Ubuntu Linux - Εξάπτει τις γκόμενες
Μην πτύετε καταγής
Το αρνάκι το σφάζουμε το Πάσχα. Τον υπόλοιπο χρόνο δεν το ενοχλούμε.
Πέμπτη, 28 Μαρτίου

Πώς να χωρίσεις χωρίς να πληγώσεις

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #54857 από carla2 στις 09 Οκτωβρίου 2009, 9:59μμ

carla2

Εικονίδιο
μέλος από: 6/9/2009
μηνύματα: 68 αποδεκτές 0
Ρε παιδιά θέλω να ρωτήσω το εξής:
Πως μπορείς να διαλύσεις μια σχέση χωρίς να πληγώσεις τον άλλον;
Αν αυτός ο άνθρωπος εξακολουθεί να σ’ αγαπά και το κυριότερο δεν σου έχει δώσει κάποια αφορμή ώστε να έχεις μια δικαιολογία χωρισμού τι γίνεται;
Οκ θα του πω πως δεν θέλω να ήμαστε πια μαζί:
Εκείνος θα με κοιτάξει κατά πρόσωπο και θα με ρωτήσει γιατί;
Τι να του πω;
Ότι δε νιώθω πια τίποτε γι’ αυτόν; Ότι νιώθω ερωτευμένη με κάποιον άλλο;
Εντάξει αυτή είναι η αλήθεια, αλλά μπορείς να την πεις έτσι ωμά σε κάποιον άνθρωπο που σε γενικές γραμμές είναι εντάξει απέναντι σου;
Πως μπορώ λοιπόν να διαλύσω τη σχέση χωρίς να τον πληγώσω; Δεν του αξίζει.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #54861 από lovelygirl στις 10 Οκτωβρίου 2009, 12:43πμ

lovelygirl

Εικονίδιο
μέλος από: 21/8/2009
μηνύματα: 50 αποδεκτές 0
nai r c..mporei n mn t a3izei alla kalitera n t peis tn ali8eia para n tn koroideveis..!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #54863 από Elenouka στις 10 Οκτωβρίου 2009, 7:24πμ

Elenouka

Εικονίδιο
μέλος από: 2/10/2009
μηνύματα: 26 αποδεκτές 0
Εχει δικιο η lovelygirl!Ομως(συγνωμη κιολας)..αλλα αν εισαι με καποιον αλλον ενω αυτος ηταν κυριος με'σενα....δεν το εκτοιμησες! ¨
Συγνωμη για την φραση κιολας,απλως πεστου την αληθεια!Και ΜΗΝ τον κοιταξεις στα ματια..υποθετω πως θα το θεωρησει σαν προσβολη!:/
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #54866 από bigblue στις 10 Οκτωβρίου 2009, 1:52μμ

bigblue

Εικονίδιο
μέλος από: 31/10/2007
μηνύματα: 63 αποδεκτές 0
οσο πιο δυνατη ειναι η θεληση τοσο πιο μεγαλη ειναι η στερηση

η ζωη ειναι ολο αποφασεις ..και οι σχεσεις εχουν τις πιο δυσκολες αποφασεις
παραμερισε το εγω σου και δωσε την αληθεια
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #54872 από bluebird στις 10 Οκτωβρίου 2009, 6:59μμ

bluebird

Εικονίδιο
μέλος από: 22/9/2009
μηνύματα: 243 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

carla2 το λογικο στην περιπτωση σου θα ηταν να του πεις να χωρισετε. δεν υπαρχει ομως περιπτωση να μην τον πληγωσεις.εννοειται θα πληγωθει και δεν το αξιζει. εσυ η ιδια λες οτι σ'αγαπαει και παντα ηταν αψογος μαζι σου. αυτο ομως που θα θελα να αναρωτηθεις ειναι: αξιζει τοσο ο καινουργιος για τον οποιον θα καταστρεψεις αυτην την υπεροχη σχεση που εχεις τωρα;
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #54887 από carla2 στις 11 Οκτωβρίου 2009, 12:02πμ

