Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Μην πτύετε καταγής
Αν δεν μπορείς να το διαβάσεις αυτό, φταίνε οι δάσκαλοί σου.
Πέμπτη, 25 Απριλίου

οι μαγισσες ή charmed

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #74700 από TRaF στις 30 Μαρτίου 2011, 1:32μμ

TRaF

Εικονίδιο
μέλος από: 20/12/2010
μηνύματα: 169 αποδεκτές 0
καλησπερα παιδια..το θεμα για το οποιο θα αναφερθω ειναι η τηλεοπτικη ξενη σειρα οπoυ παιζοταν στο star channel και το ονομα αυτης charmed η μαγισσες....
Μια σπουδαία παραγωγή που υπογράφει ο Άαρον Σπέλινγκ και έχει κερδίσει το βραβείο Ascap για το 1999.

Η Πρου (Σάνεν Ντόχερτι), η Πάιπερ (Χόλι Μαρί Κομπς) και η Φοίβη (Αλίσα Μιλάνο) είναι τρεις αδερφές που δεν έχουν και τις καλύτερες σχέσεις. Κληρονομούν το παλιό σπίτι της γιαγιάς τους στο οποίο όμως καμία δεν θέλει να μείνει. Δυστυχώς όμως για την Πρου, που εργάζεται σε ένα μουσείο και για την Πάιπερ που κάνει τα πρώτα της βήματα ως σεφ η παραμονή τους στο παλιό σπίτι είναι ο μόνος τρόπος για να εξοικονομήσουν κάποια χρήματα και να υλοποιήσουν τις επαγγελματικές τους ανησυχίες. Τα σχέδια τους όμως αλλάζουν όταν χωρίς να την περιμένουν έρχεται να μείνει μαζί τους και η μικρή και ατίθαση αδερφή τους, Φοίβη. Ο ερχομός της προκαλεί τον θυμό της Πρου και η παλιά τους διαμάχη έρχεται πάλι στην επιφάνεια. Η Φοίβη είχε φύγει από την πόλη καθώς η Πρου πίστευε πως προσπαθούσε να της κλέψει το αγόρι της. Η συγκατοίκηση τους είναι εκρηκτική και γίνεται ακόμη δυσκολότερη όταν μετά από ένα τυχαίο γεγονός ανακαλύπτουν πως διαθέτουν κάποιες υπερφυσικές δυνάμεις. Τώρα πρέπει να αφήσουν στην άκρη τις διαφορές τους και να ενωθούν για να κρατήσουν αυτό το οικογενειακό μυστικό μακριά από τα αδιάκριτα μάτια και αυτιά των ξένων. Έχοντας στους ώμους τους αυτό το βαρύ φορτίο και οι τρεις προσπαθούν με τις ικανότητες που έχουν να βρουν τον δρόμο τους στην ζωή.

Σκηνοθέτης: Γκίλμπερτ Άντλερ, Τζον Μπέρινγκ
Παίζουν/Συμμετέχουν : Σάνεν Ντόχερτι, Χόλι Μαρί Κομπς, Αλίσα Μιλάνο

Έχω δει και τους 8 κύκλους της σειράς,η οποία αλλιώς ξεκίνησε κι αλλιώς κατέληξε.

Κύριος υπεύθυνος αυτής της κατάληξης ο παραγωγός και σκηνοθέτης Brad Kern.

H σειρά ξεκίνησε με την προοπτική να είναι "σκοτεινή",κάτι σαν τα Angel και Βuffy αν έχετε δει κάποιοι.

Κάθε επεισόδιο είχε τον (τρομακτικό) δαίμονα-μάγο της εβδομάδας.

