Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Είστε μοσχάρια – πίνετε γάλα αγελάδας.
Πέμπτη, 28 Μαρτίου

Χωρίς φίλους

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #145818 από Elizabeth07 στις 03 Ιανουαρίου 2021, 4:42πμ

Elizabeth07

Εικονίδιο
μέλος από: 8/8/2020
μηνύματα: 16 αποδεκτές 0
Είμαι 14 ετών (πάω Τρίτη γυμνασίου). Είμαι αντικοινωνικη. Όταν βρίσκομαι με πολύ κόσμο είμαι αυτή που συνήθως δεν μιλάει. Είτε κάθομαι και ακούω, είτε ειμαι   στο κινητό. Δεν έχω πολλούς φίλους, ούτε κολλητο/κολλητη. Στην τάξη μου οι συμμαθητές μου συνήθως δεν με προσέχουν. Άμα λείψω μάλλον ούτε που θα το καταλάβουν. Από το σχολείο κάνω παρέα γενικά με 4 άτομα. 3 κορίτσια και 1 αγόρι. Με τα κορίτσια (είναι στην ηλικία μου αλλά από άλλο τμήμα) μιλάμε γενικά στα διαλείμματα, αλλά δεν έχουμε στενές σχέσεις. Με το αγόρι μιλάω πιο πολύ. Τώρα στην καραντίνα πριν κλείσουν τα σχολεία για Χριστούγεννα μιλάγαμε στο τηλέφωνο. Όταν με έπαιρνε μπορεί να μιλάγαμε και 2-3 ώρες. Αλλά δεν συζητάγαμε για πράγματα προσωπικά που θα ήθελα να εκμυστηρευτω σε κάποιον στενό φίλο. Συζητούσαμε για πράγματα που θα μπορούσα να πω με όλους. Θελω να εχω έναν κολλητό/η που να εκφράζω αυτά που μου συμβαίνουν και αυτά που νιώθω.Τα 4 άτομα με τα οποία κάνω παρέα είναι και αυτά κάπως αντικοινωνικα. Γενικά θέλω να γινω πιο κοινωνική. Οι συμμαθητές μου στο γυμνάσιο δεν με ξέρουν σχεδόν καθόλου (αντε μέχρι το όνομα ). Τον Σεπτέμβρη που θα πάω λύκειο, θέλω να έχει αλλάξει αυτό. Θέλω να γίνω πιο τολμηρή και να μην νιώθω τόσο μόνη. Θέλω να αποκτήσω επιτέλους κάποια κολλητη/ο.

προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #145821 από Succubus στις 03 Ιανουαρίου 2021, 11:33πμ

Succubus

Εικονίδιο
μέλος από: 3/1/2021
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Γειά σου. Είμαι 19 και θα σε συμβούλευα να προσέξεις πολύ στις φιλίες που θα διαλέξεις στη ζωή σου και ειδικά στο κομμάτι της εμπιστοσύνης. Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι ολα τα άτομα είναι ίδια όμως κρίνοντας από δικές μου εμπειρίες και όντως ελαφρώς χαμηλών τόνων σαν παιδί με λίγους φίλους και σχεδόν απόμακρη θα σε συμβούλευα να μην έχεις πολλά με κανέναν. Εγω από το δημοτικό είχα 2 κολλητές. Η μία στα μισά του γυμνασίου με ζήλευε και έβαλε τον γκόμενο της να μου την πέσει για να γυρίσει να μου πει ότι του την έπεσα και η άλλη γούσταρε τον τοξικό πρώην μου και με έκραζαν μαζί ενώ ήξερε ότι δεν πέρναγα καλα μαζί του με πίεζε να μείνω μαζί του γτ δήθεν με αγαπούσε και αποδείχτηκε ότι γέλαγαν εις βάρος μου. Ένιγουει δεν θέλω να σε τρομάξω. Ναι να προσπαθήσεις να είσαι λιγότερο αντικοινωνικη και να μιλάς με περισσότερα παιδιά αλλα να μην εμπιστεύεσαι πράγματα για τον εαυτό σου αν δεν είσαι σίγουρη για το άτομο που θα έχεις απέναντι σου. Θα νιώσεις τεράστια απογοήτευση και κατάρρευση εάν κάτι που θες να μοιραστείς με ένα ξεχωριστό άτομο διαρρεύσει και φτάσει και μέχρι τα πλαίσια της γελοιοποίησης για αυτό να προσέχεις.(+ Η εφηβεία είναι δύσκολη περίοδος και μην βιαστείς να κάνεις πράγματα που θα μετανιώσεις. Το λέω επειδή το λύκειο πέρα από σχολείο μπορεί να είναι και ίσως το χειρότερο στάδιο στη ζωή ενός αγαθού ευαίσθητου παιδιού.)
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login