Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Μεγάλες στιγμές της αρχαιότητας: Που βρώμαγαν από Αθήνα μέχρι επαρχία body odor όλοι ανεξαιρέτως επειδή κάνανε μπάνιο μια φορά το μήνα και δεν υπήρχαν και αποσμητικά
Πέμπτη, 2 Μαΐου

Είμαι άσχημος τι να κάνω;

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #116686 από billys96 στις 28 Ιανουαρίου 2013, 10:00πμ

billys96

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 27/1/2013
μηνύματα: 34 αποδεκτές 0
Γειά σας, ονομάζομαι Βασίλης και είμαι 17 χρονών (σχεδόν). Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν έχω κάνει ποτέ σχέση, και σε αυτό φταίει η εμφάνισή μου (έχω φάει σε ένα χρόνο 7 συννεχόμενες χιλόπιτες). Συγκεκριμένα, στην ηλικία που βρίσκομαι μετράνε 2 πράγματα για να κάνεις σχέση, η εμφάνιση (που για εμένα και για πολλούς/ες παίζει τον κύριο ρόλο) και ο χαρακτήρας. Από χαρακτήρα τα πάω θαυμάσια, και το χιούμορ μου έχω, και τα ενδιαφέροντά μου και γενικά είμαι μέσα σε όλα. Κολλιτούς φίλους δεν είχα ποτέ αλλά παρέες πάντα είχα (άλλες στο δημοτικό, άλλες στο γυμνάσιο και νέες τώρα στο λύκειο). Αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι. Άλλωστε μου το έχουν πει και κάποιες από αυτές ότι δεν είμαι ωραίος.
Για να γίνω σαφής, είμαι ψιλός, 1,80+, έχω κάποια παραπάνω κιλά αλλά πάω γυμναστήριο για γράμμωση (πρόσφατα το ξεκίνησα) αλλά πιστεύω ότι κύριο ρόλο παίζει το πρόσωπό μου, διότι δεν έχω ωραία χαρακτηριστικά. Είμαι ψιλός αλλά και μεγαλόσωμος με πλάτες και όλα τα σχετικά, αλλά το πρόβλημα είναι ότι έχω μεγάλο κεφάλι και δεν με γοητεύει. Έχω μπλε μάτια, ξανθά μαλλιά αλλά πιστεύω ότι είμαι άχαρος (έχω πολύ χοντρά φρύδια κ.α.) Επίσης έχω αφήσει μακρύ μαλλί (γύρω στα 7-8 εκατοστά) και το μακραίνω και άλλο. Σκοπεύω να κάνω ραστα, ώστε η προσοχή των κοριτσιών να πεύτει εκεί και να κρύβεται κάπως το πρόβλημα. Επίσης έχω βάλει σκουλαρίκι και σκοπεύω να ανοίξω και άλλες τρύπες. Όσο για το μαλλί μου γίνεται απαίσιο τώρα, αλλά τι να κάνω; Επίσης 2 χρόνια έκανα μοικάνες, είχα ξυρισμένο κεφάλι και τέτοια αλλά δεν είδα προκοπή.
Αυτό που κάνει χειρότερη την κατάσταση είναι ότι ενώ το λέω στους γονείς μου, αυτοί νομίζουν ότι είμαι ομορφονιός και αηδίες, και τους εξηγώ ότι μια σοική κοπέλα θα προτιμίσει ένα από τα αγόρια που είναι όμορφα παρά εμένα. Δεν λέω ότι είμαι φριχτός, άχαρος θα έλεγα αλλά ενώ υπάρχουν πολύ πιο όμορφα αγόρια από εμένα (τα περισσότερα αγόρια είναι πολύ πιο όμορφα από εμένα) μια φυσιολογική θα τα προτιμούσε. Ακόμα και να έκανα σχέση με κάποια του γούστου μου, θα ήταν προσωρινό γιατί σε λιγότερο από καμιά βδομάδα θα είχε βρει κανένα άλλο αγόρι πιο όμορφο από εμένα και θα την είχε κάνει. (Είναι σαν να σας λέω τι προτιμάτε πιτόγυρο ή όσπρια;;;).
Και ένα παράδειγμα ότι δεν φταίει ο χαρακτήρας μου. Εϊχα γνωρίσει κάποια μέσω facebook από άλλο σχολείο και μιλούσαμε πολύ. Εγώ δεν είχα βάλει φώτο στο προφίλ μου. Αυτή δεν ήταν και πολύ όμορφη, πολύ μέτρια θα έλεγα αλλά μου άρεσε. Της το είπα μετά από ένα μήνα, εκείνη χάρηκε αλλά όπως ήταν αναμενόμενο μου ζήτησε να της στείλω φώτο. Το απέφυγα όσο μπορούσα αλλά όταν έστειλα η χαρά της δεν κράτησε πολύ. Την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια και από τότε κόψαμε επικοινωνία. Δεν μου το είπε βέβαια αλλά δεν θέλει και πολύ μυαλό.
Εγώ από εσάς δεν θέλω συμβουλές τύπου να αποδεκτώ τον εαυτό μου και τέτοια. Αν είχα αποδεκτεί τον εαυτό μου, πάει να πει ότι δεν θα προσπαθούσα να τον αλλάξω. ¨Αρα ούτε γυμναστήριο θα είχα ξεκκινήσει ούτε σκουλαρίκι θα είχα βάλει (για το οποίο κάποιες κοπελιές μου έχουν πει ότι μου πάει). Θέλω να μου πείτε τι μπορώ να κάνω. Μπορώ ας πούμε να πάω σε κάνα κατάστημα σαν τα Hondos (ή και σε αυτά) για να κάνω τίποτα αλλαγές;(π.χ. περιποίηση δέρματος, ή τέλος πάντων να μου πουν αυτοί). Ή μην μου πείτε να βρω από αυτές που τους αρέσω, γιατί είναι σάβρες κυριολεκτικά (και φυτά, μαζεμένες και ξενέρωτες) και δεν έχω τον εαυτό μου για τα σκουπίδια. Επίσης θέλω μια γυναικεία γνώμη, αν οι πολλές τρύπες και τα ράστα αρέσουν στα κορίτσια.
Ευχαριστώ που με ακούσατε, περιμένω απάντηση!!!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #116691 από billys96 στις 28 Ιανουαρίου 2013, 12:51μμ

