Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Φτύσε καλλιτεχνικά
Πρόσκοπος: Ένα παιδί που ντύνεται σαν ηλίθιος και ακολουθεί τις οδηγίες ενός ηλίθιου που είναι ντυμένος σαν παιδί.
Πέμπτη, 25 Απριλίου

Πρόβλημα με φίλους και παρέες

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #136850 από cool_guy15 στις 26 Απριλίου 2016, 1:53πμ

cool_guy15

Εικονίδιο
μέλος από: 3/7/2015
μηνύματα: 65 αποδεκτές 0
Παιδιά, έχω τεράστιο πρόβλημα και πραγματικά χρειάζομαι κατανόηση και συμβουλές. Είμαι 16 ετών και ως χαρακτήρας πολύ κλειστός. Δύσκολα πιάνω παρέες, δύσκολα γνωρίζω άτομα, δύσκολα προσαρμόζομαι σε καταστάσεις....Κάνω παρέα κυρίως με κορίτσια, όχι από επιλογή, αλλά επειδή μου είναι πιο εύκολο να τις "προσεγγίσω" απ'ότι τα αγόρια. Συγκεκριμένα, έχω έναν φίλο και όλες οι άλλες είναι φίλες. Αυτό, έχει προκαλέσει ποικίλες κριτικές και σχόλια από άλλα παιδιά του περιβάλλοντός μου που τείνουν να είναι χλευαστικά και αρνητικά. Συγκεκριμένα, ορισμένα άτομα εμφανώς με κοροϊδεύουν και ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω. Το αποκορύφωμα ήταν ένα παιδί, που καθώς περαπατούσαμε έξω φώναξε "να μια πουστ@ρα". Δεν υπήρχε στιγμή που να ένιωσα χειρότερα πραγματικά. Ντροπιάστηκα στην παρέα μου και στον ίδιο μου τον εαυτό. Να πω σε αυτό το σημείο, ότι δεν τίθεται θέμα bullying, καθώς δεν με ενοχλούν λεκτικά ή σωματικά απλά τους βλέπω να με σχολιάζουν. Ειλικρινά, δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω. Αν δίνω τέτοια εικόνα, θέλω να την διορθώσω, αρχίζοντας με το να γίνω πιο κοινωνικός και ανοιχτός, ώστε να μπορέσω να γνωρίσω παρέες και να πάψω να κάνω παρέα μόνο με κορίτσια. Το ξέρω ότι δεν είναι ό,τι καλύτερο και δίνει λαθεμένη εικόνα στον κόσμο, όμως βρίσκομαι σε πολύ δύσκολη θέση. Σας παρακαλώ, ήρεμα και ώριμα και φυσικά εφόσον μπορείτε να προσπαθήσετε να με βοηθήσετε με συμβουλές. Ευχαριστώ. *Το καλό είναι ότι είμαι ψύχραιμος και δε δίνω ιδιαίτερη σημασία, όμως αρχίζει και παραγίνεται το κακό. Έχω χάσει την όρεξη να βγαίνω και θέλω απλά να περάσει ο χρόνος για να φύγω και να κάνω νέα αρχή, μακριά απ'όλους και απ'όλα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #136852 από MeGustasTu στις 26 Απριλίου 2016, 9:21μμ

MeGustasTu

μέλος από: 9/4/2016
μηνύματα: 13 αποδεκτές 0
Στην εποχη μας αγαπητε μου, το πο@στης ειναι ποιο συχνο να το λενε τα κωλοπαιδα, και απο το καλημερα. Επισης ο κοσμος εχει γεμισει gay, οποτε οταν καποιος βλεπει αγορι να κανει παρεα μονο με κοριτσια, χωρις να τα χουφτωνει, τοτε αυτοματα περναει για gay.

Πολλοι θα σου πουνε καλα λογια, συμβουλες για να βγεις εξω να ανοιχτεις κ.τ.λ Εγω οχι. Ειμαι 18 και δεν ειχα μεχρι τωρα ποτε μου φιλο. Ουτε κοπελα. Φιλους δεν ειχα γιατι δεν ημουν κωλοπαιδο, οπως τα περισσοτερα σημερινα παιδια-νεοι, και κοπελες γιατι δεν γουσταρα/γουσταρω τα "ποζερια" που βρωμαει ο τοπος απο δαυτες. Οποτε μην φοβασε. Δεν εισαι ο μονος. Εγω θα σου πω η να αλλαξεις σχολειο, η να προσπαθησεις να βρεις καποιο αγορι με το οποιο ισως να τα πας καπως καλα, και μπορειτε να κανετε παρεα. Επισης αμα θελεις, μιλησε και με τους γονεις σου γι'αυτο το θεμα. Αν μπορουν να ακουσουν.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #136853 από cool_guy15 στις 27 Απριλίου 2016, 12:08πμ

