Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Ισορροπημένη δίαιτα είναι ένα κοψίδι σε κάθε χέρι.
Πέμπτη, 18 Απριλίου

Κατατακτήριες για Ιατρική

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #110815 από Τέλης στις 06 Οκτωβρίου 2012, 1:18πμ

Τέλης

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 24/8/2012
μηνύματα: 75 αποδεκτές 0
Παιδια επειδη λιγο με τα μαθηματικα και με τη φυσικη ειμαι μετριος και αν βαλουν παλουκα θεματα κατα πασα πθανοτητα ουτε ιατρικη θρακης δεν θα περασω σκεφτομαι να περασω σε καποια παραιατρικη σχολη (νοσηλευτικη φυσικοθεραπεια ιατρικα εργαστηρια) και να δωσω κατατακτηριες για ιατρικη Μπορειτε να μου δοσετε πληροφοριες? ειναι δυσκολες εξετασεις γιατι ακουσα πως αρκει να γραψεις πανω απο 5 και στα τρια μαθηματα και περασες στη σχολη επισης εχω ακουσει οτι απο ΤΕΙ περνανε πιο πολλοι σε σχεση με των ΑΕΙ και μου προτειναν αν δεν περασω για αυτο ακριβως το λογο ενω θα μπορουσα να περασω ΑΕΙ να παω επιτηδες ΤΕΙ θα περασω πιο ευκολα με κατατακτηριες και με ελαχιστο ανταγωνισμο αφου θα ειμαι απο τους τυπους που θα σκιζονται πιο πολυ και θα εχουν και καλυτερη επιδοση και θα βγαλω τη σχολη ευκολα και ισως να μην χρειαστει να περασω με κατατακτηριες αλλα με βαθμο πτυχιου(λιγο ακραιο μου φαινεται αυτο) θελω τη γνωμη σας ευχαριστω εκ των προτερων
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #110816 από Webmaster στις 06 Οκτωβρίου 2012, 3:35πμ

Webmaster

Εικονίδιο
Administrator
μέλος από: 14/8/2002
μηνύματα: 1879 αποδεκτές 0
Δεν αξίζει τα χαμένα χρόνια.

Πρώτον θα κουραστείς με την πρώτη σχολή άδικα.

Δεύτερον αν δεν μπορείς να στρώσεις τον κώλο σου τώρα που είσαι μαθητής να μάθεις μαθηματικά και φυσική, πότε θα τα μάθεις; Αποκλείεται να γίνεις πετυχημένος γιατρός χωρίς μαθηματικά και φυσική. Οπότε αν πας να "χακέψεις" το σύστημα και να κάνεις πουστιά με τις κατατακτήριες, θα γίνεις ακόμα ένας αμόρφωτος γιατρός. Τέτοιους έχουμε ήδη αρκετούς, δε χρειαζόμαστε άλλους. Για το καλό της ανθρωπότητας πήγαινε να κάνεις κάποιο άλλο επάγγελμα.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει ντε και καλά να γίνεις γιατρός αφού σου πέφτει βαριά η ιατρική. Σε πιέζουν οι γονείς σου για να έχουν τον κανακάρη τους μέγα και τρανό ιατρό να κορδώνουν;


-----------------
The only unbearable thing is that nothing is unbearable.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #110821 από Τέλης στις 06 Οκτωβρίου 2012, 1:50μμ

Τέλης

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 24/8/2012
μηνύματα: 75 αποδεκτές 0
Γιατρος ηθελα να γινω απο τοτε που ημουν Δημοτικο.Τον απαυτο μου τον εχω στρωσει και μαλιστα πολυ διαβαζοντας απο το πρωι μεχρι το βραδυ αλλα ολοι ξερουμε οτι αν το συστημα θελει να κοψει κεφαλια θα το κανει χωρις κανενα προβλημα πχ περσινα θεματα φυσικης δεν ειναι οτι δεν τα καταλαβαινω τις ασκησεις του σχολειου μια χαρα τις βγαζω αλλα στις Πανελληνιες θα βαλλουν τα κερατα τους τωρα θα τους μαθουμε?.Α και μια μικρη λεπτομερεια οτι μα οτι μαθαινες απο μαθηματικα και φυσικη στο λυκειο ειναι παντελος αχρηστα ακομα και η βιολογια και αυτο στο λεω απο πηγη εγκυρη (φοιτητης ιατρικης) πηγε εκει και δεν του χρησιμευσε τιποτα ειδικα μαθηματικα τα ξεχασε ολα.Και δεν ειναι αναγκη να με αποθαρρυνεις
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #110828 από zifeis στις 06 Οκτωβρίου 2012, 2:42μμ

