Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Το έγκλημα δεν αποδίδει, έχει όμως καλό ωράριο.
Πέμπτη, 9 Μαΐου

Μισω την εποχη μας!

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #121198 από MiRwtasPwsPairn στις 22 Ιουνίου 2013, 11:53μμ

MiRwtasPwsPairn

μέλος από: 10/12/2012
μηνύματα: 13 αποδεκτές 0
Το εχω σκεφτει παρα πολλες φορες.
Οι ανθρωποι τα παλια χρονια πιστευω παιρνουσαν πολυ καλυτερα χωρις ιντερνετ , κινητα και λοιπα. Οι ρυθμοι ζωης δεν ηταν τοσο γρηγοροι , δεν πνηγοσουν σε μια πολη οπως σημερα και ο καθενας μπορουσε να ακολουθησει οποιο δρομο ηθελε στη ζωη του. Σημερα ζουμε σε μια κοινωνια οπου το μελλον μας εμας το νεων ειναι ενα , να διαβασουμε , να μπουμε σε καποια σχολη και να βρουμε δουλεια. Νιωθω σαν η ζωη μου να ειναι μια ρουτινα και να ειναι προδιαγεγραμενη. Ειμαι 17 χρονων και νιωθω εγκλοβισμενος σε αυτην την αθλεια κοινωνια που ζουμε . Δεν πιεζομαι απο το σχολειο η κατι τετοιο , ισα ισα μου αρεσει να πηγαινω σχολειο, να διαβαζω και να ειμαι καλος στις επιδοσεις μου απλα νιωθω οτι στη ζωη μου δεν θα κανω πραγματα που θελω και επιθυμω η να εκφραστω οπως εγω θελω. Τις παλιες εποχες πιστευω οτι και το φλερτ και οι ερωτες ηταν πολυ καλυτεροι απο σημερα, οι κοπελες ηταν πιο γλυκες και δεν κοιτουσαν οπως σημερα μονο να κανουν σεξ και μετα να συζητησουν με τις φιλες της ποσο τον ειχες , αν ησουν καλο και λοιπα.Σημερα ρομαντικο θεωρειται να εχεις μηχανη , iphone και να εχεις αρκετα like στο facebook.Νιωθει κανεις αλλος οπως εγω?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #121200 από p@n0s στις 23 Ιουνίου 2013, 2:27πμ

p@n0s

μέλος από: 23/6/2013
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0
Φιλε μου με εκφραζεις απολυτα το ιδιο νιωθω και εγω για την σημερινη εποχη δυστιχως ομως δεν μπορουμε να κανουμε κατι γι αυτο :/
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #121201 από MiRwtasPwsPairn στις 23 Ιουνίου 2013, 2:51πμ

MiRwtasPwsPairn

μέλος από: 10/12/2012
μηνύματα: 13 αποδεκτές 0
Πραγματικα ζηλευω τους παππουδες και τις γιαγιαδες μου. Μπορει οι εποχες που ζουσαν να ηταν δυσκολες αλλα ειχαν σιγουρα οι ζωες τους περισσοτερο ενδιαφερον απο οτι οι δικες μας
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #121202 από -Temeteron- στις 23 Ιουνίου 2013, 7:12πμ

-Temeteron-

Εικονίδιο
μέλος από: 7/6/2013
μηνύματα: 40 αποδεκτές 0
Λοιπόν καλημέρες. Εγώ είμαι 13 χρονών και κάμποσων μηνών οπότε προφανώς δεν έχω αρκετές εμπειρίες στη ζωή μου όμως θα πάρω τη θέση να εκφράσω τι έχω συμπεράνει μέχρι την παρούσα στιγμή στον (για τον πούτσο) κόσμο μας. Καταρχάς αγαπητέ MiRwtasPwsPairn κατ' εμέ το δύσκολο και το εύκολο, το όμορφο και το άσχημο, το καλό και το κακό, το ενδιαφέρον και το ξενέρωτο όπως άλλωστε και το ιδανικό μέλλον του κάθε νεαρού απο την ηλικία μου έως τη δική σου είναι υποκειμενικές έννοιες οπότε τα προαφερθέντα συμπεράσματά σου δεν είναι αντικειμενικά πλασμένα καθώς βασίζονται στην υποκειμενική και όχι στην αντικειμενική κρίση σου (που λογικα διαθέτεις σαν ανώτερο ον). Όπως ορθά έθεσε ο προλαλήσαντας p@n0s να 'ναι καλά ο άνθρωπος δεν μπορείς να κάνεις τίποτα πλέον, ειδικά αν δεν έχεις πείρα το πώς ήταν τότε και πώς τώρα-να ζήσεις 2 διαφορετικούς τρόπους ζωής. Τώρα έκανες συλλογή όλων των προβλημάτων απο τη στιγμή της γέννησής σου μέχρι την παρούσα και ανέφερες τα θετικά της τότε ζωής, αποσιωπόντας τα αρνητικά που ίσως δε συμβάδιζαν με τα πιστεύω σου ή το συννεφάκι που θεωρώ ότι είσαι εγκλωβισμένος. Σε καμία περίπτωση δε θα συνέβαινε το αντίθετο, δηλαδή να κατέρριπτες την τότε ζωή, διότι αυτό θα είχε ως αποτέλεσμα να καταντήσεις έρμαιο της λανθασμένης επιθυμίας σου να βρίσκεσε (δικαιολογημένα φυσικά) να εμπεριέχεσαι σε μία φούσκα ώστε να απέχεις από τον για τον ΠΟΥΤΣΟ (εις διπλούν) κόσμος μας! Αυτά σύμφωνα με τη δική μου κρίση, φυσικά βασισμένα στην υποκειμενικότητά μου!

