Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Μην πτύετε καταγής
Δεν έχει άλλες φλασιές για σένα σήμερα.
Κυριακή, 5 Μαΐου

Πόνος στην κοιλιά και διάρροια με αίμα

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #127276 από Tralalaasd στις 18 Μαΐου 2014, 9:19μμ

Tralalaasd

μέλος από: 18/5/2014
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0
Καλησπερα κοσμε..Τις τελευταιες 3-4 μερες με πιανουν κατι πονοι στην κοιλια με αποτελεσμα να θελω να πηγαινω στην τουαλετα οπου εκει κανω διαρροια με αρκετο αιμα απο οσο εχω παρατηρησει..Πυρετο ειχα μια απο τις πρωτες μερες 37.5 οπου επεσε καπακι..Μηπως εχεις κανεις καμια ιδεα αμα ειναι γαστρεντεριτιδα ή του τι θα επρεπε να κανω; Ευχαριστω!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #127277 από Webmaster στις 18 Μαΐου 2014, 9:25μμ

Webmaster

Εικονίδιο
Administrator
μέλος από: 14/8/2002
μηνύματα: 1879 αποδεκτές 0
Αμέσως σε γιατρό, μπορεί να είναι παγκρεατίτιδα (ίσως και θανατηφόρα).



-----------------
The only unbearable thing is that nothing is unbearable.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #127331 από Tralalaasd στις 20 Μαΐου 2014, 7:42μμ

Tralalaasd

μέλος από: 18/5/2014
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0
Λοιπον.. Πηγα στο νοσοκομειο..Δεν καταφεραν να μου βρουν κατι το συγκεκριμενο.Οι πονοι μεχρι κ σημερα συνεχιζουν και πηγαινω συνεχεια τουαλετα για διαρροια με αιμα.. Ενας παθολογος μου ειπε οτι θα ηταν καλο να εκανα μια κολονοσκοπηση μπας και θα μπορουσαν να καταλαβουν τι ακριβως παιζει..Οι αιματολογικες μου ηταν καλες και ο αιματοκριτης δεν εχει πεσει παρολο που βγαζω τοσο αιμα.Ενας χειρουργος μου ειπε απλως να ξανακανω εξετασεις σε 1 μηνα για να δουμε αμα εχουν αλλαξει οι αιματολογικες..Το θεμα ειναι οτι αμα δν εχει περασει αυτο που εχω σε 1 μηνα τοτε θα παω να αυτοκτονησω..:P Δεν περιμενω να μου πει καποιος εδω μεσα τι εχω,το μονο που θελω ειναι να ακουσω κανεναν αμα το εχει περασει ή εχει καμια αλλη ιδεα!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #127332 από pi8hkos97 στις 20 Μαΐου 2014, 9:35μμ

pi8hkos97

Εικονίδιο
μέλος από: 14/1/2014
μηνύματα: 507 αποδεκτές 0
ΜΕγάλε αν και δεν νομίζω να έχει σχέση, μήπως είναι αιμοροίδες εσωτερικές; Το θεωρώ πολύ πιθανόν. Ένα φιλαράκι το έπαθε (εσωτερικές ) και όταν πήγαινε για την ανάγκη του έβγαζε κάποιες φορές αίμα και δεν το είχε καταλάβει. Ώσπου μετά από κάνα 2μηνο ξυπνάει και ένιωθε έναν πόνο στον κώλο, και ανακάλυψε ότι είχε αιμοροίδες. Κάνε καλύτερα την κολονοσκόπηση, να βεβαιωθείς και να ηρεμίσεις. Κλείσε αύριο κιόλας ρανετεβού να μάθεις τί παίζει γιατί όσο δεν ξέρεις θα σε τρώει το άγχος και η περιέργεια. ΕΛπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό.
προφίλάλλα...˵quote˶
6
Μήνυμα #127333 από kosta στις 20 Μαΐου 2014, 10:55μμ

kosta

Εικονίδιο
μέλος από: 18/3/2014
μηνύματα: 21 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Ναι αλλα μπορει να ειναι χειροτερο ...ο πονος στην κοιλια και δοιαρρια με αιματα...μηπως καταπιες κατυι???τελευτεα??κοφτερο????εχει τυχει σε καποιον και πεθανε αλλα δεν θελω να σε τρομαζω...

