Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Στο /dev/null όσο και να φωνάζεις, κανένας δε σ' ακούει...
Σάββατο, 11 Μαΐου

Πρόβλημα στην προσωπική ζωή

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #60387 από JohnnyBoy στις 16 Απριλίου 2010, 4:09πμ

JohnnyBoy

Εικονίδιο
μέλος από: 16/4/2010
μηνύματα: 3 αποδεκτές 0
Καταρχήν γειά σας, καινούργιος εδω.
Έχω ένα αρκετά μεγάλο πρόβλημα στην προσωπική μου ζωή(κατα την γνώμη μου τουλάχιστον), είμαι 17,5 στα 18 και δεν είχα ποτέ μου κοπέλα..
Έχω συζητήσει αρκετές φορές με φίλους μου αυτό το θέμα αλλά δεν με έχει βοηθήσει ιδιαίτερα. Είμαι αρκετά κοινωνικός αλλά με κοπέλες κάτι συμβαίνει πάντα και θα χαλάσει η επικοινωνία. Δηλαδή θα μιλήσουμε κλπ. αλλά μετά απο μια μέρα είναι σαν να με κλάνουν. Όλοι μου λένε οτι δεν είναι θέμα εμφάνισης σε καμία περίπτωση, οι φίλοι μου λένε είναι θέμα αυτοπεπείθησης, πχ. κάθε φορά που βλέπω μια κοπέλα που μου αρέσει και σκέφτομαι να κάνω κίνηση ταυτόχρονα μου περνάει η σκεψη οτι έχω ήδη αποτύχει και τελικά ή δεν θα κάνω τίποτα ή θα κάνω μ*λακία, και αν κάνω αισθάνομαι απίστευτο άγχος, ντρέπομαι και υποτιμάω τον εαυτό μου με σκέψεις.
Επίσης έχω κάνει αρκετές "προσπάθειες" με κοπέλες αλλά πάντα τρώω άκυρα με τον έναν ή τον άλλο τρόπο.
Όταν βγαίνω έξω και δω κάποιο νέο ζευγάρι αισθάνομαι πολύ άσχημα για την "κατάντια" μου και γίνομαι χώμα ψυχολογικά.
Γενικά ντρέπομαι για όλη την κατάσταση και δεν ξέρω τι να κάνω.
Είχε κανένας/καμία παρόμοιο θέμα? Τι κάνατε για να το χειριστείτε?
Συγνώμη αν σας κούρασα.

-Dimitris
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #60389 από sunshine!!!!!!! στις 16 Απριλίου 2010, 10:42πμ

sunshine!!!!!!!

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 5/4/2010
μηνύματα: 27 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Βρε Δημήτρη μου πρώτον, μην βάζεις τον εαυτό σ σε καλούπια...Και επειδή είσαι 17-18 τι σημαίνει???Ότι θα επρεπε να έχεις κάνει κατι../??
Γιατί?? Επειδή έτσι κάνουν όλοι???Μπορεί εσένα να μην ήρθε κάτι που να σ κάνει το κλικ ώστε να το θες πραγματικά...Τώρα αν έχει έρθει και απλα κώλοσες είναι άλλο θέμα..Όσο για το θέμα της αυτοπεποίθησης μπορεί όντως να είναι εκεί το πρόβλημα αλλα όχι όπως νομίζεις...Σκέψου κάτι πολύ απλό...Αν εσυ δεν πεις πρωτος στον εαυτό σ "ειμαι μοναδικός..έχω τόσα να μοιραστώ και να δώσω που κάθε κοπέλα θα ήταν τυχερή να με έχει δίπλα της!!!"...Αν λοιπόν δεν το πιστέψεις εσύ γιατι να το πιστέψει μια κοπέλα????Πιστεψε με σημαισία δεν έχει η εξωτερική εμφάνιση τόσο όσο το να ξέρεις ποιος είσαι ,να αγαπάς τον εαυτό σ, να ξέρεις τι θες και να μην ντρέπεσαι να το πεις!!!!!!!!! Γι αυτό την επόμενη φορα που θα βρεις μια κοπέλα που να σου αρέσει μην φοβηθείς να το πεις!!!!Είναι το πιο όμορφο συναισθημα...γιατι να ντραπεις???ότι και αν γίνει...ότι και αν σ πεί... στη ζωή ήρθαμε να ΖΗΣΟΥΜΕ και όχι να μείνουμε στο βόλεμα μας... ελπιζω να βοήθησα..........
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #60390 από Bluejack στις 16 Απριλίου 2010, 11:35πμ

Bluejack

Εικονίδιο
μέλος από: 28/12/2007
μηνύματα: 713 αποδεκτές 0
Συμφωνώ με sunshine..
Δημήτρη, εγώ είμαι κάπου στα 21.
Αλήθεια σου λέω φίλε και εγώ στα 18 έτσι ένιωθα.
Όπως εσύ.
Όπως είπε ο/η sunshine αγάπησε πρώτα τον εαυτό σου και δευτερον μην το κυνηγάς το θέμα.
Είναι κάτι που όταν είναι να γίνει θα γίνει.
Όχι να σε αφήσει αδιάφορο, αλλά μην σκας, χαλάρωσε βρες τα με τον εαυτό σου και όλα καλά θα πάνε!
Αυτοπεποίθηση είναι το κλειδί και μπορείς να την βρεις με πολλούς τρόπους:
1)να κάνεις πράγματα που κάνεις καλά.
2)να βρεις καινούρια πράγματα που θα κάνεις καλά.
3)να βελτιωθείς σε πράγματα που τώρα κάνεις σκατά.
4)να διώξεις άτομα απο τη ζωή τα οποία στην ρίχνουν,
5)να βρεις άτομα που στην ανεβάζουν.
6)ξεκίνα γυμναστική. (ακόμα μια ωα τζοκινκ την μέρα)
7)Αγόρασε ρούχα, φτιάξε την εμφάνιση σου, νιώσε ωραίος.
8)δούλεψε
..
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #60395 από JohnnyBoy στις 16 Απριλίου 2010, 4:05μμ

