Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Μην πτύετε καταγής
Γεια σας! Ονομάζομαι Βασίλης Πόρτας και η δουλειά μου είναι να πουλώ παράθυρα.
Παρασκευή, 3 Μαΐου

Ο Σοβατζής

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #46954 από takis_papa στις 16 Φεβρουαρίου 2008, 9:16μμ

takis_papa

μέλος από: 16/2/2008
μηνύματα: 5 αποδεκτές 0
Μεσημεράκι, και στο σουβλατζίδικο της γειτονιάς να σου και μπαίνει μια πάπια.
-Πιασε δυο σουβλάκια και μια μπύρα! (λέει η πάπια)
-Ρε, συ, μια πάπια! αναφωνεί σαστισμένος ο σουβλατζής
-Μπράβο, φίλε, απο μάτια καλά πάμε!
-Και μιλάει!..
-Και απο αυτιά το ίδιο! Πιασε δυο σουβλάκια και μια μπύρα τώρα να τελειώνουμε, δεν θα βραδιάσουμε 'δωπέρα!
-Αμέσως...αλλά, ξέρεις δεν μού συμβαίνει κάθε μέρα να έχω πελάτη πάπια. Πώς απο δω; (ρωτά κατάπληκτος ο σουβλατζής)
-Δουλεύω στην οικοδομή απέναντι, λέει η πάπια και παίρνει τα σουβλάκια και την μπύρα, πληρώνει και φεύγει.
Αυτό το βιολί συνεχίστηκε δυο βδομάδες. Και να, που μια μέρα έρχεται στην πόλη ένα τσίρκο. Τυχαίνει ο θεατρώνης να κάνει μια στάση στο μαγαζί. Ο σουβλατζής δεν κρατιέται και του λέει με το νι και με το σίγμα για την πάπια που μιλάει. Κι ο θεατρώνης έκπληκτος:
-Να μού την στείλεις οπωσδήποτε, την χρειάζομαι!
Αμ έπος αμ έργον, με το που εμφανίζεται την άλλη μέρα η πάπια, της λέει ο σουβλατζής:
-Σού βρήκα δουλειά που θα τα κονομήσεις καλά.
-Τι ρε;
-Στο τσίρκο. ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ!
-Στο τσίρκο;
-Ναι, ντε, στο τσίρκο!
-Στο τσίρκο; Εκεί που έχουν την μεγάλη την τέντα; Και τα μεταλλικά κλουβιά με τα ζώα ; Και τα βαγόνια με τις λαστιχένιες ρόδες;
-Ναι!
Η πάπια φαίνεται να τα χει κάπως χαμένα..
-Και καλά ρε φίλε,., μπορείς να μου εξηγήσεις, αφού δεν έχουν τοίχους, τι διάβολο μπορεί αυτοί να χρειάζονται έναν σοβατζή!..
προφίλάλλα...
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login