Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Όταν ήμουν νέος, υποσχέθηκα στον εαυτό μου να μην παντρευτώ προτού βρω την ιδανική γυναίκα. Τελικά την βρήκα - αλλά, έψαχνε και αυτή για τον τέλειο άνδρα.
Πέμπτη, 28 Μαρτίου

Ηθοποιός στο εξωτερικό

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #137070 από Annie3 στις 30 Μαΐου 2016, 7:41μμ

Annie3

Εικονίδιο
μέλος από: 30/5/2016
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0
Γεια σας, είμαι πολύ μπερδεμένη και ψάχνω να βρω απαντήσεις στο ιντερνετ όμως με μπερδεύουν ακόμα πιο πολύ..όποιος μπορεί και έχει γνώση σε αυτό το θέμα ας με βοηθήσει παρακαλώ!!
Είμαι 17 χρονών και θέλω να σπουδάσω Ηθοποιός,από πάντα έλεγα να φύγω εξωτερικό λόγω ότι στην Ελλάδα δεν βρίσκεις δουλειά και επειδή ήθελα κιόλας να γνωρίσω έναν άλλο πολιτισμό..όμως μετά από πολλές σκέψεις κατάλαβα ότι αυτό που θέλω πραγματικά είναι να σπουδάσω στην Ελλάδα γιατί τα φοιτητικά είναι τα καλύτερα χρόνια και αφού βγάλω την σχολή μου να φύγω για εξωτερικό..Όμως δεν γνωρίζω κατά πόσο το χαρτί της σχολής που θα βγάλω στην Ελλάδα έχει την ίδια ισχύ με το αν σπούδαζα στον Καναδά σε μια σχολή..Βοηθήστε με όσο μπορείτε!! Είναι ανάγκη
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #137088 από cool_guy15 στις 03 Ιουνίου 2016, 12:53πμ

cool_guy15

Εικονίδιο
μέλος από: 3/7/2015
μηνύματα: 65 αποδεκτές 0
Θα σου πω τι επιλογές έχεις...1. Αν η υποκριτική το μοναδικό επάγγελμα με το οποίο θέλεις να ασχοληθείς, μπορείς να περάσεις μέσω Πανελληνίων στο τμήμα Θεατρικών Σπουδών απ'όπου ωστόσο βγαίνεις θεατρολόγος. (Με εξαίρεση το τμήμα της Θεσσαλονίκης το οποίο προσφέρει την κατεύθυνση της υποκριτικής). 2. Μπορείς να πας σε μία ιδιωτική σχολή, η οποία δεν αναγνωρίζεται ούτε στην Ελλάδα παρά μόνο αν περάσεις τις εξετάσεις του υπουργείου πολιτισμού. Τότε αναγνωρίζεται τόσο σε Ελλάδα, όσο και στις χώρες τις Ε.Ε.! Δεν ξέρω καθόλου για καναδά. 3. Η καλύτερη επιλογή και η πιο σοβαρή κατ'εμέ, τα δύο κρατικά θέατρα (Εθνικό-ΚΘΒΕ) που προσφέρουν δωρεάν σπουδές, είναι σίγουρα οι κορυφαίες στην Ελλάδα για τον τομέα. Λογικά, ως ανώτερη δραματική σχολή αναγνωρίζεται στις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Αλλά τώρα για Καναδά πολύ ρευστά τα πράγματα. Θα μπορούσες να τελειώσεις στην Ελλάδα και να εμπλουτίσεις τις γνώσεις σου κάνοντας στον Καναδά που ενδιαφέρεσαι σεμινάρια ή μαθήματα υποκριτικής...Καλή τύχη σε ό,τι κι αν αποφασίσεις να κάνεις.


Υ.Γ. Πιθανότατα το να πεις ότι τελείωσες ένα ιεκ της ελλάδας δεν θα εντυπωσιάσει κανέναν...οπότε αν πρόκειται για εξωτερικό θα σου πρότεινα είτε να τελειώσεις τμήμα ΑΕΙ για να αναγνωριστείς ως επαγγελματίας θεατρολόγος-ηθοποιός ή ακόμα καλύτερα να σπουδάσεις εκεί.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login