billys96

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 27/1/2013
μηνύματα: 34 αποδεκτές 0
καμιά συμβουλή;;
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #116698 από jkarts στις 28 Ιανουαρίου 2013, 2:54μμ

jkarts

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2013
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0
πιστευω οτι η ραστα δεν θα καλυτερευε τα πραγματα. αφου λες οτι εχεις μεγαλο κεφαλι η ραστα θα το κανει διπλασιο, ασε που δεν παει σε πολλους. κοψε το μαλλι σου καλυτερα και επικεντρωσου στα ασχημα σημεια σου και διορθωσε τα. το να κανεις πραγματα που δεν σου αρεσουν για να αρεσεις στις κοπελες ειναι χαζο. οσες τρυπες και να κανεις, τρυπες στο νερο θα ειναι.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #116716 από billys96 στις 28 Ιανουαρίου 2013, 5:00μμ

billys96

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 27/1/2013
μηνύματα: 34 αποδεκτές 0
Ναι οκ, οταν λες να επικεντρωθω στα ασχημα σημεια τί εννοείς; Μπορώ να πάω σε κάποιον ειδικό για βοήθεια; (π.χ. Hondos?);
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #116726 από McGarrett στις 28 Ιανουαρίου 2013, 5:26μμ

McGarrett

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2013
μηνύματα: 25 αποδεκτές 0
Λοιπόν Βασίλη , κατ' αρχήν σε καταλαβαίνω γιατί στην ηλικία σου έτσι ακριβώς σκεφτόμουν.
Το ότι ξεκίνησες γυμναστήριο είναι ότι καλύτερο μπορούσες να κάνεις.Η άποψή μου είναι ότι η γυμναστική ομορφαίνει γενικά την εικόνα μας και όχι μόνο το σώμα μας.Αρκεί βέβαια να μην τα παρατήσεις με την μία, και να μην περιμένεις να δεις αποτελέσματα από την πρώτη εβδομάδα... Η σωστή διατροφή θα επιταχύνει την εμφάνιση των αποτελεσμάτων κατά πολύ, οπότε ζήτα κάποια διατροφή από τους γυμναστές του γυμναστηρίου σου.

Τώρα για το μαλλί... Το καλύτερο είναι να ψάξεις κάποιο καλό κομμωτήριο (ρώτα κανέναν φίλο σου, με ωραίο μαλλί κατά προτίμηση :P) , εκεί μπορείς να πάρεις απόψεις για κάποιο νέο κούρεμα από τον κομμωτή/κομμώτρια , που σίγουρα κάτι παραπάνω θα ξέρει απ' όλους...!

Για τα σκουλαρίκια τι να σου πω... και εγώ το δοκίμασα τότε, μου είπαν πως μου πήγαινε αλλά το έβγαλα γιατί στην τελική εμένα δεν μου άρεσε και αυτό είχε μεγαλύτερη σημασία...!

Τέλος ανέφερες τα φρύδια σου... Αν είναι τόοοσο χοντρά που να φαίνονται τόσο άσχημα , πήγαινε σε αισθητικό ( μην ακούσω θεωρίες για γκέι και τέτοια...!) , αυτός θα στα φτιάξει μια χαρά...!

