Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Ένας χρόνος σπουδές Τεχνητής Νοημοσύνης αρκεί για να πιστέψει κανείς στο Θεό.
Πέμπτη, 2 Μαΐου

Εφηβεια-Κοπελες

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #108983 από Staurakomathiak στις 07 Σεπτεμβρίου 2012, 2:02πμ

Staurakomathiak

μέλος από: 1/6/2012
μηνύματα: 21 αποδεκτές 0
Γεια σας!
Ειμαι ενας μαθητης της δευτερας λυκειου και μετα απο πολυ καιρο εχω δημηιουργησει καποια αντιληψη για το γυναικειο φυλο , γι αυτο αυτο το θεμα απευθεινεται κυριως στον γυναικειο πληθυσμο του forum και θα ηθελα μια ειλικρινη απαντηση για την αποψη μου.
Αρχικα να τονισω οτι μεχρι πριν λιγο καιρο τα κοριτσι της ηλικειας μου , μου φαινοταν << πουτανιτσες >> ας το πουμε ετσι και οτι ενδιαφερονται μονο για το σεχ , χωρις συναισθησμα και σχεσεις με μεγαλυτερους σε ηλικειας αντρες. Τον τελευταιο καιρο ομως μεσω καποιων καταστασεων καταλαβα πως το οτι οι κοπελες πανε με μεγαλυτερους να σημαινει κατι αλλο . Και τι ειναι αυτο το αλλο θα μου πειτε??Κατι που εμεις στην ηλικια μας δεν εχουμε , τολμη - αποφασαστικοτητα-ορημοτητα!!Πιστευετε λοιπον πως η αποψη που εχω σχηματισει ειναι σωστη ?? Αν ναι θα σας αρεσε ενα αγορι της ηλικεια σας αν αυτος ειχε το θαρρος να μιλησει ανοικτα για το τι νιωθει για εσας ? Πως θα νιωθατε? Θα ανταποκρινοσασταν( Να τον σκεφτοσασταν και διαφορα... ) η απλα θα προσπερνουσατε μια εξομολογηση για πλακα??Eπισης μια γενικη ερωτηση . Σας ενδιαφερει τοσο το ποσο μεγαλος δειχνει καποιοσ η απλα ειναι ενα ακομα λαθος στερεοτυπο που εχουμε σχηματησει εμεις?

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας :)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #108986 από M1k3y στις 07 Σεπτεμβρίου 2012, 2:36πμ

M1k3y

Εικονίδιο
μέλος από: 29/12/2010
μηνύματα: 846 αποδεκτές 0
Οι λόγοι που τα κορίτσια πάνε με μεγαλύτερους είναι πολύ συγκεκριμένοι και ισχύουν εδώ και χρόνια:

1. Η αυταπάτη της "ωριμότητας". Ενώ τα περισσότερα αγόρια στην εφηβεία δεν κάνουν τίποτα πέρα από το να σπάνε πλάκα και να περνάνε καλά με την παρέα τους, τα περισσότερα κορίτσια αντίστοιχα την ψωνίζουν ότι τάχα είναι πιο "ώριμες" επειδή δεν κάνουν τέτοια πράγματα. Δεν αντιλαμβάνονται όμως ότι η ωφελιμιστική νοοτροπία ζωής, την οποία προφανώς οφείλει να ακολουθεί οποιοσδήποτε ώριμος άνθρωπος, όχι μόνο δεν απαγορεύει, αλλά ενθαρρύνει το να περνάς καλά. Τρέφοντας λοιπόν την αυταπάτη ότι είναι "ωριμότερες", επιζητούν να βρουν ανθρώπους που κάνουν πράγματα πιο κοντά στη δική τους, πλαστή εικόνα της ωριμότητας. Και επειδή οι μεγαλύτεροι δείχνουν πιο "ώριμοι", λόγω του ότι έχουν μεγαλύτερη εμπειρία με τα κορίτσια, και ξέρουν πώς να φερθούν σε κάποια για να τη "ρίξουν", πολλές την πατάνε με αυτούς. Δηλαδή, το ότι δείχνουν πιο ώριμοι, δεν σημαίνει ότι όντως είναι πιο ώριμοι (ή τουλάχιστον όχι όλοι).

2. Μεγαλύτερες οικονομικές δυνατότητες (βλ. αυτοκίνητο, φοιτητικό σπίτι, δώρα, έξοδοι, κλπ.)

