Ubuntu Linux - Εξάπτει τις γκόμενες
Μην πτύετε καταγής
Άλλο το μήλο του Αδάμ κι άλλο του Νεύτωνα.
Παρασκευή, 10 Μαΐου

περί θρησκείας...

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #106719 από PiTSiRiKi στις 05 Αυγούστου 2012, 12:29πμ

PiTSiRiKi

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 29/7/2012
μηνύματα: 65 αποδεκτές 0
Με απασχολεί πολύ το θέμα αν υπάρχει θεός ή όχι,πάντα όμως στο τέλος κάτι μου λέει πως όλα είναι παραμυθάκια για αφελής και συντηρητικούς. Αλλά και εγώ από μόνη μου έχω ξενερώσει με όλο το θέμα. Πέρασα νύχτες ατελείωτες κάνοντας προσευχές, παρακαλώντας Τον για ένα σημάδι.Ένα τόσο δα μικρό σημαδάκι βρε αδερφέ,οτιδήποτε,να δω και να πεισθώ ότι υπάρχει. Γενικά η οικογένειά μου είναι αρκετά θρησκόληπτη.Η μητέρα μου μόλις της είπα τα πιστεύω μου στεναχωρήθηκε αρκετά.Όταν το συζήτησα με τους φίλους μου από την άλλη, ανακάλυψα ότι έχουμε τις ίδιες πεποιθήσεις και αμφιβολίες!Δηλαδή αν το δεις από λογική άποψη, το όλο θέμα του χριστιανισμού είναι γελοίο! Καταρρίπτει την δαρβινική θεωρία εξέλιξης, ενώ εξ αιτίας κάποιων παραπτωμάτων όπως π.χ να απατήσεις τον/την άντρα/γυναίκα σου, ή να απολαμβάνεις την σεξουαλική πράξη πας κόλαση, ενώ την ίδια στιγμή ο Θεός τους αγαπάει όλους και δεν θέλει κανέναν μακρυά Του.Και με τους εξωγήινους(που σίγουρα υπάρχουν κοτζάμ σύμπαν είναι)τι γίνεται??Τους έφτιαξε και εκείνους ο Θεός δηλαδή?...δεν ξέρω,δεν ξέρω...είμαι ποολύ μπερδεμένη.ΘΕΛΩ να πιστέψω,αλλά δεν μπορώ.Ποιά είναι η δικιά σας άποψη...?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #106720 από Φοβερός στις 05 Αυγούστου 2012, 12:35πμ

Φοβερός

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 21/5/2012
μηνύματα: 150 αποδεκτές 0
Κοίτα.. θα σου πω εγώ τι πιστεύω.. εγώ πιστεύω στον θεό ως πρόσωπο σύμφωνα με την ορθόδοξη πίστη. Και εγώ έχω περάσει ατελείωτες νύχτες κανοντας προσευχες αλλα εμαθα κατι.. οτι ο θεος ειναι διπλα μας αλλο που δεν το καταλαβαινουμε και συμετεχει στην ζωη μας. Οτι και να του λεμε εμεις αυτος κανει οτι κανει για το καλο μας και δεν ειναι θαυματοποιος μονο και μονο για να ικανοποιηση τον εγωισμο μας. το θεμα ειναι εαν μπορεις να τον πιστεψεις εσυ οχι να σου εμφανιστει και να αναγκαστεις να το πιστεψεις. το σημαδι πιστευω θα σου ερθει αλλα προτιμαει να πιστεις απο αλλους συνανθρωπους σου. Οσο αφορα την θεωρια του δαρβινου το ειχε πει και ο ιδιος οτι ειναι απλα μια θεωρια.. δεν ηταν αποδεδηγμενο τιποτα. αλωστε γιατι οι πιθικοι ακομα υπαρχουν? Οσο αφορα το σεξ.. ολα τα παθει ακομα και το σε ξ ο θεος τα εβαλε μεσα στην ζωη μας και εχουν ενα σκοπο. το σεξ ειπε να το κανεις με την γυναικα σου οσο θες δεν στο απαγορευσε. απλα απαγορευσε το να πηγαινεις με πολλες γυναικες και να γινονται ολο και μπερδεματα... κατι πολυ λογικο ο καθενας με την δικια του γυναικα ... δεν σου ειπε ουτε να μην το απολαφσεις ουτε να μην το κανεις καθολου. Οσο και για τους εξωγηινους. Στην γενηση αναφερει οτι ο θεος επλασε το συμπαν.. τα στερια τα ουρανια σωματα και ολα αυτα και εκανα την Γη σαν σπιτι του ανθρωπου.. δεν επλασε εξωγιηνους ουτε τιποτα.. ολο αυτο το απεραντο πραγμα που βλεπουμε ειναι σαν να βλεπουμε οτι ο ανθρωπος μονος του δεν μπορει να κανει και πολλα.. μονο να καταστρεφετε... γενικα εαν πας σε καποιον που εχει σπουδασει τετοια πραγματα και ξερει καλα θα σου τα απαντησει ολα. μην προσπαθεις μονη σου να σκεφτεις πολλα πραγματα που δεν ξερεις καλα εκανες και εγραψες το ποστ αλλα καλυτερα να στα ελεγε καποιος ειδικος σε αυτο το θεμα. :) Επίσης μπορεις να δεις οτι, οτι γινεται σημερα εχουμε δει τοσα σημαδια.. τα σημια τον καιρων και πολλα αλλα που αμα διαβασεις καινη διαθηκη ή προφητιες ή οτιδοιποτε ειναι τα σημαδια που ζητας.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #106735 από evelina95 στις 05 Αυγούστου 2012, 6:30πμ