Πραγματικά το πιό συχνό πρόβλημα που συνδυάζεται με αίμα απο «κάτω» είναι οι αιμορροϊδες. Αλλά όχι μόνο!. Υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που παίζουν ρόλο σημαντικό στην λύση του προβλήματος καί αυτοί είναι:

Το χρώμα. Οσο πιό ζωηρό κόκκινο το αίμα, τόσο και πιό χαμηλά ευρίσκεται το πρόβλημα. Μαύρο αίμα σαν πίσσα, σχεδόν πάντα είναι από το στομάχι ή το 12δάκτυλο (γαστρορραγία-έλκος) και πάντα πρέπει να μας κατευθύνει στον ιατρό ή και στο νοσοκομείο καλύτερα, εφ’όσον συνοδεύεται και από ζάλη, εφίδρωση και λιποθυμική τάση. Ενώ ζωηρότερο, βυσινί ή και κόκκινο συνήθως είναι από το παχύ έντερο.
Η καθαρότητα. Αίμα αναμειγμένο με τα κόπρανα συνήθως έρχεται από υψηλότερα σημεία του παχέως εντέρου, ενώ καθαρό αίμα που «στάζει» και σχετιζεται πάντα με κένωση και μετά από αυτή οφείλεται σχεδόν αποκλειστικά σε αιμορροϊδοπάθεια.
Βλέννα-πύον. Η παρουσία αυτών δηλώνει συνήθως την παρουσία κάποιας κολίτιδας ή φλεγμονώδους νόσου του εντέρου ή και πολύποδος αυτού και πρέπει να μας κατευθύνει αποκλειστικά σε γαστρεντερολόγο.
Πόνος. Η παρουσία αίματος και πόνου στην κοιλιά μαζί με διάρροια, είναι στοιχεία βαρειάς γαστρεντερίτιδας, ενώ η παρουσία πόνου και πρηξίματος της κοιλιάς με παράλληλα αίμα στα κόπρανα είναι σοβαρή κατάσταση και απαιτεί νοσοκομείο. Πόνος στον δακτύλιο που συνοδεύει την κένωση είναι ένδειξη ύπαρξης ραγάδος ή θρόμβωσης αιμορροϊδος και μας κατευθυνει σε χειρουργό ή γαστρεντερολόγο.

καταλαβες???για εξηγησε μας πιο καλα χρωμα και λοιπα...αν σε βοειθησα αποδεκτη
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #127407 από Effi στις 23 Μαΐου 2014, 12:45πμ

