Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Αν θες να προσέχουν οι άλλοι κάθε κουβέντα που θα πεις, τότε παραμίλα στον ύπνο σου.
Παρασκευή, 19 Απριλίου

Μοναξια

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #141433 από amandus στις 09 Ιουνίου 2018, 4:17πμ

amandus

μέλος από: 23/2/2018
μηνύματα: 12 αποδεκτές 0
Γεια σας μέλη του φτου. Το πρόβλημα μου είναι τό εξής:νιώθω πολυ μονος και δεν εννοώ από άποψη μόνο ερωτική γιατί ούτε από αυτό γίνεται κάτι αλλά κυρίως δεν έχω φίλους.οταν λέω φίλους εννοώ πραγματικούς.κανω παρέα με κάτι παιδιά από την τάξη μου αλλά δενν υυπάρχει εμπιστοσυνη .δεν έχω δηλαδή να πω τα προβλήματα μου σε κάποιον και να με βοηθήσει με κάποιο τρόπο χωρις δηλ να με κοροιδεβει για τα προβληματα μου και να μη με κραζει πισω απο την πλατη μου και τελικά να απομακρυνθει.πραγματικο φίλο δεν είχα ποτέ έως τώρα και αυτός πιστεύβω ειναι ό λογος που είμαι εσωστρεφής ντροπαλός κλπ.τι να κάνω.πραγματικα έχω ανάγκη να μιλήσω σε κάποιον και να με βοηθήσει να αντιμετωπίσω διάφορες καταστάσεις,όπως και εγώ να τον βοηθήσω σε ότι χρειαστεί,να περνάμε καλά κλπ.

ΥΓ είμαι αγορι και 16.5 χρονών.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #141436 από GiorgosMK στις 09 Ιουνίου 2018, 7:38πμ

GiorgosMK

Εικονίδιο
μέλος από: 9/2/2017
μηνύματα: 82 αποδεκτές 0
Γεια!Εγώ είμαι 16 χρονων(πρώτη λυκείου)
Αρχικά ήθελα να σου πω πως αντιμετωπίζω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα
Δεν έχω φιλους,μόνο άτομα που κάνω παρέα σπάνια,και αυτα είναι πολύ λίγα
Εγώ βασικά έχω μετακομίσει 2 φορές και αναγκαστικά να αλλάξω περιβάλλον οπότε και να είχα κάνει φίλους δεν θα ήμασταν ακομα.Ολα αυτά τα χρόνια έχω κάνει προσπάθειες να κάνω φίλους αλλά δεν ταιριάζω με κανεναν,προσπαθώ αλλά μάταια
Ίσως να φταίει πως ακόμα δεν έχω αποδεχτεί τον εαυτό μου και τα ελτωμμα
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #141437 από GiorgosMK στις 09 Ιουνίου 2018, 7:40πμ

GiorgosMK

Εικονίδιο
μέλος από: 9/2/2017
μηνύματα: 82 αποδεκτές 0
Το θέμα είναι πως εγώ κάνω αναγκαστικά παρέα με άλλους μόνο και μόνο για να μην ειμαι τελείως μόνος χωρίς να απολαμβάνω την φιλία τους και χωρίς να περνάω καλα
Αυτό κάνω μέχρι να φύγω για σπουδές και εκεί έχω ολες μου τις ελπίδες ότι θα γνωρίσω κάποιον που θα είμαστε φίλοι
Αν μπορείς κάνε το ίδιο αν και δεν είναι το σωστό
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #141442 από amandus στις 09 Ιουνίου 2018, 4:21μμ

amandus

μέλος από: 23/2/2018
μηνύματα: 12 αποδεκτές 0
Αυτό ακριβώς συμβαίνει και με εμενα (για αυτό που ειπες ότι κανεις αναγκαστικα παρεα με κάποιους και με αυτό που ειπες για της σπουδές)
Απλώς είναι μερικές φορές που λέω γιατί οι άλλοι γύρω μου να έχουν τόσους φίλους και εγώ όχι. μπορεί να κάνω και εγώ κάτι λάθος δεν ξέρω...
Και πολλές φορές με πιάνει κάτι σαν κατάληψη να το πω σαν να μη μου αρέσει η ζωή.
προφίλάλλα...˵quote˶
6
Μήνυμα #141443 από GiorgosMK στις 10 Ιουνίου 2018, 7:13πμ