3. Μεγαλύτερη πούτσα (αυτό δε νομίζω να χρειάζεται επεξήγηση)

Και μη βγει καμία και μου πει για "κεραυνοβόλο έρωτα", ή κάνα "Ο έρως χρόνια δεν κοιτά". Προφανώς και πολλοί ερωτεύονται κεραυνοβόλα, προφανώς και ο έρωτας δεν κοιτά ηλικίες. Δεν υποστηρίζω ότι τα κορίτσια πάνε με κάποιον μόνο για να εκμεταλλευτούν να παραπάνω, ούτε ότι τα έχουν στο μυαλό τους όταν τον σκέφτονται. Τις περισσότερες φορές τουλάχιστον, υπάρχει ερωτική έλξη μεταξύ των ατόμων. Απλά εμείς εδώ εξετάζουμε το ρόλο του υποσυνείδητου στο να ερωτευτούν κάποιον.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #108988 από Staurakomathiak στις 07 Σεπτεμβρίου 2012, 2:55πμ

Staurakomathiak

μέλος από: 1/6/2012
μηνύματα: 21 αποδεκτές 0
Καλα , το προβλημα μου τωρα δεν ειναι γιατι οι κοπελες πανε με μεγαλυερους . Αλλα και παλι ηταν μια καλη και επιστημονικη αναλυση.
Kαι για εξηγησε μια τις τελευταιες προτασεις ! :P
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #108994 από PiTSiRiKi στις 07 Σεπτεμβρίου 2012, 12:39μμ

PiTSiRiKi

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 29/7/2012
μηνύματα: 65 αποδεκτές 0
Το γνωστό κλισέ "τα κορίτσια πάνε μόνο με μεγαλύτερους"....
1ον Ας μην βάζουμε ΟΛΑ τα κορίτσια στην ίδια μοίρα, 2ον ναι μπορεί τα κορίτσια να πηγαίνουν με μεγαλύτερους για να δείξουν πιο ώριμες, αλλά δεν είναι αυτός ο μοναδικός λόγος, επίσης οι λόγοι που ανέφερε πιο πάνω ο M1k3y είναι σχετικοί, και χαρακτηριστικοί για πουτανίτσα!!! Ε λοιπόν δεν είναι όλα τα κορίτσια αυτής της ηλικίας πουτάνες..! Έχετε σκεφτεί ότι αυτά που κάνετε εσείς μας ξενερώνουν; Όταν βλέπεις αγόρια της 3ης και 2ας λυκείου να τα φτιάχνουν με πρωτάκια και δευτεράκια του γυμνασίου, εε να μην ξενερώσεις;;;; Οι λόγοι που ένα κορίτσι τα φτιάχνει με έναν μεγαλύτερο ποικίλουν ανάλογα με το κορίτσι και τη περίπτωση....ντε και καλά δλδ να τον γουστάρει επειδή είναι φραγκάτος και με μεγάλη πούτσα;! Όχι, υπάρχουν και τα κανονικά κορίτσια όπως ανέφερε τελευταία στο ποστ του ο M1k3y. Απλώς πιστεύω ότι γενικότερα τα κορίτσια δεν τα φτιάχνουν με εκείνους που μικροδείχνουν, και παλιπαιδίζουν γενικώς. Εγώ είμαι μαζί με το αγόρι μου -με τον οποίο έχουμε την ίδια ηλικία- εδώ και 2 χρόνια και τα πάμε γαμάτα...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #109009 από Gray στις 07 Σεπτεμβρίου 2012, 3:12μμ

Gray

Εικονίδιο
μέλος από: 29/4/2011
μηνύματα: 464 αποδεκτές 0
δεν θα πω πολλα , απλα το οτι τα ιδια τα κοριτσια εχουν δημιουργισει αυτο το στερεοτυπο και γενικευουν το θεμα λεγοντας πως ολα τα αγορια τησ ιδιας ηλικιας ειναι οχι ωριμα . Ετσι τρεχουν απο δω και απο κει σε μεγαλυτερους που εχουν και αμαξια και λεφτα και ειναι πιο Independent .. απλα θελουν κατι το διαφορετικο , εχουν και αυτες Ορμονες .. Αλλα οι αντιληψεις ειναι αντιληψεις !
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #109013 από Staurakomathiak στις 07 Σεπτεμβρίου 2012, 3:24μμ

Staurakomathiak

μέλος από: 1/6/2012
μηνύματα: 21 αποδεκτές 0
Δηλαδη αν παω σε μια της ιδιας ηλικειας και της κανω εξομολογηση θα με παρει με την παντοφλα ? :P
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #109026 από PiTSiRiKi στις 07 Σεπτεμβρίου 2012, 7:18μμ

PiTSiRiKi

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 29/7/2012
μηνύματα: 65 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

...δεν καταλάβατε τίποτα απ' όσα είπα; ΌΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΦΑΣ ΠΑΝΤΟΦΛΑ. Έλεος με τις ανασφάλειες ρε πούστη μου -.-
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #109273 από SissyR στις 11 Σεπτεμβρίου 2012, 1:47μμ