carla2

Εικονίδιο
μέλος από: 6/9/2009
μηνύματα: 68 αποδεκτές 0
Κατ’ αρχήν να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις.
Προς Elenouka:
Είπα πως είμαι ερωτευμένη με κάποιον άλλο. Δεν ανέφερα πουθενά πως είμαι και μαζί του. Δεν θα το επέτρεπα ποτέ να είμαι με έναν άνθρωπο πριν ξεκαθαρίσω με προηγούμενη σχέση. Αλλοι θα το λέγαν οπισοδρομικό αυτό, άλλοι συντιριτισμό, άλλοι θα μου λέγαν μπράβο. Προσωπικά το βρίσκω ανήθικο. Τον θέλω ναι, δεν θα προχωρήσω όμως μαζί του πριν ξεκαθαρίσω.
Προς bluebird:
Ο άνθρωπος αυτός είναι πράγματι τέλειος απέναντι μου. Με ρωτάς αν αξίζει να διαλύσω αυτή τη σχέση για κάποιον άλλο:
Ανεξάρτητα από τον άλλο, εγώ έχω πάψει να νιώθω πράγματα για τη σχέση μου εδώ και καιρό. Θεωρώ και διόρθωσε με αν κάνω λάθος, πως αν συνεχίσω μαζί του εκτός του ότι θα καταπιέζομαι με αποτέλεσμα να ξεσπώ άδικα επάνω του κάτι που δεν θέλω. Ηταν μια όμορφη σχέση και θέλω να τελειώσει αφήνοντας μόνο όμορφες αναμνήσεις και στους δυο.
Εκτός αυτού όμως, αν συνεχίσω, θα κοροϊδεύω και εμένα και εκείνον. Γιατί όταν με ρωτάει τώρα τι άλλαξε ανάμεσα μας κι εγώ του λέω πως όλα είναι οκ, δεν τον κοροϊδεύω;
Απλά έβαλα εδώ αυτό το πρόβλημα, για την περίπτωση που υπάρχει τρόπος να χωρίσουμε δίχως να πληγωθεί.
Δεν σκέφτομαι εμένα σ’ αυτή την φάση. Εγώ θα μπορούσα να του πω ένα τελειώσαμε και να συνεχίσω. Δεν είμαι όμως αναίσθητη απέναντι του. Μοιραστήκαμε πολλά όμορφα πράγματα μαζί.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #54936 από bluebird στις 13 Οκτωβρίου 2009, 1:04μμ

bluebird

Εικονίδιο
μέλος από: 22/9/2009
μηνύματα: 243 αποδεκτές 0
τελικα τι αποφασισες carla2;
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #54957 από carla2 στις 14 Οκτωβρίου 2009, 12:59πμ

carla2

Εικονίδιο
μέλος από: 6/9/2009
μηνύματα: 68 αποδεκτές 0
Τελικά σκέφτομαι να του πω την αλήθεια όσο κι αν πονάει.
Γιατί αν τελικά χωρίζοντας μαζί του προκύψει κάτι με το άλλο πρόσωπο, δεν μπορεί κάτι θα φτάσει στα αυτιά του. Προκειμένου λοιπόν να σκεφτεί πως τον κορόιδεψα, προτιμώ να μάθει από εμένα τι έχω σκοπό να κάνω, πριν το κάνω. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Ακόμα όμως κι αν δεν προκύψει κάτι με τον άλλον, πάλι την αλήθεια θα του πω, ότι δηλαδή δεν νιώθω πια γι’ αυτόν όπως ένιωθα. Κι αυτό γιατί δεν θέλω όταν τελειώσει αυτή η σχέση να σκέφτεται πως έστω και στο ελάχιστο έφταιξε αυτός σε κάτι.
Και γενικά νομίζω πως η αλήθεια είναι προτιμότερη σε όλες τις περιπτώσεις.
Αύριο κι όλας θα του μιλήσω κι ελπίζω να μην βάλω τα κλάματα μπροστά του. Γιατί λυπάμαι που θα τον πληγώσω ειλικρινά λυπάμαι. Απλά δεν νιώθω πια τίποτε το ερωτικό γι’ αυτόν κι αν συνεχίσουμε να είμαστε μαζί, πιστεύω πως θα φτάσουμε μια μέρα στο σημείο να χωρίσουμε με πολύ άσχημο τρόπο.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #54963 από bluebird στις 14 Οκτωβρίου 2009, 1:32μμ

bluebird

Εικονίδιο
μέλος από: 22/9/2009
μηνύματα: 243 αποδεκτές 0
παντως, θαυμαζω το θαρρος σου!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #54974 από carla2 στις 14 Οκτωβρίου 2009, 10:44μμ