cool_guy15

Εικονίδιο
μέλος από: 3/7/2015
μηνύματα: 65 αποδεκτές 0
Φίλε μου, καταρχήν σ'ευχαριστώ που μπήκες στον κόσμο και απάντησες. Έχω και αγόρι φίλο, απλά είναι ένας μονάχα. Και είμαστε ξέρεις και οι δύο χαμηλών τόνων, δεν είμαστε ποζέρια, πιο κλειστοί χαρακτήρες κλπ. Τέλος πάντων, δεν έχω τόσο πρόβλημα στο σχολείο..κυκλοφορώ κανονικά και ίσα-ίσα είμαι οκ. Απλά κατάλαβα ότι πρέπει να μειώσω λίγο τις πολλές παρέες με κορίτσια γιατί χαλάω την "εικόνα" μου. Όχι ότι με πολυνοιάζει, γιατί όπως είπα, κοιτάω να φύγω για σπουδές και να αφήσω πίσω μου όλα αυτά τα κοράκια που δεν έχουν ζωή και ασχολούνται με τους άλλους. Και ναι, μιλάω και με πολλά από αυτά τα "κωλόπαιδα-ποζέρια" που λες και αν το κάνεις και συ θα συνειδητοποιήσεις ότι όλοι τους είναι τόσο καλά παιδιά -όταν είναι μόνοι-. Όταν εμπλέκεται η παρέα ξαφνικά έχουν μια διάθεση να ανεβούν στα μάτια της παρέας τους, σε βάρος άλλων. Ευτυχώς εγώ είμαι γενικά δυναμικός χαρακτήρας, ΤΈΡΜΑ θετικός και αισιόδοξος όποτε τους γράφω *χ/μου.

Υ.Γ. Το ξέρω ότι το θέμα αφορά δικό μου πρόβλημα και όχι δικό σου..αλλά γιατί δεν είχες ποτέ σου φίλο; Η φιλία είναι ειλικρινά από τα καλύτερα πράγματα που υπάρχουν στον κόσμο. Ανεξαρτήτως του φύλου. Εγώ αρκετά κοντά είμαι με 3 άτομα (1 αγόρι-2 κορίτσια) με τους οποίους είμαστε φίλοι για πάνω από 10 χρόνια και μπορώ να τους πω τα πάντα. Ξέρεις τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως τα λες. ΠΆΝΤΑ υπάρχουν χαρακτήρες πιο κλειστοί ή και άνθρωποι πιο "αυθεντικοί" που δεν νοιάζονται τόσο για το image τους. Θεωρώ ότι οι σπουδές είναι κάτι σαν 2η ευκαιρία στη ζωή...ο άνθρωπος ωριμάζει και όλα αλλάζουν στη ζωή του. Να ξέρεις ότι δεν χρειάζεται να είσαι κωλόπαιδο για να βρεις φίλους και ζωντανό παράδειγμα είμαι εγώ. Τέλος, ευχαριστώ για όλα. :)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #136854 από MeGustasTu στις 27 Απριλίου 2016, 1:03πμ

MeGustasTu

μέλος από: 9/4/2016
μηνύματα: 13 αποδεκτές 0
Έγραψε:(cool_guy15@27 Απριλίου 2016)
Φίλε μου, καταρχήν σ'ευχαριστώ που μπήκες στον κόσμο και απάντησες. Έχω και αγόρι φίλο, απλά είναι ένας μονάχα. Και είμαστε ξέρεις και οι δύο χαμηλών τόνων, δεν είμαστε ποζέρια, πιο κλειστοί χαρακτήρες κλπ. Τέλος πάντων, δεν έχω τόσο πρόβλημα στο σχολείο..κυκλοφορώ κανονικά και ίσα-ίσα είμαι οκ. Απλά κατάλαβα ότι πρέπει να μειώσω λίγο τις πολλές παρέες με κορίτσια γιατί χαλάω την "εικόνα" μου. Όχι ότι με πολυνοιάζει, γιατί όπως είπα, κοιτάω να φύγω για σπουδές και να αφήσω πίσω μου όλα αυτά τα κοράκια που δεν έχουν ζωή και ασχολούνται με τους άλλους. Και ναι, μιλάω και με πολλά από αυτά τα "κωλόπαιδα-ποζέρια" που λες και αν το κάνεις και συ θα συνειδητοποιήσεις ότι όλοι τους είναι τόσο καλά παιδιά -όταν είναι μόνοι-. Όταν εμπλέκεται η παρέα ξαφνικά έχουν μια διάθεση να ανεβούν στα μάτια της παρέας τους, σε βάρος άλλων. Ευτυχώς εγώ είμαι γενικά δυναμικός χαρακτήρας, ΤΈΡΜΑ θετικός και αισιόδοξος όποτε τους γράφω *χ/μου.

