Ubuntu Linux - Εξάπτει τις γκόμενες
Τη γυναίκα μου πάνω απ' όλα. Όλες τις άλλες από κάτω.
Τετάρτη, 17 Απριλίου

Φυσιολογικό μέγεθος του πέους

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #35026 από LeonHeart στις 16 Μαΐου 2006, 8:57μμ

LeonHeart

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 16/5/2006
μηνύματα: 73 αποδεκτές 0
Γειά σας. Είμαι νέος στο forum αυτό και μπορώ να πω πως στα περισσότερα θέματα που διάβασα, οι απαντήσεις με ικανοποίησαν.
Αυτός είναι και ο λόγος που ανοίγω αυτό το θέμα.
Έχω την εξής απορία: Σε εμάς τα αγοράκια η ανάπτυξη του πέους με τι ρυθμό γίνεται;
Συνήθως ποιό πρέπει να είναι το φυσιολογικό μήκος και πλάτος αυτού;
Ξέρετε είμαι 16,5 και πριν ενεργοποιηθώ σεξουαλικά θέλω να είμαι νοιώθω έτοιμος τόσο ψυχολογικά όσο και σωματικά (κυρίως το δεύτερο - ο μεγαλύτερος φόβος των αντρών).
Δεν θέλω να έχω φόβους του τύπου: είναι πολύ μικρή και τέτοια.
Χρειάζομαι επιγόντως βοήθεια.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #35028 από doctor στις 17 Μαΐου 2006, 12:19πμ

doctor

μέλος από: 16/5/2006
μηνύματα: 12 αποδεκτές 0
Το μέγεθος κατα μέσο όρο είναι 15 εκατ. Το πλατος ποικίλει και δεν έχει και τόση σημασία (από υγεία πάντα). Φυσιολογικό θεωρείται το πέος που μπορεί να κάνει τη δουλειά του( να αφήσει δηλ τη γυναίκα έγκυο), γι' αυτό και το πλάτος δεν έχει σημασία. Σημειοτέον ότι τα μεγάλα σε μέγεθος έχουν δυσκολία στην αιμάτωση και στη συνέχεια δημιουργούν πρόβλημα στη στήση. Λογικά η ανάπτηξη του πέους σου πρέπει να έχει ολοκληρωθεί.
Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στην παρακάτω σελίδα, που όμως δεν έναι επιστημονική.

http://www.the-penis.com/size.html

ΥΓ. Η κοπέλα σου δεν πρόκειται να βγάλει μεζούρα. Το πολύ πολύ να το υπολογίσει με το μάτι, δηλ υποκειμενικά. Και οι υποκειμενικές μετρήσεις επηρρεάζονται από ψυχολογικούς παράγοντες. ΑΥτά από εμένα. Ας απαντήσει και κανείς πιο ειδικός
προφίλάλλα...
7
Μήνυμα #35029 από toxotria στις 17 Μαΐου 2006, 9:33πμ

toxotria

Εικονίδιο
Επ. Συνεργάτης
μέλος από: 15/1/2004
μηνύματα: 45 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Από ιατρική λοιπόν άποψη-εφηβικής ιατρικής:

Τα μεγέθη των ανθρώπινων σωμάτων, τόσο ολόκληρων όσο και «κρίσιμων» τμημάτων τους, είναι επεξεργασμένα σε ειδικούς πίνακες όπου προκύπτει η «μέση τιμή» (που αντιπροσωπεύει το 50% του πληθυσμού που μετρήθηκε) και τις συνήθεις αποκλίσεις, καθώς και τις οριακές αποκλίσεις του πολύ μικρού ή πολύ μεγάλου, που ίσως χρειάζονται ιατρικό έλεγχο.
Βέβαια κάθε αναφορά σε τέτοιους πίνακες πρέπει να λαμβάνει υπόψιν τις διαφορές στις διάφορες φυλές και τις συνολικότερες ατομικές ιδιομορφίες κάθε ανθρώπου (πχ σ ένα πολύ παχουλό υπογάστριο το πέος δεν φαίνεται ολόκληρο) , καθώς και το γεγονός ότι κάθε οριακή απόκλιση δεν σημαίνει οπωσδήποτε «παθολογικό».
Δεν έχουν βέβαια «πινακοποιηθεί» όλες οι φυλές. Πρωταθλητές σ αυτές τις επεξεργασίες είναι οι Αμερικανοί, των οποίων τις αναφορές χρησιμοποιούμε με την απαιτούμενη ελαστικότητα.
Σύμφωνα λοιπόν με τους Αμερικανούς, η μέση τιμή του πέους σε στήση είναι σε ένα παιδί 11-12 χρονών 6,5 cm συν-πλην 1,1 cm και του ενήλικα αντίστοιχα 13,3 συν πλην 1,6 cm. Κάπου ανάμεσα σ αυτές τις τιμές οι έφηβοι αναπτύσσονται, ο καθένας με το ατομικό του σωματικό τύπο.
Από καθαρά ιατρική άποψη, η υποψία για «πολύ μικρό» πέος, θα πρέπει να παρακινήσει το γιατρό να μετρήσει και τον όγκο των όρχεων, με ειδικά όργανα, για να εκτιμήσει αν πρόκειται για «υπογοναδισμό». Αν δεν μπαίνει τέτοιο θέμα, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας (ιατρικής).

Αλλάζοντας λίγο το ύφος και τη σκοπιά για το ζήτημα, δεν αντιστέκομαι στον πειρασμό να πω ότι τις περισσότερες φορές η ανησυχία για το πέος των νέων (και όχι μόνον!) αγοριών και ανδρών φέρει μαζί του ολόκληρη την ανθρώπινη ιστορία και αυτή των δύο φύλων. Η ανησυχία για το μέγεθος, δεν είναι τόσο η επιθυμία για ικανοποίηση της συντρόφου, αλλά ένα πολυπλοκότερο ζήτημα γοήτρου του ανδρισμού, που δεν είναι της ώρας να συζητήσουμε.
Το πόσο «έτοιμος» για μια ικανοποιητική σεξουαλική ζωή είσαι, δεν είναι ζήτημα μήκους (εκτός από συγκεκριμένες ιατρικές καταστάσεις), αλλά ένα τεράστιο ζήτημα, που θα μείνει-και πρέπει να μείνεις κι εσύ ανοιχτός σ αυτό μέχρι τα …100 σου…

Καλή τύχη! Τα πράγματα είναι πολύπλοκα, αλλά από μια άποψη πολύ απλά: αυτοσεβασμός, ενδιαφέρον για τον άλλον-άλλη, αυθεντικότητα, και…μεγάλα : η καρδιά και το μυαλό!…

προφίλάλλα...
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login