% τότε τίποτα δεν είναι βέβαιο...
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login