Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Μια γκόμενα με κάλεσε προχθές... Έλα, μου είπε, δεν είναι κανείς σπίτι. Πήγα και όντως δεν ήταν κανείς.
Τετάρτη, 15 Μαΐου

Πρόβλημα με τη μητέρα μου

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #125683 από andrianna στις 28 Φεβρουαρίου 2014, 3:54μμ

andrianna

Εικονίδιο
μέλος από: 2/1/2013
μηνύματα: 30 αποδεκτές 0
Καλησπέρα,

Θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάτι που με απασχολεί. Το πρόβλημα είναι με τη μητέρα μου, η οποία δεν είναι καθόλου καλά ψυχολογικά. Συμπεριφέρεται παράξενα και γενικά δε δείχνει να στέκει. Κάνει ανούσιες συζητήσεις στα ξαφνικά, φέρεται σαν παιδί (π.χ. αν τρώει η αδερφή μου κάτι θα πρέπει να φάει κι αυτή αλλιώς κρατάει μούτρα). Ενδιαφέρεται μόνο για τον εαυτό της, είναι αχάριστη και με ό,τι κι να της κάνουν δεν ευχαριστιέται με τίποτα και αδιαφορεί για εμάς. Πιο παλιά είχαμε ζητήσει βοήθεια από έναν ειδικό αλλά αφού πήγε 5-6 φορές το σταμάτησε, επειδή της έγραψε να παίρνει κάποια φάρμακα (αντικαταθλιπτικά νομίζω) κι εκείνη δεν ήθελε. Έτσι, απορρίπτεται ο ειδικός, αφού α) δεν θέλει και β) δεν υπάρχουν χρήματα(ήταν το μοναδικό που μας πρότειναν δωρεάν). Επίσης, μένει μαζί μας ένας συγγενής μας, ο οποίος μας συντηρεί οικονομικά (όσο μπορεί βέβαια), επειδή όμως είναι μεγάλος σε ηλικία δεν μπορούμε να βασιζόμαστε πάνω του για μια ζωή. Τι μπορώ να κάνω εγώ, ώστε αν μείνουμε οι τρεις μας (εγώ, η αδερφή μου κι η μαμά μου) να μην καταλήξουμε εγώ με την αδερφή μου σε ίδρυμα και η μάνα μου στο φρενοκομείο; Βασικά, εγώ σε 1 χρόνο ενηλικιώνομαι, αλλά η αδερφή μου τι θα απογίνει; Δεν θέλω να μείνει μαζί της, γιατί ξέρω πως θα κακοπεράσει. Ήδη έχει αρχίσει να γίνεται σαν κι αυτή και να παίρνει τον κακό δρόμο (όπως ανέφερα και σε προηγούμενο θέμα) κι εγώ δεν νιώθω έτοιμη και ικανή για να αναλάβω ευθύνες, ενώ ξέρω πως δεν γίνεται αλλιώς. Ο πατέρας για εμάς είναι μια λέξη χωρίς ουσία, αφού ποτέ δεν μας βοήθησε και δεν ήταν δίπλα μας. Δεν μπορούμε να στηριχθούμε σε αυτόν, αφού κι εκείνος αδιαφορεί και δεν φέρνει ούτε τη διατροφή που θα έπρεπε (συνήθως ξοδεύει τα λεφτά του για τσιγάρα και αλκοόλ). Και για να μας ρίξει στάχτη στα μάτια κάθε φορά που έρχεται φέρνει 2-3 πράγματα από το περίπτερο (τσιπς, χυμό, τσίχλες). Και σκοπός του δεν είναι να έρχεται να μας βλέπει επειδή του λείπουμε (όπως ισχυρίζεται) αλλά για να πείσει τη μάνα μου να τα ξαναβρούνε και να ξαναγυρίσει και να τρώει από τα έτοιμα (δηλ. από του συγγενή μας).
Έτσι, δεν μπορούμε να μείνουμε ούτε με τον πατέρα μας 1ον γιατί δεν θέλουμε και 2ον επειδή δεν είναι ικανός για να μας φροντίσει. Και να προσθέσω επίσης, πως η μητέρα μου δεν έχει εργαστεί ποτέ της, οπότε ούτε κι εκείνη μπορεί να μας φροντίσει οικονομικά. Με λίγα λόγια εξαρτόμαστε από τον συγγενή.
Και κάτι ακόμη. Όταν ενηλικιωθώ θα μπορώ να έχω την κηδεμονία της αδερφής μου ή θα πρέπει να μείνει με τον γονιό που έχει την κηδεμονία της;
Ξέρω ότι τα έχω γράψει κάπως μπερδεμένα αλλά ήθελα να δώσω πληροφορίες και για τους δυο, ώστε να καταλάβετε για τι είδους ανθρώπους σας λέω. Αυτό ήταν το πρόβλημά μου. Αν μπορεί κάποιος ας δώσει μια απάντηση.
Ευχαριστώ.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #125687 από Webmaster στις 28 Φεβρουαρίου 2014, 9:03μμ

