Ubuntu Linux - Εξάπτει τις γκόμενες
Μην πτύετε καταγής
Σήμερα θα έχεις μια έκπληξη.
Πέμπτη, 28 Μαρτίου

Τρυποφοβια, βοήθειαα..

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #147035 από lamaa στις 11 Μαρτίου 2021, 10:10πμ

lamaa

μέλος από: 7/3/2021
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0
Καλησπέρα, θελω να μιλησω με ενα θεμα το οποίο θα ακουστει γελοίο αλλα εχω αναγκη καποιον να με καταλάβει. Επισης ειναι λιγο άσχετο με την ιστοσελίδα αλλα θελω καπου να μιλησω. ειμαι 15 ετων και προσφατα ανακαλυψα οτι εχω τρυποφοβια. τρυποφοβια ειναι οταν βλεπεις πολλες κολλημένες τρυπες μαζι (πχ φωλια απο μέλισσες). δε γνωρίζω ουτε εγώ τον λογο που όποτε τα βλεπω αηδιάζω τοσο πολυ και τρομαζω και μερικες φορές δακρύζω. οσοι δεν καταλαβατε ψαξτε το στο Google. Το εχω πει σε πολλα κοντινα μου προσωπα και απλα με κοροϊδεύουν, νιώθω ασχημα καθως σκεφτομαι πως για το υπόλοιπο της ζωης μου οταν θα βλεπω τρυπουλες μαζι θα με πιανει αυτη η κριση. Χρειαζομαι βοηθεια και θα το εκτιμούσα πολύ γιατι το εχω αναγκη και δε νιωθω καλα😩
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #147036 από Aris1993 στις 11 Μαρτίου 2021, 11:32πμ

Aris1993

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 20/2/2021
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0
Καλησπέρα. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να απευθυνθείς σε έναν ειδικό. Κανένας άλλος δεν έχει τις γνώσεις και την εμπειρία να σε βοηθήσει. Οπότε μην ακούς τίποτα και βρες τον κατάλληλο για να σε βοηθήσει, δηλαδή κάποιον ψυχολόγο.
προφίλάλλα...˵quote˶
6
Μήνυμα #147038 από NebulaSpirit στις 12 Μαρτίου 2021, 6:18πμ

NebulaSpirit

Εικονίδιο
μέλος από: 10/2/2016
μηνύματα: 91 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Το έχω και εγώ από πολύ μικρός και γύρω στα 26 νομίζω ήταν που ανακάλυψα ότι αυτό έχει όνομα "τρυποφοβία". Δεν υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις ούτε θα σε βοηθήσει κάποιος ψυχολόγος για αυτό, διότι πολύ απλά ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι ρυθμισμένος να λειτουργεί έτσι. Στην ουσία ο φόβος που σε πιάνει όταν βλέπεις τρύπες οφείλεται στο ότι δεν ξέρεις τι υπάρχει μέσα. Αυτό συμβαίνει υποσυνείδητα και ανάγεται στο ανθρώπινο εξελικτικό ένστικτο της προστασίας και σε ένα αντανακλαστικό απομάκρυνσης από αυτές τις τρύπες ούτως ώστε να αποφευχθεί πιθανός κίνδυνος. Είναι δηλαδή κάποιο αρχέγονο απομεινάρι στον τρόπο που λειτουργεί ο εγκέφαλος ορισμένων ανθρώπων. Είναι το ίδιο όπως το ότι πολλοί άνθρωποι φοβούνται τα έντομα.
Στην σημερινή εποχή το να σε τσιμπήσει ένα έντομο δεν είναι κάτι επικίνδυνο διότι ακόμα και αλλεργία να έχεις υπάρχουν φάρμακα και θεραπείες. Στην αρχή του όμως ο άνθρωπος και για την πλειοψηφία των ετών που υπάρχει, δεν είχε τρόπους να αντιμετωπίσει τις επιπτώσεις των εντόμων, συνεπώς ο εγκέφαλός του ήταν έτσι προγραμματισμένος ώστε μέσω του φόβου να αποφεύγει τα έντομα. Στις μέρες μας παρόλο που δεν υπάρχει λόγος να φοβόμαστε τα έντομα, η πλειοψηφία τα φοβάται ή τα αποφεύγει.
Το ίδιο συμβαίνει και με τις τρύπες! Είναι ένστικτα που θα χρειαστούν εκατοντάδες (αν όχι χιλιάδες) χρόνια για να αποβάλει ο εγκέφαλός μας και πάντα με την προϋπόθεση ότι το ανθρώπινο είδος θα συνεχίσει να ζει το λιγότερο με τον τρόπο που ζει σήμερα.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να συνεχίσεις να ζεις την ζωή σου αποφεύγοντας ότι σε ενοχλεί ή σε φοβίζει. Τώρα που γνωρίζεις τον λόγο που έχεις τρυποφοβία δεν υπάρχει και λόγος να το λες σε άλλους εφόσον σε κάνει να νιώθεις άβολα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #147040 από lamaa στις 12 Μαρτίου 2021, 7:54πμ

lamaa

μέλος από: 7/3/2021
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0
NebulaSpirit ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια διότι με απασχολούσε πολυ αυτο το θεμα και δεν εβρισκα τροπο να το αποφύγω με το ολο θεμα, οπότε θα κανω οτι μπορω να μη το σκέφτομαι και να ζω την ζωη μου οπως ειπες αποφεύγοντας οτι με φοβίζει : )
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login