Στείλε λεφτά στο ftou.gr
ftou, η φράση που χρησιμοποιείς και στα γραμματόσημα!
Κυριακή, 28 Απριλίου

Πως λεω τον πατερα μου να μετακομισουμε;

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #137920 από idgaf στις 18 Σεπτεμβρίου 2016, 2:04μμ

idgaf

μέλος από: 18/9/2016
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
Γεια σας παιδια.Να ενημερωσω οτι το κειμενο που θα ακολουθησει ειναι τεραστιο.Λοιπον,καταρχας ειμαι 16 χρονων και παω 2α λυκειου και οι γονεις μου ειναι χωρισμενοι οποτε 2-3 μερες της εβδομαδας την περναω στο σπιτι του πατερα μου.Το θεμα ειναι οτι οταν ειμαι στο σπιτι του, δεν ειναι μονο αυτος εκει,αλλα ειναι και η γιαγια μου!

Η κατασταση ειναι απελπιστικη, η γιαγια μου ειναι πραγματικα τοσο παραξενος και εκνευριστικος ανθρωπος που πραγματικα δεν θελω καν να πηγαινω σπιτι τελευταια.Λοιπον,ας τα παρουμε απο την αρχη για να σας εξηγησω καποια πραγματα ωστε να εχετε πληρη εικονα του θεματος.Οταν ημουν 4 οι γονεις μου χωρισαν και μεχρι τοτε μεναμε σε μια μονοκατοικια δυοροφη (μαζι με υπογειο) οπου στο υπογειο εμενε μαζι και η γιαγια μου.Ε, νταξει μαζι της μεγαλωσα, την εβλεπα καθε μερα, την ειχα αδυναμια μεχρι ενα σημειο.Οταν λοιπον χωρισαν ο μπαμπας μου αγορασε ενα σπιτι (στο οποιο ειμαστε και μεχρι σημερα) το οποιο εχει 3 δωματια, 2 μπανια και μια τεραστια σαλοκουζινα.Λογω της τοτε δουλειας του (ειχε καφε μπαρ οποτε επρεπε τα βραδυνα να ειναι εκει) εμεινε και η γιαγια μου σε αυτο το σπιτι για να με προσεχει οταν πηγαινα εκει.Σχεδον απο τοτε που μενουμε εκει, κυριολεκτικα η γιαγια μου κανει ο,τι θελει στο σπιτι οχι τοσο απο την αποψη του οτι εχει το πρωτο χερι αλλα απο την αποψη της "διακοσμισης" να το πω; δεν ταιριαζει ακριβως αυτη η λεξη αλλα θα σας δωσω 2-3 παραδειγματα για να καταλαβετε.Απο τα τρεια δωματια, τα δυο ειναι δικα της με αποτελεσμα εγω και ο μπαμπας μου να μοιραζομαστε το ιδιο,πραγμα που πραγματικα με τρελενει ωρες ωρες.Μετα,απο τα δυο μπανια που εχουμε, το ενα το εχει κανει αποθηκη με πραγματα της μεσα.Και οχι μονο αυτο αλλα μεσα στο αλλο μπανιο μπορει να βρεις μεσα απο παλετες ζωγραφικης μεχρι και κατσαβιδια (δεν κανω πλακα).Επισης το σαλονι ειναι ανω κατω με πραγματα της, και γενικα πως να το πω, ειναι ακαταστατη.Λοιπον, ας αφησουμε αυτο το θεμα και ας παμε στο θεμα το οτι ειναι σπασαρχιδο.Κυριολεκτικα οτι και αν κανεις το σχολιαζει.Ο μπαμπας μου κοντευει 50 χρονων και ακομα τον πριζει για το τσιγαρο και αμα μυρισει καμια φορα οτι αναψε τσιγαρο θα γινει χαμος μεσα στο σπιτι (και στο κατω κατω ειναι και σπιτι του). Με τον μπαμπα μου το τελευταιο εξαμηνο ειναι σκοτωμενοι για χαζους λογους,με αποτελεσμα οταν παει ο μπαμπας μου σπιτι αυτη να καθεται απο το πρωι μεχρι το βραδυ να βλεπει τηλεοραση στο σαλονι και ο μπαμπας μου αναγκαζεται να μενει κλεισμενος στο δωματιο μας γιατι δεν θελει να την βλεπει.Εε βασικα δεν μπορειτε να καταλαβετε για τι πραγμα λεω αλλα ελπιζω να σας εδωσα μια μικρη ιδεα.

