Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Μεγάλες στιγμές της αρχαιότητας: Mητρόπολη Αθηνών Κυριακή στην ΕΡΤ, υποδειγματικό βυζαντινό ψάλσιμο: Χαμήν, Χάγιος χο Θεός, Χάγιος χισχυρός, Χάγιος χαθάνατος, χελέησον χημάς
Κυριακή, 19 Μαΐου

Πρόβλημα με το Internet

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #46696 από mploumplou στις 05 Φεβρουαρίου 2008, 4:21μμ

mploumplou

μέλος από: 28/11/2007
μηνύματα: 10 αποδεκτές 0
Γειά σας,έχω πρόβλημα με την ασύρματη σύνδεση στο internet. Ενώ με το καλώδιο συνδέομαι κανονικά, ασύρματα μου κάνει διακοπές. Μήπως γνωρίζετε που μπορεί να οφείλεται αυτό; Να σημειώσω ότι σε άλλο σπίτι λειτουργεί κανονικά, κιέτσι έχω αποκλείσει το ενδεχόμενο να υπάρχει πρόβλημα με το pc ή το modem.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
προφίλάλλα...
Μήνυμα #46699 από McAntonio στις 05 Φεβρουαρίου 2008, 5:23μμ

McAntonio

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 24/7/2006
μηνύματα: 201 αποδεκτές 0
Αμα έχεις μεσοτειχίες ανάμεσα στο router και το modem έτσι είναι....
προφίλάλλα...
Μήνυμα #46700 από mploumplou στις 05 Φεβρουαρίου 2008, 6:17μμ

mploumplou

μέλος από: 28/11/2007
μηνύματα: 10 αποδεκτές 0
Όχι 5 μέτρα απόσταση. Ακριβώς απέναντι είναι το modem από το pc.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #46706 από spirooos στις 05 Φεβρουαρίου 2008, 9:49μμ

spirooos

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 4/2/2007
μηνύματα: 364 αποδεκτές 0
kai ti to 8es to asyrmato? bale kalwdio
προφίλάλλα...
Μήνυμα #46722 από mploumplou στις 06 Φεβρουαρίου 2008, 6:55μμ

mploumplou

μέλος από: 28/11/2007
μηνύματα: 10 αποδεκτές 0
Μα είναι απέναντι κι έχω το καλώδιο μες τη μέση. Και ο σπιτονοικοκύρης δεν θέλει να κάνω σημάδια στον τοίχο. Τελοσπάντων αν δεν γνωρίζετε που μπορεί να οφείλεται οκ. Σας ευχαριστώ πολύ όπως και να έχει.
προφίλάλλα...
6
Μήνυμα #46727 από Antre στις 06 Φεβρουαρίου 2008, 10:28μμ

Antre

μέλος από: 28/4/2007
μηνύματα: 566 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Μα δεν χρειάζεται να τα καρφώσεις τα καλώδια.. στο πάτωμα τοίχο-τοίχο, γωνία - γωνία και άντε για να τα χεις τεντωμένα κώλυσε τα με blue dack (δεν ξέρω αν το έγραψα σωστά... μιλάω για το υλικό με το οποίο κολλάμε τις αφίσες σε στους τοίχους του σπιτιού μας).

Γιατί αυτή η μανία με τα ασύρματα; Το ξέρεις ότι εκπέμπει ακτινοβολία όπως το κινητό; Ίσως λιγότερη αλλά σε κάθε περίπτωση το χεις όλη την ώρα στο δωμάτιο σου.

Τώρα αν επιμένεις.. ίσως να έχεις και άλλες ασύρματες (κοινώς το χεις κάνει Chernobil το δωμάτιο) και δεν έχει κάποιο καλό πρωτόκολλο το router σου και χάνει το σήμα... ακόμη υπάρχει το τραγικό σενάριο να... σου κλέβει τη σύνδεση ο γείτονας (ακούγεται αστείο αλλά αν είναι κοντά και το router δεν έχει κάποιο κλείδωμα εύκολα γίνεται)

Υ.Γ. Βάζεις που βάζεις ασύρματο router πάρε και κανένα της προκοπής
προφίλάλλα...
Μήνυμα #46729 από gothicharvest στις 06 Φεβρουαρίου 2008, 10:38μμ

gothicharvest

Εικονίδιο
μέλος από: 24/1/2008
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
Δες αν πιάνεις και άλλα ασυρματα δίκτυα. Μπορεί να κάνουν παρεμβολές. Βρες κάποιο προγραμμα που να εντοπίζει τα δίκτυα και να σου λέει σε ποιο κανάλι είναι το καθένα και από τις ρυθμίσεις του router διάλεξε κάποιο κανάλι που δεν χρησιμοποιείται και δεν υπάρχουν και κοντινά. (πχ. το κανάλι 8 εκπέμπει στο 7 και στο 9 λιγο).
προφίλάλλα...
Μήνυμα #46905 από mploumplou στις 15 Φεβρουαρίου 2008, 8:00μμ

mploumplou

μέλος από: 28/11/2007
μηνύματα: 10 αποδεκτές 0
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Να μου κλέβουν την σύνδεση το έχω αποκλείσει αν και το σκέφτηκα αρκετές φορές. Και όντως εκπέμπει αρκετή ακτινοβολία γιατί όταν το είχα στο ασύρματο με πονούσε το κεφάλι μου. Δεν νομίζω να ήταν τυχαίο. Anyway βολεύτηκα με το καλώδιο και θα την βγάλω έτσι δεν με πειράζει. Απλώς έχω την περιέργεια να μάθω τελικά τι φταίει γιατί όσοι και αν το έψαξαν δεν κατάλαβαν.

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι............

προφίλάλλα...
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login