Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Το χασμουρητό είναι μια σιωπηλή κραυγή.
Πέμπτη, 16 Μαΐου

Δεύτερη φορά πρωτοετής

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #136703 από Apricot στις 04 Απριλίου 2016, 2:43πμ

Apricot

Εικονίδιο
μέλος από: 4/4/2016
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0


Πέρασα φέτος,(μετά απο 2 χρόνια),στη σχολή που ήθελα.Ο λόγος που άργησα να περάσω ειναι,κλασσικά, επειδή ειχα περάσει σε άλλη σχολή αρχικά .Η καθυμερινότητα στην άλλη σχολή ηταν πολύ καλή,είχα κάνει απο την αρχή πολλές παρέες,βγαίναμε,έκατσα ενα χρόνο και πέρασα αξέχαστα.Φέτος,πέρασα τελικα στη σχολή που εξ'αρχής ήθελα και πίστευα οτι τα πράγματα θα είναι 2 φορές καλύτερα αφου είμαι εκεί που θέλω.Ε λοιπόν,καμία σχέση...πέρασα Αθήνα,βρίσκομαι πολύ μακριά απο το πατρικό μου,και τη σχέση μου (δεν τίθεται θέμα να χωρίσω,γτ τα εχουμε 2,5 χρόνια και αγαπιόμαστε πολύ),όπως ειναι λογικό είχα φρικάρει στην αρχή γιατι δεν ήξερα σχεδόν κανένα στην Αθήνα και είχα έρθει απο κωμόπολη.Τέλοσπάντων,τα παιδιά στη σχολή μου μου φάνηκαν στην αρχή λιγο περίεργα,οι περισσότεροι είναι ήδη απο Αθήνα,(δεν λέω οτι είναι κακό,αλλα είναι αλλιώς να γνωρίζεσαι με ένα άτομο που έρχεται απο αλλόυ και είναι σε παρόμοια φάση με σενα και άλλο να γνωρίζεσαι με κάποιον μου μένει με τους γονείς του και έχει ήδη παρέες).Δυσκολεύτηκα πολύ να βρω παρέα,στη προϊγούμενη σχολή όλοι μιλούσαμε με όλους και γνωριζόμασταν,εδω δεν ήταν έτσι.Η παρέα που έκανα είναι καλά παιδιά ,συνήθως πάμε για περίπατο ή καφε,δεν εχουμε βγει βράδυ,φρικάρουν στη θέα τσιγάρου(απλού) κτλ. τέτοια φάση.Είναι πολυ οκ άτομα,κάνουμε τις πλάκες μας,αλλα είναι αρκετά ψαρωμένοι,και είμαστε οι 3 μας συνήθως.Έχω γνωρίσει και άλλα ατομα βέβαια,αλλα ενα "γειά" λεμε.Βλέπω άλλου φοιτητές (στο ίδιο έτος με μένα),να βγαίνουν,να ξενυχτάνε κτλ ,εγω απλά εχω ξενερώσει τόσο που λέω αντε να περάσει ο καιρός,να πάρω το πτυχίο να φύγω.Θέλω να κάνω παρέα και με άλλους,αλλά νομίζω οτι είναι αργά,γιατί όλοι γνωριστήκανε στο 1ο εξάμηνο στα εργαστήρια και φτιάξανε παρέες,όπως εγώ τη δική μου,και δεν ξέρω με ποιο τρόπο μπορώ τωρα να "χωθώ" και σε άλλη παρέα,να ξεφύγω λίγο,δεν μπορώ να ειμαι συνέχεια με 2 άτομα να κάνουμε τα ίδια και τα ίδια
Δεν κατήγορω βεβαίως κανέναν,ο μόνος υπεύθυνος της κατάστασης είμαι έγω που εξ'αρχής δεν άρχησα να μιλάω με όλους (και ας μη μου μιλούσαν) για να κοινωνικοποιηθώ.
Αν κάποιος πέρασε κάτι παρόμοιο ας μου προτείνει τι να κάνω απο δω και πέρα και αν υπάρχει ελπίδα να φτιάξουν στα άλλα έτη τα πράγματα :P
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #136706 από NebulaSpirit στις 04 Απριλίου 2016, 3:22πμ

