Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Φτύσε καλλιτεχνικά
Στην ιστορία δεύτερος ήταν ο Θουκυδίδης, στα έπιπλα μοναδικός είναι ο ΝΤΙΒΑΝΙΔΗΣ.
Πέμπτη, 25 Απριλίου

Linux vs Microsoft - Η παρακμή

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #53339 από Webmaster στις 28 Ιουνίου 2009, 7:43πμ

Webmaster

Εικονίδιο
Administrator
μέλος από: 14/8/2002
μηνύματα: 1879 αποδεκτές 0
Μέχρι πρότινος είχα και δούλευα ένα σύστημα Ubuntu, λάπτοπ που ψώνισα από την Αγγλία και ήμουν ευχαριστημένος. Αλλά έλα όμως που η κάρτα γραφικών ζεσταινόταν πολύ και κάτι έλιωσε στη μητρική και έκαψε και τσουδίστηκε και έβγαλε και καπνούς. Άρα αναγκάστηκα να αγοράσω καινούργιο.

Και όπως θα ξέρετε όλοι που με παρακολουθείτε χρόνια τώρα, εγώ δουλεύω και γουστάρω σε Linux μόνο. Ξέρω τα κόλπα του εξαδάκτυλου (Bill Gates) και ότι το Microsoft σύστημα μπορεί μεν να είναι γυαλιστερό στην αρχή αλλά στο τέλος θα σου την κάνει τη ζημιά και θα βρεθείς σαν μαλάκας να κοιτάς την οθόνη και να παίρνεις πανικόβλητος τηλέφωνα ξυρισμένους τύπους με προγούλια. Δεν τα θέλω τα Microsoft.

Και πάμε να αγοράσουμε Linux. Από πού; Από τη Dell. Είκοσι μέρες η αποστολή! Δεν μας κάνει. Ας αγοράσουμε κανένα φτηνό pc με Microsoft και να βάλουμε επάνω Linux πρόσθετο. Εδώ λοιπόν είναι που αρχίζει ο εξαδάκτυλος να εκδικείται.

Boot από CD από το BIOS κλειδωμένο και με password που δεν το είχα! Συμπέρασμα (conspiracy): Ο εξαδάκτυλος ΠΛΗΡΩΣΕ ΛΕΦΤΑ την εταιρεία που έφτιαξε τον υπολογιστή, ώστε να σιγουρέψει ότι δεν θα μπαίνει άλλο σύστημα. Φταίει τώρα ο εξαδάκτυλος; Όχι. Φταίει η εταιρεία; Ούτε. Ποιος φταίει; Η Canonical (Ubuntu) που κοιμάται και δεν χαμπαριάζει τι γίνεται να τα βγάλει στη φόρα να τους κάνει ρόμπα και να ξυπνήσει και τον κόσμο.

Και άντε και πήρες τηλέφωνα από 'κει που το αγόρασες το εργαλείο και σου δώσανε τα κρυφά passwords και έκανες boot με το cd και έβαλες το Ubuntu. Δουλεύει; Αρχίδια. Δεν μπορείς να δεις DVD, δεν μπορείς να παίξεις τραγούδια, δεν μπορείς να δεις τσόντες. Άρα: οι μοναδικές δουλειές για τις οποίες χρειάζεται το pc ένας Έλληνας είναι εξ' ορισμού αδύνατο να γίνουν. Χρειάζεται να μπει στο terminal να γράψει apt-get και codec και ugly και bad και multiverse και το μουνί της Χάιδως και πάλι ΑΜΑ είναι τυχερός θα παίξουνε γιατί εμένα πχ. δεν μου παίζει ήχο στα avi κανένας player και έχω φάει τα forums να ψάχνω και ευτυχώς που το Ubuntu είναι εύκολη διανομή λέει γιατί φαντάσου να ήταν και δύσκολη. Φταίει ο εξαδάκτυλος που έκλεισε τα codecs και έβαλε πατέντες για τα mp3 και τα dvd και τα wmv και avi; Όχι. Τη δουλειά του κάνει. Φταίει η Canonical (Ubuntu) που δε βρίσκει λύση να έχει όλος ο κόσμος ένα σύστημα που να δουλεύει και να είναι για ανθρώπους (δηλ. να παίζει μουσική και ταινίες), όχι σύστημα για ξενέρωτους και losers.