Τωρα το ερωτημα μου.Πως πειθω τον πατερα μου να παμε να μεινουμε σε ενα σπιτι μονοι μας; Ξερω οτι ακουγεται χαζο αλλα ντρεπομαι να τον ρωτησω ετσι μπαμ και κατω, παρολο που το εχουμε συζητησει σαν προοπτικη.Οικονομικο θεμα απο την πλευρα του πατερα μου δεν υπαρχει γιατι λογο της δουλειας του βγαζει περιπου 2.500 τον μηνα.Αλλα η γιαγια μου που θα μεινει; Σκεφτητε λιγο οτι τους ηρθε τον προηγουμενο μηνα η ΔΕΗ 200 ευρω επειδη εχει 3 ολοκληρους καταψυκτες και δουλευουν..και γενικα δεν παιζει να τα βγαλει περα μονη της με την συνταξη της μονο.Οποτε την προοπτικη να μεινει μονη της σε αυτο το σπιτι που ειμαστε τωρα την αποκλειουμε.Εγω ειχα σκεφτει να νοικιασουμε αυτο το σπιτι που εχουμε τωρα, να παει αυτη σε ενα αλλο ετσι μικρο, και το νοικι του σπιτιου να το παιρνει αυτη για να μπορει να συντηρηθει τελος παντων.Και εγω με τον πατερα μου πηγαινουμε και ζουμε σε ενα αλλο και ας εχει ενα δωματιο δεν με πειραζει,εγω το μονο που θελω ειναι να εχω ενα φυσιολογικο σπιτι, χωρις φασαριες και ενα ησυχο μερος για να διαβαζω.Τιποτα αλλο. Και με την γιαγια μου, μακρια και αγαπημενοι.Το θεμα τωρα ειναι πως τα λεω στον πατερα μου ολα αυτα; Γενικα νομιζω εχει καταλαβει τελευταια οτι δεν πολυ ψηνομαι να πηγαινω προς τα εκει και λεω να του πω ξεκαθαρα οτι δεν θελω πλεον να πηγαινω απο την στιγμη που ειναι η γιαγια μου εκει.Προσπαθω συνεχεια να φερνω το θεμα προς τα εκει, πραγματικα, γιατι με τρωει απο το καλοκαιρι αυτη η κατασταση, αλλα δεν ξερω ειμαι πολυ ντροπαλος σαν χαρακτηρας και ντρεπομαι.Ξερω ομως οτι αν του το πω ξεκαθαρα κατα πασα πιθανοτητα θα γινει ολη αυτη η κατασταση που θελω, γιατι αλλωστε και αυτος την θελει.

Για πειτε την γνωμη σας..πως νομιζετε οτι πρεπει να το διαχειριστω;



προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #137921 από aglina στις 18 Σεπτεμβρίου 2016, 2:49μμ

aglina

Εικονίδιο
μέλος από: 7/12/2012
μηνύματα: 667 αποδεκτές 0
Γεια σου!
Εγώ το βλέπω πολύ δύσκολο να μετακομίσετε. Έχεις σκεφτεί να μιλήσεις στην γιαγιά σου? Ή να βάλλεται κάποιους κανόνες στο σπίτι όπου θα τους τηρείται όλοι? Να βάλλεται μια τηλεόραση στο δωμάτιο της γιαγιάς σου ώστε να μην χρειάζεται να κάθεται όλη μέρα στο σαλόνι? Μπορεις να εξηγήσεις στον πατέρα σου τους λόγους που δεν θες να πήγε εις σπίτι κ σε ποια πράγματα σε ενοχλεί η γιαγιά σου. Βέβαια πιστεύω πως ότι για αν πεις εσύ αν δεν αποφασησει ο πατέρας σου να μιλήσει κ ναδεν νομίζω ότι βάλει καποια όρια στην γαιγια σου δεν νομίζω ότι θα αλλάξει κάτι. Έχετε σκεφτεί να μετακομίσει η γιαγιά σου απλά σε ένα άλλο μικρό σπίτι κ απλα να πληρώνεται εσείς το ενοίκιο?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #137922 από Webmaster στις 18 Σεπτεμβρίου 2016, 4:29μμ

Webmaster

Εικονίδιο
Administrator
μέλος από: 14/8/2002
μηνύματα: 1879 αποδεκτές 0
Να του το πεις καθαρά, δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Στην καλύτερη πες γίνεται. Στη χειρότερη κάνεις υπομονή δυο χρόνια, φεύγεις φοιτήτρια και μένεις μόνη σου.

