Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Η αντίσταση είναι μάταιη. Κάποια στιγμή θα κάνεις logout.
Πέμπτη, 28 Μαρτίου

Review Περιτομής -προς ναυτιλομένους-

Σελ. 3
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #118789 από summoner στις 19 Μαρτίου 2013, 12:21πμ

summoner

Εικονίδιο
μέλος από: 2/1/2013
μηνύματα: 29 αποδεκτές 0
μπομπα λοιπον.. τις πρωτες μερες σκεφτομαι να μη το πολυβλεπω αλλα εχω μερικες ερωτησεις.. ποσο διαρκει η εγχειριση και ποσο καιρο το πουλι ειναι σε ΄κακη' κατασταση?
προφίλάλλα...
Μήνυμα #118790 από summoner στις 19 Μαρτίου 2013, 12:23πμ

summoner

Εικονίδιο
μέλος από: 2/1/2013
μηνύματα: 29 αποδεκτές 0
κομπλε.. ποσο διαρκει η εγχειριση? νιωθεις κανα πονο κατα την εξεταση του γιατρου?
προφίλάλλα...
Μήνυμα #118876 από moan στις 22 Μαρτίου 2013, 7:58πμ

moan

Εικονίδιο
μέλος από: 27/2/2013
μηνύματα: 11 αποδεκτές 0
Έγραψε:(summoner@19 Μαρτίου 2013)
κομπλε.. ποσο διαρκει η εγχειριση? νιωθεις κανα πονο κατα την εξεταση του γιατρου?



Καλημέρα.

Γύρω στη μία ώρα είναι η επέμβαση.

Εξέταση, εάν εννοείς τη διάγνωση όχι, δεν νομίζω, εκτός κι αν είναι φίμωση βαριάς μορφής, οπότε δε ξέρω με σιγουριά αλλά μπορεί να πονάς.

Οι πρώτες 4-5 μέρες είναι λίγο δύσκολες μετά την επέμβαση. Μετά όλα καλά.

Εάν πάντως χρειάζεσαι περιτομή, προτείνω να μην το σκεφτείς. Η αλλαγή είναι τεράστια. Τώρα πιά έκλεισα ένα μήνα, τα περισσότερα ράμματα έχουν πέσει και όταν το πρωί ξυπνάω με στύση, το σημείο δεν έχει καμία σχέση με πριν. Δεν υπάρχει η δυσφορία που ένιωθα και είναι πολύ πιό ελεύθερο.

Χθές πήγα για τελευταία φορά στο γιατρό. Μου είπε ότι όλα είναι καλά και πως μπορώ αν θέλω να κάνω και σεξ. Θα περιμένω όμως να πέσουν και τα τελευταία κομπάκια και μετά. Επανέρχομαι με νέο post φωτιά, σεξ με φίμωση και σεξ μετά την περιτομή, να μοιραστώ εντυπώσεις :-)   
προφίλάλλα...
Μήνυμα #118963 από summoner στις 24 Μαρτίου 2013, 3:22μμ

summoner

Εικονίδιο
μέλος από: 2/1/2013
μηνύματα: 29 αποδεκτές 0
τρελανε μας
προφίλάλλα...
Μήνυμα #119043 από Χαρης..... στις 25 Μαρτίου 2013, 9:47μμ

Χαρης.....

Εικονίδιο
μέλος από: 25/3/2013
μηνύματα: 5 αποδεκτές 0
οταν,γινεται η εγχηριση εισαι ξυπνιος;;;
προφίλάλλα...
Μήνυμα #119074 από moan στις 26 Μαρτίου 2013, 4:58μμ

moan

Εικονίδιο
μέλος από: 27/2/2013
μηνύματα: 11 αποδεκτές 0
Εάν ο γιατρός αποφασίσει τοπική αναισθησία, είσαι ξύπνιος αλλά δεν καταλαβαίνεις τίποτα.
Εάν ο γιατρός αποφασίσει ολική αναισθησία, κοιμάσαι...

Εάν θέλεις τη γνώμη μου, η ολική αναισθησία, είναι πολυέξοδη και πάνω απ'όλα ελοχεύει κινδύνους. Χίλιες φορές τοπική.

Διάβασε το πρώτο μου post άν θέλεις, στην αρχή του thread. Αναφέρω κάποια πράγματα και σχετικά με αυτό το θέμα.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #119141 από giwrgosae στις 28 Μαρτίου 2013, 5:43μμ

giwrgosae

Εικονίδιο
μέλος από: 7/3/2013
μηνύματα: 3 αποδεκτές 0
Φίλε moan σκέφτομαι και εγω να κάνω περιτομή, αλλα μερική. Δηλαδή να κόψω μόνο τον δακτύλιο δέρματος που με στενεύει. Γιατί έκανες με νυστέρι την επέμβαση και όχι με λέιζερ;
προφίλάλλα...
Μήνυμα #119147 από moan στις 28 Μαρτίου 2013, 6:17μμ

moan

Εικονίδιο
μέλος από: 27/2/2013
μηνύματα: 11 αποδεκτές 0
giwrgosae :

Γειά σου φίλε.
Υποθέτω πως μερική ή ολική πάει ανάλογα με το περιστατικό. Σίγουρα ο γιατρός σου ξέρει καλύτερα, οπότε ό,τι προτείνει ακολουθείς.
Έπειτα όσον αφορά το νυστέρι ή λέιζερ ίσως είναι θέμα γιατρού, με ποιά μέθοδο είναι πιο εξοικειωμένος και λοιπά.

