Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Μεγάλες στιγμές της αρχαιότητας: Που ξέρναγες και χεζόσουνα και κατουριόσουνα, μα μόνο και μόνο επειδή ήσουν μωρό όλοι παίρνανε φωτογραφίες και το θεωρούσαν χαριτωμένο
Πέμπτη, 25 Απριλίου

Είμαι σε δίλημμα-απόγνωση

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #53372 από jimmy900 στις 05 Ιουλίου 2009, 2:44μμ

jimmy900

μέλος από: 5/7/2009
μηνύματα: 14 αποδεκτές 0
Καλησπέρα,
. Έχω ένα περίεργο θέμα που μπορεί να το θεωρήσετε βλακία, και δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο φόρουμ για να το θέσω! Ακούστε λοιπόν: Στην οικογένεια μου υπάρχουν 2 ανακατατάξεις:
-Οι γονείς μου οι οποίοι είναι άνθρωποι που δουλεύουν όλη μέρα και γενικότερα τα σαββατοκύριακο βγαίνουν με τους κουμπάρους για καμιά βόλτα (ποτό και τα γνωστά)
-Η θεία μου , ο θείος μου , η γιαγιά μου και γενικότερα όλη η γειτονιά, όπου κάθε εβδομάδα κάνουν κατηχητικό (θρησκευτική μάζωξη),και τα'χουν με τους γονείς μου επειδή είναι πορωμένοι(η γιαγια μου και οι υπόλοιποι). Δεν έχουν επικοινωνία και παρέες με άλλους ανθρώπους, παρά μόνο του κατηχητικού!.

Ο μπαμπάς μου λέει ότι σε τίποτα δεν πρέπει να είμαστε φανατικοί: ούτε στα πολιτικά,ούτε στο ποδόσφαιρο ακόμα ούτε και στη θρησκεία. Λέει ότι η γιαγια μου και η θεία μου, έχουν τόσο υπερβολική πίστη, και όντως αυτό είναι αλήθεια, και είναι κολλημένοι. Μαζεύονται όλη την ώρα , διαβάζουν Ευαγγέλιο, και φτάνουν σε σημείο να κλαίνε κιόλας! Οι γονείς μου είναι χριστιανοί (εννοείται) και λένε ότι είναι καλό να πηγαίνεις εκκλησία να κοινωνάς , αλλά όχι σε τέτοιο σημείο ώστε να κολλάς.
Όταν ανοίγω κουβέντα με την γιαγιά και της θέτω κάποιες απορίες κάποια στιγμή μου λέει ότι ο Χριστός είναι η χαρά της ζωής (λέει: είχα προβλήματα αϋπνίες, και έφτανα σε σημείο να τρελαθώ.
Όλες οι φίλες μου μου έλεγαν να προσευχηθώ , αλλά εγώ δεν έκανα τίποτα. Στο τέλος πήγα και εγώ στο κατηχητικό και ο Θεός με βοήθησε).

Σας παρακαλώ βοηθείστε με! Είμαι σε τρομερή απόγωση. Αυτή την στιγμή μέσα στο μυαλό μου υπάρχει μια ισότητα στην ζυγαριά: Η γιαγιά θεωρεί ότι ο σκοπός της ζωής είναι να ανακαλύψουμε τον λόγω που είμαστε εδώ στην Γη: ο Θεός (όπου πέθανε για μας .. και τα σχετικά που κάνουμε στο σχολείο)
Ο μπαμπάς μου είναι έτοιμος να σκοτωθεί μαζί τους επαναλαμβάνω ότι είναι μη φανατικός σε κάθε θέμα και λογικός. Και η γιαγιά μου είναι λογική (αφού είναι μητέρα και γιος),αλλά λέω επειδή είναι ηλικιωμένη γυναίκα ίσως.. να κάνει και λάθος. Μπορεί να έχει και δίκιο (γι'αυτό έχω ανοίξει και αυτό το θέμα)

Σας παρακαλώ δείξτε κατανόηση.Μην με βρίσετε, απλά αν δεν σας ενδιαφέρει το θέμα μην με απαντήσετε! Θέλω μια σωστή γνώμη από κάποιον έμπειρο και εφόσον δεν έχω κανένα συγγενή να μου συμβουλέψει κατάλληλα , λόγω της διχογνωμίας είπα να κουβεντιάσω με τον καλύτερο μου φίλο ,το ίντερνετ.

