Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Όταν γεννήθηκα ο γιατρός είπε στον πατέρα μου: Λυπάμαι, έκανα ό,τι μπορούσα αλλά επέμενε να βγει...
Δευτέρα, 29 Απριλίου

θερμομετρο υδραργυρου

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #62593 από stefanos1996 στις 10 Ιουνίου 2010, 8:52μμ

stefanos1996

μέλος από: 6/5/2010
μηνύματα: 244 αποδεκτές 0
προχθες ειχε πυρετο ο μικρος αδερφος μου και ειμουνα μονος στο σπιτι μαζι του (εγω διαβαζα για τις εξετασεις και αυτος καθοταν στο κρεβατι)
οι γονεις μου λιπανε στη δουλεια! ξαφνικα με περνει η μητερα μου τηλ. και μου λεει να του βαλω θερμομετρο. λοιπον παω εγω περνω το θερμομετρο
και ετσι οπως το κουναω για να κατεβει η γραμμουλα ακουμπαει πανω στο μπλανκο (επεειδη διαβαζα και ειμουνα στο γραφειο) και σπαει. ευτηχως δν το ακουμπησα. χωρις να παρω τηλ. την μανα μου να της πω τι εγινε περνω την ηλεκτρικη σκουπα και μαζευω τα μπιλλακια του υδραργυρου! διαβασα μετα στο ιντερνετ οτι δεν πρεπει να τα μαζευεις με την σκουπα αλλα οταν γυρισε η μητερα μου απ την δουλει της το ειπα και δν μου ειπε τπτ για την ηλεκτρικη σκουπα! αλλα στο ιντερνετ διαβασα οτι πρεπει να την πεταξω. εσεις τι λετε???? σας εχει γινει τπτ παρομιο??
αν ναι τι κανατε??
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #62594 από Webmaster στις 10 Ιουνίου 2010, 9:12μμ

Webmaster

Εικονίδιο
Administrator
μέλος από: 14/8/2002
μηνύματα: 1879 αποδεκτές 0
Είσαι ηλίθιος διότι αυτό που έκανες σε δηλητηρίασε. Ο υδράργυρος είναι τοξικότατος και εξατμίζεται εύκολα και μόνο που ανάπνεες τους ατμούς έκανες μεγάλη μαλακία.

Να τηλεφωνήσεις το κέντρο δηλητηριάσεων αμέσως και να τους πεις τι μαλακία έκανες και αυτοί θα σου πουν τι να κάνεις μετά.

Επίσης να εξαφανίσεις τα θερμόμετρα υδραργύρου και να βρεις έναν καλό δικηγόρο να κάνεις μήνυση στον άχρηστο φαρμακοποιό που σου το πούλησε.


Κέντρο Δηλητηριάσεων για την Ελλάδα: 210 - 7793777


-----------------
The only unbearable thing is that nothing is unbearable.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #62595 από AN21 στις 10 Ιουνίου 2010, 9:13μμ

AN21

Εικονίδιο
μέλος από: 11/1/2010
μηνύματα: 61 αποδεκτές 0
Ο υδράργυρος είναι δηλητήριο. Κανονικά έπρεπε να καλέσεις την Πυροσβεστική, είναι δουλειά της να τον μαζέψει. Η σκούπα πάει για πέταμα αλλα μη τη πας στα σκουπίδια, θα μολύνεις αισχρά τη γη και τη θάλασσα. ΑΙΣΧΡΑ ομως. Νομίζω πρέπει να πάρει και πάλι την πυροσβεστική ή την αστυνομία.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #62596 από Webmaster στις 10 Ιουνίου 2010, 9:17μμ

Webmaster

Εικονίδιο
Administrator
μέλος από: 14/8/2002
μηνύματα: 1879 αποδεκτές 0
ΑΝ21 η σκούπα το μόνο που έκανε ήταν να πάρει τον υδράργυρο, να τον χωρίσει σε μικρότερες μπίλιες και να εξατμίσει μεγάλο μέρος του. Άσε που τον κάνει spread στο δωμάτιο χειρότερα γιατί τον περνάει μέσα από το φίλτρο.

Φίλε εχεις δηλητηριάσει και το δωμάτιο και τον εαυτό σου άσχημα και οι επιπτώσεις θα φανούν αργότερα αλλά τώρα μπορεί να υπάρχει τρόπος να μαζευτεί η κατάσταση. Να μιλήσεις με αυτούς που σου είπα και αμέσως μάλιστα.

Επίσης σαν προσωρινή λύση άνοιξε ό,τι πόρτα και παράθυρο υπάρχει για να αεριστεί το δωμάτιο.



-----------------
The only unbearable thing is that nothing is unbearable.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #62598 από Σηπτικό Βόδι στις 10 Ιουνίου 2010, 9:59μμ

Σηπτικό Βόδι

μέλος από: 8/4/2010
μηνύματα: 917 αποδεκτές 0
Πω φίλε μου 'χει συμβεί και μένα κάτι παρόμοιο με υδράργυρο ! Το έσπασα καταλάθος, και το πέταξα στα σκουπίδια (δε μάζεψα τα μπαλάκια με τα χέρια, αλλά με ένα κομμάτι χαρτί) !
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #62601 από Doctoras στις 10 Ιουνίου 2010, 10:14μμ