GiorgosMK

Εικονίδιο
μέλος από: 9/2/2017
μηνύματα: 82 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Κοίτα και εγώ το ίδιο ακριβώς αναρωτιέμαι
Γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κάτι που να απωθεί τους άλλους ,δεν έχω κάτι εμφανισιακά άσχημο ούτε κακούς τρόπους
Είναι περίεργο,αλλά δεν είναι λίγα τα άτομα που δεν έχουν φίλους αν κοιτάξεις γύρω σου ακόμα και στο σχολικό περιβάλλον θα δεις πως πολλά παιδιά κάθονται μόνα τους κάθε μερα.Ισως όπως είπες να κάνουμε εμείς κάτι λάθος αλλά δεν ξέρω
Όσο για την κατάθλιψη σε καταλαβαίνω απόλυτα αλλά τον τελευταίο χρόνο προσπαθώ να είμαι αισιόδοξος και τα πράγματα πάνε καλύτερα
Βασικά εγώ είχα φτάσει σε ακραίο επίπεδο δεν άντεχα την μοναξιά και έκανα χαρακώματα
Αυτό δεν βοήθησε ποτέ και τι μετανιώνω παρά πολύ
Απλά να είσαι χαρούμενος άσχετα με τις καταστάσεις και να εστιάζεις ΜΟΝΟ στα ωραία πράγματα στη ζωή σου και οι φίλοι αν τους επιθυμείς θα έρθουν κάποια στιγμή στη ζωή σου και σύντομα
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #141445 από Klio στις 10 Ιουνίου 2018, 5:00μμ

Klio

Εικονίδιο
μέλος από: 10/6/2018
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
Χαίρεται! Ειμαι μεγαλύτερη σου και απο όσο μπορώ να ανακαλέσω στην μνήμη μου πάντα αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα. Θα σου πω την ειλικρινή μου άποψη βάση εμπειρίας χωρις να επιδιδομαι σε γενικολογίες και την Κλασσικη πιπίλα «Ελα ρε συ δεν ειναι έτσι».
Οι πραγματικοί φίλοι ειναι δυσεύρετοι σε αυτήν την υποκριτική κοινωνία στην οποία ζούμε. Είσαι στην εφηβια και είσαι σε ενα περιβάλλον (σχολικό) το οποίο σε εξωθεί να επιλέγεις να κανεις παρέα με συγκεκριμένα άτομα. Απο όσο μπορώ να διακρίνω ίσως εμφανιζεις επιλεκτικότητα στην παρέα σου (και πολυ καλα κανεις!).
Μεγαλώνοντας ο κοινωνικός σου κύκλος θα επεκταθεί και θα έρθεις σε επαφή με καινούργια άτομα κτλπ και θα έχεις και περισσότερες επιλογές. Ειλικρινά, δεν χρειάζεται να αισθάνεσαι έτσι. Κανε πράγματα που σε γεμίζουν και σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο (ναι ξερω οτι όταν αυτά τα κανεις με παρέα και ποσο μάλλον με αληθινούς φίλους ειναι ανεπανάληπτα) αλλα αν εμβάθυνεις λίγο την σκέψη σου θα δεις οτι σε αυτήν την ζωή πορευόμαστε μόνοι μας.
Όποτε κανένας λόγος για αρνητικά συναισθήματα, είσαι αυτός που είσαι και όταν θα βρεθείς στον κατάλληλο χώρο υπό τις ευνοούμενες συνθήκες θα δεις οτι οι άνθρωποι που θα σταθούν δίπλα σου θα ειναι αυτοί που σε αποδέχονται έτσι όπως είσαι και για αυτο που είσαι.
Είσαι και στην εφηβια και όλα αυτά γνωρίζω οτι τα βιώνεις πιο έντονα και ειναι απολύτως φυσιολογικά:)
Ελπίζω να σε ανακουφησα κάπως.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login