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά,
Γιώργος, 15 ετών
προφίλάλλα...
Μήνυμα #53374 από Webmaster στις 05 Ιουλίου 2009, 7:10μμ

Webmaster

Εικονίδιο
Administrator
μέλος από: 14/8/2002
μηνύματα: 1879 αποδεκτές 0
Η θρησκεία ήταν και είναι εργαλείο του κάθε στρεβλωμένου δεσπότη για να κοντρολάρει τις μάζες (σε μεγάλη κλίμακα) και να τρέφει τον εγωισμό του. Σε μικρότερη κλίμακα είναι πάλι εργαλείο των "σοφών" μιας οικογένειας για να κοντρολάρουν τους μικρότερους και αμαθείς.

Αυτοί που μαζεύονται και κλαίνε στα ευαγγέλια είναι τελείως χαμένοι. Ο Χριστός είπε ο ίδιος, αν θες να προσευχηθείς, πάνε κρύψου και μην αφήσεις να σε δει κανείς. Κι αν κλάψεις καΙ στενοχωρηθείς και αν νηστεύεις, κάνε το κρυφά και στους ανθρώπους δείχνε φυσιολογικός.

Άλλο πίστη, άλλο θρησκεία λοιπόν. Αυτό που έχουν οι δικοί σου είναι φόβος μην ψοφήσουν ή πάθος να κοντρολάρουν τους άλλους και να νιώθουν χρήσιμοι κάπως ή τελοσπάντων να λούζονται θυμιατά και χαϊμαλιά και να ψέλνουν ακατανόητα αλληλούια. ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ το θάνατο!

Άρα πιστεύω ότι οι γονείς σου είναι σωστοί.


-----------------
The only unbearable thing is that nothing is unbearable.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #53377 από jimmy900 στις 06 Ιουλίου 2009, 12:58πμ

jimmy900

μέλος από: 5/7/2009
μηνύματα: 14 αποδεκτές 0
Δεν έχει κανένα λόγω να δείχνει ότι γνωρίζει πολλά. Θα το γυρίσω το θέμα προς άλλη κατεύθυνση Υπάρχει Θεός ή δεν υπάρχει? Μπορεί να με πείτε και αντίχριστο. Είναι η γνώμη μου και ενώ μπορεί να είναι ψέμα, κάποια στιγμή θα νιώθεις ότι κάπου πρέπει να πιστέψεις. Λοιπόν, η άποψη μου στο θέμα αυτό είναι: Εφόσον δεν έχει αποδειχτεί ότι υπάρχει Θεός τότε δεν μπορούμε να ξέρουμε. Παλαιότερα οι άνθρωποι εξηγούσαν τα φαινόμενα με θεότητες (πχ. Ο ποσειδώνας με την τρίαινα και ο Άρης , ο θεός του πολέμου κτλ..). Μπορεί φίλε μου να έχεις δίκιο στο ότι φοβούνται το θάνατο. Εγώ νομίζω πως άλλο είναι το πράγμα: Ήρθε ο Χριστός και σταυρώθηκε . Ωραία μέχρι εδώ. Έχω διαβάσει πράγματα για την ιερά εξέταση (φρίκη) και έχω αναρωτηθεί και σε άλλο γεγονός: Είμαστε στην Ελλάδα 12 εκατομμύρια Έλληνες και πιστεύουμε στον χριστιαισμό. Υπάρχουν άλλοι τόσοι που πιστεύουν πχ. στον Βουδα. Εκείνοι χαζοί είναι? Όχι βέβαια. Ο άνθρωπος έχει ανάγκη την πίστη. Δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί δισεκατομμυριούχοι που πιστεύουν σε κάποια θεότητα. Δεν έχουν ανάγκη κανένα! Οι απλοί όμως άνθρωποι θα τους συμβεί ένα ατύχημα ή οτιδήποτε, και θα πούνε ωχ παναγίτσα μου βάλε το χεράκι σου.μπορεί να μη υπάρχει τίποτα, αλλά και εσύ και εγώ κάποια στιγμή στην ζωή μας έχουμε ανάγκη να πιστέψουμε σε κάτι. Εάν σκεφτείς ότι δεν υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο (μια υπόθεση κάνω) , μπορεί να πέσεις και σε κατάθληψη. Αυτό νομίζω ότι κάνουν αυτοί οι άνθρωποι που είναι αφοσιωμένοι σε κάποια θρησκεία στην περίπτωση μας! Μπορεί εγώ και εσύ να το θεωρούμε αυτό που κάνουν βλακεία (αναφέρομαι για την πώρωση και εννοείται όχι για την θρησκεία). εκείνοι έχουν ανάγκη να πιστέψουν , άσχετα άμα φοβούνται ή δεν φοβούνται τον θάνατο (είναι και αυτό μια αφορμή όμως). Χωρίς να παρεξηγώ κανέναν, και ούτε θέλω να με παρεξηγείσετε. Εάν αυτά που λέω είναι λάθος να μου το πείτε!
Γι'αυτό το αποτέλεσμα το κρίνω ως draw, σύμφωνα με όσα είπα παραπάνω, εδώ οι άνθρωποι βρίσκουν οστά και ίχνοι ζωής πριν απο δισεκατομμύρια χρόνια και θα κολλούσαν εδώ? τέσπα. Κάνω συζήτηση γι'αυτό αν διαφωνείς σε κάτι πέσ'το μου. Ούτως ή άλλως ,γι'αυτό το άνοιξα αυτό το θέμα. Για να δεχτώ τις συμβουλές σας
Συμφωνείς? Καλό βράδυ
Φιλικά,
Γιώργος