Ο ήχος; Απαράδεκτος. Χρησιμοποιεί το pulseaudio και έχει αχρηστέψει τις βασικότερες και πιο απλές λειτουργίες ενός υπολογιστή. Βάζεις ρε φίλε τα ακουστικά και θες να γίνεται mute αυτόματα το ηχείο. Αυτό το Microsoft το κάνει. Η Canonical δηλαδή γιατί να μην το κάνει; Βαριούνται οι προγραμματιστές να κλείσουν τη δίοδο ή δεν πληρώνοται καλά; Ή μήπως πληρώνονται από τον Εξαδάκτυλο για να το αφήνουν σπασμένο; Γράφεις στο φόρουμ τους μήνυμα, ουδείς ξέρει την απάντηση. Βαθύ σκοτάδι.

Εμφάνιση; Για τον πέομ. Σας παρακαλώ, η Microsoft έχει βγάλει γραμματοσειρές που, σοβαρά τώρα γαμούν και δέρνουν (Calibri, Candara, Constantia, Consolas etc.), η Apple ακόμα καλύτερες. Το Linux σήμερα, έτος 2009, τι γραμματοσειρές έχει; SANS είναι η προεπιλεγμένη. Μια απλοϊκότατη και φτηνιάρα μαλακία που το κάνει να δείχνει του πεταματού. Το Aero στα Microsoft είναι σαφώς κατώτερο του Compiz. Όμως με τους ίδιους drivers το Compiz γρετζάρει και σέρνεται και κρασάρει. Το Aero δουλεύει τέλεια. Φταίνε οι testers ή οι προγραμματιστές;

Απόδοση; Αίσχος. Όλη την ώρα στο Linux η CPU δεν πέφτει κάτω από το 80% γιατί είναι προεπιλεγμένες όλες οι βλακείες Indexing και παπαριές που τρώνε κύκλους του επεξεργαστή και ρίχνουν κάτω οτιδήποτε άλλο. Την ίδια στιγμή το Microsoft σύστημα έμαθε το μάθημά του και πετάει από απόδοση ακόμα και με Antivirus ενεργοποιημένο.

Παιχνίδια; (τα προκαθορισμένα του συστήματος) - Το Microsoft σύστημα έβγαλε ρετουσαρισμένα και πιο γυαλιστερά τα παλιά παιχνίδια. Την ίδια στιγμή το Linux κρατάει στη Gnome και στο KDE τις ίδιες παλιατζούρες που όλοι βαριούνται να τις αναβαθμίσουν γιατί κάθονται και τα ξύνουν.

Το Linux έτσι όπως παρουσιάζεται σήμερα δείχνει σαν να είναι εγκαταλελειμένο και παρηκμασμένο και ανεπαρκώς δοκιμασμένο. Την ίδια στιγμή η Microsoft παρουσιάζει όλο και καλύτερα συστήματα (δυστυχώς έχω να πω ότι η εμπειρία στο Microsoft σύστημα ήταν καλύτερη).

Θα κρατήσω το Microsoft; Σαφώς και όχι, ξέρω ότι στην πορεία θα στραβώσει και δεν το εμπιστεύομαι. Θα κρατήσω το Linux αφού φάω δύο με τρεις εβδομάδες να το κάνω customize για να βγάλω τις παπαριές που έβαλε η Canonical για να το κάνει και καλά ΕΥΚΟΛΟ στη χρήση.


-----------------
The only unbearable thing is that nothing is unbearable.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #53340 από Bluejack στις 28 Ιουνίου 2009, 9:09πμ

Bluejack

Εικονίδιο
μέλος από: 28/12/2007
μηνύματα: 713 αποδεκτές 0
Έχεις δίκιο σε πολλά..
Πολλά απλά πράγματα μπορούσαν να γίνουν καλύτερα.
Αυτό με τον ήχο μου την σπάει και εμένα..
Είναι κάπως μπέρδεμα η κατάσταση πόσο μάλλον για κάποιον
που είναι ακόμα στην αρχή.
Επίσης βάζεις windows = δουλεύουν τα πάντα ρολόι
βάζεις Linux = θες όπως λες 2 βδομάδες να το φτιάξεις.