JohnnyBoy

Εικονίδιο
μέλος από: 16/4/2010
μηνύματα: 3 αποδεκτές 0
Έχετε δίκιο παιδιά, τελικά ισχύει το θέμα της αυτοπεπείθησης.
Αλλά το πρόβλημα είναι οτι η αυτοπεπείθηση έχει πέσει κατακόρυφα εξ'αιτίας των γεγονότων.. δηλαδή σαν να έχω χάσει την όρεξη μου γενικά.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #60399 από JohnnyBoy στις 16 Απριλίου 2010, 5:11μμ

JohnnyBoy

Εικονίδιο
μέλος από: 16/4/2010
μηνύματα: 3 αποδεκτές 0
Ξέχασα να αναφέρω οτι έχω δοκιμάσει σχεδόν όλους τους τρόπους που είπες Βluejack για να αυξήσω την αυτοπεπείθηση μου αλλά δυστυχώς ακόμα να αλλάξει κάτι, εδώ και 1-2 χρόνια(το μόνο που δεν έχω "εφαρμόσει" αρκετά είναι το να πιστεύω στον εαυτό μου).
Το θέμα όμως είναι οτι δεν μου αρέσει ο εαυτός μου, είμαι πολύ λεπτός και ψηλός, και νιώθω οτι δεν θα αρέσω σε μια κοπέλα επειδή είμαι ετσι.
Πιθανά απο εκεί ξεκινάει το πράγμα.
Και δυστυχώς δεν έχει τύχει να μου το διαψεύσει κάποιο γεγονός ή άτομο. Ξέρω πως ακούγεται πολύ emo όλο το θέμα αλλά έτσι έχουν τα πράγματα.. :/
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #60554 από monaxia_mu_ola στις 22 Απριλίου 2010, 11:45μμ

monaxia_mu_ola

Εικονίδιο
μέλος από: 15/1/2009
μηνύματα: 78 αποδεκτές 0
Πο πο ποοοο. Είναι τόσα πολλά που θέλω να πω που δεν ξέρω από που να αρχίσω.
Λοιπόν...
Κατ'αρχάς, μην είσαι επιφανειακός. Γιατί ειλικρινά, ειλικρινά όμως, οι γυναίκες ερωτεύονται τον πιο έξυπνο και όχι τον πιο όμορφο.
Με τέτοιου είδους σκέψεις λοιπόν υποβιβάζεις αφενός το επίπεδό σου κι αφετέρου το γυναικείο φύλο.
Σχετικά με τις κοπέλες τώρα, η άποψή μου είναι: Έχεις σκεφτεί ποτέ αυτό που ο σοφός λαός ονομάζει 'όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται???'. Αυτό σημαίνει ότι ενδεχομένως, η όλη σου αρνητικότητα επηρεάζει και την προσέγγισή σου και εν τέλει οδηγείσαι σε συμπεριφορές που ίσως δε σε χαρακτηρίζουν και δε σε αντιπροσωπεύουν όμως η κάθε άλλη δεν το ξέρει αυτό (και μεταξύ μας, δεν οφείλει κι όλας να το ξέρει).
Τέλος, κι ελπίζω να μην ξέχασα κάτι, σε σχέση με την αυτοπεποίθησή σου, μία λύση έχω να προτείνω: ΨΥΧΑΝΑΛΥΣΗ
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #60566 από Webmaster στις 23 Απριλίου 2010, 5:55πμ

Webmaster

Εικονίδιο
Administrator
μέλος από: 14/8/2002
μηνύματα: 1879 αποδεκτές 0
Μίλησε τώρα η προφέσιοναλ ξερόλα. Και σου λέει ότι οι γυναίκες ερωτεύονται τον πιο έξυπνο και όχι τον πιο όμορφο και σου λέει να κάνεις ψυχανάλυση (δηλαδή να είσαι ξάπλα και να λες στον κάθε αποτυχημένο ψυχολόγο που ούτε ο ίδιος δεν μπορεί να σταυρώσει γκόμενα τον πόνο σου για να σε βοηθήσει αυτός να σταυρώσεις εσύ).

Κάτι τέτοιες μαλακίες λέει και αισθάνεται σημαντική, κατάλαβες;

JohnnyBoy θα σου έλεγα ποιο είναι το πρόβλημα αλλά αν σου το πω εδώ θα το μάθουν όλοι και θα το εφαρμόζουν κι αυτοί οπότε δε με συμφέρει. Θα σε αφήσω να βασανίζεσαι δυστυχώς, τουλάχιστον θα μάθεις έτσι και θα γίνεις πιο σκληραγωγημένος.



-----------------
The only unbearable thing is that nothing is unbearable.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #60571 από monaxia_mu_ola στις 23 Απριλίου 2010, 1:40μμ

monaxia_mu_ola

Εικονίδιο
μέλος από: 15/1/2009
μηνύματα: 78 αποδεκτές 0
Να τον ακούς τον doctor House από πάνω. Είναι άτομο συγκροτημένο και η άποψή του μετράει. Αποδεικνύεται και από την επιχειρηματολογία του άλλωστε!
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login