NebulaSpirit

Εικονίδιο
μέλος από: 10/2/2016
μηνύματα: 91 αποδεκτές 0
Καταρχάς γιατί θες ντε και καλά να χωθείς σε μια παρέα όπως λες; Ζητάς την αποδοχή κάποιου; Έχεις ανάγκη να νιώθεις αποδεκτή; Αν έχεις κάνει 2-3 άτομα παρέα αρκούν, έτσι και αλλιώς οι μεγάλες παρέες δεν είναι ποτέ αληθινή παρέα. Είναι συμφέρον, είναι το ότι οι μισοί γουστάρουν τους άλλους μισούς και αποτελούντε και από άτομα που χρειάζοντε πολλούς γύρω τους για να αισθάνοντε ωραία. Όποιος τα έχει βρει με τον εαυτό του δεν τα χρειάζετε αυτά. Τα ξενύχτια που λες επίσης πάλι δεν έχουν νόημα. Στην σχολή μου όλοι όσοι είναι σε μεγάλες παρέες, ξενύχτια, κλαμπάκια και όλα τα σχετικά χρωστάνε τα μισά και παρα πάνω μαθήματα, ενώ όλοι οι μαζεμένοι φοιτητές που δεν τα κάνουν όλα αυτά παίρνουν πτυχίο στην ώρα τους και κάποιοι και ένα εξάμηνο νωριτερα. Διότι αυτός είναι ο σκοπός της σχολής το πτυχίο με καλό βαθμό, όλα τα άλλα μπορούν να περιμένουν. Αθήνα που είσαι τώρα, γενικά είναι ότι χειρότερο διότι στις σχολές κυβερνούν τα κόμματα, μαζεύτευε στα κτήρια η σάρα και η μάρα, οι αποστάσεις είναι τεράστιες, η Αθήνα πλέον επικίνδυνη και όπως είπες και εσύ οι Αθηναίοι φοιτητές έχουν ήδη τις παρέες τους. Καλύτερο για εσένα είναι να αποκτήσεις στενές φιλικές σχέσεις με 2-3 άτομα που και παρέα να κάνετε και να έχεις και 2-3 άτομα σε μια ώρα ανάγκης στην Αθήνα. Αν τα άτομα αυτά παρακολουθούν και τα μαθήματα ακόμα καλύτερα για να ανταλλάζετε και σημειώσεις και να μην εξαρτάστε από τα κόμματα που μοιράζουν σημειώσεις στα μέλη τους. Μείνε μακριά από αυτές τις εμετικές καταστάσεις των κομμάτων και τα εμετικά μέλη τους.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #136707 από Dieftharmenos στις 04 Απριλίου 2016, 9:07πμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0
Προφανως και να ξενυχτας που και που ειναι ωραιο.Μαγκα η λυση ειναι να κανεις φιλους εκτος σχολης και τελεια.Πανε γυμναστηριο,κανε καμια δραστηριοτητα ξερω γω και θα γνωρισεις κοσμο!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #136718 από katerinaki92 στις 05 Απριλίου 2016, 9:32μμ

katerinaki92

Εικονίδιο
μέλος από: 20/3/2016
μηνύματα: 10 αποδεκτές 0
προσπαθησε να γνωρισεις και αλλα ατομα στη σχολη σου ή και ατομα εκτος σχολης..καλοι και οι στενοι φιλοι που ειναι και αληθινοι φιλοι αλλα και οι ευρυτερες παρεες που σιγουρα δεν εχουν την ιδια αξια και βαρυτητα χρειαζονται !!! :) τα φοιτητικα χρονια ειναι τα καλυτερα και τα πιο ανεμελα λογω ηλικιας και ελευθεριας χρονου....γνωμη μου, να τα ζησεις οσο δεν παει και να ξενυχτας αφου λες πως θες κιολας να διασκεδαζεις με αυτον τον τροπο και γενικοτερα να περνας καλα γιατι δεν θα ξαναχεις ευκολα αυτην την ευκαιρια μετα την σχολη!! ;)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #136722 από Apricot στις 05 Απριλίου 2016, 11:12μμ

Apricot

Εικονίδιο
μέλος από: 4/4/2016
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

NebulaSpirit δεν εχει να κανει με το αν νιωθω ανασφαλεια και το αν θελω να νιωσω αποδοχη...ειμαι πρωτη χρονια σε ενα νεο μερος και μεχρι στιγμης ειμαι με 2-3 ατομα μονο,ειναι λογικο να θελω να συναναστρεφομαι και με αλλα ατομα της ηλικιας μ,και ως φοιτητρια ειναι καλο που και που να ξεφευγω.Ως πρωτο εχω βεβαια τη σχολη που ηθελα τοσο να περασω,και δεν εχω σκοπο να την αφησω πισω.

Dieftharmenos το σκεφτομαι αυτο που λες.Θα δω τι παιζει στη περιοχη μου και ολο και κατι θα αρχησω :)

katerinaki92 Θα δω εκτος σχολης τι μπορω να κανω,αλλα και στη σχολη θα προσπαθησω, και οτι γινει!Το ξερω,τα φοιτητικα χρονια ειναι τα καλυτερα,και το καταλαβα περυσι,οπως εγραψα και στο κειμενο.Φετος εχω απογοϊτευτει λιγο,αλλα ελπιζω να αλλαξει αυτο συντομα!
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login