Πάνω απ όλα μη σκας... είναι η ηλικία τέτοια που όλοι βλέπουμε τα πάντα χάλια. Με το καιρό περνάει και αυτό.
Ελπίζω να βοήθησα...! :)
προφίλάλλα...˵quote˶
6
Μήνυμα #116728 από aglina στις 28 Ιανουαρίου 2013, 5:27μμ

aglina

Εικονίδιο
μέλος από: 7/12/2012
μηνύματα: 667 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Γεια σου.
Μην σκευτεσε μονο τα μιονεκτιματα σου αλλα κ τα ΘΕΤΙΚΑ σου!
Η ομορφια ειναι υποκιμενικη! κ δεν εχει σχεσει με τα κιλα. Αυτο μου το αποδιξαν τα παιδια της ταξης μου. Οταν τα ρωτησα γιατι μου απαντησαν επιγη εχει μπλε ματια. Εσυ εχεις αυτο το πρωτεριμα κ δεν το βαζεις στα ++ σου? Ποσοι ηθοπιοι υπαρχουν που εχουν ιδιετερα χαρακτιριστηκα πχ.rabert patison. Τα ραστα εκτος οτι προσθετουν ογκο πολλα κοριτσια τα εχουν σινδιασει με την βρομια. Εμενα δεν μου αρεσουν μου αρεσουν οι τσιβες αλλα σε πολυ συγγικριμενα ατομα που μπορουν να το υποστιριξουν κ με το ντισιμο τους. Τα ραστα μην τα κανεις μονο για να σε προσεξουν οι αλλοι αλλα γιατι τα πιστευεις. Το ιδιο ιδια συμβενει κ με τα σκουλαρικια. Προσωπικα δεν μου αρεσει να εχει ο αλλος πολλες τρυπες η μονη μου αρεσει ειναι στο φρυδι.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #116731 από Webmaster στις 28 Ιανουαρίου 2013, 5:32μμ

Webmaster

Εικονίδιο
Administrator
μέλος από: 14/8/2002
μηνύματα: 1879 αποδεκτές 0
Εδώ δες.

Και δες το προσεκτικά μέχρι τέλους.



-----------------
The only unbearable thing is that nothing is unbearable.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #116761 από billys96 στις 28 Ιανουαρίου 2013, 10:36μμ

billys96

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 27/1/2013
μηνύματα: 34 αποδεκτές 0
Παιδια ειλικρινα ευχαριστω για τις συμβουλες σας. Aglina έχεις δίκιο, ότι η ομορφιά είναι υποκειμενική και ότι να κοιτάζω και τα θετικά. Πρώτων, τα θετικά μου (ψιλός, μπλε μάτια) είναι λιγότερα από τα αρνητικά μου. Επίσης η ομορφιά είναι υποκειμενική, αλλά όχι σε μεγάλο βαθμό. Θέλω να πω δηλαδή ότι είναι υποκειμενική αλλά μόνο για μικροδιαφορές, εγώ είμαι άχαρος και οι όμορφες που μου αρέσουν έχουν όλες την ίδια άποψη.
Και μια ερώτηση: Άμα πάω στον αισθητικό για τα φρύδια και μου τα λεπτύνει, μετά θα ξαναφυτρώσουν στην περιοχή την οποία θα αποτριχώσει και θα πρέπει να τα φτιάχνω κάθε 3 και λίγο ή θα είναι μόνιμο;
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #116765 από aglina στις 28 Ιανουαρίου 2013, 10:47μμ

aglina

Εικονίδιο
μέλος από: 7/12/2012
μηνύματα: 667 αποδεκτές 0
Σκεψου θετικα μην στεναχοριεσαι. Η ψυχολογια βοηθαει πολυ στην ομορφια. Οτι εισαι ξανθος δεν παει να πει οτι δεν ειναι καλο. Ολα το κοριστια εχουν ερωτευτει εναν ξανθο γαλανοματη.
Για τα φρυδια: Το απο τελεσμα δεν ειναι μονιμο μετα απο λιγο καιρο θα ξαναβουν. Βεβαια λενε οτι σε μερικα σημια στο φρυδη δεν ξαναβγενουν για αυτο προσεχε. Αν δεν θες να πασ δε αισθητηκο μπορεις να ζητισεις απο μια φιλη σου να στα βγαλει. Αν τα βγαλεις μην το κανεις υπερβολικα. Προσπαθησε να τα λεπτενεις σιγα σιγα ωτε να μην φαινεται αποτομα η αλλαγη.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #116791 από billys96 στις 29 Ιανουαρίου 2013, 3:03μμ

billys96

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 27/1/2013
μηνύματα: 34 αποδεκτές 0
Οκ, κάτι τελευταίο, μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια κρέμα για σπυράκια η οποία να δράει γρήγορα;; (είμαι στην εφηβία και έχω μερικά, όχι πολά βέβαια αλλά καλό θα ήταν να το φροντίσω). Και αισθητικό μπορώ να βρω στα Hondos?
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login