evelina95

Εικονίδιο
μέλος από: 14/6/2012
μηνύματα: 28 αποδεκτές 0
συμφωνω με ολα οσα ειπε ο απο πανω.. στην οικογενεια μου εχω πολλους συγγενεις που βαδιζουν πλαι στο θεο προσευχονται και ζουν βαση καινης διαθηκης.. εγω παλι αν και εχω δει κι εχω ζησει πολλα πραγματα απ'αυτους και εμπειριες δεν πιστευω.. δεν το εχω ψαξει και πολυ.. οταν ομως ρωταω αυτους τους συγγενεις μου μου λενε αυτο που λεει και μεσα στην καινη διαθηκη "ζητα και θα σου δοθει" εαν προσευχηθεις με ολη σου τν πιστη και το θες πραγματικα και εισαι ττοιμος να ακολουθησεις τν δρομο του θα σου φανερωθει.. ετσι εγινε και στην οικογενεια μου.. μπορει να σου φανερωθει μεσα σε ονειρο.. εαν ομως πιστψεις στον θεο δεν μπορεις να πιστευεις στους εξωγηινους.. ειμαστε οι μονοι στους οοιους εδωσε ζωη ο θεος.. βεβαια κι εμενα ολα αυτα καπως παραμυθια μου φαινονται αλλα οταν μεγαλωσω λιγο ακομα και ειμαι ελευθερη να κανω οτι θελω θα το ψαξω παντου.. σε ολες τις εκκλησιες που υπαρχουν..
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #106736 από Φοβερός στις 05 Αυγούστου 2012, 9:44πμ

Φοβερός

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 21/5/2012
μηνύματα: 150 αποδεκτές 0
Η οικογένειά μου έχει ζήσει και θαύματα γιαυτό πιστεύουμε όλοι. Όχι για τίποτα άλλο... απλά γιατί εγώ ζω τώρα από ένα θαύμα από τις προσευχές τις μάνας μου. Επίσης να ξέρεις ότι θαύματα και ο θεός γενικότερα επεμβαίνει στην ζωή μας εκεί που δεν φτάνει το χέρι του ανθρώπου...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #106744 από evelina95 στις 05 Αυγούστου 2012, 1:43μμ

evelina95

Εικονίδιο
μέλος από: 14/6/2012
μηνύματα: 28 αποδεκτές 0
ναι και οι συγγενεις μου εχουν ζησει θαυματα και εχουν δει πολλα πργματα πριν συμβουν καθως προσευχονταν.. κι εχω δει κι εγω διαφορα μαζι τους απλα δεν εχω ασχοληθει αρκετα για να πιστεψω.. καλα κανεις και εισαι διπλα στον θεο.. ειναι το καλυτερο δωρο για τν ανθρωπο.. :)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #106761 από PiTSiRiKi στις 05 Αυγούστου 2012, 7:24μμ

