Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Γυμναστική Ακαδημία: Ένα μοντέρνο σχολείο, όπου το ποδόσφαιρο είναι μάθημα.
Δευτέρα, 13 Μαΐου

Έτερον ήμισυ

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #101250 από Rodius στις 22 Μαΐου 2012, 5:15μμ

Rodius

μέλος από: 17/10/2011
μηνύματα: 165 αποδεκτές 0
Πιστεύετε στο άλλο σας μισό, ότι δηλαδή κάποτε θα βρείτε ένα άτομο, το οποίο θα είναι το ἐτερον ήμισυ σας; ή θεωρείτε κάτι τέτοιο ουτοπικό;
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #101262 από kalakalatom@@to στις 22 Μαΐου 2012, 7:01μμ

kalakalatom@@to

Εικονίδιο
μέλος από: 8/12/2011
μηνύματα: 367 αποδεκτές 0
φυσικα ο καθενας εχει το ετερον του ημισυ και καποτε θα τον βρει ,αλλος νωρις αλλος αργα ,αλλος μπορει να το βρε μετα απο πολλες σχεσεις και αλλος οχι αλλα εγω πιστευω οτι υπαρχη για τον καθεναν ενας καταληλος ανθρωπος που ειναι το αλλο του μισο
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #102216 από myname στις 03 Ιουνίου 2012, 12:19πμ

myname

Εικονίδιο
μέλος από: 27/11/2011
μηνύματα: 160 αποδεκτές 0
και ολος τυχεος παντα το αλλο μας μισο ειναι στην ιδια χωρα και τις περισοτερες φορες στην πολη που μενουμε.
πιστευω οτι υπαρχει ετερον ημισυ απλα σπανια σχεδον ποτε το βρισκει καποιος! εσενα το αλλο σου μισο μπορει να ειναι στην Βραζιλια(λεμε τωρα)
αλλα να εχεις μια σχεση και να πατε και σε γαμο (λεμε τωρα) και να νομιζετε και οι δυο οτι εχετε βρει το αλλο σας μισο..!
προφίλάλλα...˵quote˶
8
Μήνυμα #102223 από Σηπτικό Βόδι στις 03 Ιουνίου 2012, 12:37πμ

Σηπτικό Βόδι

μέλος από: 8/4/2010
μηνύματα: 917 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Κοίτα το έτερον ήμισυ όπως το θεωρούν οι περισσότεροι δηλαδή "ένας άνθρωπος ο οποίος είναι στα πάντα ο τέλειος για σένα, σε συμπληρώνει σε όλα και μαζί κάνετε την τέλεια σχέση", εγώ πιστεύω πως μπορεί να υπάρχει διότι και στατιστικά να το πάρεις, γιατί να μην υπάρχει; Απλά πιστεύω ότι είναι πολύ ελάχιστες έως μηδαμινές οι περιπτώσεις που όντως ένας άνθρωπος με τα Χ χαρακτηριστικά βρίσκει τον άλλο με τα Ψ και αλληλοσυμπληρώνονται.

Γι' αυτό κιόλας νομίζω ότι είναι χάσιμο χρόνου κάποιος να απορρίπτει κάποιον άλλο άνθρωπο επειδή δεν είναι ακριβώς αυτό που ψάχνει. Διότι αν βρεις κάποιον ο οποίος σου καλύπτει ένα 90% ας πούμε απ' αυτό που θες, εννοείται πως δεν πρέπει να τον αφήσεις και με το χρόνο θα συνηθίσεις πράγματα που ίσως δε σ' αρέσουν πάνω του, δηλαδή αυτό που θέλω να πω είναι ότι και να μη βρεις από την αρχή το "άλλο σου κομμάτι", μπορεί να εξελιχθεί σε αυτό κάποια στιγμή.

Γενικά σαν ιδέα πάντως, όπως και να το κάνεις είναι ουτοπικό. Δε μιλάω από θέμα γεωγραφίας αλλά πρακτικά να το πάρεις πρέπει να γνωρίσεις δισεκατομμύρια άτομα ώστε να 'σαι 100% σίγουρος, κάτι που δεν πρόκειται να γίνει οπότε απορρίπτεται σαν εφαρμόσιμη λογική.

Συμπερασματικά, χωθείτε με πάθος στις σχέσεις και καν' τε τες εσείς τέλειες ακόμα κι αν αρχικά δεν φαίνονται.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #109952 από ansia στις 20 Σεπτεμβρίου 2012, 12:08πμ

ansia

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 19/9/2012
μηνύματα: 12 αποδεκτές 0
"Ισως τελικα η ζωη να μην ειναι μια αλυσιδα απ συναρπαστικες περιπετειες.. και ισως καπου στον κοσμο να υπαρχει καποιος ανθρωπος για μας!
Και τοτε αναρωτιεσαι.......αν αυτο το αλλο μας μισο υπαρχει.. θα ειμαστε αρκετα τυχεροι για να το συναντησουμε; "

Αναρωτηθηκε καποτε ο Ορεστης απ τους s1ngles..
Οχι δεν ειμαστε.Δεν πιστευω στο αλλο μας μισο .. ισως ναι ωραια
στατιστικα να το παρεις κ κανεις πραξεις κ λυσεις εξισωσεις
να τα βρεις μια χαρα.. αλλα πρακτικα ειναι τερμα αλλιως
Καθενας μας ειναι πολυ διαφορετικος..
Κι εχω καταληξει πως η ουσια δεν ειναι στο να βρεις καποιον
που θα ναι τελειος απ πανω μεχρι κατω κ θα σου συμπληρωνει
ΟΛΑ τα κενα.. ειναι ομως στο να ερωτευτεις καποιον, που υπαρχει
ανταποκριση, και δεθεις μαζι του.. Το κλειδι της ευτυχιας μας
εμεις το εχουμε
Εμεις καλουμαστε να αγαπησουμε τα ελλατωματα των αλλων..
Να τα (απο)δεχτουμε..κ να συνεχισουμε να θελουμε να ειμαστε
με τον ιδιο ανθρωπο παρ ολα αυτα!
Καπως ετσι δεν εισαι αλλωστε οταν εισαι ερωτευμενος;
Σε πειραζουν παντα πραγματα στον αλλον.. αλλα δε δινεις σημασια!
Ή εστω εγω δε δινω!

προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #109997 από zifeis στις 20 Σεπτεμβρίου 2012, 7:21μμ

zifeis

Εικονίδιο
μέλος από: 19/3/2012
μηνύματα: 294 αποδεκτές 0
Εγω πιστεύω η αντίληψη οτι υπαρχει ενα ετερον ημισυ δεν αντιστοιχει στην πραγματικοτητα
Απλα βρισκεις εναν ανθρωπο με τον οποιο εχετε πολλα κοινα στοιχεια
Τωρα αυτα περι ετερον ημισυ εχουν καλλιεργηθει απο τις τεχνες περισσοτερο(πχ ποιηματα και σημερα περισσοτερο απο τις ταινιες του χολιγουντ)
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login