Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Φτύσε καλλιτεχνικά
Η ρουφιανιά σήμερα λέγεται καριέρα.
Παρασκευή, 3 Μαΐου

Τι γνώμη έχετε για το ελληνικό hip-hop???

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #78187 από dimitris1997 στις 30 Μαΐου 2011, 10:17μμ

dimitris1997

banned
μέλος από: 7/5/2011
μηνύματα: 270 αποδεκτές 0
Έχω ακούσει πολλές γνώμες αρνητικές και θετικές. εμένα προσωπικά με εκφράζει και είναι το μόνο πράγμα που πραγματικά μου αρέσει.
π.χ. 12ος Πίθηκος, Ραψωδός Φιλόλογος, Detro, Λόγος Απειλή, Aπέχεις, Εισβολέας, Εξωκοσμηκός, RG κ.α.
Εσείς τι γνώμη έχετε???
προφίλάλλα...˵quote˶
8
Μήνυμα #78195 από Σηπτικό Βόδι στις 30 Μαΐου 2011, 10:35μμ

Σηπτικό Βόδι

μέλος από: 8/4/2010
μηνύματα: 917 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Ναι δε λέω καλό είναι, αλλά όταν μιλάμε για τα underground συγκροτήματα, έχει πέσει πολλή υποκρισία. Διότι όλοι τους φωνάζουν πως γράφουν τα λεφτά, και μόλις μυριστούν ξαφνικά ξεχνούν "στυλ" τους και "ιδέα".

Θα μου πεις όλοι οι άνθρωποι έτσι δεν κάνουν; Φυσικά.
Όμως όταν απ' την αρχή έχεις ξελαρυγγιαστεί να κράζεις τον Νίβο που είναι εμπορικός και απ' την άλλη ακολουθείς τα χνάρια του, ε είναι πολύ ψεύτικη η όλη φάση.

Κατά τ' άλλα, μεράκι υπάρχει πολύ και έχουμε ακούσει γαμάτα κομμάτια, όμως μέχρι εκεί.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #78197 από xr1ctina 13 στις 30 Μαΐου 2011, 10:42μμ

xr1ctina 13

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 24/12/2010
μηνύματα: 102 αποδεκτές 0
καποιοι ειναι καλοι και καποιοι οχι!!
εγω προσωπικα απο greek hip-hop ακουω μονο Ladose..!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #78204 από sizA στις 30 Μαΐου 2011, 11:13μμ

sizA

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 14/5/2011
μηνύματα: 59 αποδεκτές 0
πηγα να Γραψω πριν κατι παρομοιο με του σηπτικου και μου σβηστηκε καταλαθος και τωρα βαριεμε.. τελος παντον.. ολοι αυτοι δεν ξερουν απο που αρχησε το χιπ χοπ οπως δεν ξερεις και εσυ.. εσεις οι και καλα νεολαια ακουτε χιπ χοπ μονο Για ποζερια και καλα ειμαστε υντεργκρουντ ρεσπεκτεντ ψαγμενοι κιετσι.. αρχιδια ειστε ΑΡΧΙΔΙΑ.. ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ γΙΑ ΤΟ ΧΙΠ ΧΟΠ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ''ΡΑΠΠΕΡΣ'' ΟΛΟΙ ΥΠΟΚΡΙΝΟΝΤΕ.. ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ 5 ΣΕΒΑΣΤΟΥΣ ΑΝΤΕΡγΡΑΟΥΝΤ ΡΑΠΠΕΡΣ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ γΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΡΑΠ
ΑΚΟΥ ΛΙΓΟ :
WU TANG
MOBB DEEP
DMX
SNOOP DOGG
NUESTROS fAMILIA
WESTSIDE CONNECTION
2PAC
BIGGIE
NATE DOGG
ICE CUBE
LIL JON
KAI ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΛΛΟΙ ΒΛΑΜΕΝΑ WANNABES MOY THN ΔΗΝΕΤΕ ΑΣΧΗΜΑ.. ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΖΕΤΕ ΟΛΟΙ ΨΑΓΜΕΝΟΙ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΣ LADOSE BHTA-PEIS ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΑΛΑΚΕΣ..ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΣΑΣ
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #78206 από Σηπτικό Βόδι στις 30 Μαΐου 2011, 11:19μμ

Σηπτικό Βόδι

μέλος από: 8/4/2010
μηνύματα: 917 αποδεκτές 0
Αν και δεν ξέρεις πόσο συμφωνώ μαζί σου, λόγω του πρωτοκόλλου, πρέπει να σε κάνω ban.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #78212 από dimitris1997 στις 30 Μαΐου 2011, 11:46μμ

dimitris1997

banned
μέλος από: 7/5/2011
μηνύματα: 270 αποδεκτές 0
υπάρχουν άτομα που το κάνουν για πόζα και άτομα που το κάνουν επειδή μέσα από αυτό εκφράζονται. για κάποιους είναι μόδα για κάποιους τρόπος ζωής. το hip hop άρχισε από την Αμερική το ξέρω. αργότερα το άρχισε και η Ελλάδα. οι περισσότεροι που το κάνουν δεν είναι αξίζει να λέγονται καν MC. αλλά υπάρχουν και άτομα που το αγάπησαν και το συνεχίζουν ακόμα παρά της δυσκολίες επειδή μέσα από αυτό εκφράζονται. τα περισσότερα άτομα που ρωτάω αυτό μου λένε, ότι είναι μόνο πόζα και τίποτα άλλο. κάποιος εκφράζεται μέσα από την ζωγραφική, κάποιος άλλος από ένα άλλο είδος μουσικής και μερικοί -όπως και εγώ- μέσα από το hip hop. που λέει και ο 12ος: ποιο Rap ψεύτικο και ποιο Rap αληθινό έγινε μόδα η λέξη αλάνι και ή λέξη εκπροσωπώ. το hip hop είναι τρόπος ζωής άσχετα αν κάποιοι το κάνουν για το χρήμα ή για πόζα και μόνο. σημασία έχει να βρείς το νόημα για αυτό το οποίο μιλάς όχι για να κρίνεις κάποιον π.χ. εμένα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #78214 από dimitris1997 στις 30 Μαΐου 2011, 11:52μμ

