Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Φτύσε καλλιτεχνικά
Στις πιο σημαντικές επιτυχίες της ζωής σου θα είσαι μόνος.
Παρασκευή, 19 Απριλίου

Αλλάζουν οι άνθρωποι???

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #36614 από Daphni στις 14 Νοεμβρίου 2006, 6:53μμ

Daphni

Εικονίδιο
μέλος από: 7/8/2005
μηνύματα: 119 αποδεκτές 0
Ρε παιδιά...πείτε μου...
Αλλάζουν οι άνθρωποι?
Πόσες φορές να συγχωρήσεις κάποιον και πόσες ευκαιρίες να του δώσεις??
Τι πιστεύετε?...Χαρίστε μου την πολύτιμη γνώμη σας!!!
προφίλάλλα...
Μήνυμα #36617 από weirdlena στις 15 Νοεμβρίου 2006, 2:30πμ

weirdlena

Εικονίδιο
μέλος από: 7/9/2006
μηνύματα: 27 αποδεκτές 0
Κοίτα, εξαρτάται τι επιρροή έχεις πάνω του για να τον κάνεις να αλλάξει...Αν και δε νομίζω πως θα αλλάξει εξ ολοκλήρου, μπορεί να προσπαθήσει να εξισοροπήσει κάποια πράγματα ώστε να είναι πιο κοντά σ αυτό που ζητάς...Να συμβιβαστεί δηλαδή, να κάνει κάποιες υποχωρήσεις...Τώρα για τη συγχώρεση..Θα συμφωνήσω με τον φίλο akatanomasto, εξάλλου θα παρατηρήσεις πως αν συγχωρήσεις κάποιον πολλές φορές στο τέλος επέρχεται κορεσμός στη σχέση...Δηλαδή εσύ αρχίζεις να κουράζεσαι και όσο καλή διάθεση και να χεις δε σου βγαίνει....Αν νομίζεις πως αξίζει πάντως προσπάθησε...
προφίλάλλα...
6
Μήνυμα #36622 από !me! στις 16 Νοεμβρίου 2006, 4:27μμ

!me!

Εικονίδιο
μέλος από: 27/7/2006
μηνύματα: 305 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Ο άνθρωπος κάνει την ταπεινή μου γνώμη αλλάζει μόνο όταν από μόνος του βρει και αποδεχτεί τα λάθη στην συμπεριφορά του. Αν έπρεπε να απαντήσω με ένα ναι ή ένα όχι θα έλεγα ναι. Αλλά, δεν μιλάμε για ριζικές αλλαγές στην συμπεριφορά, τον χαρακτήρα και στον τρόπο σκέψης του. Αυτά είνα πράγματα που διαμορφώνονται καθώς μεγαλώνεις και επηρεάζονται απο διάφορους παράγοντες απο πολύ μικρή ηλικία όπως η οικογένεια, διαπαιδαγώγηση εκπαίδευση κτλ κτλ και για αυτό είναι πολύ δύσκολες οι αλλαγές. Αν πάρω παράδειγμα τον εαυτό μου θα σου πω ότι έχω αλλάξει πολύ τα τελευταί χρόνια αλλά αυτές οι αλλαγές (βελτίωσης) έχουν να κάνουν με τα πράγματα που δεν ικανοποιούσαν εμένα και όχι κάποιον άλλον. Οπότε αν ουσιαστικά ρωτάς γιατί περιμένεις να αλλάξει κάποιος άνθρωπος στην ζωή σου σε κάτι που θες εσύ τότε δυστυχώς περιμένεις αδίκως. Και τέλος (επειδή έγραψα και πολλά και πρέπει να τελειώνω) μήπως πρέπει να σκεφτείς και λίγο τα παρακάτω;
1. Μήπως είναι άδικη και η δική σου συμπεριφορά; Δηλαδή το να απαιτείς από έναν άνθρωπο να γίνει κάποιος άλλος από αυτόν που γνώρισες για να είσαι εσύ καλύτερα? και
2. Γιατί επιλέγεις να έχεις στην ζωή σου έναν άνθρωπο τον οποίο ουσιαστικά δεν θέλεις; (αν ήταν κάτι που ήθελες, κάτι που σε κάλυπτε γιατί να ήθελες να αλλάξει?)
Αυτά....
προφίλάλλα...
Μήνυμα #38006 από natoula_17 στις 10 Φεβρουαρίου 2007, 12:14μμ

natoula_17

Εικονίδιο
μέλος από: 10/2/2007
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0
Ο ανθρωπος δεν αλλαζει σε καμια περιπτωση...
Η αποψη μου ειναι οτι πρεπει να δινουμε αλλη μια ευκαιρια και αυτο αναλογα με την περιπτωση.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #38012 από Praetorian στις 11 Φεβρουαρίου 2007, 12:26πμ

Praetorian

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 7/1/2006
μηνύματα: 149 αποδεκτές 0
Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, και αυτό το ξέρουμε όλοι...Κάθε άνθρωπος έχει και διαφορετικά πιστεύω.Τα περισσότερα από αυτά(πχ θρησκεία, κόμμα,αθλητική ομάδα, ομάδα αίματος[άκυρο])δεν αλλάζουν. Όμως κάθε άνθρωπος δικαιούται μία δεύτερη ευκαιρία, ό,τι και αν έχει κάνει...