zifeis

Εικονίδιο
μέλος από: 19/3/2012
μηνύματα: 294 αποδεκτές 0
κοιτα οι κατατακτηριες σε πανε πολλα χρονια πισω γιατι θα κανεις 4 χρονια για τη σχολη σου και μετα αλλα 3 τουλαχιστον για την ιατρικη
και αν περασεις Ιατρικη, γιατι οι θεσεις απο κατατακτηριες ειναι πολυ λιγες και ο ανταγωνισμος μεγαλος
εγω θα σου προτεινα να επιλεξεις τη δευτερη επιλογη σου (μετα τις ιατρικες) με γνωμονα τι σε ενδιαφερει
δε γινεται ολο και καποια αλλη σχολη θα σε ενδιαφερει
και βεβαια μη λες οτι δε θα περασεις απλα προσπαθησε και οι κοποι σου θα ανταμοιφθουν

αλλα για μενα οι κατατακτηριες δεν αξιζουν
γιατι χανεις χρονια απο τη ζωη σου και δε εισαι και σιγουρος οτι θα περασεις με κατατακτηριες
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #110831 από Τέλης στις 06 Οκτωβρίου 2012, 2:50μμ

Τέλης

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 24/8/2012
μηνύματα: 75 αποδεκτές 0
Καμοια αλλη σχολη δεν με ενδιαφερει και αν δεν γινω γιατρος πιστευω οτι θα ειμαι δυστυχισμενος οποτε πιστευω οτι θα κανω υπομονη οσα χρονια ειναι γιατι αυτο ειναι το παθος μου ονειρο ζωης.Ακομα και ΤΕΙ εχουν ανταγωνισμο? εγω ηξερα μονο οι ΑΕΙ γιατι εχουν να ανταγωνιστουν Βιολογους και Χημικους.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #110839 από zifeis στις 06 Οκτωβρίου 2012, 5:35μμ

zifeis

Εικονίδιο
μέλος από: 19/3/2012
μηνύματα: 294 αποδεκτές 0
κοιτα αποψη μου ειναι με την κατασταση που βρισκεται και η χωρα μας δεν ειναι να χαραμιζεις τοσο πολυ χρονο για σπουδες

απο τει να σου πω την αληθεια δε γνωριζω
απο αει ειπα εγω

αλλα και παλι μπορει να πας στο τει αυτο και να κλεισει μετα απο 2 χρονια λογω οικονομικης κρισης
χωρια το οτι οταν θα πας στην ιατρικη θα εχουν καταργηθει πολλα δικαιωματα των φοιτητων οπως τα δωρεαν βιβλια ή θα εχουν μπει ακομη και διδακτρα μη σου πω οτι μπορει να καταργηθουν και οι κατατακτηριες
σε μια ασταθη κατασταση που βρισκεται η χωρα μας δεν αξιζει να παρεις τετοιο μακροχρονιο ρισκο γιατι στο τελος μπορει να μεινεις με ενα πτυχιο τει που δε θα σου αρεσει κιολας ενω ειχες γραψει σε πανελληνιες 18,000 μορια

εγω θα σου προτεινα να επικεντρωθεις στο διαβασμα ετσι κι αλλιως βιολογια και χημεια ειναι τα μαθηματα βαρυτητας για Ιατρικη
και με ενα 17 στα μαθηματικα και στη φυσικη αν εχεις γραψει στα σιγουρα βιολογια και χημεια 20 θα εισαι μια χαρα
μην ξεχνας οτι οι βασεις βγαινουν ανταγωνιστικα και αν βαλουν δυσκολα σε μαθηματικα και φυσικη θα πεσουν οι βασεις

μπορεις ακομη να κοιταξεις για ιατρικη εξωτερικου

προσωπικη μου αποψη ειναι οτι οι κατατακτηριες δεν αξιζουν

προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #110840 από Webmaster στις 06 Οκτωβρίου 2012, 6:53μμ

Webmaster

Εικονίδιο
Administrator
μέλος από: 14/8/2002
μηνύματα: 1879 αποδεκτές 0
Τι λες ρε φίλε που τα μαθηματικά και η φυσική του λυκείου είναι άχρηστα στην ιατρική; Τι λες;

