Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Εδώ που ήρθες θα ξεχάσεις αυτά που ήξερες και θα μάθεις άλλα, καλύτερα.
Πέμπτη, 25 Απριλίου

Λογοτεχνικά Βιβλία

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #34205 από Snow-white στις 23 Σεπτεμβρίου 2005, 10:47πμ

Snow-white

Εικονίδιο
μέλος από: 18/8/2005
μηνύματα: 34 αποδεκτές 0
Τι λέτε να ανταλλάξουμε απόψεις για βιβλία που έχουμε διαβάσει?
Άυτήν την περίοδο διαβάζω το 'Έρωτας στα Χρόνια της Χολέρας' του Μάρκες.
Είναι το δεύτερο βιβλίο της τριλογίας που έγραψε, με βάση τη μοναξιά του ανθρώπου.
Τα άλλα 2 είναι το '100 χρόνια μοναξίας'(1ο) και 'Οι θλιμμένες πουτάνες της ζωής μου'(τελευταίο).
Επίσης μ'αρέσει πολύ ο τρόπος που γράφει ο Τομ Ρόμπινς. Έχω διαβάσει τα 'Τρυποκάρυδος' και 'Μισοκοιμισμένοι μες τις βατραχοπιτζάμες μας', αλλά θέλω να διαβάσω και τα υπόλοιπα.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #34207 από biki στις 23 Σεπτεμβρίου 2005, 11:36πμ

biki

Εικονίδιο
μέλος από: 20/9/2005
μηνύματα: 31 αποδεκτές 0
Αναφορά: (Snow-white@23 Σεπτεμβρίου 2005)
Τι λέτε να ανταλλάξουμε απόψεις για βιβλία που έχουμε διαβάσει?
Άυτήν την περίοδο διαβάζω το 'Έρωτας στα Χρόνια της Χολέρας' του Μάρκες.
Είναι το δεύτερο βιβλίο της τριλογίας που έγραψε, με βάση τη μοναξιά του ανθρώπου.
Τα άλλα 2 είναι το '100 χρόνια μοναξίας'(1ο) και 'Οι θλιμμένες πουτάνες της ζωής μου'(τελευταίο).
Επίσης μ'αρέσει πολύ ο τρόπος που γράφει ο Τομ Ρόμπινς. Έχω διαβάσει τα 'Τρυποκάρυδος' και 'Μισοκοιμισμένοι μες τις βατραχοπιτζάμες μας', αλλά θέλω να διαβάσω και τα υπόλοιπα.




να τολμήσω να ρωτήσω τι ηλικία έχεις ή θα με δαγκώσεις????
προφίλάλλα...
Μήνυμα #34209 από Snow-white στις 23 Σεπτεμβρίου 2005, 12:09μμ

Snow-white

Εικονίδιο
μέλος από: 18/8/2005
μηνύματα: 34 αποδεκτές 0
Να τολμήσω να ρωτήσω γιατί θέλεις να μάθεις την ηλικία μου?
προφίλάλλα...
Μήνυμα #34210 από biki στις 23 Σεπτεμβρίου 2005, 12:43μμ

biki

Εικονίδιο
μέλος από: 20/9/2005
μηνύματα: 31 αποδεκτές 0
Αναφορά: (Snow-white@23 Σεπτεμβρίου 2005)
Να τολμήσω να ρωτήσω γιατί θέλεις να μάθεις την ηλικία μου?



να τολμήσεις.. δεν δαγκώνω...είναι κακό να ξέρω την ηλικία ώστε να μπορώ να σου κάνω κάποια πρόταση για βιβλίο???? δεν είχα κακή πρόθεση
προφίλάλλα...
Μήνυμα #34211 από Snow-white στις 23 Σεπτεμβρίου 2005, 12:46μμ

Snow-white

Εικονίδιο
μέλος από: 18/8/2005
μηνύματα: 34 αποδεκτές 0
ΟΚ λοιπόν, είμαι 25. Αν και δεν πιστεύω πως παίζει ρόλο η ηλικία στο τι βιβλίο θα διαβάσει κανείς.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #34212 από biki στις 23 Σεπτεμβρίου 2005, 12:53μμ

biki

Εικονίδιο
μέλος από: 20/9/2005
μηνύματα: 31 αποδεκτές 0
οκ..σε ευχαριστώ..
παίζει και η ηλικία ρόλο.. γιατί αλλιως θα διαβάσεις έσυ ένα βιβλίο ,δηλ αλλιως θα το κατανοησεις.. και αλλιώς ένα πιτσιρίκι.
Μια πολύ καλη τριλογία λοιπόν που διάβασα πριν 4 χρόνια ήταν η τριλογία του Πουλμαν.. Δυστυχως δεν θυμάμαι τους τίτλους των βιβλίων (πρώτα στάδια αλτσχαίμερ) αλλά σίγουρα απο το σπίτι μου θα μπορούσα να σου τους πω..
προφίλάλλα...
Μήνυμα #34214 από Chaostar στις 23 Σεπτεμβρίου 2005, 6:32μμ

Chaostar

μέλος από: 21/4/2005
μηνύματα: 22 αποδεκτές 0
Αναφορά:
Επίσης μ'αρέσει πολύ ο τρόπος που γράφει ο Τομ Ρόμπινς. Έχω διαβάσει τα 'Τρυποκάρυδος' και 'Μισοκοιμισμένοι μες τις βατραχοπιτζάμες μας', αλλά θέλω να διαβάσω και τα υπόλοιπα.