Κι ενώ όλα κυλούν όμορφα και ωραία στις 2 πρώτες σεζόν,λίγο πριν ξεκινήσει η 3η,ο παραγωγός Brad Kern θέλει να φέρει στη σειρά τον ρόλο του Cole,ενός δαίμονα που θα ερωτευόταν τη Phoebe και θα γινόταν καλός.Επέμενε όμως στο 3ο κύκλο να ασχοληθούν κυρίως με αυτό και να μην έχουν το μάγο της εβδομάδας αλλά αντίθετα να φέρουν νεράιδες και ξωτικά για να "απαλύνουν" την ατμόσφαιρα της σειράς και να τραβήξουν την προσοχή κι άλλων τηλεθεατών.

Η συμπαραγωγός και σεναριογράφος Constance M. Burge διαφωνούσε κάθετα με αυτό.Η σειρά έπρεπε να κρατήσει τη σκοτεινή της ατμόσφαιρα και ο έρωτας του Leo και της Piper είχε απασχολήσει ήδη 1μιση σεζόν,οπότε δεν υπήρχε λόγος,σύμφωνα με την ίδια,να ασχοληθούν τόσο πολύ με ένα νέο έρωτα(Phoebe-Cole).

Μετά από πολλούς καυγάδες και αφού είδε ότι η άποψη του Kern υπερίσχυε,δήλωσε την παραίτησή της !

Η Shannen Doherty,κολλητή της Constance,στήριζε την άποψή της απόλυτα και εξέφρασε την επιθυμία της να φύγει από τη σειρά.
Λόγω συμβολαίου ,όμως, έπρεπε να παραμείνει για έναν ακόμα κύκλο.

H Doherty(Prue)λοιπόν αποχώρησε από τη σειρά για πολλούς λόγους,εκ των οποίων 2 είναι γνωστοί:
1.Η παραίτηση της Burge και η δική της διαφωνία να αλλάξει το concept της σειράς και

2.Η μεγάλη της κόντρα με την Alyssa Milano(Phoebe).Oι 2 ηθοποιοί ποτέ δεν παραδέχτηκαν ότι τσακώνονταν διαρκώς,αλλά πολλοί συντελεστές της σειράς έχουν να λένε για ομηρικούς καυγάδες και για τη μέρα που η Milano πήγε στον Aaron Spelling και τον Brad Kern και είπε:"Δεν αντέχω άλλο!Διαλέξτε! Ή εγώ θα φύγω ή αυτή!!!"

Κι έτσι στο τελευταίο επεισόδιο του 3ου κύκλου (και καλύτερο επεισόδιο στα 8 χρόνια κατά τη γνώμη μου) το οποίο η ίδια η Doherty σκηνοθέτησε,η Prue πεθαίνει .

Το κενό έρχεται να συμπληρώσει για τους κύκλους 4-8 η Rose McGowan στο ρόλο της χαμένης αδερφής των κοριτσιών,Paige.

Η McGowan έφερε ένα νέο αέρα στο show,το οποίο άλλαξε εντελώς ρότα:

-H επιθυμία του Brad Kern έγινε πραγματικότητα. Τρομακτικοί δαίμονες και μάγοι έδωσαν τη θέση τους σε νεράιδες,ξωτικά και γοργόνες !Η σειρά από dark έγινε fairy-tale! (Ωστόσο αυτό δεν αύξησε τη θεαματικότητα όπως αυτός περίμενε).

-Το WB που πρόβαλε τη σειρά,δεν την προμόταρε με τον καλύτερο τρόπο και κάθε χρόνο έκοβε όλο και πιο πολύ το budget,γι'αυτό και οι δαίμονες είχαν πλέον ανθρώπινη μορφή,αφού το heavy make-up κόστιζε πολύ.

-Αποκορύφωμα ο 8ος κύκλος που μείωσε το badget στο 40% με αποτέλεσμα απόλυση ηθοποιών,εσωτερικά κυρίως γυρίσματα και φθηνά-κακά ειδικά εφέ .

