Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Μονογαμία είναι η καταπιεσμένη μορφή της πολυγαμίας.
Πέμπτη, 2 Μαΐου

paypal

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #90562 από kwstantinoss στις 08 Δεκεμβρίου 2011, 5:13μμ

kwstantinoss

Εικονίδιο
μέλος από: 19/5/2011
μηνύματα: 100 αποδεκτές 0
παιδια μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι η paypal?και πως παμε την κανουμε πως την χρησιμοποιουμε κ γενικα ολη την φαση paypal.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #90564 από Darkwin στις 08 Δεκεμβρίου 2011, 5:29μμ

Darkwin

banned
μέλος από: 7/6/2011
μηνύματα: 786 αποδεκτές 0
Από ότι ξέρω paypal είναι ένας λογαριασμός που έχεις στο ίντερνετ για να βάζεις τα λεφτά σου... για να έχεις ένα paypal, πολύ απλά μπες στο google και γράφεις paypal create account. Όταν πάρεις λεφτά από το Ίντερνετ τα βάζεις εκεί έτσι ώστε να μπορείς να αγοράζεις κάτι στο e-bay ή σε οποιοδήποτε άλλο e-shop.
προφίλάλλα...˵quote˶
6
Μήνυμα #90578 από koftoraFTOU στις 08 Δεκεμβρίου 2011, 10:11μμ

koftoraFTOU

μέλος από: 12/12/2010
μηνύματα: 30 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Είναι ένα σάιτ που εξασφαλίζει όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ασφάλεια στις συναλλαγές μέσω διαδικτύου. Ουσιαστικά είναι ο μεσολαβητής ανάμεσα σ'εσένα (ως αγοραστή) και στον πωλητή.
Μέσω πιστωτικής ή προπληρωμένης κάρτας μεταφέρεις τα λεφτά στο paypal κι αυτό με τη σειρά του τα μεταφέρει στον πωλητή. Όταν στέλνεις απευθείας τα λεφτά στον πωλητή υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να πέσεις σε απατεώνα, να στείλεις τα λεφτά και να μην πάρεις ποτέ ό,τι αγόρασες. Μπορείς βέβαια να το κυνηγήσεις νομικά, αλλά αυτό είναι χρονοβόρο και κοστοβόρο. Το paypal ελέγχει την αξιοπιστία των πωλητων, άρα ελαχιστοποιύνται οι κίνδυνοι. Επίσης, υπάρχει πολιτική επιστροφής των χρημάτων σου στο απίθανο ενδεχόμενο ένας πωλητής να αποδειχθεί αφερέγγυος.
Το κακό είναι ότι δε δέχεται τις χρεωστικές κάρτες Maestro (δηλαδή τις κάρτες που βγάζουν οι τράπεζες ώστε να σηκώνεις λεφτά από τον λογαριασμό σου μέσω ΑΤΜ), οπότε πρέπει να έχεις ή πιστωτική ή προπληρωμένη κάρτα. Για την προπληρωμένη κάρτα (παρέχουν σίγουρα η ΑΤΕ, η Πειραιώς και η Eurobank) χρειάζεσαι εκκαθαριστικό, οπότε και πάλι χρειάζεσαι τη συνδρομή κάποιου ενήλικου. Ένα άλλο μειονέκτημα είναι ότι παίρνει μια μικρή προμήθεια επί των αγορών που κάνεις, όμως το γεγονός ότι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο νομίζω ότι αντισταθμίζει αυτό το μειονέκτημα.
Αν ενδιαφέρεσαι για αγορές μέσω ίντερνετ προτίμησε Ευρωπαϊκές ιστοσελίδες ή ψάξ'το πολύ το θέμα, γιατί οι αγορές πχ από ΗΠΑ μπορεί να φορολογηθούν στον εκτελωνισμό και να καταλήξεις να πληρώνεις τελικά 150€ για ένα ζευγάρι παπούτσια αξίας 35€, όπως την πάτησε πρόσφατα μια γνωστή μου. Αυτά!
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login