Αλλά νομίζω ξέχασες κάτι σοβαρό..
και νομίζω θα συμφωνήσεις :


Η microsoft τα παίρνει απο όλο το κόσμο
(μιλάω για χρήμα) δεν ξέρει πόσα έχει..
Αποτέλεσμα :ενα έτοιμο λειτουργικό που δουλεύει στην αρχή
και μετά απο 3 μήνες τα βρίσκει σκούρα.

To linux πάλι ένα δωρεάν λειτουργικό,
σου βγαίνει η παναγία να το στήσεις αλλά
μένει αξιόπιστο και σταθερό στο πέρασμα του χρόνου.

Ποιος νικάει ?




προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #53343 από fotisman στις 29 Ιουνίου 2009, 12:42πμ

fotisman

Εικονίδιο
μέλος από: 12/5/2004
μηνύματα: 58 αποδεκτές 0
Και για αυτό ένα μεγάλο ποσοστό του κόσμου στρέφεται προς την Apple. Γιατί ο χρήστης θα πληρώσει μεν κάτι παραπάνω, αλλά θα αποκτήσει ένα σύστημα έτοιμο, υψηλής ασφάλειας και σταθερότητας.

Γιατί ενώ θα έχει το εύκολο interface του Mac ΟS, θα έχει και την σουίτα Office της Microsoft χωρίς να χρειάζεται να στραφεί σε εναλλακτικές λύσεις (OpenOffice). Γιατί όταν αγοράσει το σύστημα δε θα χρειαστεί να στραφεί αλλού: η Apple προμηθεύει το λειτουργικό, η Apple προμηθεύει το hardware, η Apple προμηθεύει το support και η Apple προμηθεύει τις βασικές εφαρμογές (calendar, email, browser) χώρις ο χρήστης να χρειαστεί να κάνει πολλά πολλά.

Ολόκληρος ο "κόσμος" της Apple μέσα από τους υπολογιστές, λειτουργικά, iPods, iPhones κτλ προσφέρει στον χρήστη ένα σύστημα μέσα στο οποίο ο καθένας μπορεί να κάνει τα πάντα (μουσική, ταινίες, φωτογραφίες, δουλειά) και μπορεί να τα κάνει εύκολα χωρίς τα προβλήματα της Microsoft και χωρίς τον χρόνο που απαιτείται στο Linux.

Εκτός από τις γυαλιστερές οθόνες, φωτισμένα κουμπάκια και το cool design (που ελκύει αρκετούς), η Apple προσφέρει ένα σύστημα που δουλεύει καλά και σταθερά (σε αντίθεση με τη Microsoft), και δουλεύει out-of-the-box (σε αντίθεση με το linux). Αυτός πιστεύω είναι ο λόγος που οι περισσότεροι "απογοητεύμενοι" από τη μετάβαση της Microsoft στα Vista στρέφονται στην Apple και όχι στο Linux.

Στο ubuntu out of the box ο ήχος δεν είναι και "τόσο καλός", το wifi θέλει "λίγο" προσπάθεια για να ρυθμιστεί, τα κουμπάκια και τα functions στο keyboard δε δουλεύουν "καλά". Η Apple έχει καταφέρει να δώσει στο χρήστη αυτό που χρειάζεται μαζί με τα "looks", τη σταθερότητα και την ευχρηστία. Αν το linux δεν καταφέρει να δώσει κάτι παραπάνω, δε θα έχει "μερίδιο" από την κατήγορία των "απογοητευμένων" που ψάχνουν να φύγουν απο τη Microsoft.