SissyR

Εικονίδιο
μέλος από: 10/9/2012
μηνύματα: 26 αποδεκτές 0
Η μεγαλη πουτσα και τα χρηματα δεν ισχυουν!ναι οκ σε αυτες τις πουτανιτσες που υπαρχουν καπου καπου ναι τους ενδιαφερουν αυτα αλλα στην δευτερα λυκειου δεν ισχυουν τοσο!ειμαι 17 και αν εξαιρεσω δημοτικο ποτε δεν ετυχε να μ αρεσει καποιος της ηλικιας μου...παντα μ αρεσε καποιος μεγαλυτερος δεν το κανω επιτιδες αλλα δεν μου βγαινει να δω συμμαθητες μου διαφορετικα κ επισης εμφανισιακα δεν με ελκυουν!οσο για την συμπεριφορα δεν λεω και ενας 20χρονος μπορει να φερεται πιο ανωριμα αλλα μας δινουν αλλη εντυπωση..δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως μας ελκυει τοσο ισως κ αυτη η ψευτικη ωριμοτητα αλλα και εμφανισιακα!φαινονται πιο αντρες πιο εμπειροι επισης!μην το παιρνεις στραβα και οσο για την εξομολογηση θα ελεγα ποτε μην το κανεις αυτο οπως και στα αγορια οτι ειναι δεδομενο και σιγουρο δεν το προσεχεις ή ξενερωνεις προσεγγισε μια κοπελα αλλιως κ προσπαθησε να την κερδισεις!γιατι μην μου πεις οτι αν ερχοταν μια κοπελα ετσι στο ακυρο και σου εκανε ερωτικη εξομολογηση θα ετρεχες πισω της..εκτος αν ηταν Η θεα!!υπαρχουν σχεσεις ομως στην ιδια ηλικια απλα συνηθως δεν κρατανε τοσο ειναι περισσοτερο για εμπειρια κ το βλεπουν και απο την μια πλευρα ειτε κοριτσιου ειτε αγοριου ειναι περισσοτερο στο χαβαλε ή αλλοι το κανουν για επιδειξη ή για να πουν οτι εχουν σχεση!γι αυτο κ ακους μερικους συνεχεια χωρισα α τα εφτιαξα με αλλον κ.τ.λ βλακιες μια εβδομαδα σχεση ή αντε κανα μηνα!λιγοι κρατανε κ μπραβο στην κοπελα απο πανω που φαινεται οτι οντως αξιζει!και τα δυο φυλα ειναι περιεργα θελουν να κυνηγουν αλλα και να τους κυνηγανε κ αναλογα τις περιπτωσεις!δεν λειτουργουμε με λογικη!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #109275 από Τέλης στις 11 Σεπτεμβρίου 2012, 3:08μμ

Τέλης

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 24/8/2012
μηνύματα: 75 αποδεκτές 0
Αν γουστάρουν του μεγαλύτερους επειδή δείχνουν πιο άντρες δεν φταίνε τα αγόρια τα 17 χρονα που είναι ακόμα στη εφηβεία.Τι να κάνουν να βάλουν ψεύτικα γένια να γίνει τούμπανο και 1,80 ύψος?Πολλοί μικρότεροι είναι πιο ώριμοι από 20άρηδες
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #119315 από litsa1997 στις 02 Απριλίου 2013, 8:18μμ

litsa1997

Εικονίδιο
μέλος από: 2/4/2013
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
πιστευω πως εχεις δικιο τοσο για τις πουτανιτσες(οπως το ειπες)οσο και για τα καλα κοριτσια.το θεμα ειναι πως παιρνεις παραδειγματα απο μια μαλλον μικρη μεριδα του γυναικειου πληθυσμου οπως τα κοριτσια του σχολειου η της παρεας σου.δεν ξερω πως ειναι τα πραγματα στην περιοχη σου,αλλα τα περισσοτερα κοριτσια που γνωριζω(με πολυ μικρες εξαιρεσεις) εχουν απολυτη γνωση της ηλικιας τους και προτιμουν τη σχεση με συνομηλικους τους.απο εκει και περα,το τι κανει ο καθενας στο κρεβατι και τη ζωη του ειναι καθαρα δικη του υποθεση απο τη στιγμη που δεν το δημοσιοποιει.εαν σε εσενα δεν αρεσουν οι τσουλες,βρες ενα φυσιολογικο και προσγειωμενο κοριτσι απο τα τοσα που κυκλοφορουν.θα εκπλησσοσουν εαν ηξερες ποσο εκτιμαμε το θαρρος ενος αγοριου η το ποσο ωριμους σας βρισκουμε πραγματικα(κανω αρκετη παρεα με αγορια και πιστευω πως μπορω να πω με σιγουρια τα οσα γραφω)

ελπιζω να βοηθησα
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login