Ubuntu Linux - Εξάπτει τις γκόμενες
Μην πτύετε καταγής
Όταν κάποιος σου κλέβει τη γυναίκα, δεν υπάρχει καλύτερη εκδίκηση από το να τον αφήσεις να την κρατήσει.
Σάββατο, 4 Μαΐου

Αντικοινωνικος Φοιτητης

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #135346 από endless στις 23 Οκτωβρίου 2015, 11:05μμ

endless

μέλος από: 25/6/2015
μηνύματα: 5 αποδεκτές 0
Γεια σε ολα τα μελη του φτου.Χρειαζομαι βοηθεια στο προβλημα που αντιμετωπιζω.Καταρχην να τονισω οτι ειμαι υπερβολικα ντροπαλος και λιγο αντικοινωνικος.Ολα αυτα πιστευα οτι θα τα ξεπερασω οταν ηρθα στην πολη που σπουδαζω.Λεω τι διαλο ? Ολο με καποιον θα βρω να κανω παρεα.Πραγματι στο δευτερο μαθημα βρηκα ενα παιδι και βγηκαμε για καφε και με κατι αλλα παιδια ολα ωραια.4 συνεχομενες μερες βγεναμε για καφε και ενιωθα ωραια.Δυστηχως μετα ολα αλλαξαν,σταματησαν να περνουν τηλεφωνο για καφε.Πλεον 3η εβδομαδα παω καθομαι διπλα τους στο αμφιθεατρο και νιωθω οτι δεν με θελουν.Μιλανε μεταξυ τους και εμενα δεν με δινουν πολυ σημμασια.Δεν θελω να μεινω ετσι μονος στην σχολη.Δεν λεω να ειμαι ολη μερα εξω αλλα για ενα καφε και καμμια φορα και για κανα ποτακι.Τι να κανω?Νιωθω οτι δεν μπορω να κανω πλεον φιλους γιατι ειναι 3η εβδομαδα και πιστευω οτι ολη εχουν κανει τις παρεες τους.Ειναι και αυτο το θεμα που εχω με την ντροπη που με κανει να μην μπορω να μιλησω ετσι οπως θελω και να με κανει να δισταζω να μιλαω σε αλλα ατομα.Να ψαξω να βρω αλλα παιδια,αν ναι πως να τους προσεγγισω?Σας ευχαριστω για τον χρονο σας και θα το εκτιμουσα πολυ αν θα μπορουσατε να με βοηθεσετε γιατι πραγματικα με κανει να νιωθω πολυ χαλια.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #135349 από nonreligius στις 24 Οκτωβρίου 2015, 12:00μμ

nonreligius

Εικονίδιο
μέλος από: 21/6/2015
μηνύματα: 298 αποδεκτές 0
Φίλε μου καταρχάς το ότι έχουν όλοι κάνει παρέες δεν λέει τίποτα. Όλα ακόμη είναι πολύ ευμετάβλητα. Δηλαδή σε ένα χρόνο παίζει άτομα που είναι τώρα συνέχεια μαζί να λένε ένα "γεια". Καλό είναι να ψάχνεις ταυτόχρονα και για άλλα άτομα, και αν δεις ότι κολλάς περισσότερο να αφήσεις σιγά σιγά τους άλλους. Δεν μπορεί, τόσα άτομα είναι στο αμφιθέατρο (στη σχολή μου τουλάχιστον έτσι είναι), όλο και κάποιος θα βρεθεί που να ταιριάζετε. Και εγώ είχα ένα θέμα (πρωτοετής είμαι και εγώ), είχα βρει μία πολύ ωραία παρέα αλλά παίχτηκε κάτι και πήγα σε άλλους. Τόσο απλά.

