Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Λαγός την πτέραν έσειε, κακόν της κεφαλής του.
Πέμπτη, 25 Απριλίου

junk (?) mails

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #40655 από istioploos στις 05 Ιουλίου 2007, 8:36μμ

istioploos

μέλος από: 11/1/2006
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0
Κατά καιρούς βλέπω στα e-mails μου κάποια mail τα οποία στέλνουν φίλοι μου τα οποία σε προτρέπουν να τα στείλεις σε κάμποσα άτομα για να έχεις μια ευχάριστη έκπληξη ή θα κερδίσεις το λότο ή θα γίνεις ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος του πλανήτη κ.τ.λ κ.τ.λ ενώ διαφορετικά θα σε βρουν μεγάλες συμφορές. Και αναρωτιέμαι εδώ είναι δυνατόν ένα mail να καθορίσει την ζωή και το μέλλον σου; Με πιο σκεπτικό τα προωθούν όσοι τα παίρνουν; Όσο για αυτούς που τα φτιάχνουν μάλλον έχουν κάποιο πρόβλημα... Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας.
προφίλάλλα...
3
Μήνυμα #40682 από the_loulister στις 07 Ιουλίου 2007, 12:02πμ

the_loulister

Εικονίδιο
μέλος από: 20/6/2007
μηνύματα: 18 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Αυτά τα του τύπου "Δυο πόρτες έχει η ζωή άνοιξα μια και μπήκα" (στείλτο σε 5 φίλους/ες αλλιώς για 5 χρόνια θα ζεις μόνος/η και θα χεις τον ανθρωποδιώχτη)προφανώς ξεκινούν από ζαβά 13χρονα, που μετά από την απόρριψη πρότασης για σινεμά και πόπ-κόρν, από το αναλόγου ηλικίας γκομενάκι (που συναντούν 2 φορές την εβδομάδα σε φροντιστήριο Αγγλικών)...το ρίξανε σε εξυγχρονισμένες μαγγανίες (για να μην πω μαλακίες και παρεξηγηθώ). Το πιθανότερο είναι (νομίζω πάντα) να έχουν ταπεινά πλην τίμια κίνητρα...του τύπου "πληγώθηκα ανεπανόρθωτα...θέλω να ταλαιπωρήσω κόσμο".
Και δεν μιλάω χωρίς στοιχεία...δεδομένου ότι και παλιότερα κυκλοφορούσαν αντίστοιχα κόλπα σε αναλογική μορφή, όπου ο παραλήπτης όφειλε να ορίσει τη μοίρα του αντιγράφοντας το εν λόγω κείμενο πολλάκις και στέλνοντάς το ο ίδιος, χρησιμοποιώντας χεράκια, ματάκια και ποδαράκια...οπότε σε αυτήν την περίπτωση, δεν εντοπίζεται κίνητρο κερδοσκοπίας.
Γενικά πάντως στην πλειοψηφία τους, αυτού του είδους τα mails
και ιδίως όσα προφασίζονται αγαθοεργίες και φιλανθρωπίες...μου θυμίζουν τα παζάρια, που έστηναν οι αργόσχολοι του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων, κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα για να ενισχύσουν οικονομικά ορφανοτροφία και πτωχοκομεία. Πως γινόταν μετά από κάθε παζάρι οι διοργανωτές να επισκέπτονται, μαζί με επιτροπή καθηγητών (στη τζόντα), γραφικά χωριά της ελληνικής επαρχίας και να κοψομεσιάζονται σε κοψίδια και περιπάτους, έπαψε να με απασχολεί όταν η μαμά μου μια φορά μου είπε "Πάρε το χαριτωμένο χιονανθρωπάκι, αλλά μην το παρακάνεις...μια μπριζόλα αρκεί"
προφίλάλλα...
Μήνυμα #40686 από istioploos στις 07 Ιουλίου 2007, 1:59πμ

istioploos

μέλος από: 11/1/2006
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0
Συμφωνώ μαζί σου αλλα αυτό που θέλω πιο πολύ να τονίσω είναι οτι αυτά τα mails μάλλον (τι μάλλον σίγουρα) τα φτιάχνουν άτομα που <<πάσχουν>> νοητικά και θέλουν να τραβήξουν την προσοχή. Και δυστυχώς υπάρχουν αρκετοί <<ευκολόπιστοι>> που χωρίς να βάλουν το μυαλουδάκι τους να δουλέψει το προωθούν αμέσως χωρίς κάν να δούνε τι λέει (μονο το άκουσμα οτι θα παθουν συμφορές αν δεν τον στείλουν και οτι θα γίνουν θεοί αν το στείλοθν είναι αρκετό). Έτσι τα mailboxes του καθημερινού user γεμίζουν με spam απο τις <<πιπιερίες>> του κάθε σαλεμένου.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #40687 από spirooos στις 07 Ιουλίου 2007, 2:39πμ

spirooos

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 4/2/2007
μηνύματα: 364 αποδεκτές 0
Λοιπον αυτο που ειπες για τα 13 χρωνα με πειραξε αρκετα. Κατσε ρε εχεις δει πολλα 13 χρωνα να το κανουν? Το οτι ειναι 13 χρονων (και γενικα σε αυτην την ηλικια περιπου) δεν συμαινει πως ειναι βλαμενα και πως δεν εχουν τι να κανουν εκτος απο το να φτιαχνουν αυτες τις μα**κιες. Και 30 να ειναι ο αλλος αμα ειναι γκα-γκα, αργοσχολος και αρκετα ηλιθιος... Λοιπον δεν φταινε 13 χρωνα για αυτα τα e-mails αλλα καποιοι αλλοι ''κυριοι'' στην ηλικια σου. Αυτα