Πού θα πας αν δεν ξέρεις σε βάθος τις μονάδες μέτρησης και τις ενέργειες; Πού θα πας αν δεν ξέρεις θερμοδυναμική και ταλαντώσεις και ηλεκτρομαγνητισμό; Πώς θα πιάσεις μαγνητικό και αξονικό τομογράφο; Πώς θα υπολογίσεις καλλιέργειες στο εργαστήριο; Πώς θα βρεις δοσολογίες φαρμάκων στο φτερό όταν ο ασθενής σου πεθαίνει κι εσύ κάθεσαι με τον ορό στο χέρι και προσπαθείς να πολλαπλασιάσεις τα μιλιγκράμ της δραστικής ουσίας επί τα χιλιόγραμμα του βάρους του;

Άκου έγκυρη πηγή ο φοιτητής ιατρικής!


-----------------
The only unbearable thing is that nothing is unbearable.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #110852 από Τέλης στις 06 Οκτωβρίου 2012, 9:25μμ

Τέλης

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 24/8/2012
μηνύματα: 75 αποδεκτές 0
Tη βιολογία τη ξεκινάς από το 0 και τη χημεία τα μαθηματικά στο ξαναλέω δεν υπάρχουν στην Ιατρική (άντε η στατιστική)και η φυσική ναι να ξέρεις 2-3 μετά είναι σε πολύ θεωρητικό επίπεδο.Απόφοιτη νομικής δίνουν κατατακτήριες στην Ιατρική και όσοι περνάνε απλά δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα γιατί μαθηματικά γιοκ.Τέλος γιατί περνάνε σε ιατρικά εργαστήρια νοσηλευτική και από τη θεωρητική?Από τη στιγμή που είναι απαραίτητα τα μαθηματικά όπως λες και η φυσική πως τα βγάζουν πέρα?Τελοσπάντων τα μαθήματα της θετικής θα έπρεπε να ταν Βιολογία Βιοχημεία Βιοφυσική και Ανατομία
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #110855 από Webmaster στις 06 Οκτωβρίου 2012, 9:50μμ

Webmaster

Εικονίδιο
Administrator
μέλος από: 14/8/2002
μηνύματα: 1879 αποδεκτές 0
Το επιχείρημά σου δε στέκει. Το ξέρουμε όλοι ότι ο καθένας σήμερα μπορεί να γίνει γιατρός αν το θέλει, ανεξαρτήτως κατεύθυνσης, χώρας σπουδών, ταλέντου ή γνώσεων. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι είναι ούτε ηθικό ούτε σωστό.

Θα φορτώσεις τον πρώτο θάνατο στη νοσοκόμα. Το δεύτερο θάνατο στην κακιά τύχη. Από τον τρίτο θάνατο και πάνω όμως, οι υποψίες θα στραφούν εναντίον σου και δεν θα τη γλιτώσεις και τότε θα θυμηθείς τη συμβουλή μου. Διότι απλούστατα, ένας μαθητής λυκείου που φοβάται τις εξετάσεις στα μαθηματικά και τη φυσική, δεν κάνει για γιατρός.


-----------------
The only unbearable thing is that nothing is unbearable.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #110857 από Τέλης στις 06 Οκτωβρίου 2012, 10:01μμ

Τέλης

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 24/8/2012
μηνύματα: 75 αποδεκτές 0
Από τη στιγμή που και άτομα της Θεωρητικής βγάζουν τα γυαλιά στους θετικούς όταν είναι στην Ιατρική ή Έλληνες που βγάλαν 11.000 μόρια στις πανελλήνιες διαπρέπουν σε ιατρικές σχολές του εξωτερικού και γίνονται απλά άπιαστοι μάλλον τα μαθήματα του λυκείου δεν παίζουν μεγάλο ρόλο.Δεν λέω ότι δεν χρησιμοποιείς μαθηματικά.Κάθε μέρα χρησιμοποιούμε μαθηματικά αλλά ολοκληρώματα μιγαδικοί όρια και κλπ είναι ακραίο ακόμα και η λιθοτριψία που βασίζεται στην έλλειψη στην ιατρική μένουν σε αυτό δεν μπαίνουν σε διαδικασία εξισώσεων κλπ Τα μαθηματικά σε βοηθούν στο να σκέφτεσαι πέρα από αυτό που βλέπεις(αυτά δεν τα λέω με υφάκι ούτε με θυμό)
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login