Για το ότι είσαι ντροπαλός είναι κάτι που πρέπει να ελέγξεις, χωρίς να εννοώ ότι πρέπει να γίνεις ο πιο κοινωνικός της σχολής σε μία μέρα. Θέλει χρόνο, αλλά όσο συναναστρέφεσαι και παίρνεις θάρρος θα σου φεύγει. Και εγώ μέχρι να πάω β λυκείου ήμουν μαζεμένος, τώρα στο Πολυτεχνείο λύθηκα μπορώ να πω. Η γνώμη μου είναι να αρχίσεις να μιλάς με όσους περισσότερους μπορείς, για μαθήματα, για καθηγητές, για τη φοιτητική ζωή, για κοπέλες, για ότι τέλος πάντων ενδιαφέρει τα παιδιά στην ηλικία μας.

Αν θες μπορείς να ασχοληθείς με κανένα χόμπυ, να διαβάσεις κανένα βιβλίο, να δεις ταινίες, σειρές κτλ να έχεις κάτι να λες. Για τους άλλους που λες ότι δεν σου πολυδίνουν σημασία, ενώ στην αρχή σε καλούσαν συνέχεια, πιστεύω ότι είναι το θέμα ότι είσαι ντροπαλός. Πάρε εσύ την πρωτοβουλία να πάτε για καφέ και άνοιγε εσύ θέμα συζήτησης όταν είσαι στην παρέα σου.

Υ.γ. θα σου πρότεινα να μπεις σε μικτή παρέα αν αλλάξεις τελικά, διότι είναι καλό να συναναστρέφεσαι με άτομα και του ίδιου και του άλλου φύλου. Αυτό θα σε βοηθήσει να λυθείς περισσότερο.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #135350 από endless στις 24 Οκτωβρίου 2015, 2:33μμ

endless

μέλος από: 25/6/2015
μηνύματα: 5 αποδεκτές 0
Έγραψε:(nonreligius@24 Οκτωβρίου 2015)
Φίλε μου καταρχάς το ότι έχουν όλοι κάνει παρέες δεν λέει τίποτα. Όλα ακόμη είναι πολύ ευμετάβλητα. Δηλαδή σε ένα χρόνο παίζει άτομα που είναι τώρα συνέχεια μαζί να λένε ένα "γεια". Καλό είναι να ψάχνεις ταυτόχρονα και για άλλα άτομα, και αν δεις ότι κολλάς περισσότερο να αφήσεις σιγά σιγά τους άλλους. Δεν μπορεί, τόσα άτομα είναι στο αμφιθέατρο (στη σχολή μου τουλάχιστον έτσι είναι), όλο και κάποιος θα βρεθεί που να ταιριάζετε. Και εγώ είχα ένα θέμα (πρωτοετής είμαι και εγώ), είχα βρει μία πολύ ωραία παρέα αλλά παίχτηκε κάτι και πήγα σε άλλους. Τόσο απλά.

Για το ότι είσαι ντροπαλός είναι κάτι που πρέπει να ελέγξεις, χωρίς να εννοώ ότι πρέπει να γίνεις ο πιο κοινωνικός της σχολής σε μία μέρα. Θέλει χρόνο, αλλά όσο συναναστρέφεσαι και παίρνεις θάρρος θα σου φεύγει. Και εγώ μέχρι να πάω β λυκείου ήμουν μαζεμένος, τώρα στο Πολυτεχνείο λύθηκα μπορώ να πω. Η γνώμη μου είναι να αρχίσεις να μιλάς με όσους περισσότερους μπορείς, για μαθήματα, για καθηγητές, για τη φοιτητική ζωή, για κοπέλες, για ότι τέλος πάντων ενδιαφέρει τα παιδιά στην ηλικία μας.

Αν θες μπορείς να ασχοληθείς με κανένα χόμπυ, να διαβάσεις κανένα βιβλίο, να δεις ταινίες, σειρές κτλ να έχεις κάτι να λες. Για τους άλλους που λες ότι δεν σου πολυδίνουν σημασία, ενώ στην αρχή σε καλούσαν συνέχεια, πιστεύω ότι είναι το θέμα ότι είσαι ντροπαλός. Πάρε εσύ την πρωτοβουλία να πάτε για καφέ και άνοιγε εσύ θέμα συζήτησης όταν είσαι στην παρέα σου.