Το "κάτι παραπάνω" δεν είναι απλά να προσφέρει ό,τι και η Apple. Είναι να προσφέρει κάτι πολύ καλύτερο. Κάτι που θα κάνει τον χρήστη να αφιερώσει αυτόν τον παραπάνω χρόνο για να το εγκαταστήσει, να το μάθει και να το χρησιμοποιήσει.
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #53347 από 13xronos στις 30 Ιουνίου 2009, 11:29μμ

13xronos

Εικονίδιο
μέλος από: 7/5/2009
μηνύματα: 9 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Λοιπον, θα πω και εγώ μια αποψη για το τι να κανεισ master και επίσης θα πω τι γνώμη μου για τα τρία λειτουργικα. μη βλέπετε που είμαι 13. ξερω πολλα εγώ. κατα τη γνώμη μου μαστερ καλύτερα να πάρεις ένα σταθερό υπολογιστή της δικής σου συμβατήσ σύνθεσης με ubuntu απο το e-shop.gr χωρισ λειτουργικο όμως. αν θες επιγόντως φορητό βρες καποιο που να είναι οσο το πιο δυνατόν ubuntu friendly απο forum κτλ. και παραγγειλε το χωρις λειτουργικο από το e-shop.gr(τηλεφωνικος ομως αυτό και γλιτώνοντας συνηθως γύρω στα 100 ευρώ). τώρα η γνώμη: έχω δοκιμάσει και ubuntu και win 98,xp,vista,7 rc. στα ubuntu που ήμουν και πρωτάρης μου φάνηκαν δύσκολα σχετικά με την εγκατάσταση των οδηγών και αυτό με τα codec. επίσης αργησα να συνηθισω το customize τους. αν και ηταν καλό. ήταν όμως γρήγορα. τα windows μου αρέσουν πολύ και ειδικα ta seven τα οποια θεωρώ το καλύτερο λειτουργικο και τα vista οπως θα επρεπε να ήταν. αλλα, ενα πραγμα που μου άρεσε sta ubuntu ήταν ότι είχαν απο μονα τους όλα τα προγραμματα που χρειαζεται καποιος (εκτοσ τα codec). ta mac (να το βαλετε καλα στο μυαλουδακι σας αυτό) είναι σταθερά και γρήγορα για ένα λόγο!!!!!: ΣΧΕΔΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΣΕ 10 ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ!!!!!! ΤΑ WINDOWS ΠΡΟΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ!!! φυσικά δεν είναι και άγια η ms αφού το νεο της λειτουργικο θα πουλιεται πολυ ακριβότερα στην ευρωπη απο οτι στην αμερική και χωρίς browser λογο της διαμαχησ της με την Ε.Ε!!!!!!

Link 1 ή
Link 2

ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΦΤΑΙΜΕ???!!!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #53348 από Webmaster στις 01 Ιουλίου 2009, 7:53πμ

Webmaster

Εικονίδιο
Administrator
μέλος από: 14/8/2002
μηνύματα: 1879 αποδεκτές 0
Κάτι τέτοιο έκανα τελικά. Νομίζω πως τα λες καλά.

Το Ubuntu το έφτιαξα btw στα μέτρα μου πάλι πιο γρήγορα από ό,τι υπολόγιζα. Το πρόβλημα με τα avi ήταν βλακεία δικιά μου γιατί έβαζα να παίξει το αρχείο ενώ γινόταν download και δεν είχε κατέβει ο ήχος καλά. Το compiz που σερνόταν ήταν επειδή η CPU έκανε scale down. Έστω κι έτσι, έπρεπε να είναι πιο όμορφο και προσιτό σε όλους, γιατί δεν έχουν όλοι το γούστο και την εξυπνάδα μου να το φτιάξουν.

Ειδικά οι γραμματοσειρές και τα εικονίδια ρε παιδιά, έλεος, το default δείχνει σαν σύστημα του 1995!

Η ανταμοιβή στο Linux σύστημα έρχεται όταν σπάσει κάτι και πας επιτόπου και ανοίγεις ένα text-file και το φτιάχνεις, σε αντίθεση με το Apple και το Microsoft σύστημα που άμα σπάσει κάτι τα έχουν κλειδώσει όλα ώστε να μην μπορείς να το φτιάξεις εσύ και να πρέπει να το φτιάξει ο τεχνικός τους μόνο.