Σου εύχομαι καλή ανάρωση προκαταβολικά.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #119254 από math στις 01 Απριλίου 2013, 2:25πμ

math

μέλος από: 1/4/2013
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0
Χαιρετώ όλα τα παιδιά!
Υποβλήθηκα και γω σε περιτομή πριν 3 μέρες και πάνω στην αναζήτηση για τον "καημό" μου στο ίντερνετ έπεσα εδώ όπου βρήκα και την πιο σοβαρή συζήτηση.
Καταθέτοντας λοιπόν τη δική μου εμπειρία, να πω ότι το πρώτο ποστ του φίλου Moan ήταν κατατοπιστικότατο και ρεαλιστικό. Σε γενικές γραμμές έτσι είναι τα πράγματα, τουλάχιστον μέχρι την 3η μέρα που βρίσκομαι εγώ. Για όσους σκέφτονται να κάνουν περιτομή να πω και γω πως η διαδικασία της επέμβασης δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο όσον αφορά τον πόνο. Έκανα ολική περιτομή με μερική αναισθησία και όλα κύλησαν όπως αναφέρθηκε στο πρώτο ποστ.
Στην περίπτωση μου, ο γιατρός μου έδωσε αντιβίωση 2 φορές την ημέρα και άλλο ένα χαπάκι για το πρήξιμο 1χ3 την ημέρα. Αυτά για 4 μέρες. Όσον αφορά τις πλύσεις μου είπε να μην χρησιμοποιήσω ούτε μπεταντίν ούτε χαμομήλι, παρά μόνο νεράκι. Για το λόγο αυτό, σχεδόν 2 φορές την ημέρα πλέον, όταν αλλάζω γάζα, το ξεπλένω με φυσικό ορό που πήρα από το φαρμακείο ή με εμφιαλωμένο νερό(Αυτά τα 2 είναι δικές μου πατέντες).

Δύο κολπάκια που έχω εφεύρει για να κάνω τη ζωή μου λίγο πιο εύκολη είναι πρώτον ότι όταν πηγαίνω στο μπάνιο για το "ψιλό", σε όρθια στάση, βάζω αρκετό διπλωμένο χαρτί υγείας αμέσως κάτω από την ουρήθρα ώστε να μην βρέχεται η γάζα. Το δεύτερο είναι ότι μετά από τις πλύσεις, δεν βάζω γάζα άμεσα, αλλά παραμένω για λίγα λεπτά γυμνός ώστε να στεγνώσει εντελώς η περιοχή και να μην κολλάει στη γάζα. Επίσης με αυτόν τον τρόπο "ψήνεται" και πιο γρήγορα οι πληγές, μιλώντας και από παρόμοια εμπειρία λόγω ρήξης χαλινού πιο παλιά. Να σημειώσω βέβαια ότι έχω την πολυτέλεια να είμαι μόνος στο σπίτι, δεν είμαι κανένας επιδειξίας... :-)

Τέλος, έχω και γω κάποιες ερωτησούλες, όπως πότε υποχωρεί το πρήξιμο που είναι ακόμα έκδηλο παρά τα χαπάκια και άν και οι υπόλοιποι φίλοι είχαν τις πρώτες μέρες μελανίτσες πάνω στην βαλάνο και ασυνήθιστους χρωματισμούς σε σχέση με το ροδαλό που είχαμε συνηθίσει!
προφίλάλλα...
Μήνυμα #119456 από moan στις 09 Απριλίου 2013, 7:45πμ

moan

Εικονίδιο
μέλος από: 27/2/2013
μηνύματα: 11 αποδεκτές 0
Γειά σου φίλε math.

Ζητώ συγγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση αλλά ο χρόνος είναι πλέον κάτι δυσεύρετο...

Ελπίζω η αννάρωσή σου να προχωράει κανονικά και αν και πιθανότατα δεν έχεις πλέον την ίδια απορία, θα στην απαντήσω anyway :-)

1.Οι "ασυνήθιστοι χρωματισμοί" δημιουργούνται λόγω της πίεσης του πέους το οποίο έρχεται σε στύση αλλά δεν έχει ελευθερία στην κυκλοφορία του αίματος.

2.α)Έπειτα, σχετικά με το πρήξιμο.
Εάν εννοείς το πρήξιμο του πέους γενικά, υποχωρεί σταδιακά έως ότου παύει να υπάρχει νομίζω γύρω στα τέλη της 3ης εβδομάδας. Ωστόσο, ποικίλει από οργανισμό σε οργανισμό.

2.β)Εάν εννοείς το πρησμένο μέρος του πέους ανάμεσα σε βάλανο και κορμό του πέους, που μοιάζει σα σαμπρέλα ποδηλάτου, φίλε μου, υποχωρεί μετά από αρκετό καιρό, νομίζω. Στη δική μου περίπτωση έχει περάσει πάνω από 1,5 μήνας και ακόμα είναι εδώ, φυσικά φανερά εξασθενημένο. Από την τελευταία επικοινωνία που είχα με τον ουρολόγο μου, μου είχε πεί πως μετά το εξάμηνο το πέος είναι 100% όπως πρέπει και σε εικόνα. Το συγκεκριμένο σημείο πάντως στο μόνο που δυσκολεύει, εμένα τουλάχιστον, είναι όταν προσπαθώ να φορέσω προφυλακτικό γιατί "σκαλώνει". Κατά τα άλλα όλα είναι φυσιολογικά και ομολογώ πως τα προβλήματα μου ξεπεράστηκαν :-)

Σου εύχομαι καλή αννάρωση και χαίρομαι ιδιαίτερα που αυτό το thread βοήθησε έστω και ένα άτομο.

Ό,τι χρειαστείς, γράφεις και απαντώ, ελπίζω σύντομα την επόμενη φορά :-)
προφίλάλλα...
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login