Ubuntu Linux - Εξάπτει τις γκόμενες
Στις τρεις πίτες το τζατζίκι δώρο.
Παρασκευή, 3 Μαΐου

Πρόβλημα υπνου

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #134061 από stratel στις 20 Ιουνίου 2015, 12:45πμ

stratel

Εικονίδιο
μέλος από: 24/3/2015
μηνύματα: 49 αποδεκτές 0
Γειά σας.
Λοιπόν έχω πρόβλημα με το ύπνο μου.
Εγώ μπαίνω στον υπολογιστή στης 11 η ώρα το βράδυ και κάθομαι μέχρι στης 3, όμως μετά θέλω καμία ώρα η 30 λεπτά για να με πάρει ο ύπνος. Όμως ξυπνάω στης 11 κάθε φορά. Εάν κοιμάμαι στης 5 πάλι στης 11 θα ξυπνήσω, δεν ξέρω γιατί.
Εσνθανωμαι κουρασμένος κλπ...
Τι λέτε να φταίει?
Θυμάμαι πέρυσι ότι κοιμομουν στης 6 το πρωί και ξύπναγα στης 4 το απόγευμα δεν ξέρω τι φτεει φέτος...
Τι μπορώ να κάνω για να το διορθώσω αυτό γιατί κοιμάμαι μόνο 5-6 ώρες.. .

Ευχαριστώ.
ΥΓ: είμαι15 χρόνων, κάθομαι πολύ ώρα στον υπολογιστή και στο κινητό.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #134064 από Dieftharmenos στις 20 Ιουνίου 2015, 6:34μμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0
Λογικο ειναι...και εγω οταν παω να κοιμηθω αμεσως μετα τον υπολογιστη δεν μπορω.Το ιδιο ακριβως συμβαινει με το tablet και το κινητο.Αυτο συμβαινει γιατι το γαλαζιο φως της οθονης μπερδευει τα ματια μας και αντι ο εγκεφαλος να νομιζει οτι ειναι νυχτα,νομιζει οτι ειναι μερα.Ετσι μειωνει τα επιπεδα μιας ορμονης που ρυθμιζει το βιολογικο μας ρολοι κατα την νυχτα.(προφανως και τα εχω διαβασει απο καπου...δεν ειμαι ειδικος :P )
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #134065 από stratel στις 20 Ιουνίου 2015, 9:59μμ

stratel

Εικονίδιο
μέλος από: 24/3/2015
μηνύματα: 49 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Dieftharmenos@20 Ιουνίου 2015)
Λογικο ειναι...και εγω οταν παω να κοιμηθω αμεσως μετα τον υπολογιστη δεν μπορω.Το ιδιο ακριβως συμβαινει με το tablet και το κινητο.Αυτο συμβαινει γιατι το γαλαζιο φως της οθονης μπερδευει τα ματια μας και αντι ο εγκεφαλος να νομιζει οτι ειναι νυχτα,νομιζει οτι ειναι μερα.Ετσι μειωνει τα επιπεδα μιας ορμονης που ρυθμιζει το βιολογικο μας ρολοι κατα την νυχτα.(προφανως και τα εχω διαβασει απο καπου...δεν ειμαι ειδικος :P )


Χαχαχα... Κατέβασα ένα πρόγραμμα που λέγετε f.lux στον υπολογιστή και ένα αππ που λέγετε twilight στο ταμπλετ. Αυτά έλεγαν ότι θα βγάλουν αυτό το μπλε φως και δεν θα με κουράσει άλλο. Θα το δοκιμάσω σήμερα :p
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #134074 από stratel στις 21 Ιουνίου 2015, 2:07μμ

stratel

Εικονίδιο
μέλος από: 24/3/2015
μηνύματα: 49 αποδεκτές 0
Παιδιά δοκίμασα το f.lux και το twilight και νομίζω ότι έκαναν την δουλειά τους! Σήμερα μου ήρθε ο ύπνος από της 2 αλλά έκατσα μόνος μου μέχρι της 3. Μετά κοιμήθηκα στης 3 και μισό και ξύπνησα στης 9 όμως ξανακοιμηθηκα και ξύπνησα στης 1... Νομίζω ότι τα προγράμματα αυτά δουλεύουν!
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #134077 από nonreligius στις 21 Ιουνίου 2015, 2:46μμ

nonreligius

Εικονίδιο
μέλος από: 21/6/2015
μηνύματα: 298 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Φίλε κόψε καλύτερα τα ξενύχτια να κοιμάσαι στις 12 και να ξυπνάς το πρωί νωρίτερα. Και πέρα από αυτό με το μπλε φως της οθόνης, όταν κλείνεις τον υπολογιστή ή το κινητό περίμενε μισή ώρα πριν κοιμηθείς.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login