carla2

Εικονίδιο
μέλος από: 6/9/2009
μηνύματα: 68 αποδεκτές 0
Λοιπόν bluebird τα πράγματα δυστυχώς εξελίχθηκαν πολύ άσχημα.
Συναντηθήκαμε κατά τις 5 σ’ ένα καφέ για να μιλήσουμε. Όταν με είδε πήγε να με φιλήσει, αλλά τραβήχτηκα. Εξάλλου να χωρίσω πήγαινα, οπότε φαντάστηκα πως έπρεπε ν’ αρχίσω από αυτό.
Του είπα ότι τόσο καιρό με ρώταγε τι άλλαξε μεταξύ μας κι εγώ του απαντούσα πως όλα είναι όπως πριν, αλλά δεν ήμουν ειλικρινείς μαζί του. Ότι στην πραγματικότητα τα αισθήματα μου έχουν αλλάξει απέναντι του εδώ και καιρό, πως νοιάζομαι γι’ αυτόν και θέλω να μαθαίνω νέα του και να βλεπόμαστε, αλλά δε μπορεί να συνεχιστεί άλλο αυτή η σχέση.
Μέχρι εκείνη τη στιγμή φαινόταν ψύχραιμος.
Με ρώτησε (όπως ήξερα πως θα το έκανε) αν αυτός έκανε κάτι που με κρύωσε απέναντι του.
Του είπα πως εκείνος δεν έφταιξε σε τίποτε, πως καλύτερο παιδί δεν έχω γνωρίσει στη ζωή μου και πως δεν πρέπει να τα βάζει με τον εαυτό του, εγώ είμαι που έπαψα να τον βλέπω ερωτικά.
Μου είπε πως είναι απλά μια φάση που περνάω, μια κρίση στη σχέση που θα περάσει, πως έχει ακούσει και άλλα ζευγάρια που ο ένας να χάνει για κάποιο διάστημα το ενδιαφέρον του για τον άλλο, αλλά είναι προσωρινό και κάτι τέτοια.
Τότε του είπα πως είναι καλύτερο τότε να υπάρξει ένα διάστημα χωρίς να βρεθούμε καθόλου, ούτως ώστε να αφήσουμε το χρόνο να δείξει.
Δεν συμφώνησε και μου πρότεινε να κανονίσουμε για τα Χριστούγεννα να πάμε κάπου οι δυο μας για μερικές μέρες και πως είναι σίγουρος πως με αυτό θα ξαναζεσταθώ μαζί του.
Αρνήθηκα. Ετσι κι αλλιώς τα Χριστούγεννα μάλλον θα δουλεύω, αλλά και γιατί πιστεύω πως απλά θα πάρει παράταση χρόνου μια σχέση που για μένα έχει ήδη τελειώσει.
Και τότε έκανε κάτι που στα δυο χρόνια που ήμαστε μαζί ποτέ δεν το είχε ξανακάνει. Μου έριξε σφαλιάρα: Αυτός που στα δυο χρόνια ούτε καν τη φωνή του είχε υψώσει ποτέ, τώρα με χαστουκισε και μάλιστα μέσα στο καφέ μπροστά σε τόσο κόσμο. Περιττό να προσθέσω πως όλα τα μάτια από εκεί και πέρα ήταν καρφωμένα πάνω μας.
Του είπα πως αυτό δεν έπρεπε να το κάνει και πως αν είχε έστω και μια ελπίδα, μ’ αυτή του την κίνηση χάθηκε. Μ’ αυτό σηκώθηκα να φύγω. Μ’ άρπαξε απ το χέρι και μου είπε πως αν όντως θέλω να πάψω να ήμαστε μαζί, θα το μετανιώσω, πως ήρθε μάλλον η ώρα να δω και το άλλο του πρόσωπο, πως θα χωρίσουμε μόνο ότα αυτός το αποφασίσει και κάτι τέτοια. Μου είπε επίσης πως το βράδυ θα έρθει σπίτι μου κι αλίμονο μου αν δε του ανοίξω.
Δεν φοβάμαι τις απειλές του, ξέρω πως δεν είναι του χαρακτήρα του να μου κάνει κακό. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως ένας πράος άνθρωπος μπορεί να προβεί σε τόσο ακραίες συμπεριφορές.
Αυτά πάντως γίνανε, κι εγώ απλά λυπάμαι που τελικά δεν καταφέραμε να χωρίσουμε φιλικά.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login