PiTSiRiKi

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 29/7/2012
μηνύματα: 65 αποδεκτές 0
ορίστε Φοβερέ, εσύ μιλάς έτσι για τον Θεό επειδή έχουν συμβεί σε σένα και στην οικογένειά σου διάφορα πράγματα...εγώ δεν μπορώ να πώ το ίδιο.Είμαι μπερδεμένη.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #106764 από Vasilis13 στις 05 Αυγούστου 2012, 7:48μμ

Vasilis13

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 31/5/2012
μηνύματα: 305 αποδεκτές 0
εγω παλι ειμαι αθεος...βεβαια πιστευω στον θεο με την εννοια οτι καποιος μας δημιουργησε και οτι καποιος εκανε το big bang αλλα δεν πιστευω σε καμια θεοτητα που εχουμε πανω στην γη.Σκεφτητε οτι ολη η οικονομια της Τουρκιας βασιζεται στην Θρησκεια τους γιατι τους αναγκαζει να ξυπνανε πολυ πρωι για να προσευχονται,δουλευουν πιο πολυ και ετσι εχουν μεγαλυτερη παραγωγη.Απο την αλλη πως γινεται να πιστευεις σε μια Θρησκεια που λεει οτι ο Θεος εκανε τον κοσμο μεσα σε 7 μερες ενω ξερουμε απο την αστρονομια οτι ο κοσμος εκανε να γινει ετσι δυσ χρονια...Οποτε δεν στεκει να πιστευουμε σε κατι γιατι πολυ απλα ακομα και καποια θαυματα που γινονται κατα καιρους εχουν αποδεχθει απατες.Αυτη ειναι η αληθεια και σε οποιον αρεσει.Απλα η εκκλησια εκμετταλευται την αναγκη του ανθρωπου να πιστευει καπου και ετσι κερδιζει χρημα,δυναμη που στην τελικη για πιο λογο την χρειαζεται??Δεν λεω για το χρημα που παει στους πιστους που το εχουν αναγκη αλλα τις λιμνες και ολα αυτα δεν εχει λογο να τα περνει...αυτα :)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #106767 από hriros στις 05 Αυγούστου 2012, 7:56μμ

hriros

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 30/12/2011
μηνύματα: 51 αποδεκτές 0
Γεια σας, πάντα θα σου έρχονται αμφιβολίες αν υπάρχει Θεός αυτά τα εμπόδια στα βάλει ο ίδιος ο Θεός για να δει αν είσαι πιστή. Επίσης μια νύχτα έκανα την προσευχή μου τελείωσα και γύρισα το κεφάλι μου προς το μαξιλάρι τότε ένιωσα ένα χέρι να κουμπάει στον ώμο μου ( οι γονείς μου κοιμόνταν το ίδιο και η αδερφή μου ) ως ποιο μικρός που ήμουν φοβήθηκα και δεν γύρισα, αν μου ξαναδυνόταν η ίδια εφκαιρία θα γυρνούσα σίγουρα. ;)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #106768 από Webmaster στις 05 Αυγούστου 2012, 8:40μμ

Webmaster

Εικονίδιο
Administrator
μέλος από: 14/8/2002
μηνύματα: 1879 αποδεκτές 0
Το αστείο με το θεό είναι ότι ο θεός του καθενός είναι καλύτερος από το θεό του άλλου. Βασικά χωρίς να το καταλαβαίνει κάποιος, θεοποιεί τον εγωισμό του. Ie. Ο θεός ΜΟΥ. Ο θεός που θα ΜΕ σώσει άμα πεθάνω. Ο θεός που είμαι δούλος του αλλά είναι και ΥΠΗΡΕΤΗΣ ΜΟΥ. Ο θεός που του προσεύχομαι και του κάνω θυσίες για να ΜΟΥ ρίξει τα καλούδια.