Και όπως είπες κι εσύ το καλό είναι ότι έχεις από την εγκατάσταση πολλά applications για να κάνεις τη δουλειά σου.

Το Ubuntu πάντως έχει καταντήσει όπως η Fedora πριν 3-4 χρόνια, άσχημο και γεμάτο bugs, ατεστάριστο και επιπόλαιο. Λες και το φτιάχνουν φτηνιάρηδες μπίνμπιν στην Ινδία που λόγω κακής συνενόησης το πήραν ποίημα και το έκαναν πέομ.



-----------------
The only unbearable thing is that nothing is unbearable.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #53349 από 13xronos στις 01 Ιουλίου 2009, 12:57μμ

13xronos

Εικονίδιο
μέλος από: 7/5/2009
μηνύματα: 9 αποδεκτές 0
καλα οι γραμματοσειρες ειναι σκατα εχεισ δικιο. τωρα σχετικα με την επισκευη των windows μολις χαλασουν κανω ενα format. δε προκειται να ασχοληθω και πολύ. ενα πραγμα που με δυσαρεστει ακομα στα ubuntu ειναι οτι η 64 bit version δεν εχει μεγαλη διαφορα με την 32.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #55450 από tsoutsagr στις 03 Νοεμβρίου 2009, 6:40μμ

tsoutsagr

μέλος από: 2/11/2009
μηνύματα: 8 αποδεκτές 0
apo oti ksero i diafora sta 32 bit kai 64 bit einai to poso tin mnimis pou enopizoun. kapou 3kai kati GB sta 32bit kapou 160GB i kati tetio sta 64 bit.
Eixa Windows 7 32 kai 64 bit sto laptop mou (Acer 7738G) kai kamia diafora. Aplos eleftherothike ligi ram giati exei 4 GB kai den mporouse na xrisimopoiesei ola.

Sxetika me ta Linux-Ubuntu
Ebala prin mia ebdomada ta Ubuntu 9.10 64 bit. H egkatatasi mesa apo ta windows san efarmogi.Ola roloH.


Beltiomeni h arxiki emfanisi ton Ubuntu.Exoun kai kati wallpaper parapano aftin ti fora. Prosopika exo afti me ta xorta kai exo tis 2 grammes ergaleion diafana kai gamaei apo look.

Eirthe loipon na balo tous drivers gia ti karta grafikon.
Edo h Acer pos ta exei kataferei kai den katalabainei to pc ti karta exo. Oute sta widnows 7 oute sta Ubuntu.Thelei kati tropopoimena drivers me ena arxeio nv_disp.inf gia na dei sta "xartia" ti karta grafikon exo.(GT 130M).
Meta apo loigo psaksimo tous ebala kai etreksa na energopoihso to Compiz Fusion. Ti oraia.
Ta function Keys douleboun mia xara.(foni,fotinotita,anapse-sbise othoni, next play kai pause keys gia to music player.)
Den doulebei kala ena san touchpad gia na anebpkazeis ti foni sernontas to daxtilo pano tou. Den peirazei omos douleboun ta Function Keys kai allazo ti foni apo ekei pera.
O ixos entaksi mou fanike me ta ixeia tou laptop. Den ta exo dokimasei me akoustika gia na katalabo kalitera tin poiotika kai katharotita tou eixou.

o CPU ( Intel p7350 2GHZ) doulebei opos kai sta vista 5-10 kai kapou kapou kati spikes sta 20%.
To Compiz den kolaei katholou se mena. Exo to kibo me diabaneia ola ta efe megistopoihseis,elaxistopoihseis se random seira.


Den eimai sigouros alla nomizo to laptop antexei perisoteri otan me mpataria apo oti me ta Windows 7.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #55452 από tsoutsagr στις 03 Νοεμβρίου 2009, 6:42μμ

tsoutsagr

μέλος από: 2/11/2009
μηνύματα: 8 αποδεκτές 0
Ksexasa na po oti pedebomai akoma me to buit in Microphone kai den exo dokimasei kapou tin built in Camera
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login