Ubuntu Linux - Εξάπτει τις γκόμενες
Μην πτύετε καταγής
Ένας χρόνος σπουδές Τεχνητής Νοημοσύνης αρκεί για να πιστέψει κανείς στο Θεό.
Κυριακή, 28 Απριλίου

Πως να κάνω piercing κάτω απο την γλωσσα

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #105430 από kwstiS1908 στις 17 Ιουλίου 2012, 7:01μμ

kwstiS1908

Εικονίδιο
μέλος από: 26/6/2012
μηνύματα: 23 αποδεκτές 0
Έχω ακούσει ότι όλοι κάνουν μονή τους σε εκείνο το πετσάκι που κρατάει την γλωσσά και θέλω να κάνω μονός τη χρειάζομαι? επισεις άκουσα ότι άμα κοπεί γυρνάει η γλωσσά ( μου το είπαν σε μαγαζί) αλλά άλλη τους έχει κοπή και ξανά ενώθηκε δεν ξέρω θέλω βοήθεια ευχαριστώ!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #105436 από kwstiS1908 στις 17 Ιουλίου 2012, 8:25μμ

kwstiS1908

Εικονίδιο
μέλος από: 26/6/2012
μηνύματα: 23 αποδεκτές 0
Κανείς ρε παιδιά :(
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #105438 από Verus στις 17 Ιουλίου 2012, 9:09μμ

Verus

Εικονίδιο
μέλος από: 30/12/2010
μηνύματα: 504 αποδεκτές 0
Μην επιχειρήσεις να κάνεις piercing μόνος σου ΠΟΤΕ εκεί κάτω. Η γλώσσα είναι απ'τους πιο ευαίσθητους μεις οπότε είναι τουλάχιστον επικίνδυνο να το προσπαθήσεις μόνος σου. Όσοι έχουν πει ότι έχουν κάνει piercing μόνοι τους, προφανώς λένε ψέματα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #105447 από dirty_mind στις 17 Ιουλίου 2012, 10:12μμ

dirty_mind

Εικονίδιο
μέλος από: 9/7/2012
μηνύματα: 61 αποδεκτές 0
Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά. Αν τρυπήσεις την γλώσσα σου μπορεί να προκληθεί φλεγμονή η οποία αργότερα περνά στην κυκλοφορία του αίματος και φτάνει στον εγκέφαλο. Οι πιο συχνές επιπλοκές αφορούν σπάσιμο δοντιών και φλεγμονή στο στόμα, ακόμα και έντονες αιμορραγίες εάν η διάτρηση τύχει πάνω σε αρτηρία. Το piercing, αρκετά συχνά προκαλεί ερεθισμό, πόνο, πρήξιμο και εκτός από φλεγμονή μπορεί να αποτελέσει ακόμα και παράγοντα για ανάπτυξη καρκίνου στο στόμα. Το σημαντικότερο βέβαια είναι πως το piercing της γλώσσας μπορεί να οδηγήσει ακόμα και στον θάνατο! Ίσως ακούγεται υπερβολικό αλλά είναι αλήθεια, μιας και πολλοί άνθρωποι έχασαν την ζωή τους από αυτό. Η περιποίηση του τρηπήματος είναι αρκετά απαιτητική και φυσικά απαραίτητη. Πρέπει να καθαρίζεις την γλώσσα σου αφού φας ή πιεις κάτι άλλο εκτός από νερό για τις πρώτες 7 ημέρες. Πρέπει 2 φορές την ημέρα να ελέγχεις ότι οι μπίλιες είναι σφιχτά βιδωμένες στην μπάρα και φυσικά πάντα πρέπει να έχεις πλύνει τα χέρια σου πριν έρθεις σε επαφή με την τρυπημένη περιοχή. Το πρήξιμο είναι φυσιολογικό φαινόμενο μετά το τρύπημα της γλώσσας, ιδιαίτερα την επόμενη μέρα του τρυπήματος το πρωί. Βοηθάει αν μπορείς έχεις πάντα δίπλα σας νερό για το πρωί που θα σηκωθείς θα βοηθήσει στην ανακούφιση της γλώσσας από το πρήξιμο. Η καλή και σωστή στοματική υγιεινή είναι πάρα πολύ σημαντική για την γρήγορη και σωστή επούλωση του τρυπήματος της γλωσσάς. Το ξέπλυμα με στοματικό διάλυμα βοηθά αρκετά. Όταν πλένεις τα δόντια σου μην βουρτσίζετε και την γλώσσα σου γιατί έτσι θα ερεθίσει και η διαδικασία επούλωσης μπορεί να κρατήσει περισσότερο. Μετά από διάστημα 2 περίπου εβδομάδων και αφού το πρήξιμο θα έχει υποχωρήσει θα πρέπει να πας στο studio που έκανες την τρύπα για να σου βάλλον άλλο σκουλαρίκι (μικρότερο για να μην τραυματίσεις ή σπάσεις τα δόντια σου.) Είναι πολύ επικίνδυνη και επώδυνη διαδικασία και αν αποφασίσεις τελικά να πάρεις αυτό το ρίσκο ΠΡΕΠΕΙ να εμπιστευτείς κάποιον ειδικό και σίγουρα όχι τον άπειρο εαυτό σου. Ο piercer σου θα σε καθοδηγήσει καλύτερα από τον καθένα. Απλά φρόντισε το κατάστημα που θα εμπιστευτείς να πληρεί τις απαραίτητες προδιαγραφές. Ελπίζω να σε βοήθησα. Ότι και αν αποφασίσεις να κάνεις, να είσαι σίγουρος πριν το τολμήσεις!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #105450 από Tigris στις 17 Ιουλίου 2012, 10:47μμ

Tigris

Εικονίδιο
μέλος από: 16/7/2012
μηνύματα: 6 αποδεκτές 0
Ευχαριστω πολη αλλα δεν ειπα γλωσσα στο πετσακη ιπογλωσσιο!!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #105451 από dirty_mind στις 17 Ιουλίου 2012, 10:50μμ

dirty_mind

Εικονίδιο
μέλος από: 9/7/2012
μηνύματα: 61 αποδεκτές 0
Από όσο γνωρίζω ισχύουν περίπου τα ίδια. Πάντως ότι και να γίνει πρέπει να πας σε επαγγελματία και όχι να δοκιμάσεις μόνος σου.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #105452 από Tigris στις 17 Ιουλίου 2012, 10:59μμ

Tigris

Εικονίδιο
μέλος από: 16/7/2012
μηνύματα: 6 αποδεκτές 0
Στο πετσακη που κραταει το χιλος και το ιπογλωσσιο πουθενα δεν αναλαμβανουν εχω ρωτιση και ξερω ατομα που εκαναν μονα τους!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #105486 από kwstiS1908 στις 18 Ιουλίου 2012, 1:32μμ

kwstiS1908

Εικονίδιο
μέλος από: 26/6/2012
μηνύματα: 23 αποδεκτές 0
Χρειάζεται να πάρω ιδική βελόνα?
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login