-Ο Βrad Kern είχε εκτός των παραπάνω κι άλλες κακές ιδέες , όπως:
α)Να απολύσει στον 8ο κύκλο τον ηθοποιό που υποδυόταν τον Darryl για 7 σαιζόν,
β)Να διώξει στα μισά του 8ου κύκλου τον Brian Krause που υποδυόταν τον Leo,αγαπημένο ήρωα της σειράς και να τον φέρει μόνο στο φινάλε,
γ)Να κάνει τα (α) και (β) για να φέρει 2-3 special guest stars και την ατάλαντη Kaley Cuoko που υποδύθηκε τη Βillie.
Όλοι αναρωτιούνταν γιατί με τα χρήματα που πλήρωσε για τη Billie και τους guest stars δεν κρατούσε τον Leo.
H απάντηση του Kern ίδια:Να αυξήσουμε τη θεαματικότητα!!!! Λύσσα με τη θεαματικότητα που δεν ήταν και η χειρότερη!
δ)Να γράφει τα 6-love-episode της Phoebe. Κάθε 6 επεισόδια η Phoebe άλλαζε γκόμενο κι από τη φευγάτη και ζωντανή Phoebe των πρώτων κύκλων έγινε η πότε-θα-γίνω-μάνα των τελευταίων!!!
ε)Να μην πάρει τηλέφωνο τη Shannen Doherty να έρθει σαν special guest star στο φινάλε,επειδή φοβόταν λέει ότι είτε πολλά χρήματα θα ζητούσε ή θα αρνούνταν κατηγορηματικά.Εντάξει ρε φίλε!Πάρε τηλ εσύ κι άμα τα πει αυτά τότε να της το κλείσεις!

Πολλοί αναρωτιούνται γιατί στους κύκλους 4-8 δεν είδαμε ούτε μία φωτό ή βίντεο της Prue,παρά μόνο ακούγαμε μερικές αναφορές στο όνομά της.Η απάντηση:Η Shannen Doherty είχε τα δικαιώματα του ρόλου της .Αυτό σημαίνει ότι αν το κανάλι ήθελε να δείξει φωτό ή βίντεό της έπρεπε να την πληρώσει,αλλά ή δεν είχε ή δεν ήθελε.

Γενικά η σειρά είχε φαντασία,αλλά αδικήθηκε από το κανάλι και τον παραγωγό ενώ στο διαδίκτυο πολλοί καυγαδίζουν ακόμα για το αν θα έπρεπε να φύγει η Milano ή η Doherty! Στο youtube, fans έχουν φτιάξει με μοντάζ βίντεο που φαίνεται να έχει φύγει η Μilano και να έχει παραμείνει η Doherty!!!!! Σημειωτέον ότι στον "πιλότο" της σειράς που δεν προβλήθηκε ποτέ τη Phoebe υποδύθηκε μία Lori Lom που ευτυχώς έφυγε και πήρε τη θέση της η Milano.

Έχουμε και γράφουμε :

1ον μου άρεσε παρασάγκας ο πιλότος με την Lori Rom για τον απλούστατο λόγο ότι η Phoebe της Rom είχε κάτι το μυστήριο και παράξενο πάνω της και σου έδινε την αίσθηση ότι έκρυβε κάποιο μυστικό . Σε αντίθεση με τo ξέκωλο Phoebe της φακλάνο που είχες την αίσθηση ότι έβλεπες παρωδία από σεξοκωμωδία παρά σειρά τύπου Buffy .

2ον η Doherty στην αρχή είχε καλεστεί για να ερμηνεύσει τον χαρακτήρα της Piper στην σειρά αλλά πρότεινε στον Spelling την Holly Marie Combs για τον συγκεκριμένο ρόλο και αυτή προτίμησε να παίξει την Prue .