Η ζωή είναι πολύ μικρή για να κάθεσαι σε ένα σπίτι φυλακή στα καλύτερά σου χρόνια. Συν ότι θα σου δημιουργήσει πρόβλημα στο χαρακτήρα και στη μετέπειτα ζωή σου. (Κατάσταση παρόμοια με πόδι Κινέζας στο καλούπι ενόσω αναπτύσσεται που μετά μένει για πάντα έτσι)

-----------------
The only unbearable thing is that nothing is unbearable.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #137923 από GiannakosBAcK στις 18 Σεπτεμβρίου 2016, 6:16μμ

GiannakosBAcK

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 22/7/2014
μηνύματα: 243 αποδεκτές 0
ΧΑΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧ πραγματικά κλαίω ζω ακριβώς το ίδιο πράμα και σε καταλαβαίνω απόλυτα εδώ και 5 χρόνια η γιαγιά έχει καταλάβει το σπίτι και όταν μιλάω στην μάνα μου ενώ θέλει ξεφύγει από αυτή την κατάσταση δεν ξέρω τι την κρατάει μάλλον το ότι είναι μάνα της αλλά η δικιά μου συγκεκριμένη γιαγιά δεν είναι άνθρωπος ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΕΡΒΑΛΛΩ.
Αφού τώρα που θα φύγω φοιτητής και θα πάω σ' άλλη πόλη σκέφτομαι να μην πάρω μεταγραφή και να μείνω εκεί.Το καλύτερο θα ήταν μιας και όπως μας είπες είστε ευκατάστατοι να παίρνατε στην γιαγιά ένα μικρό διαμέρισμα να μένει εκεί και να κάνει ότι θέλει στο σπίτι της ή κάτι τέτοιο όπως είπανε και τα παιδιά παραπάνω αλλά να σου πω κάτι και ο πατέρας σου τα έχει σκεφτεί αυτά σίγουρα απλά όσο έχει την δουλειά του ξεφεύγει λίγο και ίσως να μην θέλει να φερθεί έτσι στην μητέρα του.Απλά όσο το αφήνει τόσο το συνηθίζει ο πατέρας σου και πιο πολύ αέρα παίρνει η γιαγιά και είμαι σίγουρος ότι αν δεν έχετε βάλει κανόνες και να βάλετε δεν νομίζω πως η γιαγιά θα τους ακούσει.
Δεν ξέρω τι να προτείνω η κατάσταση είναι δύσκολη το καλύτερο είναι να στην στείλετε κάπου και αν χρειάζεται κάποιο συμπλήρωμα να βοηθάει και ο πατέρας σου.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #137924 από idgaf στις 18 Σεπτεμβρίου 2016, 7:29μμ

idgaf

μέλος από: 18/9/2016
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
Λοιπον..αυτο σχετικα με τους κανονες,απλα θα τους αγνοησει.Δεν μπορει να ζησει αυτη η γυναικα με κανονες, εκτος αν θα ειναι δικοι της.
Μετα το να της νοικιασουμε ενα σπιτι (ξεχασα να το αναφερω πριν) το ειχαμε σκεφτει αλλα ο μπαμπας μου δεν θελει να γυρισει μετα και να του πει οτι την ξεσπιτωσε ή οτι την εδιωξε απο το σπιτι..Πριν κανα χρονο ο μπαμπας μου ηταν αρραβωνιασμενος και ειχαν βρει ενα σπιτι για να παει εκει η γιαγια μου να μεινει (γτ προφανως δεν
θα μπορουσε να μεναμε 4 ατομα μεσα σε ενα σπιτι) αλλα τελικα δεν πηγε γιατι αποφασισαν να πανε αυτοι σε αλλο σπιτι το οποιο ειχαν κλεισει να το νοικιασουν αλλα τελικα χωρισαν και τις προαλλες γυρισε και μου ειπε ο πατερας μου "Τι μαλακια καναμε και δεν πηγαμε τοτε σε εκεινο το σπιτι να μεινουμε οι δυο μας"
Εγω πιστευω απλα πρεπει να του το πω ξεκαθαρα οπως ειπατε, αλλα πριν απο αυτο νομιζω οτι πρεπει να "παιξω" λιγο με την ολη κατασταση..δηλαδη να μην παω κανα δυο εβδομαδες και σιγουρα θα με ρωτησει τι εγινε ε και θα του πω οτι εχω διαβασματα δεν θελω να εχω την γιαγια πανω απο το κεφαλι μου να με πριζει και γενικα να κραταω μια αποσταση και μετα να του το πω..ωστε να καταλαβει οτι το λεω σοβαρα και οχι απλα το πα και τελος..δηλαδη να του το πω τωρα συντομα ωστε αμα ειναι να γινει (μακαρι) να γινει τα Χριστουγεννα ας πουμε που δεν θα χω και σχολειο.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login