Webmaster

Εικονίδιο
Administrator
μέλος από: 14/8/2002
μηνύματα: 1879 αποδεκτές 0
Αφού ενώ έχει ιατρικό πρόβλημα το σύστημα εκεί δεν είναι ικανό να την αναγκάσει να υπακούσει το γιατρό και αντιθέτως δημιουργεί τόσα προβλήματα σε όλους εμείς εδώ τι άλλο να πούμε;

-----------------
The only unbearable thing is that nothing is unbearable.
προφίλάλλα...˵quote˶
7
Μήνυμα #125695 από Dieftharmenos στις 01 Μαρτίου 2014, 7:10μμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Την κηδεμονια μπορεις να την παρεις αλλα μαλλον θα βλαψεις την μητερα σου.Για να παρεις την αδερφη σου πρεπει να επικαλεστεις τα ψυχολογικα προβληματα της μητερας σου με αποτελεσμα το δικαστηριο να αναγκαστει να ενεργησει αναλογα με την κατασταση της(αναγαστικη παρακολουθηση απο ειδικους,κλεισιμο σε ψυχιατρειο).Εγω παντως αν ειναι ετσι οπως μας τα λες τα πραγματα θα το εκανα.

Ακομα πρεπει να ζητησης υποχρεωτικη καταβολη της διατροφης απο τον πατερα σου.

Ξερω οτι αυτα που σου λεω ειναι σκληρα αλλα για να επιβιωσεις εσυ και η αδερφη σου αυτα πρεπει να κανετε.Βεβαια βλεπω το ολο θεμα απο εξω και δεν ξερω κατα ποσο σου φαινονται αυτα εφικτα αλλα ειναι ο μονος δρομος γιατι εδω μιλαμε για ΕΠΙΒΙΩΣΗ
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #125717 από andrianna στις 02 Μαρτίου 2014, 10:39μμ

andrianna

Εικονίδιο
μέλος από: 2/1/2013
μηνύματα: 30 αποδεκτές 0
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Dieftharmenos: Το πρώτο είναι λίγο δύσκολο για να το κάνω, γιατί όπως και να΄ χει μητέρα μου είναι και δεν θέλω να περάσει την υπόλοιπη ζωής της κλεισμένη σε ένα ψυχιατρείο.
Το δεύτερο, όσες φορές κι αν του είπα να τα φέρει πάντα δίνει τα μισά ή λιγότερα ή και καθόλου κάποιους μήνες λέγοντας πως δεν του φτάνουν κτλ.. Είχα διαβάσει ότι μπορεί να γίνει κάτι και δικαστικώς αλλά δεν ξέρω αν ισχύει.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #125719 από Dieftharmenos στις 02 Μαρτίου 2014, 11:04μμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0
Έγραψε:(andrianna@02 Μαρτίου 2014)
Dieftharmenos: Το πρώτο είναι λίγο δύσκολο για να το κάνω, γιατί όπως και να΄ χει μητέρα μου είναι και δεν θέλω να περάσει την υπόλοιπη ζωής της κλεισμένη σε ένα ψυχιατρείο.
Το δεύτερο, όσες φορές κι αν του είπα να τα φέρει πάντα δίνει τα μισά ή λιγότερα ή και καθόλου κάποιους μήνες λέγοντας πως δεν του φτάνουν κτλ.. Είχα διαβάσει ότι μπορεί να γίνει κάτι και δικαστικώς αλλά δεν ξέρω αν ισχύει.

Δεν ειναι σιγουρο οτι θα μεινει κλεισμενh στο ψυχιατρειο...αυτο ειναι για ακραιες περιπτωσεις...

Φυσικα και μπορεις να κινηθεις νομικα στο θεμα της διατροφης...βεβαια χρειαζεσαι δικηγορο που χρειαζεται λεφτα...αλλα και παλι μπορεις απλα να πας μια επισκεψη για να ζητησεις συμβουλες...και τωρα αν θες που εισαι 17
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #125721 από andrianna στις 02 Μαρτίου 2014, 11:45μμ

andrianna

Εικονίδιο
μέλος από: 2/1/2013
μηνύματα: 30 αποδεκτές 0
Οκ,θα το έχω υπόψιν. Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια πάντως.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #128926 από m.artzi στις 15 Ιουλίου 2014, 11:21πμ

m.artzi

Εικονίδιο
μέλος από: 14/7/2014
μηνύματα: 10 αποδεκτές 0
Δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα μεινει στο ψυχιατριο για χρονια μετα απο κατι τετοιο με ειδικη παρακολουθηση μπορει να γινει καλα κ να γυρησει κοντα σας,οσο για την διατροφη μπορεις οπως λεει κ ο διεφθαρμενος να πας μια επισκεψη σε εναν δικηγορο και εγω εαν ημουν στην θεση σου θα την επαιρνα την κηδεμονια για το καλο της αδερφης σου για να μεγαλωσει σε ενα υγιες περιβαλλον
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login