Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Θάνατος στους φανατικούς!
Πέμπτη, 28 Μαρτίου

Τελικά είναι δικαίωμα?

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #42179 από Raspoutin στις 28 Αυγούστου 2007, 4:32μμ

Raspoutin

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 14/6/2007
μηνύματα: 64 αποδεκτές 0
Έχοντας δει διάφορες τοποθετήσεις μελών αλλού, ανοίγω καινούργιο θέμα για το κάπνισμα,καταθέτοντας κάποιες σκέψεις. Οι σκέψεις μου είναι πάρα πολύ ακραίες, οπότε δεν θα κοινοτοπήσω. Δεν μιλάω για δημόσιους χώρους, παθητικούς καπνιστές, κλπ κλπ κλπ και μπαίνω αμέσως στην ακραία σκέψη! Ας υποθέσουμε οτι κάποιος είναι ενήλικος, οικονομικά ανεξάρτητος, και πηγαίνει στο περίπτερο όπου αγοράζει τσιγάρα. Κλειδαμπαρώνεται στον ιδιωτικό του χώρο και πλακώνεται στο κάπνισμα. Φαίνεται πως ασκεί ενα νόμιμο δικαίωμά του, χωρίς να ενοχλεί και να επιβαρύνει κανέναν. Είναι όμως έτσι? Αποτελεί το κάπνισμα αναφαίρετο δικαίωμά του, ή μήπως οχι? Εξηγούμαι:
Κάποιος ο οποίος ξεκινάει το κάπνισμα στο λύκειο και εξελίσεται σε συστηματικό καπνιστή, έχει 40πλάσιες πιθανότητες στην ηλικία των 38-55 ετών να εμφανίσει καρδιοπάθεια, ή κάποιας μορφής καρκίνο, σε σχέση με κάποιον μη καπνιστή. Ας μην μακρυγορήσουμε με αμφισβητήσεις, υπάρχει σχετική επιστημονική βιβλιογραφία, σε όλα τα μεγάλα νοσοκομεία. Ο ανωτέρω ''άτυχος'' λοιπόν :
Σε μια δημιουργική ηλικία, βγαίνει απο την παραγωγική διαδικασία και αντί να παράγει, μόνο καταναλώνει.
Επιβαρύνει το σύστημα υγείας με υπηρεσίες και χρήματα καθόλου ευκαταφρόνητα, για κάτι προβλέψιμο που θα μπορούσε να αποφευχθεί, την ώρα που άλλοι βρίσκονται σε ράντζα.
Επιβαρύνει τους οικείους του με την φροντίδα του (εάν μιλάμε για καρκίνο).
Φεύγει νωρίς, στερώντας το σύνολο απο την όποια προσφορά του, και δημιουργώντας αβάσταχτο πόνο στους δικούς του.
Αφήνω στην άκρη το οτι έχει ''επιδοτήσει'' τον θάνατό του με περίπου 60000 Ευρώ στην τσιγαροβιομηχανία, την ώρα που 2 δις άνθρωποι στον πλανήτη δεν έχουν πρόσβαση σε πόσιμο νερό.
Για να μην είμαστε άδικοι, συμβάλλει στην κίνηση κεφαλαίων, και δημιουργεί θέσεις εργασίας για νοσοκόμες, γιατρούς, φαρμακοβιομηχανίες, καπνοβιομηχανίες, νεκροθάφτες, μαρμαράδες, κοράκια και δεξιούς ψάλτες...
Σίγουρα κάποια πράγματα μου διαφεύγουν αυτή την στιγμή, γι αυτό ακριβώς βρίσκεστε εσείς εδώ.!
Είναι δικαίωμά μας τελικά να καπνίζουμε?

Υ.Γ Παρακαλώ οχι greeklish, λυπηθείτε με...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #42181 από TzhmhS στις 28 Αυγούστου 2007, 4:58μμ

TzhmhS

Εικονίδιο
μέλος από: 21/6/2007
μηνύματα: 237 αποδεκτές 0
Οχι γιατι να καπνιζουμε ρε φιλε ποιος ο λογος απαντησε μου...Το τσιγαρο οι πιο πολλοι το καπνιζουν ενοοω για ηλικιες (13-17) για μαγκια ετσι γνωριζω...Και βλαπτει την υγεια οπως να βρωμαν τα ρουχα τσιγαριλας η αναπνοη σου να εχεις κιτρινα δοντια και ολα αυτα οφειλοντε...Και αργοτερα με το τσιγαρο θα σου προξενισει καρκινο και αλλες καρδιοπαθειες ποθ θα βλαψουν την υγεια σου.Το τσιγαρο ναι ειναι απολαυστικο πραγμα αλλα αμα καπνιζεις θα πρεπει να το κοψουνε,ειναι μια κακια συνηθεια.Εγω αυτα ειχα να σας πω...

προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #42182 από caramel στις 28 Αυγούστου 2007, 5:26μμ

caramel

μέλος από: 28/8/2007
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
Δικαιωμα σου αν θα καπνιζεις αλλα γιατι να το κανεις αυτο απο την στιγμη που θα σου δωσει κακα πραγματα και θα εχεις προβληματα στο μελλον σου...δεν σου προσφερει και κατι καλο.αμα το παρεις και απο την αλλη πλευρα συγκρινε τα θετικα και τα αρνητικα...και θα δεις απο μονος σου τι σου παρεχει το τσιγαρο...απο εκει και μετα εσυ κανεις οτι θελεις...δικια σου η ζωη!!!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #42184 από moongirl στις 28 Αυγούστου 2007, 5:35μμ

moongirl

Εικονίδιο
μέλος από: 27/8/2007
μηνύματα: 7 αποδεκτές 0
Ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει. Με για του και χαρα του αλλα το τσιγαρο προκαλει ποσα προβληματα. Καρκινο, προβλημα στους πνευμονες και αλλα τοσα. Αλλα δε μπορω να καταλαβω...το κανουν για μαγκια...Τι μαγκια; Ολοι αυτο κανουν πια. Εχετε δει τη διαφημιση που λει..."καπνοζει για να ειναι διαφοερικος, οπως ολοι αλλοι" ...καπως ετσι ηταν. Εγω προσπαθω εδω και τοσο καιρο να το κοπσω απο το πατερα μου. Το ειχε κοψει για ενα μεγαλο διαστημα αλλα δεν αντεχε και ξανακαπνισε. Παθαινεις εξαρτηση. Μονο αν το θελεις πολυ το κοβεις...αλλα ειναι μια πολυ κακια συνηθεια, πραγματι Τζημη.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #42185 από ArisMas! στις 28 Αυγούστου 2007, 5:54μμ

ArisMas!

Εικονίδιο
μέλος από: 8/8/2007
μηνύματα: 40 αποδεκτές 0
Ειμαι 75% μαζι με τον rasputin...Ολα αυτα που λες ειναι ολοσωστα κατα τη γνωμη μου αλλα, ναι, ειναι δικαιωμα τους.
Δεν ξερω, γιατι και πως, αλλα εγω το βλεπω απο την εξης οπτικη γωνια: Το οτι οι καπνιστες εχουν δικαιωμα να καπνιζουν, ειναι η τιμωρια τους, αυτο που τους αξιζει! Και εμενα ο πατερας μου καπνιζει, και προσπαθουσα να του το κοψω αλλα τωρα που το σκεφτομαι εδω και 10+ χρονια προσπαθειας(δεν ειναι η ηλικια μου αυτη αλλα δεν ημουν και απο τα 2 μου αντικαπνιστης...)δεν εγινε τιποτα οποτε ο,τι παθει απο το τσιγαρο, του αξιζει.

Το ξερο το κεφαλι αυτων που καπνιζουν, καλα να παθουν και ουσιαστικα αυτο ειναι το δικαιο.
Και μην ακουω βλακειες περι εθισμου, γιατι η μητερα μου που καπνιζε το εκοψε σε μια μερα γιατι κατι ειχε γινει με το τσιγαρο και τα ειχε παρει, οποτε...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #42186 από Dobermann στις 28 Αυγούστου 2007, 5:54μμ

Dobermann

Εικονίδιο
μέλος από: 16/8/2007
μηνύματα: 16 αποδεκτές 0
Κοίταξε να δεις Raspoutin,εν μέρει έχεις ένα δίκιο(κ δύο μη σου πω αλλά αν όλη η κοινωνία σκεφτόταν όπως εσύ τότε θα κυνηγούσε τους πάντες από πίσω κ θα τους παρακολουθούσε μια ολόκληρη ζωή μην τυχόν κ βλάψουν τον εαυτό τους,τα ζώα,το περιβάλλον,τους άλλους..
Ο καθένας έχει το δικαίωμα να ζήσει αυτή τη μοναδική ζωή που έχει όπως θέλει,δικό του σώμα,δική του υγεία.Αν θέλει να τη καταστρέψει δε μπορεί κανείς να του το απαγορέυσει.
Οποιοι ενοχλούνται ας αποφέυγουν τους καπνιστές, κ αν τύχει κ εκτεθούν καμιά φορά σε καπνό.. ε δε θα μαυρίσουν κ οι πνευμονές τους με τη μια πια μη τρελαθόυμε!
Επίσης στη ζωή δε μπορείς να ζεις συνεχώς με τη προοπτική να μην πληγώσεις ποτέ κανέναν.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #42187 από ToFonikoAgouri στις 28 Αυγούστου 2007, 5:57μμ