3ον Όντως η Burge ήθελε να κάνει ακόμα πιο μυστήρια - σκοτεινή την σειρά και να μην ασχολιούνται καθόλου με έρωτες και τα συναφή σε αντίθεση με τον άχρηστο τον Kern που ήθελε να κάνει την σειρά εντελώς light με χαζοέρωτες και παραμυθάκια της χαλιμάς και ιδιαίτερα η σειρά να μετατεθεί επάνω στην Φακλάνο και στους ερωτές της . Επικράτησε ο Kern για αυτό και είδαμε την σειρά να καταστρέφεται season με season . Είναι τυχαίο άραγες ότι μετά όλος τυχαία αποχωρεί και ο Cole ( μπηχτή καθιστός ) .

4ον Μετά την έξοδο της Doherty ήθελε και η Combs να αποχωρήσει από την σειρά για αυτό και της πρότειναν να γίνει και παραγωγός στην σειρά . Μετά που δέχτηκε η Combs να μείνει πρότειναν και στην Φακλάνο το ίδιο για να μην έχουν τις γνωστές της γκρίνιες    .

5ον Πρόσφατα είδα τους κύκλους 4 ~ 8 ο τελευταίος κύκλος με την Billie μου άρεσε αρκετά και μου θύμισε κάτι από τα παλιά καλά επεισόδια των 1ων 3 κύκλων . Ωφείλω να ομολογήσω ότι δεν είναι τόσο απαράδεκτη η McGowan όπως είχα ακούσει . Απλά η όλη προσπάθεια να γίνει το σούργελο η Φακλάνο η κινητήρια δύναμη και ο αρχηγός των πάντων, να παραγκωνιστεί εντελώς η Piper και η Paige να γίνει η καινούργια χαζοχαρούμενη μη ερωτική και μυξοπαρθένα " Phoebe " ήταν ότι χειρότερο για την σειρά .

Τί άλλο να πω ;;; Μετά τον της πρου η σειρά γίνεται εντελώς γ.τ.π.κ.          .

_________________

αυτα ειναι μερικα που βρηκα απο αλλες σελιδες....ξερετε εσεις κατι παραπανω???? συγγνωμη για το κατεβατο..... :)   







προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #74703 από Jken στις 30 Μαρτίου 2011, 2:09μμ

Jken

Εικονίδιο
μέλος από: 14/4/2010
μηνύματα: 226 αποδεκτές 0
Την έβλεπα την σειρά όταν την πρώτο έβαλε το σταρ.
Ήμουν φανατικός μπορώ να πω σαν μικρό παιδί φυσικά.

Ο αγαπημένος ήρωας μου ήταν ο Κόουλ ακα Μπάλνταζoρ, ποτέ δεν κατάφερα να δω πως τελειώνει η σειρά...!!!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #74751 από TRaF στις 31 Μαρτίου 2011, 12:19πμ

TRaF

Εικονίδιο
μέλος από: 20/12/2010
μηνύματα: 169 αποδεκτές 0
ε δεν εχασες και τιποτα οκ το τελευταιο επεισοδιο ειναι καλο αλλα εχει αθλια εφε και μεχρι να καταλαβεις τι συμβαινει και να απαντησεις στα εκατομμυρια ερωτηματα που θα εχεις και θα δεις πως δεν βγαινουν πουθενα γιατι ο .... συγγραφεας δεν τα προσεξε ολα... θα νευριασεις και θα το κλεισεις....

κανεις αλλος ???
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #74778 από Christ στις 31 Μαρτίου 2011, 2:52μμ

Christ

Εικονίδιο
μέλος από: 28/3/2011
μηνύματα: 106 αποδεκτές 0
την εβλεπε η αδερφη μου τη σειρα αλλα εγω τοτε ημουν μικρος και φοβομουν ολους αυτους τους δαιμονες και τους κακους χD
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #74856 από TRaF στις 01 Απριλίου 2011, 10:14μμ