Υ.Γ Νομίζω ότι είναι δικαίωμα του κάθε ανθρώπου να πιστεύει σε ότι θέλει και να είναι άθεος (αναφέρομαι για αυτούς που είναι όντως άθεοι, δλδ δεν πιστεύουν σε κάποια θρησκεία)
προφίλάλλα...
Μήνυμα #53378 από RGXRISTOS στις 06 Ιουλίου 2009, 1:35πμ

RGXRISTOS

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 5/7/2009
μηνύματα: 79 αποδεκτές 0
φιλε μου εισαι πολυ μπερδεμενος καταρχας υπαρχει ζωη μετα τον θανατο αλλα δεν εχεις ακουσει για την 2 παρουσια ???που οι καλοι χριστιανοι πανε στον παραδεισο και οι κακοι στην κολαση!!!!!αυτη ειναι η ζωη μετα τον θανατο!!!Υπαρχει θεος!!αν δεν υπαρχει θεος τοτε ποιος μας εφτιαξε ποιος εφτιαξε την γη και ολα αυτα??ποιος εδωσε την γνωση για να προχωριση η ανθρωποτητα???ποιος??ο θεος!!αυτη που πιστευουν στον βουδα ειναι βλακες επειδη πιστευουν σε ενα αγαλμα!!!!!
προφίλάλλα...
Μήνυμα #53379 από Webmaster στις 06 Ιουλίου 2009, 6:17πμ

Webmaster

Εικονίδιο
Administrator
μέλος από: 14/8/2002
μηνύματα: 1879 αποδεκτές 0
Μην αρχίζετε το debate αν υπάρχει θεός ή όχι. Απαντήστε στο θέμα συγκεκριμένα αφού το διαβάσετε προσεκτικά. Το θέμα είναι πόσο πορωμένος μπορεί να είναι κάποιος με τη θρησκεία και όχι η πίστη που είναι προσωπικό του καθενός και δεν σηκώνει συζήτηση.


-----------------
The only unbearable thing is that nothing is unbearable.
προφίλάλλα...
6
Μήνυμα #53380 από bigblue στις 06 Ιουλίου 2009, 11:19πμ

bigblue

Εικονίδιο
μέλος από: 31/10/2007
μηνύματα: 63 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

νομιζω jimmy ξερεις τις απαντησεις στα ερωτηματα σου..στην δευτερη απαντηση που εδωσες απαντησες μονος σου

εγω προσωπικα το μονο που εχω να προσθεσω αυτην την στιγμη ειναι... τα πιστευω μας να μην φτασουν να καταστρεψουν την ζωη μας.Να ειμαστε παντα ανοιχτοι σε νεες αντιληψεις και να να μαθουμε να ακουμε ακομα και οταν περασουν τα χρονια ..αυτο παει και στις 2 περιπτωσεις
προφίλάλλα...
Μήνυμα #53382 από jimmy900 στις 06 Ιουλίου 2009, 1:01μμ

jimmy900

μέλος από: 5/7/2009
μηνύματα: 14 αποδεκτές 0
Εάν συνεχίζουμε στο θέμα της θρησκείας πες μου φίλε μου RGXRISTOS, εγώ δεν μπορώ να σου αποδείξω ότι δεν υπάρχει Θεός, εσύ μπορείς να μου αποδείξεις ότι υπάρχει???
προφίλάλλα...
Μήνυμα #53384 από RGXRISTOS στις 06 Ιουλίου 2009, 1:55μμ

RGXRISTOS

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 5/7/2009
μηνύματα: 79 αποδεκτές 0
εγω θα σου κανω μια αλλη ερωτηση!!!!τον πλανητη και ολα τα ζωα εμας και γενικα οτι υπαρχει πανω στην γη ποιος τα εδτιαξε???ποιος εδωσε την δυναμη στον χριστο για να κανει τα θαυματα που εκανε??
προφίλάλλα...
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login