ToFonikoAgouri

μέλος από: 20/8/2007
μηνύματα: 53 αποδεκτές 0
Δεν υπάρχουν παθητικοί καπνιστές, μόνο αντιπαθητικοί καπνιστές
-PCM Forum

Γούστο μας καπέλο μας. Νομίζετε πως αν μας κολλάτε συνεχώς λέγοντας "Σβηστο μωρέ", "κόψ' το", "μόνο κακό σου κάνει" μας βοηθάτε? Ίσα ίσα μας εκνευρίζετε ακόμα περισσότερο και προκαλείτε το αντίθετο αποτέλεσμα λόγω αντίδρασης.

Για κάθε τσιγάρο που δεν καπνίζετε εγώ θα καπνίζω 3
Άντε γεια
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #42189 από TzhmhS στις 28 Αυγούστου 2007, 6:28μμ

TzhmhS

Εικονίδιο
μέλος από: 21/6/2007
μηνύματα: 237 αποδεκτές 0
Αναφορά: (Tzhmhs@28 Αυγούστου 2007)
Αναφορά: (ToFonikoAgouri@28 Αυγούστου 2007)

Νομίζετε πως αν μας κολλάτε συνεχώς λέγοντας "Σβηστο μωρέ", "κόψ' το", "μόνο κακό σου κάνει" μας βοηθάτε? Ίσα ίσα μας εκνευρίζετε ακόμα περισσότερο και προκαλείτε το αντίθετο αποτέλεσμα λόγω αντίδρασης.

Για κάθε τσιγάρο που δεν καπνίζετε εγώ θα καπνίζω 3
Άντε γεια



Ε ωραια ρε φιλε δικαιομα σου να καπνιζεις αλλα εγω τι φταιω που ειμαι πα8ητικος καπνιστης πες μου...


προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #42190 από caramel στις 28 Αυγούστου 2007, 6:30μμ

caramel

μέλος από: 28/8/2007
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
ΦΟΝΙΚΟ ΑΓΓΟΥΡΙ δεν ειναι ετσι οπως τα λες...και στην τελικη αναλυση κανεις κακο και στους γυρους σου αλλα και στον ιδιο σου τον εαυτο...οκ γ@μ@ τους γυρους σου αλλα σκεψου εσενα..και τα προβληματα που θα εχεις στο μελλον...τις επιπτωσεις στον οργανισμο σου!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #42194 από !me! στις 28 Αυγούστου 2007, 7:51μμ

!me!

Εικονίδιο
μέλος από: 27/7/2006
μηνύματα: 305 αποδεκτές 0
Λευτεριά στους καπνιστες!!! Σηκώστε το ΄χερι ψήλα... ναι ναι αυτό με τα κιτρινισμένα δάχτυλα και διεκδικήστε το δικαίωμα σας στο να επιλέγετε!!!!
Γιατι ουσιαστικά αυτό είναι το δικαίωμα, η ελευθερία του να επιλέγουμε μόνοι μας το τι θα κάνουμε και τι όχι. Και ναι ξέρω όλα τα κακά που προκαλέι το τσιγάρο (και να μην ήθελα να τα θυμάμαι μου τα υπενθυμίζει συνεχώς το πακέτο μου), ναι ξέρω ότι σπονσοράρω τις καπνοβιομηχανίες, ναι ξέρω ότι μπορεί να σε ενοχλέι ο καπνός μου αλλά αν σε ενοχλεί θα το σβήσω. Και οπως θα το σβήσω για να μην σε ενοχλώ ετσι μη μας ενοχλείτε και εμας λέγονταςμας να το κόψουμε. Αν θέλω να το κόψω θα το κόψω όταν θα θελήσω εγώ να το κόψω. Αυτό είναι το δικαίωμα του να επιλέγω για τον εαυτό μου.
Λευτεριά λοιπόν στους καπνιστές... τέλος στην καταπίεση του νικοτινό-εξαρτώμενου
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login