Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Σκοτεινό παράδειγμα μαύρου χιούμορ: Εξακριβωμένα παρθένος μετά τον τοκετό. Με πιστοποιητικό γιατρού.
Παρασκευή, 3 Μαΐου

Για ποιο λόγο υπάρχουμε;

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #129827 από pi8hkos97 στις 27 Αυγούστου 2014, 10:28μμ

pi8hkos97

Εικονίδιο
μέλος από: 14/1/2014
μηνύματα: 507 αποδεκτές 0
Γειά σας μέλη του φόρουμ, με έπιασε και εμένα η φιλοσοφική αναζήτηση...
Τέλος πάντων. Πολλοί λένε ότι η ζωή δεν είναι ωραία, απλά κολλάμε στα ωραία που ζούμε για να μην τρελαθούμε. Αυτό αν το σκεφτείτε ισχύει σχεδόν πάντα. Ένας μαθητής (δημοτικού, γυμνασίου ή λυκείου) ή θα διαβάζει και θα περάσει σε πανεπιστήμιο της προκοπής(προυποθέτει αρκετή κούραση) ή θα τα έχει όλα γραμμένα και αργότερα θα παλεύει απεγνωσμένα για ένα κομμάτι ψωμί. Από την άλλη, αν περάσει σε μια καλή σχολή κ.λ.π. και βρει μία καλή δουλειά θα του πίνουν το αίμα όλη μέρα και το βράδυ σάπισμα στην τηλεόραση επειδή δεν θα έχει αντοχές για τίποτα, και το χειρότερο είναι ότι η κατάσταση αυτή θα επικρατεί για πάντα (τουλάχιστον μέχρι τη σύνταξη).
Επειδή οι περισσότεροι "δημιουργούν" απογόνους, οι απόγονοι αυτοί θα συννεχίσουν τον ίδιο φαύλο κύκλο.
Από την άλλη πλευρά, μου αρέσει που ζω αλλά αν δεν είχα γεννηθεί δεν θα με ένοιαζε τίποτα διότι δεν θα υπήρχα. Ούτε μετά το θάνατο θα με νοιάζει τίποτα γιατί πάλι δεν θα υπάρχω. Άρα αφού κάποτε όλοι θα τελειώσουμε που θα τελειώσουμε, ποιός ο λόγος ύπαρξης; Εκεί που δεν υπάρχουμε, γεννιόμαστε και είμαστε ζωντανοί για χρόνια και μετά πάλι δεν υπάρχουμε.

Για παράδειγμα O Justin Bieber έχει τόσα λεφτά, όποιο γκομενάκι γουστάρει, όλη μέρα κοινωνικές επαφές, κάνει αυτό που του αρέσει κ.λ.π.. Αυτός είναι σίγουρα πιο τυχερός από όλους εμάς (οκ έχει Haters αλλά οι οπαδοί του τον αποζημιώνον). Αλλά ακόμα και αυτός που είναι πραγματικά ευτυχισμένος αν δεν είχε γεννηθεί ποτέ και πάλι το ίδιο "ευτυχισμένος " θα ταν διότι δεν θα τον "έννοιαζε" τίποτα.

Εσείς τί πιστεύεται, υπάρχει κάποιο νόημα ή απλά συμβιβάζεστε στην πραγματικότητα;
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #129828 από panagiotis97 στις 27 Αυγούστου 2014, 11:30μμ

panagiotis97

Εικονίδιο
μέλος από: 27/3/2012
μηνύματα: 254 αποδεκτές 0
Καταλαβαίνω ακριβώς αυτό που λες. Και εγώ νιώθω έτσι μερικές φορές. Η ζωή είναι όντως δύσκολη και παράξενη. Σκέψου πόσο περίπλοκη την έχουμε κάνει εμείς οι άνθρωποι. Είναι μάταιο να προσπαθούμε να ξεφύγουμε από τα προβλήματα καθώς όσο μακριά και να φτάσουμε πολιτισμικά είναι στη φύση μας να αλληλοκαταστρεφόμαστε. Ο άνθρωπος ως είδος έχει ξεφύγει αρκετά πιστεύω από αυτό που πραγματικά είναι. Είναι αξιοθαύμαστο το ότι διαφέρουμε τόσο πολύ με τα ζώα και όμως έχουμε κάτι τόσο κτηνώδες στο αίμα μας. Η ζωή είναι δύσκολη αλλά δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει όμορφη. Σίγουρα όλοι γεννιόμαστε και πεθαίνουμε κάποια στιγμή. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορούμε να γίνουμε αθάνατοι. Πρέπει όταν φύγεις να έχεις αφήσει πίσω σου κάτι που θα μείνει. Να θυμούνται το όνομά σου όταν δεν υπάρχεις πια. Αυτό είναι πραγματική αθανασία. Να έχεις ζήσει μια ζωή γεμάτη και να έχεις αφήσει τον κόσμο λίγο καλύτερο από ότι τον βρήκες. Για αυτό το λόγο υπάρχουμε.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #129829 από Epistimon στις 27 Αυγούστου 2014, 11:37μμ