TRaF

Εικονίδιο
μέλος από: 20/12/2010
μηνύματα: 169 αποδεκτές 0
τα πρωτα επεισοδια ηταν τρομακτικα μετα τα.... χαλασαν το γραφω και παραπανω
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #74860 από deppyLoca στις 01 Απριλίου 2011, 11:51μμ

deppyLoca

banned
μέλος από: 1/4/2011
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
εγώ άρχισα να το βλέπω στο Star..
πορώθηκα κ κατέβασα όλες τις season!
είναι τέλειο!!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #74865 από TRaF στις 02 Απριλίου 2011, 1:12πμ

TRaF

Εικονίδιο
μέλος από: 20/12/2010
μηνύματα: 169 αποδεκτές 0
απο που το κατεβασες??
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #134250 από elenacapricorn στις 07 Ιουλίου 2015, 11:43πμ

elenacapricorn

μέλος από: 7/7/2015
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Σε μερικά πράγματα διαφωνώ μαζί σου. Πρώτον η σειρ΄΄α ήταν καταπληκτική. Δευτερον, νομίζω πως η ταίνια θα έπρεπε να έχει και κάτι συναισθηνατικό αν και σε καποια επεισοδια ειχε. Η Alyssa Milano ήταν καταπληκτική ηθοποιός μαζί με την Holie Mary Combs και την Rose McGowan . H άλλη ηθοποιος που επαιξε καποια στιγμη στον ρολο της Phoibe δεν ήταν καθόλου καλη. Η Shannen Doherty ήταν σπαστικια και κανεις δεν εφταιγε γι' αυτο. Ο Cole ηταν απο την αρχη καταπληκτικος και κουκλος.!!!!! Στον 10ο κυκλο επιστρεφει ο Κοουλ και η Πρου και παντρεύονται.


ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΣΕΙΡΑ!!!!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #134279 από Gray στις 10 Ιουλίου 2015, 2:47πμ

Gray

Εικονίδιο
μέλος από: 29/4/2011
μηνύματα: 464 αποδεκτές 0
Χαχα

Εχω δει την σειρα παραπανω απο 5 φορες ^.^ Απο μικρος ημουν ερωτευμενος με τις charmed .

Να σου πω την αληθεια εμενα μου αρεσε παρα πολυ η McGowan . Δεν με πειραξε τοσο που εφυγε η Πρου αν και θα ηθελα να την δω λιγο παραπανω . Πιστευω οτι η Πειτζ ηταν πιο Εμπωρικη . Ολο το ποστ σου βεβαια αποτι καταλαβα εχει φτιαχτει για να ερμηνευσει το ποσο καλη ειναι η Πρου κλπ , ναι θαθελα να την δω παραπανω .

Εμενα μου αρεσαν και οι αλλες , Ειδικα η Παιπερ ηταν θεα και σαν ηθοπιος και σαν χαρακτηρας . Η Φοιμπη ηταν οπως το λες πουτανακι και ηθελε απλα να κανει παιδια και σεξ χαχα . Η πειτζ Ντιβαρα ηθελε σαν χαρακτηρας να βοηθησει αλλα τα εκανε σκατα συχνα , και η παιπερ απλα να ζησει φυσιολογικα αλλα ηταν ο Μπαντασσ .

Οι πρωτες 3 Σεζον μου αρεσαν γιατι ειχαν ΤΡΟΜΟ . Και ρεαλισμο . Μετα οντως εγινε πιο light η κατασταση και ειχε πολυ ερως και μαλακιες . Τα εφε για τοτε ηταν καλα , αλλα θα επρεπε να γινονται Κλτερα και ΔΕΝ εγιναν . οπως λες επεσε πεινα !

Εμενα με εχει στιγματησει θετικα η σειρα αυτη και δεν με νοιαζει τοσο για το πως θα επρεπε να ειναι . Απλα θα γουσταρα πολυ να δουμε καποιο Prequel η Sequel με καλτερη παραγωγη . ^.^ (νομιζω υπαρχει σε Κομικ )
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login