Ubuntu Linux - Εξάπτει τις γκόμενες
Μην πτύετε καταγής
Σάββατο, 20 Απριλίου

παιδια βοηθηστε με :(

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #125479 από lenaki1 στις 18 Φεβρουαρίου 2014, 4:10μμ

lenaki1

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 18/2/2014
μηνύματα: 11 αποδεκτές 0
Ειμαι 15 χρονων...οι γονεις μου ειναι καλοι ανθρωποι..εχουν ομως καποια ελαττωματα τα οποια δεν ξερουν ποσο καταπιεστικα ειναι για εμενα. Περισσοτερο μαζι μου ασχοληται η μανα μ... Δεν με αφηνει να βγαινω συχνα... λεει εχουμε κριση και τετοια.. Ενα παραπανω τωρα ομως που πηραμε βαθμους! Παω 1η λυκειου κ εβγαλα 13,2. Επισης πηρα 9 στη φυσικη. Μου λεει μεχρι ν ξαναπαρουμε ελεγχους (δηλαδη εως το καλοκαιρι, σε 4 μηνες) δεν θα ξανα βγω..ειμαι τιμωρια... Λεω αποκλειεται. Οχι, δεν γινεται. Ουτως ή αλλως εβγαινα μια φορα τη βδομαδα, παει και αυτο? Αλλα παιδια εμειναν σε 9- 10 μαθηματα και κανουν τη ζωη τους... Περνανε καλα, βγαινουν οποτε θελουν.. Εγω νιωθω σαν να ειμαι κλειδωμενη σε ενα κλουβι... Ακομη και τωρα τις αποκριες θ γινει ενα παρτυ και δεν μ αφηνει να παω... Καθε μερα μ λενε οι φιλοι μ παμε βολτα και λεω δν μπορω, δεν με αφηνουν. Δεν καταλαβαινουν οι γονεις μου ποσο ασχημα ειμαι ψυχολογικα.. Στον υπνο μου βλεπω τον ελεγχο μου και ξυπναω με κλαμματα... Χανω επεισοδια απο την παρεα μου, θελω να κανω πραγματα που κανουν κ αλλα παιδια στην ηλικια μου..και δεν μπορω! Ηδη μου εχουν παρει το ταμπλετ και το εχουν φυλαξει. Μου ειχαν παρει κ το κινητο αλλα εχω και δευτερο.. Εχω δοκιμασει πολλα για να τους δειξω πως ειναι ολη η κατασταση..Βοηθηστε με... Θελω να πεθανω, αληθεια... Δλδ πιστευουν πως μ αυτον τον τροπο θα καθομαι να διαβαζω? Ηδη εχω βελτιωθει... αλλα αν συνεχησει αυτο τοτε θα τρελαθω.. σορρυ για το μεγαλο κειμενω..περιμενω απαντησεις..Ευχαριστω!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #125480 από lenaki1 στις 18 Φεβρουαρίου 2014, 4:12μμ

lenaki1

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 18/2/2014
μηνύματα: 11 αποδεκτές 0
κειμενο*
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #125487 από Surfer123 στις 18 Φεβρουαρίου 2014, 10:56μμ

Surfer123

Εικονίδιο
μέλος από: 16/9/2013
μηνύματα: 81 αποδεκτές 0
Ενα εχω να σου πω.. Οτι σε καταλαβαίνω απόλυτα. Τα περνάω και εγώ αυτά πολυ συχνά. Το γεγονός που με κανει να ηρεμώ όμως ειναι οτι σε 2 χρόνια που θα γινω 18 θα τους γράψω στα άρχδια μου, καθώς κ εγώ 1η λυκείου πάω.. Βέβαια εμένα μ εχουν "τιμωρία" λένε επειδή έπρεπε να βγαλω 18+ στο τετράμηνο κ εγώ έβγαλα 17,1.... Σε κάποιο σημείο ξερω ειναι πολυ καταπιεστικο αυτό που κανουν αλλα κατα βάθος ξερω πως ειναι για το καλό μας.. Γιατι αν διασκεδασεις αυτά τα 2 χρόνια κ συνεχίσεις να βγαίνεις με 13 τότε θα υποφέρεις για την υπόλοιπη ζωή σου.. Δεν θα περάσεις πουθενά, δεν θα βρίσκεις δουλειά και πάλι βάρος στους γονεις σου θα καταλήξεις. Ενώ αν υποφέρεις αυτά τα 2 χρόνια κ περάσεις σε κάποια καλή σχολή θα διασκεδασεις μια ζωή. Σκέψου το καλα αυτό. Εγώ αυτά εχω να πω.. Αν και τωρα ίσως δεν ειναι αυτά που περιμενες να ακούσεις αλλα ετσι εχουν τα πραγματα δυστυχως...
προφίλάλλα...˵quote˶
7
Μήνυμα #125488 από Dieftharmenos στις 18 Φεβρουαρίου 2014, 11:19μμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