Epistimon

Εικονίδιο
μέλος από: 14/6/2013
μηνύματα: 102 αποδεκτές 0
Καλησπερα φιλε το ιδιο ερωτημα το εχω και εγω αρκετο καιρο αλλα δεν το εχω συζητησει με κανεναν παραμονο με τον εαυτο μου. Εγω πιστευω οτι ειναι ΟΛΑ θεμα τυχης...για παραδειγμα εσυ εισαι ελληνας οπως εγω και αλλοι τοσοι στο forum και ζουμε στην Ελλαδα! Θα ηταν το ιδιο αμα ησουν αμερικανος η αμα ησουν αφρικανος? Σαφως αλλες χωρες εχουν καλυτερο πολιτισμο απο εμας καλυτερη τεχνολογια και η δουλειες ειναι με καλα λεφτα και ωραια ζωη...στην αφρικη πεθαινουν καθημερινα παρα πολλοι ανθρωποι και η ζωη εκει ειναι σκατα! Αρα βγαινουμε στο συμπερασμα οτι η ζωη ειναι τυχη..ειναι τυχη που γεννηθηκες ελληνας και σε αυτη την ασχημη εποχη που βιωνουμε. Το ξερω οτι θα μπορουσαμε να ειχαμε τις βιλαρες μας τα σπιτια μας και τα πολλα λεφτα μας αλλα να εισαι υπερηφανος ακομα και σε αυτη την κατασταση που εισαι τωρα επειδη θα μπορουσε να ειχες γεννηθει σε μια χωρα που το οριο ηλικιας ειναι τα 30. Ειλικρινα σου λεω οτι κανενας δεν μπορει να σου απαντησει στην ερωτηση σου "ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ" γιατι κανενας δεν ξερει. Ολα αυτα που λεμε ειναι ιδεες και κανενας δεν εχει φτασει στην απαντηση και ουτε προκειται! Προσπαθησε να ζεις την ζωη σου οσο καλυτερα μπορεις,ξεχνα τα κακα και τις ασχημες στιγμες γιατι εισαι μικρος ακομα οπως και εγω και η ζωη μας εχει μεγαλη πορεια ακομα!
προφίλάλλα...˵quote˶
7
Μήνυμα #129830 από Dieftharmenos στις 27 Αυγούστου 2014, 11:45μμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Η ερωτηση σου εχει απασχολησει ολη την ανθρωποτητα και το αποτελεσμα ειναι να φτανουν οι φιλοσοφοι στο ερωτημα "ποιος ειναι ο σκοπος του ανθρωπου?" και να απαντανε απο μονοι τους "να ζει καλα(για τον ιδιο)".

Πιθανον το ερωτημα που θετεις αλλα και που θετουμε ολοι μας να μην απαντηθει ποτε.Ακομα πιο πιθανο ειναι να ζουμε λογω μιας απλης συμπτωσης του το οτι ο πλανητης μας "ετυχε" να εχει τις καταλληλες συνθηκες διαβιωσης οπως μπορουν να εχουν και πολλοι αλλοι.Τωρα αν θες να το πας πιο περα δεν νομιζω να βρεις απαντηση και θα χαθεις απο μονος σου λογω ελλειψης γνωσεων που εχουμε πανω στο συμπαν.

Περα απο αυτο,η πραγματικοτητα που ζουμε(αν θες να την πεις ετσι) μας εχει κανει απληστους,ατομικιστες και φθονερους ακομα και αν ο ανθρωπος ειναι ζωο αγελης.Κανουμε τα παντα για μας και μονο για μας αγνωοντας την μικροτητα που εχουμε σε σχεση με τον κοσμο.Για το συμπαν ειμαστε το απολυτο τιποτα.Παρολα αυτα για να μεγαλοποιησουμε την υπαρξη μας δημιουργησαμε Θρησκειες που επικεντρωνονται μονο σε εμας και στον πλανητη μας.Αυτο μας κανει ακομα πιο ανοητους.Ολα ειναι θεμα παιδειας και αρχικης σκεψης.

Καποιοι ανθρωποι εκμεταλλευονται την απληστια μας και την μανια μας να αυτοθεωρουμαστε μεγαλοι και εκμεταλλευομενοι αυτη μας την αδυναμια μας επιβαλλονται(Θρησκεια,οικονομια,ρουτινα,χρονος κλπ.) ενισχυοντας αυτο το αισθημα γιατι ετσι τους συμφερει.Μην νομιζεις οτι οι ιδιοι ξερουν το γιατι...ειναι το ιδιο μικροι με εσενα και με μενα και απλα συμβιβαζονται με την πραγματικοτητα και κυριαρχουν εδω που μπορουν.

Περα απο αυτο ζουμε για να καταναλωνουμε και να καλοπερναμε στο ονομα της απληστιας ειτε την αποκαλουμε "θεο" ειτε "επιβιωση".

Ο σκοπός της ζωής είναι μια ζωή με σκοπό.
Robert Byrne


ΥΓ.Το οτι εχεις λεφτα,γκομενες,κοινωνικη ζωη δεν ειναι αυτο που σε κανει ευτυχιμενο.Ευτυχισμενος ειναι αυτος που "φευγει" εχοντας πετυχει τους στοχους του και εχοντας δικαιωθει για τα παντα στην ζωη του.Μετα απο αυτο το σημειο το υπολοιπο της ζωης ειναι διαδικαστικο.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #129836 από GiannakosBAcK στις 28 Αυγούστου 2014, 1:51πμ

GiannakosBAcK

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 22/7/2014
μηνύματα: 243 αποδεκτές 0
Εγώ προσωπικά είμαι γεμισμένος με τέτοια ερωτήματα και πολύ πιο δύσκολα αλλά δεν θα στα πω γιατί θα πιάσουν τα ψυχολογικά μου 1 πράγμα έχω καταλάβει μέχρι τώρα και ας είμαι 16 ετών με τι όμορφες στιγμές όσο και αν διαρκούν φτάνει για να τα ξεχάσεις όλα αλλά παρ' όλα αυτά το ερώτημα υπάρχει αλλά δεν θα βρεις απάντηση που να σε καλύψει αλλά σε αυτό φταίει ο άνθρωπος που κατέληξε έτσι και καλά η "ΖΩΗ" μας που δεν υπάρχει....
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login