Τώρα το αν αλλάζει.Θεωρώ πως οι άλλοι άνθρωποι μας επηρεάζουν πολύ περισσότερο από ότι μπορούμε να φανταστούμε.Όποιος πιστεύει(πραγματικά τώρα)ότι δεν έχει δεχτεί μία αλλαγή από τα άτομα με τα οποία συναναστρέφεται ή θα πρέπει να είναι κλειδωμένος σε ένα σκοτεινό δωμάτιο ή να είναι τόσο κλειστομυαλος ώστε να μην μπορεί να δει πέρα από αυτά που πιστεύει.Μικρές αλλαγές γίνονται καθημερινά σε κάθε άνθρωπο και επηρεάζουν ριζικά τη ζωή του...Αυτές όμως οι αλλαγές θα πρέπει να είναι εθελούσιες, και όχι να έχουν γίνει καταναγκαστικά...
Όπως είπε και η !me! και ο akatanomastos είναι εξαιρετικά εγωιστικό να αλλάξεις κάποιον για να τον φέρεις στα μέτρα σου. Γιατί δηλαδή να μην πας εσύ στα δικά του?? Κάθε άνθρωπος μπορεί να αλλάξει, να γίνει καλύτερος ή χειρότερος, πρέπει όμως σε κάθε περίπτωση αυτό να είναι δική του επιλογή. Τουλάχιστον τότε δεν θα μετανιώνει για ό,τι έκανε...
προφίλάλλα...
Μήνυμα #38419 από tsoupritsa στις 28 Φεβρουαρίου 2007, 10:49πμ

tsoupritsa

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 30/12/2006
μηνύματα: 58 αποδεκτές 0

Θα συμφωνησω κι εγω με την !me! τον akatonomasto αλλα και τον Praetorian.
Απλα θα ηθελα να συμπληρωσω πως εξαρτατε και σε ποιον τομεα αναφερομαστε για αλλαγες.
Διοτι υπαρχουν και καποια θεματα που εχουν να κανουν με τα ενστικτα κι εκει πιστευω πως δεν αλλαζει κανενας.
Αντιθετος το εγω και τα θελω μπορουν να αναπροσαρμοστουν αναλογα με τις καταστασεις που εχουν βιωσει.
Κι εκει παιζει σιγουρα ρολο και το ατομα που εχεις διπλα σου και κατα ποσο σε επηρεαζει .

Καλη μου Daphni,
οταν επιθυμουμε απο καποιον να αλλαξει κατι απο τον εαυτο του ,θα πρεπει να ειμαστε ετοιμοι να θυσιασουμε κι εμεις ενα κομματι του δικου μας.Διαφορετικα αν δεν τηρουμε τις ισοροπιες το μονο που καταφερνουμε ειναι, να επιβεβαιωνουμε στον αλλο οτι ηταν λαθος η προσπαθεια που κατεβαλλε ωστε να ειναι πιο αρεστος σε εμας.
Ετσι πολλες φορες εμεις οι ιδιοι φτιαχνουμε τον ιστο και εμεις πιανομαστε μεσα σε αυτον.

Γιαυτο αν δεν μπορεις να δεχτεις τον αλλο οπως ειναι...αστον ελευθερο!
προφίλάλλα...
Μήνυμα #38610 από provoskida στις 18 Μαρτίου 2007, 9:43πμ

provoskida

banned
μέλος από: 18/3/2007
μηνύματα: 84 αποδεκτές 0
Το δις εξαμαρτείν ανδρός βλακός εστίν.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #38866 από deathsinger... στις 02 Απριλίου 2007, 4:52πμ

deathsinger...

μέλος από: 5/7/2006
μηνύματα: 432 αποδεκτές 0
Κοιτα να δεις. Ο χαρακτηρας του ανθρώπου ειναι σαν ενα παγωτο ξυλάκι...Μπορεί το παγωτο να λιώσει με την ζέστη ή και να παγωσει και να παρει αλλες λιγο πιο παραμοφωμενες μορφες με το κρυο...μπορει επισης να φαγωθεί απο τις κακουχίες όμως το ξιλακι παραμένει παντα το ιδιο. Ετσι και ο χαρακτηρας μας...μπορει με τον χρόνο, τις παρέες και τις συνηθειες να αλλάξει αλλα ενα μερος μεγαλο της συμπεριφορας μας, του τροπου σκέψης μας και τις συνηθειες μας δεν αλλάζει ουτε αλλιώνεται πλήρως...
προφίλάλλα...
Μήνυμα #39913 από pepperan στις 05 Ιουνίου 2007, 2:21πμ

pepperan

Εικονίδιο
μέλος από: 30/5/2007
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0

ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ,ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ,ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΦΗΒΕΙΑ,ΟΠΟΥ ΤΟΤΕ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΤΟΥ ΚΑΙ Η ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ!ΠΑΡ'ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ,ΚΑΘΕ ΗΛΙΚΙΑΣ,ΚΑΘΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ,ΑΞΙΖΕΙ ΟΧΙ ΜΙΑ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ..
ΕΞ'ΑΛΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ ΝΑ ΣΥΓΧΩΡΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ,ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΣΥΓΧΩΡΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΕΜΑΣ!
προφίλάλλα...
Μήνυμα #39937 από O_ERASTHS_SOY στις 05 Ιουνίου 2007, 4:34μμ

O_ERASTHS_SOY

μέλος από: 30/5/2007
μηνύματα: 10 αποδεκτές 0
η υπογραφη μου τα λεει ολα!!!!
προφίλάλλα...
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login