@lenaki1 Ειναι υπερβολικοι φυσικα.Αν και πρεπει οντως να ανεβασεις τους βαθμους σου γιατι αν μεινεις για Σεπτεμβριο σε βλεπω να περνας μαρτυρικο καλοκαιρι.Δεν μπορεις να κανεις πολλα...το κολπο με τετοιους γονεις ειναι να βλεπουν οτι προσπαθεις...αυτη ειναι η γνωμη μου

@surfer123 Τριτη λυκειου παω και δινω πανελληνιες.Το οτι το πτυχιο σημαινει ευτυχια ειναι ασχολιαστο και εντελως λανθασμενο.Προσπαθω πολυ,διαβαζω πολυ και θα περασω σε μια απο τις 3 επιλογες μου.Αυτο ομως δεν σημαινει οτι θα πετυχω κι ολας.Γιατροι με 10 χρονια σπουδες παιρνουν 800 ευρω και δουλευουν σαν τρελοι χωρις να πληρωνονται τις υπερωριες.Ας μην μιλησω για την ανεργεια...

Οι πιο ευτυχισμενοι ανθρωποι στον κοσμο(αν ευτυχια θεωρεις το χρημα) ειναι αυτοι που σκεφτονται το κατι παραπανω εκει που ο μεσος ανθρωπος κολλαει(βλ. οικονομικη κριση που υπαρχουν τεραστιες ευκαιριες).

Η ευτυχια δεν ερχεται με το πτυχιο και το χρημα αλλα με την ολιγάρκεια και την ξεγνιασια.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #125489 από Surfer123 στις 18 Φεβρουαρίου 2014, 11:32μμ

Surfer123

Εικονίδιο
μέλος από: 16/9/2013
μηνύματα: 81 αποδεκτές 0
Ρεεεεεεεε! Δεν λεω οτι το χρήμα ειναι ευτυχία! Λεω οτι πρεπει να προσπαθήσει και να περάσει κάπου γιατι αν προσπαθήσει και τα καταφέρει να εχει κάποιο χαρτί στα χέρια της θα μπορέσει επιτέλους να γίνει ανεξάρτητη. Αν κρατάει κατι στα χέρια της ειναι υπέρ της.. Ακόμα και αν το πρόβλημα της ανεργίας εινα μεγάλο. Πιθανότητες υπάρχουν αρκεί να εχεις τα προσόντα. Και ξαναλέω και βγαίνω οφ τοπικ τωρα γιατι αν δεν εχει κάποιο χαρτι τότε ειναι χαμένη απο χερι.. Γιατι αν δεν μπορεί να βρει δουλειά εδώ μπορεί κάλλιστα να παει εξωτερικό. Αν δεν εχει τπτ ούτε εδώ θα μπορέσει να βρει δουλειά, ούτε στο εξωτερικό και θα ειναι φορτωμένη στους γονεις της μια ζωή.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #125497 από pi8hkos97 στις 19 Φεβρουαρίου 2014, 2:35μμ

pi8hkos97

Εικονίδιο
μέλος από: 14/1/2014
μηνύματα: 507 αποδεκτές 0
Κοίτα είναι πραγματικά υπερβολικό και μπορείς να κάνεις πολλά για να τους δείξεις. Κάποια από αυτά είναι:
1) Κοπάνες (εφόσον δεν έχεις πολλές απουσίες)
2) Μην τους μιλάς καθόλοθ ή ένα ξερό καλημέρα, να κλείνεσαι στο δωμάτιό σου και τέτοια, να μην ασχολείσαι μαζί τους όταν πάνε κάπου να μην πας και να μένεις σπίτι και γενικά μακριά τους
3) Να λες συννέχεια ότι θα ξεγράψεις όταν γίνεις 18
4) Προκάλεσέ τους και με κάνα αγόρι αν είναι δυνατόν

Όλα αυτά βέβαια είναι σίγουρο ότι θα τους εξοργήσουν και θα σε τιμωρήσουν κιάλο. Κόντρα αυτοί κόντρα εσύ. Όσο σε τιμωρούν θα γίνεσαι χειρότερη. (Ξέρω ότι θα θέλουν να σε χτυπήσουν άμα το παρακάνεις αλλά ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΚΑΙ ΑΜΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΠΕΣ ΘΑ ΠΑΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ). Όταν το πράγμα φτάσει στο απροχώρητο πες δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση να κάνουμε συμβιβασμό. Και θα πεις όλα τα ετοίματά σου τότε και ότι θα βελτιωθείς και τέτοια. Άμα μετά από αυτό ξαναστραβώσουν ξεκκινάς πάλι τα ίδια

ΠΡΟΣΟΧΗ αν σε καλοποιάσουν με δώρα και τέτοια για να αλλάξεις στάση απέναντί τους ΔΕΝ ΤΑ ΔΕΧΕΣΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ
Πάνω απόλα υπομονή και επιμονή και όλα θα στρώσουν κάποια στιγμή του πούστη!!
Ελπίζω να βοήθησα, πες νέα σου
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #125500 από Dieftharmenos στις 19 Φεβρουαρίου 2014, 3:19μμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0
@gorilas97 για γονεις μιλαμε οχι για να στρατιωτικους στην Β.Κορεα...σιγα μην τους σφαξει και με κανα κυνηγητικο οπλο...13 εβγαλε η κοπελα λογικο ειναι να εχουν απαιτησεις...το θεμα ειναι οτι το παρακανουν...