O Tom Robbins ειναι πολύ καλός αλλα πάντα με κουράζανε τα ββλία του. Γραφεί ωραία αλλα πολύ "βαριά"
προφίλάλλα...
Μήνυμα #34219 από dbeat στις 24 Σεπτεμβρίου 2005, 2:31μμ

dbeat

Εικονίδιο
μέλος από: 17/9/2005
μηνύματα: 49 αποδεκτές 0
2 χρονια κρατησε το παθος με τον Robins. Αφου τα διαβασα και τα ξαναδιαβασα (και τα εμαθα σχεδον απεξω), τα ξεχασα ολα με αποτελεσμα χθες να (ξανα)αγορασω τον χορο των 7 πεπλων.

Ενας αλλος συγγραφεας αρκετα χιουμοριστικος ειναι ο Douglas Adams. Εγινε προσφατα αρκετα γνωστος μετα την προβολη της ταινιας Γυριστε τον γαλαξια με ωτοστοπ. Ωστοσο ο τυπος εχει κι αλλα καλουδια στο ταγαρι του.

Τωρα διαβαζω την ιστορια της Ελληνικης γλωσσας. Λιγες εγκυκλοπαιδικες γνωσεις δεν εβλαψαν ποτε. Σκεφτομαι πως μαλλον ηρθε η ωρα να αρχισω να ξεψαχνιζω τους αρχαιους συγγραφεις, αλλά νομιζω οτι θα τους βαρεθω γρηγορα.

Επισης εχω σιχαθει την μιζερια και την κλαψα των αποτυχημενων ερωτων στην λογοτεχνια. Νταξει ρε φιλε, αγαπησες, σε εφτυσε, ξεπερασε το. Μην το κανεις και βιβλιο!

Μετα τον Ριτσο και τον Σεφερη, ανακαλυπτω τον Ελυτη. Ωραιος ο τυπος! Αν και τα μικρα του Ριτσου ειναι αρκετα καλα, ο Ελυτης ειναι ο ποιητης ο ευχαριστος, ακριβως γιατι δεν εχει αυτη την κλαψα.

Τι αλλα? Για την ωρα στο κρεβατι πριν τον υπνο συνιστω Stefen KIng. Ενα κεφαλαιο και μετα ζζζζζζζζζζζ. Απλοικος, δεν χρειαζεται να ζοριστεις ή να σκεφτεις.

Θυμαμαι στα 16 προσπαθησα να διαβασω το Ακου Ανθρωπακο του Ραιχ. Βιβλιο 100 σελιδων ε? Ψιχουλα! Στην δευτερη σελιδα κολλησα για παντα. Δεν καταλαβαινα τιποτα!
Απογοητευση να, μετα! Απο τοτε δεν το ξαναδοκιμασα. Τραυματικη εμπερια.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #34239 από Snow-white στις 26 Σεπτεμβρίου 2005, 12:53μμ

Snow-white

Εικονίδιο
μέλος από: 18/8/2005
μηνύματα: 34 αποδεκτές 0
Αναφορά: (dbeat@24 Σεπτεμβρίου 2005)Θυμαμαι στα 16 προσπαθησα να διαβασω το Ακου Ανθρωπακο του Ραιχ. Βιβλιο 100 σελιδων ε? Ψιχουλα! Στην δευτερη σελιδα κολλησα για παντα. Δεν καταλαβαινα τιποτα!
Απογοητευση να, μετα! Απο τοτε δεν το ξαναδοκιμασα. Τραυματικη εμπερια.



Ε, μα κι εσύ, στα 16!?
προφίλάλλα...
Μήνυμα #34285 από canocyclous στις 29 Σεπτεμβρίου 2005, 10:56μμ

canocyclous

Εικονίδιο
μέλος από: 8/12/2004
μηνύματα: 7 αποδεκτές 0
Marquez και πάλι Marquez. Sorry, μα είναι ο αγαπημένος μου. Διάβασε και το "περι έρωτος και άλλων δαιμονίων". Εμένα το εκατό χρόνια μοναξιάς με κέρδισε, το έρωτας στα χρόνια της χολέρας μ' άρεσε πολύ όπως και τα διηγήματα, το χρονικό ενός προαναγγελθέντος θανάτου, η αθώα ερέντιρα αλλά το περί έρωτος και άλλων δαιμονίων μ' ενθουσίασε. Το μόνο που με κούρασε ήταν η περιπέτεια του Μιγκέλ Λιττίν και το επόμενο στη λίστα μου είναι το ζω για να διηγούμαι.
Θα ήθελα τη γνώμη σου για το θλιμμένες πουτάνες της ζωής μου. Δεν το έχω διαβάσει.
προφίλάλλα...
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login