Υ.Γ Οπως καταλαβενεις ειμαι 13χρονο
προφίλάλλα...
Μήνυμα #40688 από spirooos στις 07 Ιουλίου 2007, 2:40πμ

spirooos

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 4/2/2007
μηνύματα: 364 αποδεκτές 0
Μολις τωρα ειδα πως εισαι γυναικα. Αυτα που ειπα ομως ισχιουν.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #40689 από Antre στις 07 Ιουλίου 2007, 11:01πμ

Antre

μέλος από: 28/4/2007
μηνύματα: 566 αποδεκτές 0
Ρε Σπύρο , μην αρπάζεσαι.... κάνεις spam και ενοχλήθηκες; Μιλάει για ανώριμα... και σίγουρα στα 13 σου (ο καθένας) είσαι πιο ανώριμος και πιο παιδί από ότι σε μεγαλύτερη ηλικία...

Πάντως είχε τύχει μια φορά να συνδεθώ στο msn και να δώ 120 mails ... άντε να ψάχνω ανάμεσα σε τόσα σκουπίδια κανένα μήνυμα καθηγητή από τη σχολή.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #40690 από spirooos στις 07 Ιουλίου 2007, 1:14μμ

spirooos

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 4/2/2007
μηνύματα: 364 αποδεκτές 0
Καλα καλα ελπιζω τουλαχιστων τα 13 χρωνα να παρουν το μερος μου (δεν λεω ονοματα)
προφίλάλλα...
Μήνυμα #40691 από Antre στις 07 Ιουλίου 2007, 1:54μμ

Antre

μέλος από: 28/4/2007
μηνύματα: 566 αποδεκτές 0
Καλά δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ; Ίδια ωριμότητα θα χεις ρε συ στα 20 σου με από ότι έχεις τώρα ; Η μήπως έκανες συμφωνία με το διάολο και θα είσαι μόνιμα 13 ... χαχαχαχα
προφίλάλλα...
Μήνυμα #40694 από istioploos στις 08 Ιουλίου 2007, 2:54πμ

istioploos

μέλος από: 11/1/2006
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0
Μισό λεπτό γιατί το χάσαμε. Αυτό που εννοεί ο καθένας λέγοντας δεκατριάχρονα είναι το ανώριμο τις ηλικίας. Σίγουρα στα 13 σου όπως λέει ο φίλος Antre δεν έχεις και την απόλυτη γνώση των πράξεών σου ή για το τι επιπτώσεις αυτές θα έχουν. Βέβαια τώρα που ανέφερες οτι ελπίζεις όλα τα δεκατριάχρονα να πάρουν το μέρος σου και οτι τα φτιάχνουν άλλοι <<κύριοι>> στην ηλικία μας δείχνει το ακαταλόγιστο που έχετε ακόμα στα 13 σας συνεπώς και στις πράξεις σας (γιατί κοιτάς καθαρά το ηλικιακό κομμάτι χωρίς να βλέπεις το νόημα). Αν κουβαλούσες 4-5 χρονάκια παραπάνω σίγουρα θα το συζητούσες πιο ήπια και πιο αντικειμενικά. Οπότε ναι επιβεβαίωσες την φίλη μας the_loulister
προφίλάλλα...
Μήνυμα #40697 από spirooos στις 08 Ιουλίου 2007, 4:05πμ

spirooos

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 4/2/2007
μηνύματα: 364 αποδεκτές 0
Να στε καλα αλλα επειδη δεν με ξερετε πρωσοπικα καλυτερα να μην φερνετε εμενα παραδειγμα. Σιγουρα υπαρχουν πολλα 13χρωνα ανωρημα και πραγματι μπορει να τα κανουν αυτα ολα αλλα να μην μας περνει ολους η μπαλα. Με την απαντηση μου δεν θελω να σας πω πως εγω ειμαι μαγκας και πως ΟΛΑ ΤΑ αλλα ειναι μωρα. Απλα το να γενικεβουμε πραγματα δεν ειναι το καλυτερο. Ολοι ( η μαλλον οι περισσοτεροι) λενε πως οι γυναικες ειναι που**νες και οι γυναικες πως οι αντρες ειναι γουρουνια ομως δεν ειναι ετσι. Θα μπορουσε η φιλη μας να πει ''μερικα 13χρωνα'' η καπως αλλιως. Λοιπον αυτα ειχα να πω. Καλη σας μερα και δεν θα προσπαθησω να αλλαξω γνωμη ξανα. Τα συμπερασματα δικα σας
προφίλάλλα...
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login