Υ.γ. θα σου πρότεινα να μπεις σε μικτή παρέα αν αλλάξεις τελικά, διότι είναι καλό να συναναστρέφεσαι με άτομα και του ίδιου και του άλλου φύλου. Αυτό θα σε βοηθήσει να λυθείς περισσότερο.



Ευχαριστω για την απαντηση.Απλα εχω την εντυπωση οτι δεν με θελουν στην παρεα τους.Την Πεμπτη ειπα ενα παιδι απο την παρεα να παμε να δουμε ενα ματς και με ειπε δεν θελουν οι αλλοι.Δηλαδη δεν μπορουσαμε να παμε οι δυο μας?Μαλλον θα βρω αλλη παρεα αλλα και παλι δεν ξερω μου ειναι πολυ δυσκολο να κανω το πρωτο βημα
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #135354 από nonreligius στις 24 Οκτωβρίου 2015, 6:08μμ

nonreligius

Εικονίδιο
μέλος από: 21/6/2015
μηνύματα: 298 αποδεκτές 0
Δοκίμασέ το και δεν θα χάσεις. Μην τους αφήσεις όμως αμέσως, και για να "ξεψαρώσεις" βάλε στόχο να γνωρίσεις όσους περισσότερους γίνεται.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #135356 από endless στις 25 Οκτωβρίου 2015, 9:44μμ

endless

μέλος από: 25/6/2015
μηνύματα: 5 αποδεκτές 0
Έγραψε:(nonreligius@24 Οκτωβρίου 2015)
Δοκίμασέ το και δεν θα χάσεις. Μην τους αφήσεις όμως αμέσως, και για να "ξεψαρώσεις" βάλε στόχο να γνωρίσεις όσους περισσότερους γίνεται.


Χμμ.Πως θα μπορουσα να πλησιασω καποιον ωστε να του αρχισω την κουβεντα ετσι ωστε να μπορει να υπαρξει εποικοινωνια μεταξυ μας?Τι να παω εκει περα και να του πω τι ?
προφίλάλλα...˵quote˶
2
Μήνυμα #135539 από cronos10 στις 16 Νοεμβρίου 2015, 4:19πμ

cronos10

Εικονίδιο
μέλος από: 4/8/2013
μηνύματα: 8 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Φιλε μου και εγω ειμαι πρωτοετης και στις αρχες πιστευα σοβαρα οτι δεν θα βρω κανεναν ανθρωπο της προκοπης να κανω παρεα ολοι φαινοντουσαν βλακες και δεν μαρεσαν οι φατσες που εβλεπα αλλα μετα απο 20 μερες που ημουν μεσα στο σπιτι ολη μερα ξεκινησα να πηγαινω σε ενα ιντερνετ καφε, δεν ειχα υπολογιστη ακομα και τι καλυτερο απο το να παω σε ενα νετ να καω πανω στο πσ ετσι εκει ειδα κατι παιδια ειχαν πλακα και φαινοντουσαν νορμαλ τους επιασα την κουβεντα και τωρα κανουμε παρεα βγαινουμε ποτε ποτε και συνεχως γνωριζω κοσμο. Μπορει να μου πεις οτι ειμαι πιο κοινωνικος αλλα ολοι στην αρχη δυσκολα τα βλεπουμε απλα κανε πραγματα που σαρεσουν πχ γυμναστηριο η να πηγαινεις μονος σου να δεις εναν αγωνα δεν ειναι δυσκολο να πιασεις την κουβεντα με μια παρεα διπλα σου για το ποσο χαλια ηταν το σουτ στην τελευταια φαση καταλαβες.. μην περιμενεις να γινουν ολα μαγικα! μαλακες θα βρεις πολλους που δεν θα σε θελουν θα σε σνομπαρουν γαμα τους εχει πολλα ατομα μια φοιτητουπολη για να κανεις παρεα! Ελπιζω να βοηθησα!
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login