Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Φτύσε καλλιτεχνικά
Μεγάλες στιγμές της αρχαιότητας: Σαν βασιλιάς, σαν βασιλιάς, και της καρδιάς μου κύρης. Αρβανιτάκη να φαλτσάρει τρακαρισμένη ανόητους στίχους με μουσική αρμόνιο, προφορά επαρχίας και στήσιμο φτήνιας
Τετάρτη, 22 Μαΐου

Ελλαδα ή Γραικία

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #95310 από XxXGreGXxX στις 27 Φεβρουαρίου 2012, 12:25πμ

XxXGreGXxX

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 14/7/2009
μηνύματα: 392 αποδεκτές 0
Ρε παιδια ποια η διαφορα στο Greece και ποια στο Hellas? Το χρησιμοποιουμε καπου διαφορετικα??
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #95311 από Darkwin στις 27 Φεβρουαρίου 2012, 12:31πμ

Darkwin

banned
μέλος από: 7/6/2011
μηνύματα: 786 αποδεκτές 0
Τι λέτε που η λέξη Γραικός εμφανίστηκε στην Τουρκοκρατία;Νομίζω ότι σύμφωνα με μια εκδοχή, ήταν αρχαία λέξη από την Ελληνική μυθολογία.
Σύμφωνα με άλλη εκδοχή οι Λατίνοι συνάντησαν κάπου στη Δυτική Ευρώπη τους Γραίους, οι οποίοι ήταν Έλληνες άποικοι (καταγόμενοι από Εύβοια, νομίζω). Έτσι οι Λατίνοι ονόμασαν όλο τον ελληνικό λαό Γραίοι. Το ίδιο έκαναν και οι Τούρκοι όταν συναντησαν τους Ίωνες και ονόμασαν τον ελληνικό λαό Γιουνάν. Δεν πρέπει να ντρεπόμαστε για το Γραικός
γιατί και ο Αθανάσιος Διάκος είπε εγώ Γραικός γεννήθηκα Γραικός και θα πεθάνω. Τώρα το Γραικύλος δεν είναι καλό γιατί είναι κάποιος κατώτερος που προσπαθεί να γίνει Γραικός και δεν τα καταφέρνει. Όπως το ανθρωπάκι που δεν μπορεί να γίνει άνθρωπος.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #95312 από Webmaster στις 27 Φεβρουαρίου 2012, 3:57πμ

Webmaster

Εικονίδιο
Administrator
μέλος από: 14/8/2002
μηνύματα: 1879 αποδεκτές 0
Οι βασισμένες στα λατινικά γλώσσες το Ελλάδα το λένε Greece. Αστοιχείωτοι δάσκαλοι λένε ότι το Γραικός σημαίνει αγροίκος και διάφορα άλλα.

Στην πραγματιότητα η λέξη εξηγήθηκε από τον Αριστοτέλη στα Μετεωρολογικά I.xiv και έγραψε ότι Γραικούς ονόμαζαν οι Ιλλυριοί τους Δωριείς της Ηπείρου.


-----------------
The only unbearable thing is that nothing is unbearable.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #96667 από George13 στις 23 Μαρτίου 2012, 8:26πμ

George13

Εικονίδιο
μέλος από: 12/3/2011
μηνύματα: 83 αποδεκτές 0
Η λέξη Γραικοί πρωτοεμφάνιστηκε στην Τουρκοκρατια.Ετσι μας φώναζαν οι Τουρκοι.Κάποιοι λενε οτι σημαίνει Δούλοι γι'αυτό ζητάν η Ελλαδα να μην λέγεται Greece αλλα Hellas
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login