Effi

Εικονίδιο
μέλος από: 5/4/2010
μηνύματα: 21 αποδεκτές 0
Εγώ είχα πριν τρία χρόνια το ίδιο πρόβλημα, αλλά δεν πήγα αμέσως στον γιατρό και πήγα αναγκαστικά μετά απο κανα μήνα! Κι ακόμα με πιάνει το ίδιο πράγμα απλώ τώρα ξέρω τι είναι και πως να το αντιμετωπίσω!
Λοιπόν, εμένα με πόναγε η κοιλιά μου αρκετές φορές την μέρα και έτρεχα στο μπάνιο κι έκανα διάροιες με αίμα και βλέννη! Πόνο δεν είχα απο πίσω! Πήγα σε έναν πολύ καλό γαστρεντερολόγο και μου είπε να κάνω κολονοσκόπηση! Έπρεπε να την κάνω και την έκανα! Είχα φλεγμονή στο ορθό δηλ στο κάτω μέρος του εντέρου, ελκώδη ορθίτιδα! Κι αυτό δεν φαινόταν με άλλες εξετάσεις φυσικά, αλλά μόνο με κολονοσκόπηση! Ξεκίνησα θεραπεία με χάπια και κλύσματα! Μετά απο 15 - 20 μέρες δεν είχα αίμα! Τα χάπια τα παίρνω απο τότε κάθε μέρα, γιατί το θέμα της κολίτιδας θέλει μια συντηρητική αγωγή για να την κρατάς "κοιμισμένη"! Αλλά βέβαια υπάρχουν περίοδοι που ξαναέχω αίμα δηλ έχω εξάρσεις της νόσου και τότε ξεκινάω πάλι κλύσματα! Η κολίτιδα είναι χρόνιο πρόβλημα κι άμα το αποκτήσεις, θα το έχεις για πάντα! Γι αυτό ακολουθείς μια συντηρητική φαρμακευτική αγώγή συν βέβαια καλή διατροφή!!! Σ' αυτήν την περίπτωση που έχεις κολίτιδα, δηλ φλεγμονή στο έντερο πρέπει να έχεις συχνή επικοινωνία με τον γιατρό σου!!! Εγώ κάθε χρόνο κάνω απο μια κολονοσκόπηση για να ελέγχω την κατάσταση, μόνο φέτος δεν έκανα! Η κολονοσκόπηση μη σε φοβίζει!!! Πιο πολύ κουραστική είναι η προετοιμασία παρά η ίδια η επέμβαση! Σου κάνουν μια ενεσούλα, είσαι σε καταστολή, και δεν καταλαβαίνεις τίποτα!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #127417 από Tralalaasd στις 23 Μαΐου 2014, 10:31μμ

Tralalaasd

μέλος από: 18/5/2014
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0
Το αιμα ειναι κοκκινο οχι μαυρο και ειναι αναμυγμενο με πολυ λιγα κοπρανα που βγαζω καθε φορα διοτι δεν τρωω και πολυ για να μην χειροτερεψει το στομαχι.Να εφαγα κατι κοφτερο δεν το θυμαμαι και δεν το νομιζω..Δεν υπαρχει πρηξιμο της κοιλιας ουτε βγαζω πυον/βλεννα απο οσο μπορω να διακρινω..Ειναι πραγματι μια περιεργη κατασταση..Ελπιζω να μην εχω κολιτιδα γιατι τοτε την πατησα χοντρα..Δευτερα εκλεισα για νοσοκομειο ξανα και ελπιζω να βρω καποια ευκολη λυση.. Τι να πω...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #127599 από Effi στις 27 Μαΐου 2014, 9:01μμ

Effi

Εικονίδιο
μέλος από: 5/4/2010
μηνύματα: 21 αποδεκτές 0
Τι έγινε Tralalaasd??? Πήγες στο νοσοκομείο? Τι σου είπαν?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #127652 από Tralalaasd στις 28 Μαΐου 2014, 6:27μμ

Tralalaasd

μέλος από: 18/5/2014
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0
Ε το αναμενόμενο μου βρήκαν ελκώδη κολίτιδα..Σήμερα έκανα την κολονοσκοπηση.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #127663 από Effi στις 28 Μαΐου 2014, 8:28μμ

Effi

Εικονίδιο
μέλος από: 5/4/2010
μηνύματα: 21 αποδεκτές 0
Έπρεπε να την κάνεις την κολονοσκόπηση!!!
Και ευτυχώς βρήκες γρήγορα τι έχεις!!!!
Όχι σαν εμένα που φοβόμουν να κάνω κολονοσκόπηση και έπρεπε να πέσω κάτω για να με πάνε με το ζόρι!!! Κι απο τότε κάθε χρόνο έγινε ρουτίνα για μένα....!!!
Οπότε τώρα θα πάρεις και θεραπεία και όλα καλά..!!!
Εγώ κάνω θεραπεία με salofalk.
Δεν είναι τίποτα μην ανησυχείς!!!!
Αυτό είναι αυτοάνοσο νόσημα - το γεννάει ο οργανισμός, απ ότι μου έχουν πει, κι αν έχεις και κληρονομική προδιάθεση έχεις περισσότερες πιθανότητες να το αποκτήσεις κάποια στιγμή - αλλά το άγχος είναι το νούμερο ένα που πυροδοτεί την εμφάνιση αργά ή γρήγορα!!!
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login