dimitris1997

banned
μέλος από: 7/5/2011
μηνύματα: 270 αποδεκτές 0
δεν το παίζω ότι είμαι κάτι επειδή ακούω hip hop. απλά μέσα από αυτό εκφράζομαι. έτσι και αλλιώς αν έκανα κάτι για πόζα (που δεν θα κάνω ποτέ) δεν θα έκανα αυτό, επειδή καθημερινά αντιμετοπίζω πολλές αρνητικές κριτικές για την μουσική που ακούω. αλλά συνεχίζω να κάνω αυτό που θέλω και μου αρέσει άσχετα με το τι μου λένε οι άλλοι.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #78216 από Arthas στις 30 Μαΐου 2011, 11:58μμ

Arthas

Εικονίδιο
μέλος από: 11/1/2011
μηνύματα: 347 αποδεκτές 0
Βασικα αυτος ο sizA μας την εμπαινε πολυ τελευταια (κανοντας ιδεολογικη προπαγανδα βριζοντας μας) οποτε μπραβο στο Σηπτικό Βόδι.Τωρα σχετικα με την hip hop μια χαρα μουσικη ειναι και δεν εχω προβλημα με τους εμπορικους σιγα ο καθενας μας αν ηταν στην ιδια θεση τα ιδια θα εκανε
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #78375 από Aitherovamwn στις 01 Ιουνίου 2011, 9:43πμ

Aitherovamwn

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 5/11/2010
μηνύματα: 421 αποδεκτές 0
ελεος απαντηση εδωσε ο siza και το σηπτικο βοδι κατα τη γνωμη μου ακομα πιο ελεος.τι βλακιες ειναι αυτες ελεος!εγω ακουω hip hop απο εκτη δημοτικου και τωρα τελειωσα το λυκειο..7 χρονια ακουω,παρολα αυτα δν με ενδιαφερει απο που ξεκηνισε (παρολο που ξερω αρκετα πραγματα) αλλα δεν ψαχνομαι καθολου..ακουω αυτο που αρεσει σε ΕΜΕΝΑ ειτε αρεσει στους αλλους ειτε οχι!!
αγαπημενοι ραππερς: ρφ,tiny jackal,τακι τσαν με τον οποιο αρχησα να ακουω κιολας,εισβο,12ος,bong da city και λιγο ΝΤΠ. δεν το παιζω hip hopas ουτε φοραω φαρδια και μαλακιες!απλα ακουω αυτο το ειδος μουσικης επειδη με εκφραζει..ακουω βεβαια και πολλα λαικα+εντεχνα!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #78382 από Verus στις 01 Ιουνίου 2011, 12:55μμ

Verus

Εικονίδιο
μέλος από: 30/12/2010
μηνύματα: 504 αποδεκτές 0
Η χιπ-χοπ είναι πολύ ενδιαφέρουσα κουλτούρα, δε μπορώ να πω. Ξέρουμε όλοι από που ξεκίνησε και επίσης ξέρουμε ότι στην Ελλάδα ήρθε πολύ αργότερα.
Εγώ έχω να θέσω ένα ερώτημα: Snoop Dogg, 50 cent και λοιποί βετεράνοι του χιπ-χοπ: ξέρετε για πόσα εκατομμύρια περιουσίας μιλάμε; Αυτοί δεν είναι εμπορικοί; Βέβαια είναι, δε σας βλέπω όμως να ενοχλείστε.
Ναι δε διαφωνώ, έχει γίνει μόδα κ.λπ, κ.λπ. Άσε τους εκστασιασμένους πιτσιρικάδες να φοράνε φαρδιά και να το παίζουν "yo man, είμαι γαμώ!" και εσύ άκου απλά τη μουσική σου, αν δε θες να σε παρομοιάζουν μ'αυτούς.
Όπως και σε κάθε είδος μουσικής υπάρχουν οι άξιοι εκπρόσωποί του κι'εκείνοι που "έχουν χάσει το νόημα" ας πούμε. Το φαινόμενο λοιπόν αυτό δεν παρατηρείται μόνο σ'αυτό το είδος. Επίσης, ποιος λέει ότι η καλή χιπ-χοπ μουσική πρέπει να 'ναι και underground και το αντίστροφο, ότι δηλαδή η underground μουσική είναι απαραίτητα καλή;
Αν μπορείς να πουλήσεις τη δουλειά σου, μαγκιά σου! Αν μπορείς μέσα απ'τον τρόπο ζωής και τη νοοτροπία σου να βγάζεις λεφτά, μπράβο σου. Αν πάλι δεν καταφέρεις τίποτα επειδή δεν είσαι αρκετά καλός, μη βαφτίσεις το δημιούργημα σου underground γιατί θα σε πάρουν με τις πέτρες.
Τέλος, έχουν ακουστεί πολλά ωραία κομμάτια όπως έχει πει και ο Σάπιος, αλλά προσωπικά εγώ έχω ξενερώσει λιγάκι με τη φάση....
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login