Doctoras

μέλος από: 31/8/2009
μηνύματα: 1978 αποδεκτές 0
Δεν παιζουν με τετια πραγματα φιλε.Κοιτα ενταξι απο την στιγμη που δεν ηρθε σε επαφη με   εσενα καλος.Απλα πες στο στην μανα σου τι εγινε.Και πες της να παρει την σακουλα απο την σκουπα και να την πεταξι αμεσος.
Εγω εχω σπασει αμετρτες φορες και μαλιστα τα κραταγα σε ενα βαζακι μεχρι που το εδιξα στον μεγαλο μου αδερφο και το ειπε στην μανα μου και με πειρε και με σηκωσε πριν κατι μερες δηλαδη την τελευτεα φορα το μαζεψα και εγω με χαρτι τα εφερα κοντα ενοθηκαν και τα εβαλα στο βαζακι με σιριγκα.Εσυ αυτο που πρεπει να κανεις αν ξανασυμβει ειναι αν το μαζεψεις και να το πεταξεις στον καδο σκουπιδιων της γειτονιασ σου αμεσος.

Κατι ακομα.Admin προπερσι απαγορεψαν την κυκλοφορια στα θερμομετρα και μερικοι εχουν ακομα απο αυτα.Εγω δυστιχως εσπασα το τελεφτεο πριν λιγο καιρο.Μπορει να ειναι επικινδινα αλλα ειναι τα πιο σταθερα και αντε να βρεισ ξανα τωρα.Η αληθεια ειναι οτι επρεπε να κατεργηθουν καθος περιεχουν μια πολυ επικινδυνι ουσια που σε σκοτωνει
αν καταπιεις ενα μπαλακι εστο απο αυτο.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #62603 από trinity στις 10 Ιουνίου 2010, 10:16μμ

trinity

Εικονίδιο
μέλος από: 29/5/2010
μηνύματα: 52 αποδεκτές 0
εχμ χαλαρωστε λιγουλακι
δεν ειναι τοσο μεγαλη η ποσοτητα σε ενα θερμομετρο υδραργυρου για να γινει Ο ΧΑΜΟΣ

απλα επρεπε ν ανοιξεις παραθυρα κ να μην χρησιμοποιουσες τη σκουπιτσα

σε καθε περιπτωση δεν θα παθεις k τπτ απο ενα κ μονο θερμομετρο
σκεψου μονο ποσα σπανε μεσα στα νοσοκομεια ;)

επισης απαγορευτηκαν πολυ προσφατα, οποτε αν το εχουν εδω κ κατι χρονια δεν φταιει κανενας φαρμακοποιος που τους το πουλησε

λοιπονε αφου αυτο εγινε προχθες
αν τπτ απολυτως δεν παθατε ως σημερα
γλιτωσατε απ το μοιραιο Hg (aka υδραργυρος)


προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #62605 από Webmaster στις 10 Ιουνίου 2010, 10:25μμ

Webmaster

Εικονίδιο
Administrator
μέλος από: 14/8/2002
μηνύματα: 1879 αποδεκτές 0
Trinity μπορεί να μιλάς λογικά αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις καλό είναι να υποθέτουμε το χειρότερο για να το προλάβουμε, διότι αυτό το *χειρότερο* είναι και το πιο πιθανό να συμβεί με αυτή την ουσία.

Το άλλο τώρα: Τώρα μόνο απαγορεύτηκαν; Δηλαδή μετά από τόσα χρόνια που έχουν κυκλοφορήσει τα άλλα θερμόμετρα, τώρα μόνο ξύπνησαν στην Ελλάδα να τα απαγορέψουν; Και γιατί δεν ενημερώνουν κανένα ότι αυτά μπορεί να σκοτώσουν κιόλας; Δεν θα έπρεπε να είναι μάθημα στα σχολεία και θέμα στις τηλεοράσεις;


-----------------
The only unbearable thing is that nothing is unbearable.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #62606 από trinity στις 10 Ιουνίου 2010, 10:27μμ

trinity

Εικονίδιο
μέλος από: 29/5/2010
μηνύματα: 52 αποδεκτές 0
μωρε να το υποθετουμε... αλλα μη φτανουμε κ στο αλλο ακρο

ειμαι χημικος οποτε ειπα να καθησυχασω ;)

τ οτι πρεπει να προσεχουμε πρεπει φυσικα..!

απαγορευτηκαν το 2009 νομιζω... κ ο κυριος κινδυνος ειναι οτι πολλες φορες τα δαγκωναν κ τα εσπαγαν μεσα στο στομα τους
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #62607 από stefanos1996 στις 10 Ιουνίου 2010, 10:37μμ

stefanos1996

μέλος από: 6/5/2010
μηνύματα: 244 αποδεκτές 0
webmaster περνω τηλεφωνο στο Κέντρο Δηλητηριάσεων και δεν το σηκονουν!
μολις εσπασε το θερμομετρο μα μολις εφερα τη σκουπα και τα μαζεψα. μολις εσπασε επισης πηρα ενα χαρτομαντιλο και το καλυψα τημυτη και το στομα. το ιδιο εκανα και στον αδερφο! τα μαζεψα που λες με τη σκουπα και την εβγαλα μετα εξω στο μπαλκονι. μετα ανοιξα την μπαλκονοπορτα και αφησα να αεριστει το δωματιο.. εννοειτε πωςειχα βγει με τον αδερφο μου απ το δωματιο και κατσαμε στο σαλονι. μολις ηρθε η μητερα μο τηςτα ειπα ολα και βγαλαμε την σακουλα απ την σκουπα και την πεταξαμε
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login