Υ.Γ. Το ξέρω ότι το θέμα αφορά δικό μου πρόβλημα και όχι δικό σου..αλλά γιατί δεν είχες ποτέ σου φίλο; Η φιλία είναι ειλικρινά από τα καλύτερα πράγματα που υπάρχουν στον κόσμο. Ανεξαρτήτως του φύλου. Εγώ αρκετά κοντά είμαι με 3 άτομα (1 αγόρι-2 κορίτσια) με τους οποίους είμαστε φίλοι για πάνω από 10 χρόνια και μπορώ να τους πω τα πάντα. Ξέρεις τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως τα λες. ΠΆΝΤΑ υπάρχουν χαρακτήρες πιο κλειστοί ή και άνθρωποι πιο "αυθεντικοί" που δεν νοιάζονται τόσο για το image τους. Θεωρώ ότι οι σπουδές είναι κάτι σαν 2η ευκαιρία στη ζωή...ο άνθρωπος ωριμάζει και όλα αλλάζουν στη ζωή του. Να ξέρεις ότι δεν χρειάζεται να είσαι κωλόπαιδο για να βρεις φίλους και ζωντανό παράδειγμα είμαι εγώ. Τέλος, ευχαριστώ για όλα. :)


Αναρωτιεμαι τελικα ποιος συμβουλευει ποιον σε αυτο το topic !!! Χαχαχαχαχαχαχαχα. Καλα κανεις φιλος. Τοτε δεν εχεις θεμα με κανενα και τιποτα. Εφοσον εισαι δυναμικος κ.τ.λ Τωρα, οτι ειπα ποιο πανω ισχυουν για την δικια μου περιοχη. Δεν σημαινει οτι εκει που εισαι εσυ ειναι ετσι. Απλα στα λεω για να ξερεις οτι υπαρχουν και χειροτερα απο αποψη συμπεριφορων.

Δεν ετυχε απλα. Ουτε κοριτσια, ουτε φιλοι ουτε τιποτα. Πηγα να κανω κατι πριν κανα χρονο. Βρηκα μια καλη παρεα. Παιζαμε και διασκεδαζαμε και περνουσαμε καλα για λιγο. Αλλα μετα γυρισαν. Αρχισαν να πινουν, να μην λενε ουτε καλημερα, να μην σεβονται κανεναν. Οσο για τις κοπελες, ολες οσες γνωρισα εδω στην περιοχη μου ηταν παντα λιγο "πουτ@νι" να το θεσω ετσι. Πηγαιναν με οποιον εβριζε, και γενικοτερα με οποιον ηταν ο χειροτερος ελευθερος. Οπως καταλαβαινεις ημουν στον πατο(βασικα εκτος οριων) της λιστας, παρολου που ειμαι ενταξει στα κιλα μου και θεωρουμε good looking γενικα. Εν τελει κατεληξα να ειμαι 16-18 ωρες την ημερα μπροστα απο τον υπολογιστη, μιας και διαλεξα να γινω προγραμματιστης. Ετσι δεν χρειαζετε να τους βλεπω κιολας. Ετσι ειμαστε ολοι ευχαριστημενοι υποθετω.

Οσο για τις σπουδες δεν το ξερω. Υποθετω οτι κι αυτο θα το δω πολυ συντομα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #137040 από Bond James στις 21 Μαΐου 2016, 6:21μμ

Bond James

Εικονίδιο
μέλος από: 21/5/2016
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
Και εγω εχω το ιδιο προβλημα απο μικρό με κορόιδευαν το αποκορύφωμα ηταν μια μερα στην τριτη δημοτικού που έλεγαν "αδελφή αδελφή " απο τοτε εκανα παρέα μονο με κορίτσια μέχρι και τωρα στα 15 εχω κανει 2 σχέσεις και κανω πραγματικά οτι μπορω για να κριψω το παρελθόν το οποίο ομως με κυνηγάει μην φοβάσαι τον πρώτο χρόνο ηταν δύσκολα ήμουν και μικρος τωρα αν και στο σχολειο που παω πολυ ξέρουν για τα παλιά προσπαθώ να διορθώσω και την εικόνα μου αλλα και την στάση μου απέναντι στους άλλους (φιλική στάση οχι στάση που περπατάω και τετοια ) ώστε να μην λενε τετοια όσο για αυτούς που πετάνε εχω απομακρυνθεί και εχω δημιουργήσει ενα τοίχος προστασίας
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login