Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Ζωή είναι αυτό που μας συμβαίνει την ώρα που εμείς κάνουμε άλλα σχέδια.
Κυριακή, 28 Απριλίου

Ξαφνική ζαλάδα και μαύρη όραση..βοηθεια!

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #114070 από Mitsaras97 στις 11 Δεκεμβρίου 2012, 6:16μμ

Mitsaras97

Εικονίδιο
μέλος από: 9/3/2012
μηνύματα: 106 αποδεκτές 0
Μια μέρα ξύπνισα ετοιμάστικα και μετα απο καμιά ώρα πηγα με το μετρό με κάτι φίλους μου για μια βόλντα...Τα πρώτα 5 λεπτά στο μετρο ήμουνα μια χαρουλα φυσιολογικά δηλαδή..
Υστερα απο 5-10 λεπτά άργιζα να ζαλίζομαι και να αρχίζω να βλέπω θολά και σκοτεινα..υστερα απο 10 λεπτά ζαλιζόμουνα τρομερά ενω ήμουνα όρθιος και δεν έιχε που να κάτσω ζαλιζόμουνα και εβλεπα τα ΠΑΝΤΑ σκοτεινά και μάυρα και είχε υδρώσει ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ενω ειχε κρύο και στα 5 λεπτα που ήμουνα έτσι άνοιξα το μπουφάν μου επειδή είχα σκάσει και ένιωθα πως δεν μπορώ να αναπνέυσω! Ενιωθα σαν να έχανα τις αισθήσεις μου και να μην μπορώ να βάλω το μυαλό μου να σκεφτεί...αυτό το παθαίνω μόνο όταν σικώνομαι απότομα απο μια καρέκλα που για λίγα δευτερόλεπτα μαυριζουν λίγο όλα και ζαλίζομαι! Όμως σήμερα έτσι στο ξαφνικό ήμουνα όρθιος ζαλίστηκα, έβλεπα τα πάντα μαύρα και σκοτεινά σιγα σιγα ωσπου σε ένα σημείο ένιωθα πως θα πέσω κάτω και δεν έβλεπα σχεδόν τίποτα και είχα ιδρώσει και αυτό γινόταν για 10 λεπτα ίσως και λίγο λιγότερο μέχρι να βγω απο το μετρό και να αρχισω να περπατάω και να μου έρχεται κρύος αέρας και να συνέρχομαι....επίσης είχα φάει κανονικά πριν μισή ώρα ενα κρουασαν ζαμπον τυρί απο ενα μαγαζί με τυρόπιτες κτλ και είχα πιει και νερό!

Τι ήταααααααν αυτό που έπαθααα??!!! Ανησυχώ μήπως έχω κάτι:( Παρακαλούσα μέσα στο μετρο να τελειώνουν οι στάσεις να κατεβουμε κατωωωω γιατί σίγουρα θα λιποθυμούσα!!!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #114074 από Webmaster στις 11 Δεκεμβρίου 2012, 6:33μμ

Webmaster

Εικονίδιο
Administrator
μέλος από: 14/8/2002
μηνύματα: 1879 αποδεκτές 0
Αυτό που έπαθες ήταν μίνι εγκεφαλικό επεισόδιο. Συνιστάται να πας για εξετάσεις για να αποφύγεις μεγαλύτερο και ίσως μοιραίο.

(Δεν είναι ορθοστατική υπόταση, δηλαδή αυτό που παθαίνεις όταν σηκώνεσαι απότομα και περνάει σταδιακά μόνο του)

-----------------
The only unbearable thing is that nothing is unbearable.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #114083 από pantelis20 στις 11 Δεκεμβρίου 2012, 7:31μμ

pantelis20

Εικονίδιο
μέλος από: 9/4/2010
μηνύματα: 648 αποδεκτές 0
Αυτό που λέει ο webmaster "ορθοστατική υπόταση" το παθαίνω και εγώ συχνά κρατάει λίγα δευτερόλεπτα και απλά έχεις το σκοτάδι και την ζαλάδα και πιστεύω σε εμένα φταίνε οι ώρες στο pc.

Αυτό που έπαθες εσύ θέλει οπωσδήποτε μια ιατρική άποψη γιατί μπορεί να είναι από αναιμία-χαμηλό σίδηρο οπότε ήσουν οριακά στο να λιποθυμήσεις έως και νευρολογικά αίτια και επιληψία. Πάντως πρέπει να το κοιτάξεις.