Ακόμα πιο flexible είναι ο Θεός των Ορθοδόξων Χριστιανών. Άλλος πιστεύει σ' ένα θεό τιμωρό μπαμπούλα και τον φοβάται, άλλος πιστεύει σ' ένα θεό της αγάπης, άλλος πιστεύει σ' ένα εταιρικό θεό με συμβούλους τους Αγίους που μεσιτεύουν για να σωθεί ο κάθε σπόνσοράς τους, άλλος πιστεύει σ' ένα θεό βουρδούμπαση. Ανάλογα το πώς και από ποιους μεγάλωσε.

Είναι OK να πιστεύει ο καθένας στο θεό που του ταιριάζει αν αυτό τον κάνει καλύτερο άνθρωπο, αλλά το να βάζει με το ζόρι τα παιδιά του να πιστεύουν στον ίδιο θεό που πιστεύει εκείνος, και τα τιμωρεί όταν αυτά αντιδρούν, τότε δεν είναι καθόλου ΟΚ και θέλει ξύλο κι αυτός και ο θεός του.


-----------------
The only unbearable thing is that nothing is unbearable.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #106769 από Noir Désir στις 05 Αυγούστου 2012, 8:40μμ

Noir Désir

Εικονίδιο
μέλος από: 11/5/2012
μηνύματα: 329 αποδεκτές 0
Εγώ συμφωνώ με τον Βασίλη. Οι θρησκείες εκμεταλλεύονατι τη φυσικη αναγκη του ανθρώπου να πιστεύει ότι υπάρχει κάτι ανώτερό του ώστε να μπορεί να στρέφεται στις δυσκολίες του, να μπορεί να ελπίζει, να μη νοιώθει μόνος. Το να συνειδητοποιείς πως την ευθύνη για κάθε τι που κάνεις στη ζωή σου την έχει εσύ και μόνο, το να μην έχεις κανέναν δυνατότερο να σε καθοδηγήσει, να σε βοηθήσει και να σε συγχωρέσει γι τα λάθη σου, το να μην υπάρχει κανείς που ελαφραίνει τις αποφάσεις σου, είναι τεράστιο βάρος για τον άνθρωπο. Γι'αυτό και θέλει να χει την ελπίδα ότι υπάρχει κάτι ακόμα. Να προσθέσω και ότι το να σου πρσφέρουν έτοιμο ένα πακέτο ηθικής και κανόνων που οργανώνουν τη ζωή σου, και ένα πρόσωπο για το οποίο θες να γίνεσαι "καλύτερος", σε βγάζει και από τη δύσκολη θέση να δημιουργείς εσύ ο ίδιος του κανόνες σου και να κρίνεις την ηθική σου χωρίς να τη συγκρίνεις με κάποιο πρότυπο, και άλλωστε, είναι πολύ πιο εύκολο να΄προσπαθείς ν'αλλάξεις για κάποιον άλλον παρά μόνο για τον εαυτό σου. Προσφέροντας, λοιπόν, στον κόσμο αυτά που θέλει, η θρησκεία αποκτά τη δύναμη να ελέγχει την κοινωνία πολύ περισσότερο από τους ορθολογίκούς νόμους και κανόνες, γιατί απευθύνεται στο συναίσθημα.
Και η ανάγκη της θρησκεία να ελέγχει τα πλήθη, νομίζω αποδεικνύεται από την προσαρμογή της στην εκάστοτε εποχή και κοινωνία ώστε να είναι αρεστή. Εκμεταλλεύται τις καταστάσεις και δίνει φαινομενικά πάντα αυτό που χρειάζεται ο λαός, για ΄να μπορέσει να μείνει ζωντανή. Το θρησκευτικό συναίσθημα έχει μείνει ίδιο και απαράλλαχτο μέσα στους αιώνες..αν η θρησκεία υπήρχε μόνο για να το γαληνεύει, δε θα έπρεπε να ισχύει το ίδιο και γι'αυτήν; και τότε ποιός ο λόγος να υπάρχουν διαφορετικές θρησκείες;
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login