Ίσως ο τρόπος μου να ήταν καυστικός, για πολλούς ίσως και προσβλητικός. Φυσικά δεν είχα τέτοιες προθέσεις. Ευχαριστώ, να είστε πάντα καλά και να έχετε a nice day.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #121203 από -Temeteron- στις 23 Ιουνίου 2013, 7:13πμ

-Temeteron-

Εικονίδιο
μέλος από: 7/6/2013
μηνύματα: 40 αποδεκτές 0
Αααααααα και για να μη νομίζετε ότι είμαι κανένα πλουσιόπαιδο που οι αμόρφωτοι γονείς μου μου λένε για έναν όμορφο κόσμο και με αποξενώνουν απο αυτόν με όπλο να μου παρέχουν τα πάντα είστε γελασμένοι. Όντως, και εγώ μισώ την εποχή μας.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #121218 από aglina στις 23 Ιουνίου 2013, 7:06μμ

aglina

Εικονίδιο
μέλος από: 7/12/2012
μηνύματα: 667 αποδεκτές 0
Εγω πιστευω πως ολα ειναι θεμα ψυχολογιας! Δηλαδη αν σκευτεσε μονο τα αρνητικα στο τελος δεν θα παθεις καταθληψη, δεν θα σε ενθουσιαζει τιποτα. Αν ομως σκευτεις λιγο θετικα ακομα κ το πιο απλο πραγματα του κοσμου. Για οτι συμβανει να σκευτεσε θετικα. πχ: βγηκαν τα κινητα δεν ειναι μονο αρνητικος ο ρολος τους (μοδα,κολιμα κ τετοια) αλλα κ θετικα οπως αν χρηαστεις βοηθεια. Ο κοσμος δεν γινεται να μηνει στασιμος.

*εγω πιστευω οτι ολα γινονται για καποιο λογο.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #121238 από paranoikos στις 24 Ιουνίου 2013, 11:06πμ

paranoikos

Εικονίδιο
μέλος από: 6/8/2012
μηνύματα: 206 αποδεκτές 0
εγω την μισω μονο και μονο μουσικης , θα ηθελα να ειμαι 40 χρονια πισω , στην ανθηση του μεταλ, του ροκ και γενικα της αληθινης μουσικης και οχι αυτης που παιζεται απο ενα πισι!!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #121922 από Alekos18 στις 18 Ιουλίου 2013, 1:13μμ

Alekos18

Εικονίδιο
μέλος από: 13/4/2012
μηνύματα: 69 αποδεκτές 0
Λοιπόν θα τα πω μια φορά. Τα βλέπεις όλα απαισιόδοξα. Κάθε εποχή έχει τα καλά της και τα κακά της. Όχι δεν έχει χαθεί ο ρομαντισμός, εσύ δεν τον έχεις βρει απλά. Όχι, δεν θεωρείτε ρομαντικό να έχεις iphone και μηχανάκι, απλά επιλέγεις να κρίνεις τους πάντες με ένα πρίσμα που δεν αντιπροσωπεύει καν την πλειοψηφία. Εαν όντως ζούσες σε μια παλαιότερη εποχή, πάλι δεν θα ήσουν ικανοποιημένος. Οι κοπέλες θα σου φαίνονταν ότι ψάχνουν μόνο το γάμο και κάποιον να "τυλίξουν" για να κάνουν παιδιά και θα νοσταλγούσες μια ακόμα παλαιότερη εποχή, όπου για εσένα 'τότε δεν είχε χαθεί ο ρομαντισμός ακόμη" ή ίσως να ήθελες να είναι πιο απλά τα πράγματα και να έβλεπες το απλό σεξ σαν κάτι καλύτερο. Επίσης πιθανότατα δεν θα τράβαγες στη ζωή σου να κάνεις ό,τι θέλεις, ίσα ίσα μάλλον θα ήσουν πιο καταπιεσμένος, με λιγότερες επιλογές, να εργαστείς σε ένα επάγγελμα της κοινωνικής σου τάξης ή να ακολουθήσεις υποχρεωτικά τη δουλεια του πατέρα σου. Δεν υπάρχει ιδανική εποχή, κατάλαβέ το, είναι στην φαντασία σου. Λέγεται "νοσταλγία της χρυσής εποχής" Γι'αυτό σταμάτα να μιζεριάζεις, τράβα και δυο σφαλιάρες στον εαυτό σου και ζήσε στο παρόν, με τα στραβά του και τα ωραία του. Δεν άλλαξε ο κόσμος, ο ίδιος είναι πάντα, με διαφορετικό περιτύλιγμα, απλά έχουμε την τάση να ωραιοποιούμε το παρελθόν. Όπως λες ότι τα χρόνια στο δημοτικό ήταν τα καλύτερα, ενώ 'όταν τα ζούσες δεν έβλεπες την ώρα να μεγαλώσεις. Θα ικανοποιηθείς ποτέ; Α, δες και το "Μεσάνυχτα στο Παρίσι" του Γούντι Άλεν
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #121923 από Alekos18 στις 18 Ιουλίου 2013, 1:15μμ

Alekos18

Εικονίδιο
μέλος από: 13/4/2012
μηνύματα: 69 αποδεκτές 0
Συν τοις άλλοις στο ψευδόνυμό σου μου έχεις βάλει στίχους από TUS και μου λες ότι μισείς την σύγχρονη εποχή;;;
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #121929 από Bluejack στις 18 Ιουλίου 2013, 5:16μμ

Bluejack

Εικονίδιο
μέλος από: 28/12/2007
μηνύματα: 713 αποδεκτές 0
Η εποχή μας είναι σκατά.
Μα και πριν 50 χρόνια πάλι απόσκατα ήταν.
Μπορώ να στο τεκμηριώσω αλλά βαριέμαι τώρα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login