Θα μπορούσε βέβαια να είναι και βρογχικό άσθμα που δεν διέγνωσες και να σε έπιασε κρίση στο μετρό πχ ελλιπής αερισμός συν υγρασία και να μη μπορούσες να πάρεις οξυγόνο που επηρέασε και τον εγκέφαλο εκείνη την στιγμή καθώς ήσουν έτοιμος να βγεις εκτός
προφίλάλλα...˵quote˶
10
Μήνυμα #114088 από Webmaster στις 11 Δεκεμβρίου 2012, 8:00μμ

Webmaster

Εικονίδιο
Administrator
μέλος από: 14/8/2002
μηνύματα: 1879 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Τα συμπτώματα αυτά είναι χαρακτηριστικά εγκεφαλικού: ΑΠΟΤΟΜΗ ζαλάδα, ΑΠΟΤΟΜΗ αλλαγή στην όραση, ιδρώτας και τα συναφή. Δεν το ξέρουν πολλοί, αλλά ένας καφές και μόνο αρκεί για να συσφίξει τα αγγεία στον εγκέφαλο έτσι ώστε ο παραμικρός θρόμβος να προκαλέσει εμβολή (που υπό άλλες συνθήκες δε θα δημιουργούσε πρόβλημα).

Λόγω του ότι είσαι νέος η αύξηση του καρδιακού παλμού και το shock που υπέστης χαλάρωσε τα αγγεία και σε γλίτωσε από τον τάφο αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ο κίνδυνος πέρασε. Αν υπάρχει κάποια αιτία που να δημιουργεί θρόμβους ή αν έχεις στένωση στα αγγεία του εγκεφάλου αυτό πρέπει να το ψάξεις το συντομότερο γιατί κρίμα είναι να σε θάβουνε μικρό παιδί από δική σου αμέλεια και να μπαίνουν στα έξοδα άδικα.


-----------------
The only unbearable thing is that nothing is unbearable.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #114093 από JackSparrow στις 11 Δεκεμβρίου 2012, 8:49μμ

JackSparrow

Εικονίδιο
μέλος από: 17/11/2012
μηνύματα: 27 αποδεκτές 0
Εγώ που έχω χαμηλό σίδηρο κάποια βράδια νιώθω κάπως περίεργα, δηλαδή η όραση μου κάπως θολή και με πιάνει κάτι σαν πανικός και ζαλίζομαι αλλά τα πράγματα γύρω μου δεν γυρίζουν έρχονται προς τα πάνω μου.Μήπως γνωρίζετε κάτι για το θέμα;
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #114118 από Mitsaras97 στις 12 Δεκεμβρίου 2012, 3:43πμ

Mitsaras97

Εικονίδιο
μέλος από: 9/3/2012
μηνύματα: 106 αποδεκτές 0
Θα δώσω την αποδεκτή στον webmaster μιας και πιστεύω πως ξέρει πολλά γενικότερα...θα παω το συντομότερο δυνατόν να το κοιτάξω..σας ευχαριστώ..:/ Πάντως η ζαλάδα και αυτή η όραση ξεκίνησαν σιγά σιγα..δηλαδή στην αρχή έβλεπα και δεν ζαλιζόμουνα τόσο μετα όσο πήγαινε αυξανόταν όλο αυτό αλλά όλο αυτό ξεκίνησε στο άκυρο χωρίς να κάνω κάτι...Ευχαριστώ και πάλι..
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #114119 από Webmaster στις 12 Δεκεμβρίου 2012, 4:08πμ

Webmaster

Εικονίδιο
Administrator
μέλος από: 14/8/2002
μηνύματα: 1879 αποδεκτές 0
Ε μα μου τα αλλάζεις, αν άρχισαν σιγά σιγά μπορεί να ήταν απλή υπογλυκαιμία.



-----------------
The only unbearable thing is that nothing is unbearable.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #117209 από daniel1994 στις 07 Φεβρουαρίου 2013, 4:56μμ

daniel1994

μέλος από: 7/2/2013
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0
Επαθα το ιδιο ακριβως χθες.Δηλαδη ειμουν στο λεωφορειο δεν ειχε θεσεις και ειμουν και ορθιος και κρατιομουν και ξαφνικα αρχισα να ζαλιζομαι μεχρι που σε καποια στιγμη αρχισα να μην βλεπω καλα και στην συνεχεια δεν εβλεπα απολυτως τιποτα (σκοταδι), και αρχισα να ιδρωνω και να ανοιγω το μπουφαν. Μετα απο 10 λεπτα και αφου ηρεμησα αρχισα να συνερχομαι και καθησα και σε μια θεση που βρηκα. Τι ειδους εξετασεις μπορω να κανω για αυτο που επαθα;
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #117313 από ThResh στις 10 Φεβρουαρίου 2013, 5:49μμ

ThResh

Εικονίδιο
μέλος από: 28/1/2013
μηνύματα: 79 αποδεκτές 0
και εγω το παθαινω σε εντελως ακυρες στιγμες αλλα πολυ σπανια και δεν ξερω τι ειναι,συνηθως εγω ομως βλεπω μαυρες βουλες και μετα ολα οκ...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #117316 από aglina στις 10 Φεβρουαρίου 2013, 7:16μμ

aglina

Εικονίδιο
μέλος από: 7/12/2012
μηνύματα: 667 αποδεκτές 0
κατι σαν μυγακια?
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login