Φιλικα
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #125503 από Bluejack στις 19 Φεβρουαρίου 2014, 8:25μμ

Bluejack

Εικονίδιο
μέλος από: 28/12/2007
μηνύματα: 713 αποδεκτές 0
Νομίζω πως συμφωνώ με ότι είπε
ο διεφθαρμένος της παρέας.
Αν μπορείς να διαβάσεις περισσότερο κάντο.
Αυτό θα το κάνεις μόνο για εσένα και για κανένα άλλο.
Εγώ ήμουν τον καιρό εκείνο τελείως σκράπας και πλέον το έχω μετανιώσει χρόνια τώρα. Όχι τόσο για καριέρα και μαλακίες. Απλά θα ήθελα να είχα σπουδάσει κάτι που θα με γέμιζε. Το θέμα της ανεργίας είναι άλλο θέμα βέβαια. Για τους γονείς για μένα, κάνε μια συζήτηση μαζί τους αν το δέχονται. Το να πας κόντρα στη κόντρα δε ξέρω πόσο αποτελεσματικό θα είναι. Σίγουρα θέλουν το καλό σου μα αμφιβάλλω αν το χειρίζονται σωστά.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #125507 από pi8hkos97 στις 19 Φεβρουαρίου 2014, 10:30μμ

pi8hkos97

Εικονίδιο
μέλος από: 14/1/2014
μηνύματα: 507 αποδεκτές 0
Παιδιά καταλαβαίνω απόλυτα ότι οι απόψεις μας είναι αμφιλεγόμενες. Η γνώμη μου όμως είναι ότι από τη στιγμή που οι γονείς της το χειρίζονται λάθος και δεν ακούν κουβέντα πρέπει να γίνει το πράγμα όπως ανέφερα παραπάνω. Τέσπα προσπάθησε με το καλό αλλά αν δεν δουλέψει δεν υπάρχει άλλη λύση πίστεψέ με μιλάω εκ πείρας και πιάνει. Αν και θα σε συμβούλευα να αρχίσεις κατευθείαν έτσι γιατί μάλλον δεν θα σε ακούσουν και θα χαθεί χρόνος. Εκτός του ότι Η ΜΕΘΟΔΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΟΝΙΜΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΝΩ ΑΜΑ ΤΟΥΣ ΜΙΛΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΙΞΟΥΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΘΑ ΣΤΗΝ ΞΑΝΑΚΑΝΟΥΝ.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #125524 από lenaki1 στις 20 Φεβρουαρίου 2014, 8:48μμ

lenaki1

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 18/2/2014
μηνύματα: 11 αποδεκτές 0
ευχαριστω ξανα πολυ που διαβασατε το κειμενο κ με βοηθατε... καθε χρονο βγαζω καλο σχετικα βαθμο..φετος επεσα για λογους ακυρους..οπως λιγο η βαρεμαρα, οι παρεες, το φβ, το να εχω βαρεθει ν ειμαι παντα τ καλο κοριτσι, διαφορα γεγονοτα τα οποια μ αποσπουν την προσοχη...
φυσικα πρεπει ν βελτιωθω, ηδη εχω βελτιωθει κ με βλεπουν που ασχολουμαι περισσοτερο. ... βλεπουν επισης την απαισια καθημερινοτητα μ ...σχολειο-φαγητο-διαβασμα-μεσημεριανος υπνος-τηλεοραση-υπνος...
επισης εχω αποφασισει να παω του χρονου σε επαγγελματικο λυκειο, εφοσον τα πραγματα στο γενικο λυκειο πλεον εχουν γινει δυσκολα...εννοω το νεο συστημα...
ωστοσο καποιος παραπανω μ αναφερε καποιους τροπους να εξοργησω τους γονεις μου...δεν το θεωρω καλη ιδεα.. τα εχω κανει ολα αυτα εως τωρα (οχι μαζεμενα, ουτε κ για εκδικηση..κυριως λογους της ηλικιας) κ πραγματικα δν θελω ν ξανα ζησω τετοιον εφιαλτη..κ περισσοτερο με αγορι! ειχα μια αθωα σχεση-φλερτ κ ο μπαμπας μ εκανε ανω κατω ολον τον κοσμο!!!:P οποτε αυτη η μεθοδος δεν ειναι η καταλληλη διοτι θ χασουν επισης κ την εμπιστοσυνη π μ εχουν..
πιστευω η μεθοδος της συζητησης ειναι η πιο καταλληλη...εαν εξαιρεσουμε πως παντα στο τελος γινεται καβγας!!!
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login