Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Θες να σ' αφήσουν ήσυχο; Ξεκίνα να καθαρίζεις το σπίτι.
Δευτέρα, 6 Μαΐου

Πεθαινουμε..Και μετα?

Σελ. 2
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #120603 από Rodius στις 30 Μαΐου 2013, 4:12μμ

Rodius

μέλος από: 17/10/2011
μηνύματα: 165 αποδεκτές 0
Το πρόβλημα Verus με την απάντηση σου είναι πως είναι μονοδιάστατη. Δίνεις την εξήγηση του θανάτου από επιστημονική σκοπιά. Πρέπει άραγε να τα εξηγούμε όλα με βάση τη λογική και το επιστητό; λέω εγώ τώρα.

Οι επιστήμονες μπορούν και φτιάχνουν ρομπότ, εντούτοις όσο κοντά και να φτάσουν στον άνθρωπο, δεν πρόκειται ποτέ να ταυτιστούν μ' αυτόν. Κι αυτό συμβαίνει διότι ο άνθρωπος δεν αποτελείται μόνον από σάρκα και οστά. Υπάρχει κάτι βαθύτερο κάτω απ' τη σάρκα, το οποίο μας δίνει την ικανότητα να αγαπάμε, να μισούμε, να στεναχωριόμαστε, να χαιρόμαστε κι αυτά ασφαλώς ονομάζονται συναισθήματα. Θα μπορούσε άραγε η επιστήμη να δημιουργήσει αισθήματα, να φτιάξει λίγη αγάπη ή θυμό; μάλλον όχι.

Είσαι κάθετη κι αυτό δυσκολεύει την εξαγωγή ενός συμπεράσματος εν προκειμένω. Ο άνθρωπος έχει εφοδιαστεί με μια άγνωστη φύσει ικανότητα να αναζητά διαρκώς απαντήσεις, να ρωτά και κάποιες φορές είναι μάλλον αδύνατον να λάβει απάντηση. Το μόνο εύκολο είναι να πούμε ναι και όχι όπως εσύ Verus. Ο θάνατος ίσως είναι η αρχή της ύπαρξης μας, η απελευθέρωση από το φθαρτό κορμί και η μετάβαση στα πλαίσιο μιας μεταφυσικής διάστασης, δίχως τη σάρκα. Ως εκ τούτου, άυλοι γινόμαστε εκ των πραγμάτων πιο ελεύθεροι. Που καταλήγουμε λοιπόν; μάλλον στο να εικάζουμε και να υποθέτουμε αυτά που δεν θα μάθουμε ποτέ -τουλάχιστον όσο είμαστε άνθρωποι. Ο θάνατος είναι ένα μυστικό καλά κρυμμένο και μια Αλήθεια που πάντοτε θα πλανάται πάνω απ' τα κεφάλια μας.

Υ. Γ. Verus υπήρξες η αφορμή για να εκφέρω μια πολυδαίδαλη άποψη μου για την Λογική που ταλανίζει τους σκοτεινούς καιρούς μας, σε συνδυασμό με το μυστήριο του Θανάτου. Για την αποφυγή παρεξηγήσεων, σε καμία περίπτωση η απόκριση μου δεν αποτελεί προσωπική επίθεση, παρά μόνο μια διαφωνία που απλώς νομίζω ότι έκανε πιο ενδιαφέρον το θέμα. Με συγχωρείται εκ των προτέρων για την μακροσκελέστατη απάντηση μου, αλλά νομίζω ότι το σηκώνει η συζήτηση.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #120604 από Verus στις 30 Μαΐου 2013, 4:44μμ

Verus

Εικονίδιο
μέλος από: 30/12/2010
μηνύματα: 504 αποδεκτές 0
Rodius: ενδιαφέρουσα απάντηση. τα συναισθήματα, η αγάπη, ο θυμός ή το μίσος, πέραν του ότι κι'αυτά είναι αναλώσιμα, με την έννοια ότι "πάνε κι'έρχονται", είναι κι'αυτά προϊόν του ανθρώπου. μετά το βιολογικό θάνατο του, απλά παύουν να υπάρχουν, καθώς το τμήμα του εγκεφάλου που ευθύνεται γι'αυτά είναι ανενεργό. δεν τίθεται θέμα μεταφυσικής διάστασης, μεταθανάτιας ζωής ή ανώτερων πνευματικών επιπέδων.
ζούμε σ'ένα κόσμο που, καλώς ή κακώς, διέπεται από αυστηρότατους νόμους φυσικής που υπακούν στη λογική. δε μπορούμε να καταρρίψουμε τον κύκλο των πραγμάτων (γέννηση - ζωή - θάνατος) που επαναλαμβάνεται αιωνίως, μόνο για να ικανοποιήσουμε τη δική μας ματαιοδοξία.
όλο αυτό το μυστήριο που έχει δημιουργηθεί γύρω απ'το θάνατο, είναι κατασκευασμένο μόνο επειδή ο άνθρωπος αρνείται να καταλάβει ότι "έχει ημερομηνία λήξης".

υγ. καμία παρεξήγηση. συζήτηση κάνουμε.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #120607 από Cirodiil στις 30 Μαΐου 2013, 7:46μμ

Cirodiil

Εικονίδιο
μέλος από: 12/1/2013
μηνύματα: 28 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Verus@30 Μαΐου 2013)
Rodius: ενδιαφέρουσα απάντηση. τα συναισθήματα, η αγάπη, ο θυμός ή το μίσος, πέραν του ότι κι'αυτά είναι αναλώσιμα, με την έννοια ότι "πάνε κι'έρχονται", είναι κι'αυτά προϊόν του ανθρώπου. μετά το βιολογικό θάνατο του, απλά παύουν να υπάρχουν, καθώς το τμήμα του εγκεφάλου που ευθύνεται γι'αυτά είναι ανενεργό. δεν τίθεται θέμα μεταφυσικής διάστασης, μεταθανάτιας ζωής ή ανώτερων πνευματικών επιπέδων.
ζούμε σ'ένα κόσμο που, καλώς ή κακώς, διέπεται από αυστηρότατους νόμους φυσικής που υπακούν στη λογική. δε μπορούμε να καταρρίψουμε τον κύκλο των πραγμάτων (γέννηση - ζωή - θάνατος) που επαναλαμβάνεται αιωνίως, μόνο για να ικανοποιήσουμε τη δική μας ματαιοδοξία.
όλο αυτό το μυστήριο που έχει δημιουργηθεί γύρω απ'το θάνατο, είναι κατασκευασμένο μόνο επειδή ο άνθρωπος αρνείται να καταλάβει ότι "έχει ημερομηνία λήξης".

υγ. καμία παρεξήγηση. συζήτηση κάνουμε.

Ναι σωστά όμως αυτό που δίνει την προσωπικότητα του κάθε ανθρώπου λέγεται ψυχή και η ψυχή οπού είναι κάποια μορφή ενεργείας είναι αναλλοίωτη. Τότε όταν πεθάνουμε δεν χανόμαστε άπλα η υλική μας υπόσταση χάνετε. Δεν πρέπει να βλέπουμε τα πάντα μόνο από την πλευρα της επιστήμης γιατί σε αυτό το θέμα παίζει περισσότερος ρόλος η μεταφυσική
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login